reklama

Vyplatí se mít Gudase? Český zlobr po kritice prozřel, v NHL je z něj slušňák

Radko Gudas v dresu Philadelphie. Radko Gudas v dresu Philadelphie. autor: ČTK
Od té doby, co v hokejové NHL získal stálou práci, byl každoročně - s jednou výjimkou kvůli vleklému zranění - nejtrestanějším Čechem. Získal pověst obávaného hrubiána. Ovšem v nové sezoně nasbíral bek Radko Gudas jen pár menších trestů, je disciplinovanější než třeba útočník Jakub Vrána. Musel zkrotnout.

Žádný český obránce mezi zámořskou smetánkou nedostává víc peněz. Gudas je nyní těsně za polovinou čtyřletého kontraktu na 13,4 milionu dolarů. Jenže pravdou také je, že nadšení Philadelphie od uzavření paktu postupně opadlo.

Za vším stojí hráčovy excesy. Gudas svou náturu tvrďáka mnohokrát rozvedl do nepřístojností. V prvním roce smlouvy dostal stopku na tři zápasy, ve druhém šlo už o šest utkání. Do toho zbytečné fauly. Trenér Dave Hakstol nepřestával kroutit hlavou.

Průšvih průšvihů přišel loni v listopadu. Vousatý zadák schytal za děsivé seknutí protivníka suspendaci na deset duelů.

V myslích šéfů Flyers tak naplno zarezonovala otázka: "Vyplatí se mít Gudase na soupisce?"

Hakstolův názor částečně reflektují statistiky. Když Gudas do Philadelphie přišel, hrál skoro 20 minut za zápas. Průměr v minulé sezoně? 17:06.

Další problém vybublal po návratu z desetizápasového flastru. Český bek se chtěl za každou vyhnout excesům a faulům, které ho stály čas na ledě, ale jako by nevěděl, co hrát. Byl váhavý, dělal špatná rozhodnutí

"S tím na sto procent souhlasím," řekl deníku Philadelphia Inquirer.

"Byl jsem hodně vylučovaný," pokračoval ve výčtu svých nedostatků. "A protože naše oslabení nebylo zrovna nejlepší, špatně to do sebe zapadalo."

Gudas věděl, že pokud nechce hrát ještě méně, musí projít výraznou proměnou. V létě tak na videích sledoval sám sebe. Zjišťoval, ve kterých situacích zašel příliš daleko a kdy naopak nebyl dostatečně důrazný.

"Šílené. Je to generační talent." Čechy v Kravařích zpražil král příštího draftu NHL "Šílené. Je to generační talent." Čechy v Kravařích zpražil král příštího draftu NHL Čtěte zde

 Jinak se minulou sezonu snažil ukrýt někam hluboko do podvědomí. Jak sám líčil: "Pokud se moc ohlížíte do minulosti, nikdy nebudete žít přítomnosti nebo budoucností. Já zkrátka musím zvládat poziční hru. Dělat všechno ve správný moment. Pořád se učím."

"Hokej se vyvíjí. Stejně jako já," dodal 28letý zadák.

Přestože NHL kráčí směrem k rychlosti a po čistokrevných bitkařích se snaží vymýtit i nebezpečné zákroky na hlavu, tvrdí hoši zůstávají žádaní. Třeba obhájci z Washingtonu si hýčkají Toma Wilsona. "Myslím, že hráči, z nichž jde strach, mají pořád vysokou cenu, ale musejí dobře zvládat i jiné věci. Třeba bruslit, hrát chytře," řekl analytik stanice NBC Keith Jones.

Zatím se zdá, že Gudas trend zachytil. Pořád sbírá dost hitů a k nim v 17 zápasech přidal pět asistencí a jen deset trestných minut. Mezi Čechy je tak až sedmý. Díky tomu zastavil propad, v průměru hraje zhruba o půl minuty více než v posledním ročníku.

"Myslím, že odvádím lepší práci než dřív," libuje si.

"Potom, co si projdete několika suspendacemi, máte jedinou možnost - trochu se přizpůsobit," říká ke Gudasovi kouč Hakstol. "Důležité je, aby se nezměnil kompletně, protože díky fyzické hře je pro nás velmi cenný. Letos se nejvíc zlepšil v práci s pukem, je s ním efektivní, důsledný."

List Philadelphia Inquirer však mírně pochybuje, že nová herní tvář vydrží Gudasovi celou sezonu: "Vzhledem k jeho minulosti by bylo naivní si to myslet. Možná bude stačit, když ho někdo jen lehce podráždí, otestuje. Pak znovu ztratí kontrolu."

Umlčí napravený český obránce i poslední skeptiky, nebo jim dá za pravdu?

Je to idiot, pálili do Gudase kritici. Před třicítkou se český tvrďák v NHL zklidnil Je to idiot, pálili do Gudase kritici. Před třicítkou se český tvrďák v NHL zklidnil Prohlédněte zde
reklama