reklama

Vůjtek složil nejmladší tým. Odstartuje raketově jako se Slováky?

Trenér Vladimír Vůjtek s Tomášem Kundrátkem na srazu hokejové reprezentace před Karjala Cupem. Trenér Vladimír Vůjtek s Tomášem Kundrátkem na srazu hokejové reprezentace před Karjala Cupem. autor: Milan Kammermayer
Hokejový trenér Vladimír Vůjtek dnes poprvé povede českou reprezentaci. V rámci Karjala Cupu ho čeká duel ve Švédsku. Kdo z nováčků naváže na Vitáska a Simona? A odstartuje Vůjtek úspěšně jako se slovenským národním týmem?

PrahaHokejové reprezentaci startuje nová sezona. Zatímco loni před finským Karjala Cupem poutala pozornost zejména Růžičkova nezvykle odvážná nominace plná mladíků, tentokrát fanoušky zajímá hlavně osoba trenéra. Národní mužstvo poprvé povede Vladimír Vůjtek.

Po dlouhých jedenácti letech nebude na střídačce za českými reprezentanty pochodovat Vladimír Růžička nebo Alois Hadamczik.

Přestože si Vůjtek vydobyl renomé v nevyzpytatelném Rusku, kde Jaroslavl dvakrát dotáhl až k titulu, šanci u národního týmu dlouho nedostával. Myslel si, že už se jí ani nedočká, když začal trénovat Slováky. Jenže Růžička po korupční aféře odstoupil a svaz jako jeho nástupce vybral Vůjtka. Ten neodmítl a v 68 letech se stal nejstarším koučem české reprezentace v historii.

Už dnes ho čeká první klání v nové roli, bude se snažit urvat výhru na půdě neoblíbeného Švédska v rámci neoblíbeného Karjala Cupu. Češi finský turnaj ovládli jenom jednou, zatímco poslední končí vcelku pravidelně.

Mužstvo, které zvítězí na Karjala Cupu, má přitom solidní šanci, že posléze získá prvenství i v celém seriálu Euro Hockey Tour. Za posledních osm roků se tak stalo v polovině případů.

EHT? Příležitost pro nováčky

Je však namístě si připomenout, že výhra v soutěži, která běží v průběhu sezony, vůbec nic neznamená a neovlivňuje výkony na sledovaném mistrovství světa. Statistiky za posledních deset let mluví neoblomně – vítěz Euro Hockey Tour získal medaili na světovém šampionátu jen ve čtyřech případech, zatímco poslední tým v osmi.

Turnaje jako Karjala Cup však můžou posloužit při zkoušení hráčů a hledání talentovaných nováčků. Předloni se díky nim probojoval až na mistrovství světa liberecký zadák Ondřej Vitásek, loni stejný kousek předvedl plzeňský útočník Dominik Simon. Rozzáří se někdo i tentokrát?

Vladimír Vůjtek povolal pět nováčků: brankáře Dominika Furcha, beka Radima Šimka a útočníky Dominika Kubalíka, Daniela Přibyla a Jana Hrušku.

Největší rozruch vzbuzuje 20letý Kubalík. Nejmladší z nominovaných hráčů nastřílel v 16 zápasech 11 gólů a rve se o čelo tabulky extraligových kanonýrů. "V Plzni se prosazuje hlavně díky bruslení a dravosti, momentálně se mi líbí," prozradil Vůjtek v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz (více ZDE).

Odstartuje Vůjtek jako na Slovensku?

Ačkoliv protřelý kouč složil nejmladší mužstvo na turnaji, nechtěl riskovat propadák, a tak povolal také dvanáct borců z Kontinentální ligy v čele s kapitánem Vladimírem Sobotkou.

Soupeři se totiž do žádných experimentů nepustili. Švédové i Finové složili zkušený tým s věkovým průměrem nad 28 let. Rusové sice mají zhruba o dva roky mladší mužstvo (podobně jako Češi), ale nechybějí v něm hvězdy kalibru Kovalčuka, Mozjakina, Zaripova nebo Košečkina.

Vůjtek podle všeho nepřekvapí ani herním stylem. "Všichni víme, že dobrý hokej začíná z obrany. Chtěli bychom hrát zezadu s tím, že bychom chodili do rychlých protiútoků. Pokud bude možnost, tak se chceme udržet na puku v útočné třetině," řekl novinářům před reprezentačním srazem. "Nemůžeme za pár tréninků změnit styl hry. Dnes je hokej v podstatě stejný ve všech evropských zemích. Záleží jenom na tom, jak je kdo schopný na ledě plnit povinnosti a úkoly, které dostane."

S touto jednoduchou filozofií uspěl v předchozím angažmá. Při premiéře na slovenské lavičce dovedl mužstvo k výhře na Německém poháru a ve stejné sezoně slavil také senzační stříbro na mistrovství světa. Poté však jeho kouzlo postupně vyprchávalo.

Pokud by ale Vůjtek něco podobného předvedl i v rámci roční smlouvy s českým svazem, tuzemští fanoušci by jistě zajásali.

reklama