reklama

Vzpomínky na Holíka: Vynikající hokejista, dříč a bojovník

Jaroslav Holík zemřel dnes v noci, bylo 72 let. Jaroslav Holík zemřel dnes v noci, bylo 72 let. autor: ČTK
Neměl tak velký talent jako bratr Jirka, ale všechno si vydřel. Hokejisté vzpomínají na bojovníka Jaroslava Holíka, který v noci na dnešek zemřel.

Jihlava - I když se v posledních týdnech zdravotní stav Jaroslava Holíka horšil, jeho bývalí spoluhráči i soupeři věřili, že ještě svoji životní pouť prodlouží. "Byl bojovník na ledě a podobně bojoval i se svou zákeřnou nemocí," řekl ČTK Stanislav Neveselý, Holíkův bývalý spoluhráč a později jeho trenér.

"Z mého pohledu byl největší hokejovou osobností v Dukle Jihlava. Tak pracovitého hráče jsem pod svýma rukama neměl," řekl Neveselý na adresu mistra světa z roku 1972.

"Jarda neměl takový talent jako jeho bratr Jirka, který jej dostal od pánaboha. Musel si všechno vydřít. Byl velký bojovník," uvedl Neveselý.

Bývalí reprezentanti Jaromír Meixner a Richard Farda v době základní vojenské služby hráli s Jaroslavem Holíkem v Dukle, jinak s ním ale v dresu Brna sváděli souboje o titul.

"Jarda byl vynikající hokejista a správný hecíř, který dokázal strhnout diváky i spoluhráče. I když jsme byli více soupeři, tak nás poutalo velké přátelství," řekl Meixner, který v březnu oslavil 75. narozeniny. Na počátku kariéry hrál s Holíkem za tehdejší reprezentační béčko a při srazech bydleli spolu na pokoji. "Začátek letošního roku je šílený. Postupně odešli Vlastimil Bubník, brankáři Jaroslav Přecechtěl a Josef Mikoláš a nyní Jarda Holík," posteskl si Meixner.

Dříč a neúnavný bojovník

Zpráva o Holíkově úmrtí zaskočila i Fardu. "Věděl jsem, že byl dlouhodobě nemocný. Hráli jsme spolu dva roky po dobu mé základní vojenské služby v Dukle Jihlava. Byl o tři roky starší a právě v začátcích kariéry mi hodně pomohl v hokejovém růstu. Byl dříč, neúnavný bojovník, skvělý hokejista," uvedl bývalý útočník a trenér Farda.

Už pouze jako trenéra zažil Holíka současný jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban. "Tak jako v životě byl i jako trenér velmi tvrdý. Používal někdy i vulgární slova. Nebylo nic příjemného pod ním hrát. Jeho tvrdé metody ale byly účinné. Pouze odolní je vydrželi. Ale hokejově mi hodně pomohl," uvedl Ščerban.

V dobrém vzpomíná na Holíka trenér Pavel Hynek, který s ním dvě sezony působil u juniorské reprezentace a v roce 2001 se radovali ze světového titulu. "Zažili jsme spolu úspěch i neúspěch o rok později. Zůstali jsme poté spolu v kontaktu a vždy jsme si párkrát za rok zavolali. Naposledy jsem s ním mluvil asi před měsícem, kdy jsem mu gratuloval k uvedení do Síně slávy (deníku) Sportu," řekl Hynek.

Voráček vzpomíná na nenávist ke komunistům

I tehdy přišla řeč na to, že legendární útočník doufá, že se dožije toho, že jeho vnuci nastoupí v NHL. "U staršího se mu to splnilo, mladší jde letos na draft," uvedl Hynek a zmínil Holíkovy zdravotní potíže, kvůli nimž v roce 2011 přišel o část nohy. "Říkal, že má problémy i s druhou nohou. Bojoval s tím dlouho," řekl.

Současná hvězda NHL Jakub Voráček si při vzpomínce na Holíka vybaví jeho reakci na mistrovství světa v roce 1969 na okupaci Československa sovětskými vojsky.

"Vzpomenu si jako první, jak si přelepil jako jeden z mála hvězdu proti Rusákům. Ta nenávist ke komoušům byla asi patrná. Takových je nás víc," uvedl Voráček po dnešním příletu z USA. "Byla to legenda českého hokeje. Doufejme, že se udělá nějaký ten úspěch na mistrovství světa," řekl s tím, že by chtěl Holíkovu památku uctít i nějakou medailí.

reklama