reklama

Vůjtek: Rusové hráli jako za starých časů

Vladimír Vůjtek Vladimír Vůjtek autor: Milan Kammermayer
Z druhé výhry na lavičce českého národního týmu a z prvního plného bodového zisku se mohl radovat po dnešním obratu na Channel One Cupu proti Švédsku (3:1) trenér Vladimír Vůjtek.

Moskva - Z druhé výhry na lavičce českého národního týmu a z prvního plného bodového zisku se mohl radovat po dnešním obratu na Channel One Cupu proti Švédsku (3:1) trenér Vladimír Vůjtek. Jeho svěřenci si tak připsali další body do tabulky Euro Hockey Tour, v které měli z předešlých čtyř duelů jen dva za listopadové vítězství na Karjale v Helsinkách proti Rusku 4:3 po samostatných nájezdech.

"Jsem rád, že to už tříbodové vítězství přišlo. My jsme předešlé zápasy kromě první třetiny se Švédskem na prvním turnaji nehráli špatně, byly to zcela vyrovnané zápasy, ale body nechodily. Dneska se to otočilo. Štěstí je také chvilku na jedné straně a chvilku na druhé," řekl novinářům Vůjtek, který v létě vystřídal na lavičce Vladimíra Růžičku. "Některé minulé výkony byly dobré, ale bohužel jsme nedávali góly. Dneska jsme dali tři góly a proto jsme vyhráli."

Tým už nebyl jalový

Oproti čtvrtečnímu duelu s Finskem v Praze (0:3) byli jeho svěřenci v ofenzivě nebezpečnější a hlavně efektivnější. "Byl to úplně rozdílný zápas než s Finskem. Finové se soustředili na defenzivu, perfektně bránili střední pásmo a obranu mají propracovanou. My jsme nebyli schopní se přes ně prosadit. Dneska se role otočily. My jsme hráli z té pozorné obrany a z toho jsme se dostávali do protiútoků," popsal rozdíly s čtvrtečním duelem v Praze, v kterém byl podle něj tým v ofenzivě jalový.

Podobně jako v O2 areně ani dnes ani jeden tým soupeře nepřehrával. "Bylo to jako předevčírem. Nikdo neměl navrch, v Praze vyhráli Finové, dneska jsme vyhráli my," uvedl osmašedesátiletý kouč. Jeho tým oplatil Švédsku měsíc starou prohru z Örnsköldsviku 2:6, při které hned v úvodu dvakrát inkasoval v oslabení.

Dnes Češi sehráli tři oslabení daleko lépe. "Ve Švédsku hráli přesilovky perfektně. Dneska jsme zase gól v oslabení dostali, ale myslím si, že jsme to celkem v pohodě drželi," uvedl Vůjtek.

Naopak jej mrzela nevyužitá 89 vteřin trvající přesilovka pěti proti třem z konce druhé třetiny za stavu 1:1. "Tam nám přeci jen ta zkušenost hráčů s přesilovkami chybí. Není čas je trénovat, jen se to ukáže na tabuli," prohlásil Vůjtek.

"Měli jsme to namalované, hráči věděli, co mají hrát a kde mají být. Pak se tam ti beci prostřídali a ten systém z toho vypadl. A hlavně nejsou tak zkušení, aby si udělali prostor pro střelu. Bylo vidět, že tři střely šly do prvního hráče. To by se ve hře pět na tři nemělo stávat," poukázal na to, že hráči potřebují sbírat další reprezentační ostruhy.

Spokojený byl i s výkonem brankáře Pavla Francouze. O tom, zda zůstane v neděli proti Rusku v brance, nebo bude jako ve čtvrtek chytat Dominik Furch, se rozhodne před zápasem. "Oba gólmani chytali oba zápasy dobře, nezklamali nás tady," uvedl Vůjtek.

Rusové hrají jako dřív

Rusko si po úvodní prohře se Švédskem 1:4 spravilo chuť a rozdrtilo Finy 8:1. "První třetinu hráli úplně s úžasným nasazením. Všechno jim tam padalo a všechno vycházelo. Hráli jak za starých časů a byli velice dobří. My je nesmíme do těch kombinací pustit, jinak to špatně dopadne," prohlásil Vůjtek.

Je přesvědčený, že jeho tým je schopen se sbornou hrát opět vyrovnaný zápas. "I když oni mají hodně času na odpočinek. Dneska ten jejich zápas byl po třetině rozhodnutý a pak už se jen klouzali," doplnil Vůjtek před duelem, který se hraje už ve 12:00 SEČ.

Rusové budou mít podle něj velkou touhu doma vyhrát. "I publikum nám dneska fandilo, protože takhle oni zůstali ve hře a zítra zase budou nabuzení na vítězství," dodal bývalý kouč Jaroslavle, Kazaně či Dynama Moskva.

reklama