reklama

Kanada čeká na Stanley Cup bezmála čtvrt století. Přestupový kolotoč kolem Methota ukazuje proč

Marc Methot bude v příští sezoně válet za Dallas, z finančního hlediska to je pro nějd obrá zpráva. Díky nižším daním si tam se stejnou smlouvou může vydělat o 16 milionů korun za rok víc než v Ottawě Marc Methot bude v příští sezoně válet za Dallas, z finančního hlediska to je pro nějd obrá zpráva. Díky nižším daním si tam se stejnou smlouvou může vydělat o 16 milionů korun za rok víc než v Ottawě autor: Reuters
Zažil divoký týden. Ještě ve středu byl hráčem Ottawy, ve čtvrtek si jej v rozšiřovacím draftu vybralo Las Vegas a nakonec byl o víkendu obratem vyměněn do Dallasu. Až si kanadský obránce Marc Methot po bláznivém období odfrkne a v klidu se zamyslí, kde že vlastně bude v příštím roce NHL hrát, může se začít usmívat. Tedy z pohledu financí určitě. Díky nižším daním v Dallasu si totiž se stejnou smlouvou vydělá o 700 tisíc dolarů za sezonu víc než v Kanadě. A to se vyplatí.

Praha - Už je to 23 sezon, co Stanley Cup vybojoval tým z Kanady. Od roku 1993, kdy se to povedlo Montrealu, do finále kanadský zástupce postoupil jen pětkrát. A sérii nevyhrál ani jednou. 

Zbláznili se v Chicagu? Třeba ne. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks vydělali na výměně Panarina Zbláznili se v Chicagu? Třeba ne. Tohle jsou čtyři důvody, proč Hawks vydělali na výměně Panarina Čtěte zde

V Severní Americe tohle bývá téma. Třeba loni, když ani jeden z kanadských týmů dokonce vůbec nepostoupil do play-off, měla tamní média jasno: Kanada je znevýhodněná, hráči tam musí platit vyšší daně. Těm nejlepším se tam hrát nechce.

"Do Kanady ne! Vyšší daňové sazby brání týmům získávat hráče na volném trhu," napsal například National Post článek s tímhle titulkem.

Že nejde jen o hledání senzací, výmluv a kdo ví čeho ještě, mohli sledovat hokejoví fanoušci v posledních dnech doslova v přímém přenosu. Obránce Marc Methot má možná v hlavě trochu zmatek, za jaký tým to vlastně bude v příští sezoně hrát, ale je v tomhle problému skvělým příkladem. Jako hráče Ottawy si jej v rozšiřovacím draftu vybral nový klub z Las Vegas a obratem jej o víkendu vyměnil do Dallasu. Methot nemusí smutnit, alespoň z pohledu financí. Se stejnou smlouvou, pod kterou hrál v Ottawě, si totiž v novém působišti vydělá o 700 tisíc dolarů víc. Díky výrazně nižším daním.

Podle serveru CapFriendly, který spolehlivě zveřejňuje platy hokejistů v NHL, Methot ze své hrubé mzdy čítající 4,9 milionu dolarů (cca 113 milionů korun) za sezonu v hlavním městě Kanady odváděl daň ve výši 52,84 procenta, nejvyšší v celé NHL. Jeho výplata po zdanění pak činila "pouhých" 2,31 milionu dolarů (53,4 milionu korun).

V Dallasu naopak bude mít ty nejnižší možné daně. Ze svého platu odvede státu Texas 38,71 %, na konci sezony mu proto z čisté mzdy zbude 69,4 milionu korun. 

To je o 16 milionů korun čistého víc.

Kolik by si Marc Methot vydělal v jednotlivých klubech: 

Hrubá mzda (v dolarech) Daně Čistá mzda (v dolarech)
Ottawa Senators 4 900 000  52,84% 2 310 997
Dallas Stars 4 900 000 38,71% 3 003 430
New York Rangers 4 900 000 51.34% 2 384 519
Pittsburgh Penguins 4 900 000 44,78% 2 706 000
Toronto Maple Leafs 4 900 000 52.84% 2 310 997

*Údaje jsou ze serveru Capfriendly.com.

Čistou mzdu nicméně ani tak neberte vážně, pořád není kompletní. Další finance odvádí hráči svým agentům, účetním, trenérům během letní přípravy a podobně. Tu největší položku ale tvoří tzv. escrow - fond, který kontroluje vedení NHL a vyplácí z něj peníze hráčům zpět jen ve chvíli, pokud liga vydělá. 

Z výše zmíněných platů hokejisté od klubů dostanou každou sezonu jen 84,5 % dohodnutých peněz. Tak to říká kolektivní smlouva, podle které si hráči a majitelé klubů dělí zisky i ztráty ligy rovným dílem.

Aby ale hráči viděli všechny své peníze, ani přes narůstající prosperitu ligy není pravidlem. Od roku 2005 hráči celou sumu nakonec získali jen dvakrát.

Vegas ulovilo Fleuryho či Neala, místo Mrázka vzalo Noska. Také chce sestavit ruský superútok Vegas ulovilo Fleuryho či Neala, místo Mrázka vzalo Noska. Také chce sestavit ruský superútok Prohlédněte zde

Ekonomické výsledky právě skončené sezony ještě nejsou známy. 

Právě proto může být v konečném důsledku výše daní v jednotlivých městech pro některé z hráčů při rozhodování klíčová. Velmi zjednodušeně řečeno platí, že hrát NHL v některých městech Spojených států je pro hokejisty mnohem výhodnější než hrát nejlepší hokejovou ligu světa v Kanadě.

Kanadský list National Post to loni připomněl na příkladu Stevena Stamkose. Minulé přestupní období se hodně spekulovalo o tom, že by se kanadská star mohla stát posilou Toronta, odkud to má z rodného Markhamu jen 30 kilometrů. Vzhledem k nekončícím jednáním na Floridě to mnozí brali za hotovou věc. Ve chvíli, kdy už to nikdo nečekal, nakonec Stamkos přesto prodloužil smlouvu o osm let v Tampě. 

Jágr, Thornton, Shattenkirk. NHL otevírá trh volných hráčů, začíná boj o hvězdy. Tyhle jsou k mání Jágr, Thornton, Shattenkirk. NHL otevírá trh volných hráčů, začíná boj o hvězdy. Tyhle jsou k mání Prohlédněte zde

Řada z těch, kteří již Stamkose viděli v dresu Maple Leafs, tehdy měla za to, že v jeho rozhodnutí peníze roli hrály. A ne zrovna malou. Zatímco Stamkosův čistý příjem v Tampě je nyní cca 134 milionů korun za rok, v Torontu by se stejnou smlouvou vydělával jen 103 milionů korun. 

Za jednu sezonu to dělá rozdíl 31 milionů korun. Pokud Stamkos v Tampě vydrží celých osm let, ušetří na daních téměř čtvrt miliardy. A to rozhodně jsou peníze, kvůli kterým by se rozhodnutí hokejistů při výběru konkrétního klubu dalo chápat.

Na závěr si prohlédněte tabulku, kolik peněz v letošní sezoně zdanili nejlépe placení čeští hokejisté. Je mezi nimi i Jaromír Jágr, který si přišel v hrubém na 127 milionů. Téměř 40 milionů přitom v jeho případě i ve 45 letech dělaly výkonnostní bonusy.

Klub

Hrubá mzda (v korunách)

Taxa

Čistá mzda (v korunách)

Daně

Jakub Voráček

Philadelphia Flyers

231 milionů

46,14%

124 milionů

107 milionů

David Krejčí

Boston

167,5 milionu

44,26%

93,36 milionu

74,14 milionu

Tomáš Plekanec

Montreal

161,7 milionu

53,08%

75,87 milionu

85,83 milionu

Jaromír Jágr

Florida

127 milionů

39,16%

77,3 milionu

49,7 milionu

Michael Frolík

Calgary

115,5 milionu

47,71%

60,4 milionu

55,1 milionu

reklama