reklama

Kaberle se těší na Winter Classic v Brně. Bude to jako na rybníku

Na první gól za Kometu Tomáš Kaberle stále čeká Na první gól za Kometu Tomáš Kaberle stále čeká autor: Lukáš Caha
Hokejový obránce Tomáš Kaberle ve svých sedmatřiceti letech nastupuje v Česku poprvé za jiný tým než za rodné Kladno. Působiště našel v brněnské Kometě, s níž by si rád zahrál o titul.

Brno - Stejně jako v předchozí sezoně i letos vyhlásila brněnská Kometa útok na titul. Ještě aby ne. Na trenérskou lavičku přivedla bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika a do obrany angažovala taktéž národním mužstvem otřelého Tomáše Kaberleho.

"Hrát v Brně je obrovská výzva. Máme vysoké ambice," prozrazuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz sedmatřicetiletý obránce.

Důvodů k radosti však Brňané zatím příliš nemají. Extraliga je téměř ve své půlce a Jihomoravané se pohybují ve středu tabulky. Nutno však podotknout, že mají dva zápasy k dobru.

K lepším výsledkům je mají nakopnout i lednové Hokejové hry, utkání proti Plzni a Spartě pod širým nebem pro dvacet tisíc diváků. "Kvalita ledu asi nebude taková, jakou bychom si představovali. Nebude to žádná sranda. Půjde o body," varuje bývalý dlouholetý hráč Toronta.

Extraliga se blíží do své poloviny. Jak zatím hodnotíte její průběh?
Není to zrovna takové, kde bychom chtěli být. Chceme samozřejmě do play off, ideální by bylo umístění do šestého místa. Máme tam ještě nějaké dohrávky a je potřeba v nich uspět, abychom drželi krok s těmi, co jsou v tabulce kolem nás.

Naše mužstvo má obrovskou sílu. Máme tu vyrovnané čtyři pětky. Musíme se dostat do pohody, abychom nehráli do posledního zápasu jen o předkolo. Druhá půlka soutěže bude těžká. Každý bude chtít nahánět body. Důležité je, abychom si na ledě rozuměli. Z toho to všechno vychází.

Můžou vás ale těšit přesilovky, v jejichž využívání jste nejlepší v extralize…
Ano, jsme rádi. V loňské sezoně to klukům moc nešlo. Víme, že přesilovky a oslabení rozhodují zápasy. Některé věci máme sehrané, ale budeme na tom pracovat dál. Musíme naopak zlepšit oslabení, abychom byli ideálně v první pětce. Pak se třeba ty zápasy, které skončily rozdílem gólu, otočí.

Vy osobně stále čekáte na svůj první gól za Kometu… Se svými výkony jste spokojen?
To nechávám na trenérech a na novinářích (úsměv). Kdyby tam padl nějaký ten gól, tak bych za to byl samozřejmě rád. Nejsem ale rozený střelec. Každý asi ví, že jsem nahrávač. Snažím se dobře zakládat útoky.

Přestup kvůli ambicím Komety 

Jak se vám hraje pod bývalým reprezentačním trenérem Hadamczikem?
Dobře. S trenéry jsem nikdy neměl problém. Každý má svůj systém, a jestliže ho mančaft plní, dá se uspět. Nebylo jednoduché se do nového systému dostat, ale příprava byla dlouhá, abychom si to osvojili. Máme před sebou ale ještě práci. Každým dnem se člověk může zdokonalovat.

Byli bychom rádi, kdyby v tento moment bylo na kontě více bodů, ale jak jsem říkal, máme tam ještě dohrávky. Čeká nás i čtrnáct zápasů za měsíc, což je hodně. Je potřeba dobře rozložit síly.

Vy jste v Česku hrál doposud jen za Kladno. Až letos jste přešel do Komety…
Je to výzva. Brno má v posledních letech vysoké ambice, což mě hodně lákalo. Už nejsem nejmladší hráč, a kdyby byl nějaký úspěch, byl bych rád. Tak by se mi dobře jednou loučilo s kariérou. Zázemí tu je výborné, téměř každý zápas je vyprodáno…

Musel jste se přestěhovat do Brna. Jak jste si zvykl na město?
Pár dní trvá, než si člověk najde byt, ale pak už je to stejné jako kdekoliv jinde. Je to tady všechno blízko, což je ideální. Město je moc hezké a příjemné. Rodině se tu líbí.

Open air bude perličkou extraligy

Kometa v lednu odehraje zápasy pod širým nebem. Jak se těšíte?
Je to hlavně zpestření pro diváky, taková perlička ligy. Přijede spousta lidí i z okolí a bude to paráda. Uvidíme, jaký bude led. Zavzpomínáme na to, když jsme byli malí a hráli takto na rybníku. Možná to bude ten rybník i připomínat (smích). O body ale půjde tak jako tak. Nebude to žádná sranda a musíme se s těmi podmínkami vypořádat.

Váš bratr František si zahrál pod širým nebem v Pardubicích. Zjišťoval jste od něj, jaké to je?
Tenkrát jim tam i sněžilo, co vím. Samozřejmě jsme se o tom bavili. Jak jsem říkal, víme, že kvalita ledu asi nebude taková, jakou bychom si představovali, ale pro oba týmy to bude stejné. Hodně se teď pod širým nebem hraje v NHL. Doufejme, že to do budoucna budou dělat i jiné české mančafty.

Zápas může ohrozit zima, déšť, nepříjemný odraz slunka… Bude potřeba se na to extra připravit?
Uvidíme podle počasí. Když bude zima, tak se budeme muset víc obléct. Jinak to bude asi stejné. Den před zápasem si tam zatrénujeme, abychom si vyzkoušeli, jaké to je. I ty týmy, co tu budou hrát, tak budou mít tu šanci. Jsou to duely proti výborným celkům, které jsou na špici.  

Pokud se naplní předpoklady, na Hokejové hry dorazí přes dvacet tisíc fanoušků. Hrál jste někdy před tolika lidmi?
V NHL je ta návštěvnost dost podobná. Venku ale budou ti fanoušci stát a k tomu kotel, bude podle mě bouřlivá atmosféra. Věřím, že nás to požene dopředu.

Příští rok vám bude osmatřicet. Přemýšlel jste, jak dlouho byste chtěl hrát?
Já vždycky plánuji jen věci na druhý den. Člověk neví, co bude zítra. Nechám to vždy na rozhodnutí po sezoně. Sednu si s rodinou a podle zdraví se uvidí.

Chcete v tomto ohledu překonat vašeho bratra?
My jsme toto nikdy nijak neřešili. Samozřejmě jsme v kontaktu, ale o tyto věci nejde. Záleží na tom, jestli má člověk chuť do hry, a taky na zdraví. Potom to vše ještě skloubit s rodinou. 

reklama