Za dezerci se Korejce pomstily fauly

Reuters, SportPlus
14. 4. 2006 15:00
Soul - Hwang Bo mladší je jedinou ženou, která hrála lední hokej za národní tým Severní i Jižní Koreje. Když se obě reprezentace střetly, bývalé spoluhráčky ze severu jí daly dezerci pořádně pocítit.

Hwang Bo je severokorejskou "přeběhlicí" a známou ženou v zápasech mezi oběma zeměmi. Když si na Asijských hrách 2003 oblékla jihokorejský dres, stala se hlavním terčem krosčeků, vysokých holí a sekání od jejich někdejších spoluhráček ze Severu.

"Od začátku hry jsme se já a hráčky Severní Koreji dostávaly do ostrých střetů. Stále na mě útočily a znovu a znovu mě obtěžovaly," líčí neúprosnou odplatu Hwang Bo.

Oba dva týmy se potkaly i letos v únoru na přátelském utkání na jihu poloostrova. Jelikož zápas měl demonstrovat mír a přátelství, organizátoři vůbec nepustili "dezertérku" na led.

Utkání sledovala z tribuny, ovšem i tak si užila. Dočkala se totiž velmi peprného přijetí od severokorejských hráček.

Hwang Bo přeběhla na druhou stranu, když jí bylo devatenáct, a o okolnostech, které ji k tomu vedly, se nechce příliš bavit.

V roce 1997 následovala své rodiče do Číny. Když pak navázali kontakty se svými příbuznými na jihu Koreje, roku 1999 se přestěhovali za nimi.

Hokejistka, jež hraje na centru, patřila k nejproduktivnějším střelkyním během svého angažmá na severu a svoji formu si přinesla i na jih.

Hwang patří k hrstce severokorejských sportovců, kteří se věnují vrcholovému sportu v jiné zemi. Většinou se jedná o Severokorejce narozené v Japonsku, kteří reprezentují svou původní zemi na mezinárodních akcích.

Tak se to má i s fotbalistou An Jong-hakem. Narodil se v Japonsku, svou kariéru rozvíjí v Jižní Koreji, ale v kvalifikaci na světový šampionát hrál za Severní Koreu.

Sever proti Jihu

Oba sousedé vedou poměrně úspěšná jednání o společném týmu pro letošní Asijské hry a pro OH 2008 v Pekingu. Hwang Bo však zůstává v této věci skeptická. Pohádku o dvou spojených zemích si prý na vlastní kůži vyzkoušela na ledě.

Na rozdíl od někdejších východoevropských zemí, které spatřovaly ve sportu způsob k demonstrování síly svého režimu, Severní Korea nevyvinula systém sportu na světové úrovni.

Sportovci jsou nuceni trénovat podle přísných pravidel poté, co si je pči svých návštěvách na školách vyberou instruktoři. Hwang Bo dodává, že nikdo se neodváží vynechat jediný trénink, neboť se bojí, že by mohl přijít i o to minimum výsad, co má.

Ženský hokej je v Jižní Koreji menšinový sport a jak hráčka říká, týmy dostávají jen malou finanční podporu. Také by ráda více trénovala jako před tím na severu. Zatímco severokorejský tým je patnáctý na světě, jihokorejský zaujímá až 28. místo.

Hwang Bo studuje na Korejské národní sportovní univerzitě poradenství pro teenagery. Na této univerzitě působí několik studentů, kteří vyhráli krátké bruslařské disciplíny na ZOH v Turíně.

Jak říká hokejistka, život na jihu Korejského poloostrova je o poznávání všeho co je k mání vedle hokeje. "V budoucnosti bych chtěla být konzultantkou pro teenagery a chci si také vydělat hodně peněz," uzavírá vyprávění.

 

Právě se děje

Další zprávy