reklama

Všechno špatně. Fanoušci Třince pískali na vlastního hráče

Štefan Ružička a Filip Pavlík ve finále extraligy 2015. Štefan Ružička a Filip Pavlík ve finále extraligy 2015. autor: ČTK
Fanoušci Třince v neděli neunesli druhou prohru ve finále s Litvínovem a vypískali z ledu útočníka Štefana Ružičku. Slovenského reprezentanta nemají ve městě rádi delší dobu, teď jim prohrál zápas.

Třinec - Gólman Pavel Francouz napsal po příjezdu do Třince k finálovým bitvám na svůj Twitter "Polsko, vítej." Řadu třineckých obyvatel tím urazil, přesto už rozhodně není ve finálové sérii jejich nepřítelem číslo jedna. Tím je zcela paradoxně domácí hokejista.

Během druhého finálového zápasu totiž kulminovala dlouhodobá zloba hokejových fanoušků ve městě směrem k útočníkovi elitní formace Štefanu Ružičkovi, Werk aréna ho v průběhu třetí třetiny vypískala a diváci urážlivým tónem několikrát skandovali jeho jméno.

Ružička, Ružička, Ružička, znělo ironicky střídajíc se s hlasitým pískotem směrem k hokejistovi Werk arénou v době, kdy Oceláři potřebovali dohánět ztrátu 1:3.

Varaďu zklamala reakce domácích diváků

"Tahle reakce nebyla povzbudivá. Není to jednoduché. My potřebujeme publikum, aby nás podporovalo. Ve většině utkání to dělalo, ale dnes v tom hrály asi velkou roli emoce," mrzelo po utkání asistenta trenéra Ocelářů Václava Varaďu, jak diváci v Třinci vypískali z ledu hokejistu, který se třemi hrubými chybami podepsal pod druhou prohru v sérii.

Ružička byl smolařem zápasu, zavinil klíčové situace, které předcházely všem třem gólům soupeře.

Slovenský reprezentant nejprve u prvního gólu Litvínova namazal chybou v rozehrávce Litvínovu do brejku, aby následně nemotorně srazil bránícího Linharta, který byl poslední, jenž mohl skórujícího Petružálka zastavit. 

Zavinil všechny tři góly

A další smutné chvíle největšího smolaře zápasu přišly ve třetí třetině. Oceláři do ní chtěli za stavu 1:1 vstoupit aktivně a zlomit zápas ve svůj prospěch, jenže hned ve 45. minutě Ružička hloupým faulem v útočném pásmu daroval Litvínovu přesilovku, kterou hosté zlomovým gólem v zápase proměnili. 

Ani to nebylo vše. Slovenský útočník šel okamžitě po návratu z trestné lavice na led a "povzbuzován" hloučkem nespokojených fandů měl dvě velké šance, kterými mohl zápas zase vyrovnat. Nejprve se marně natahoval po dorážce, pár vteřin nato těsně minul prázdnou bránu. A aby si vypil kalich hořkosti do dna, následně v útočném pásmu opět poslal svůj tým faulem do oslabení, které Litvínov přetavil ve vítězný gól.

K pokřiku proti Ružičkovi se přidal i kotel

V tu chvíli to diváci ve vyprodané hale nevydrželi a s pokřikem proti neoblíbenému hokejistovi nakonec pomohla nespokojencům i část kotle. Ružička za velké nevole diváků naskočil na ještě jedno střídání, jenže po něm už trenéři nešťastníka stáhli z ledu a ve formaci s Klepišem a Draveckým jej nahradili mladým Matušem. 

Nenávist vůči slovenskému hokejistovi v Třinci přitom bobtnala dlouhodobě. Po městě se šířily spekulace o tom, jak (ne)zapadl do týmu a kolik peněz že za své výkony dostává.

Řada příznivců se odmítá smířit právě s údajně nesmyslně vysokým platem hráče, který Třinec posílil v závěru přestupního termínu ze Slovanu Bratislava. Podle fanoušků přitom rozhodně není lepší než kdokoliv jiný v týmu a mají za to, že jeho příchod hodně poškodil atmosféru v celém týmu. I to je mezi příznivci zaručená informace. 

V play off přitom Ružička dosud posbíral osm asistencí a Ocelářům pomohl zejména v semifinálové sérii se Spartou. O to víc je pozoruhodné, jak fanoušci dokážou dát svou nevoli s některými hokejisty najevo. Navíc ve chvíli, kdy klub z malého města hraje teprve potřetí ve své historii finále hokejové extraligy.

Ružička není ve městě oblíbený

Ružička je ve městě kvůli své pověsti už několik týdnů také hitem sociálních sítí, řada lidí si dokonce na Facebooku ironicky mění profilový obrázek za jeho fotku. Jen hodinu po včerejším utkání si dokonce fanoušci Třince na profilový obrázek dávali povedenou fotomontáž, na které je nenáviděný třinecký hokejista pomocí grafického editoru převlečen do dresu Litvínova.

Nenávist navíc gradovala i na oficiálním facebookovém profilu klubu. "Když pan Ružička hraje, nemůžeme se čemu divit. Ten borec je výsměch ligy," napsal jeden z příznivců do komentářů na stránce. "Po dnešku by se měl okamžitě pakovat, směr Slovensko," přidal se i další.

Václav Varaďa bezprostředně po utkání chyby Ružičky, zejména fauly ve třetí třetině, které vedly ke klíčovým přesilovkám, hodnotit nechtěl. "Nemohu posoudit, jestli to byly fauly, bylo to ode mě ve vzdáleném rohu. Ale mrzí mě, že vyloučení přišla a pomohli jsme Litvínovu dostat jej do vedení. Ale neviděl jsem to, tak nemůžu to hodnotit," řekl kouč.

Varaďa chce věřit. Pořád žijeme

Třinec je na tom každopádně po dvou úvodních zápasech velmi bledě a frustrace fanoušků na jednoho z hráčů z vlastních řad ve finále soutěže nepříjemnou situaci ještě podtrhuje. K tomu, aby Třinec dokázal se sérií ještě něco udělat, by potřeboval především klid ve vlastních řadách.

Oceláři se do Litvínova přesouvají za stavu 0:2 a budou dělat vše pro to, aby v Litvínově sérii znovu otevřeli. Štefan Ružička nejspíš bude u toho a dostane šanci se fanouškům omluvit.

"Uvidíme zítra, budeme se Štefanem mluvit. Je to zkušený hráč, který nám pomohl hlavně v sérii se Spartou. Teď série nekončí, je to 0:2, dostali jsme se do díry, ale pořád žijeme," snaží se uklidnit situaci Varaďa.

reklama