Washington odvrátil vyřazení, Rusové musejí na Ovečkina čekat

Aktualizováno 8. 5. 2016 8:41
Washington v sérii proti Pittsburghu odvrátil vyřazení a po vítězství 3:1 si vynutil šestý zápas. St. Louis vyhrálo v Dallasu i díky brance Dmitrije Jaškina. Bluesmani si tak vybojovali vítězný mečbol, podobně jako San Jose v sérii s Nashvillem.
Hokejisté Washingtonu si minimálně o jeden zápas prodloužili sezonu.
Hokejisté Washingtonu si minimálně o jeden zápas prodloužili sezonu. | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Washingtonu porazili v sobotním utkání 2. kola play off NHL Pittsburgh 3:1 a snížili stav série na 2:3. K postupu nakročily výhrami v pátých zápasech St. Louis a San Jose. Blues už odpoledne i díky jednomu gólu českého útočníka Dmitrije Jaškina zvítězili 4:1 v Dallasu a ujali se vedení v sérii 3:2, stejně jako Sharks po výhře nad Nashvillem 5:1.

Capitals se probudily opory

Washington, nejlepší tým základní části, odvrátil vyřazení díky skvělým výkonům tradičních opor: brankáře Bradena Holtbyho a kanonýra Alexandra Ovečkina. Holtby měl téměř dvakrát tolik práce než jeho protějšek Matthew Murray, pochytal 30 z 31 střel a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera.

Ruský útočník zase zaznamenal gól a asistenci. V 5. minutě v přesilové hře otevřel skóre svou pátou brankou v letošním play off, ve druhé třetině pak po jeho střele v další přesilovce vstřelil T.J. Oshie vítězný druhý gól. Na 3:1 zvýšil v polovině zápasu Justin Williams a ve zbytku utkání už se nikdo netrefil.

"Po pátečním tréninku jsme si všichni sedli a mluvili o naší situaci. A zjistili jsme, že se dokážeme opravdu hodně semknout," prozradil obránce Karl Alzner. "Nikdo z nás nechce, aby mu teď skončila sezona. A myslím, že teď uvidíte ten nejlepší hokej, jaký jsme celý rok hráli," dodal bojovně Alzner.

Pittsburgh prohrál poprvé po třech zápasech a poprvé v sérii byl rozdíl vyšší než o gól. "Musíme dnešní utkání hodit za hlavu. Dobře jsme věděli, že to ještě nebude jednoduché," řekl trenér Tučňáků Mike Sullivan. "Tohle je nejlepší liga na světě, je těžké vyhrát čtyřikrát v řadě. Zvlášť, když hrajeme proti tak dobrému soupeři. Ale i my máme dobrý tým a budeme to chtít příště zase ukázat," doplnil.

Pittsburgh potřebuje omezit počet vyloučení. V prvních pěti duelech nabídl soupeři třináct přesilovek a Capitals dokázali tentokrát dvě využít. "Naše mužstvo bylo úspěšné, protože hrálo disciplinovaně. Soupeři jako je Washington nemůžeme darovat tolik šancí," zlobil se Sullivan.

St. Louis a San Jose jsou blízko postupu

Šestý zápas je na programu v Pittsburghu v úterý. Už o den dřív budou bojovat na domácím ledě o postup do konferenčního finále hráči St. Louis. A mezi nimi Jaškin, který při sobotní výhře vstřelil svůj první gól v play off NHL v kariéře a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Třiadvacetiletý odchovanec vsetínského hokeje přitom naskočil do hry přesně po měsíci. Dres St. Louis oblékl naposledy v předposledním utkání základní části, v play off pak vynechal sedm zápasů, v nichž jeho tým vyřadil obhájce Stanleyova poháru Chicago, i úvodní čtyři utkání proti Dallasu.

Za nerozhodnutého stavu v sérii dostal šanci a trenérovi Kenu Hitchcockovi se odvděčil vítězným gólem. V 31. minutě dostal od Jaye Bouwmeestera přihrávku mezi kruhy a nadvakrát překonal brankáře Kariho Lehtonena. Poslal hosty do vedení 2:1, které ještě navýšili Troy Brouwer a v 59. minutě střelou do prázdné branky při power play Dallasu Paul Stastny.

"Bylo to od začátku povedené střídání. Asi třicet sekund jsme drželi puk. Viděl jsem Jaye Bouwmeestera, jak na mě kouká a že se bude snažit přihrát. Pak tam bylo pár odrazů, dobrý zákrok brankáře a nakonec jsem se jen snažil, abych puk poslal co nejvíc pod břevno. A povedlo se," radoval se Jaškin, který si zahrál v bojích o Stanley Cup za St. Louis už loni a v šesti zápasech zaznamenal jednu asistenci.

"Jaškin skvěle bojoval u mantinelu a asi dvacet sekund udržel puk. Soupeř ho mohl asi třikrát nebo čtyřikrát získat, ale on chytře použil svoje tělo a udržel ho. Bylo to skvělé střídání celé formace a hrozně důležitý gól," konstatoval útočník Scottie Upshall.

Hokejisté St. Louis mají šanci probojovat se poprvé od roku 2001 do semifinále. Ale Dallas se nevzdá. "Když jsme zatlačeni do rohu, dokážeme ze sebe dostat to nejlepší," ujišťuje kouč Stars Lindy Ruff. "Víme, že jsme u nich dokázali naposledy vyhrát a jsme připraveni to zopakovat."

Žraloci ukázali, že je nezlomila čtvrteční prohra v Nashvillu ve třetím prodloužení. Po návratu na domácí led trenér Peter DeBoer proházel složení prvních tří formací. Po první třetině vedli 2:1, v prostředním dějství přidali další dva góly, když se trefili v první a poslední minutě. Pátý zásah pak obstaral 50 sekund před koncem Melker Karlsson. V brance Predators už v té době chyběl Pekka Rinne, jenž na konci 57. minuty střídal.

Dvakrát v utkání skóroval Joe Pavelski. U dvou vstřelených gólů byl na ledě český obránce Roman Polák, u jednoho útočník Tomáš Hertl. Šesté utkání se hraje v pondělí v Nashvillu.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápas:

Washington - Pittsburgh 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Branky: 5. Ovečkin, 25. Oshie, 30. Justin Williams - 8. Kunitz. Střely na branku: 19:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Oshie (všichni Washington). Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápasy:

Dallas - St. Louis 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 11. Goligoski - 7. Fabbri, 31. Jaškin, 38. Brouwer, 59. Stastny. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18.754. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Jaškin, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis). Stav série: 2:3.

San Jose - Nashville 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky: 18. a 40. Pavelski, 11. Marleau, 21. Couture, 60. Karlsson - 16. Fisher. Střely na branku: 29:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. J. Thornton, 3. Couture (všichni San Jose). Stav série: 3:2.