reklama

Vůjtek sází na extraligu: Jde nahoru díky mladším trenérům

Vladimír Vůjtek bude 17. prosince poprvé trénovat Česko v ostrém utkání před domácím publikem. Vladimír Vůjtek bude 17. prosince poprvé trénovat Česko v ostrém utkání před domácím publikem. autor: ČTK
Už 17. prosince proti Finsku se kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek poprvé ukáže domácím fanouškům. Poté v rámci Channel One Cupu zamíří do oblíbeného Ruska. Na turnaji bude spoléhat na hráče z KHL a extraligy. "Tuzemská soutěž jde nahoru," tvrdí.

Praha – Příští týden se nový kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek poprvé představí českým fanouškům. V pražské O2 areně svede v rámci ruského Channel One Cupu duel s Finskem. Při pohledu na nominaci je patrné, že touží uspět.

Oproti listopadovému Karjala Cupu ukázal na jediného nováčka – chomutovského beka Jana Ruttu (gólman David Rittich, další nováček, nejspíš absolvuje jen pražskou přípravu). Naproti tomu letos poprvé pozval brankáře Alexandera Saláka a trio forvardů z posledního mistrovství světa: Romana Červenku, Petra Koukala a Martina Zaťoviče, kteří se v Praze nejspíš znovu dočkají vyprodané haly. Víc než týden před utkáním zbývá prodat jen dva tisíce lístků.

"Tyhle zápasy jsou vždycky jiné než venku, navíc premiéra a plná hala. Uvidíme, jak to dopadne," říká natěšený Vůjtek.

Na rozdíl od předchozí nominace v týmu chybí zraněný Vladimír Sobotka. Kdo po něm převezme funkci kapitána?
Ještě to nemáme projednané, počkáme, co se stane do neděle. Vláďa Sobotka se vlastně omluvil včera, takže jsme ještě neměli konečnou podobu nominace. Je to všechno čerstvé.

Po utkání proti Finům vás čeká cesta do Ruska, kde jste strávil část kariéry. Těšíte se?
V první řadě musím říct, že do Ruska jezdím rád, mám tam hodně přátel. Jinak jak všichni víme – Rusové jsou hokejové velmoc. Na turnaj se tedy těším.

Nastoupíte v Moskvě, kde budete hrát i na mistrovství světa. Jak to vnímáte?
Určitě je příjemné mít na očích, jaká bude kabina nebo jaký bude led a celkově prostředí. Je rozhodně dobré, že tam předem odehrajeme dva zápasy.

Budete ve stejné kabině jako na květnovém šampionátu?
To nevím, ale asi ne, protože jsme ve výběru až čtvrtí, takže lepší kabinu, kterou teď budeme mít, nám někdo asi vezme.

Nejvíc sázíte na hráče z Kontinentální ligy, kterých je třináct. Vzal jste ale i deset hokejistů z extraligy. Co si myslíte o úrovni tuzemské soutěže?
Myslím si, že se liga zvedá. Každým rokem jde nahoru i díky mladším trenérům, kteří přinášejí světové trendy. Hraje se víc přímočaře a v zápasech se oproti minulosti míň přerušuje. Jde to správným směrem.

Na finském Karjala Cupu vás tedy extraligoví hráči nezklamali?
Když pomineme první třetinu se Švédskem, tak bych řekl, že vůbec nezaostávali za Evropou.

Někteří už však v nominaci nejsou, na rozdíl třeba od 20letého Dominika Kubalíka, nejlepšího střelce ligy. Jaký na vás udělal dojem?
Hrál velmi dobře. V posledním zápase už mu možná trošku docházely síly, ale je to velice perspektivní a komplexní hráč. Umí jak střílet, tak nahrávat. Také dobře bruslí a má dobrou postavu. Byl jsem s ním spokojený.

Na Karjala Cupu jste vyloženě nezvládli jen utkání proti neoblíbeným Švédům, kteří zvítězili 6:2. Co dělat, aby se to neopakovalo?
Koukal jsem, že Švédové zase mají silný kádr a zkušené hráče, kteří si umějí poradit hlavně v situacích, kdy vedou, o čemž jsme se minule přesvědčili. Využili obě přesilovky, vedli 2:0 a pak už to bylo těžké. Musíme se tedy vyhnout faulům a udržet v první třetině nerozhodný stav.

reklama