reklama

Za Lotyšsko jedou na MS i bratranci Jassovi z extraligy

Hned několik hráčů z lotyšského výběru má zkušenosti s působením v české extralize Hned několik hráčů z lotyšského výběru má zkušenosti s působením v české extralize autor: Reuters
Dva krajánci z české extraligy bratranci Maris a Koba Jassové nechybějí v nominaci hokejistů Lotyšska na mistrovství světa v Minsku.

Riga - Dva krajánci z české extraligy bratranci Maris a Koba Jassové nechybějí v nominaci hokejistů Lotyšska na mistrovství světa v Minsku. Kanadský kouč Ted Nolan má v kádru i svého svěřence z Buffala útočníka Zemguse Girgensonse.

Slavnou NHL okusil v této sezoně premiérově na jeden zápas základní části a na dva duely play off v dresu Tampy Bay také brankář Kristers Gudlevskis, který jinak chytal na farmách v Syracuse v AHL a v celku Florida Everblades v ECHL.

Dvacetiletý Girgensons v tomto ročníku v prestižní zámořské soutěži debutoval a v 70 utkáních si připsal 22 bodů za osm branek a 14 asistencí. Zkušenosti z NHL mají z minulých let ze současného kádru také Herbert Vasiljevs, Kaspars Daugavinš a Arturs Kulda.

Devětadvacetiletý Maris Jass působil dříve ve Slavii a v této sezoně na konci ledna posílil Chomutov. O pět let mladší Koba Jass přišel v průběhu minulé sezony do Kladna a loni v létě přestoupil do Liberce. Byl i v lotyšském kádru na olympijských hrách v Soči.

Zkušenosti z Česka má také dalších sedm hráčů. Brankář Edgars Masalskis působil v Karlových Varech a Jihlavě, obránce Guntis Galvinš hrál krátce ve Vsetíně a další zadák Jekabs Redlihs v Plzni. Útočník Juris Štals má na kontě pár zápasů za Třinec a Armands Berzinš hájil stejně jako Galvinš barvy Vsetína. V dresu Lva Praha v KHL se objevili Martinš Cipulis a Aleksandrs Niživijs.

Lotyši vstoupí do šampionátu v sobotu 10. května proti Finsku a v dalších zápasech v základní skupině B narazí na Německo, Kazachstán, Spojené státy americké, Rusko, Bělorusko a Švýcarsko.

Nominace Lotyšska na mistrovství světa v Minsku (9.-25. května):

Brankáři: Edgars Masalskis (Poprad/SR), Kristers Gudlevskis (Tampa Bay/NHL), Ivars Punnenovs (Rapperswil/Švýc.),

obránci: Rodrigo Lavinš, Georgijs Pujacs, Jekabs Redlihs, Kristaps Sotnieks (všichni Dinamo Riga/KHL), Janis Jaks (HK Riga/MHL), Arturs Kulda (Ufa/KHL), Guntis Galvinš (AIK Stockholm/Švéd.), Maris Jass (Chomutov/ČR),

útočníci: Martinš Cipulis, Andris Džerinš, Miks Indrašis, Aleksandrs Niživijs, Gints Meija (všichni Dinamo Riga/KHL), Armands Berzinš (Atyrau/Kaz.), Kaspars Daugavinš (Ženeva/Švýc.), Zemgus Girgensons (Buffalo/NHL), Koba Jass (Liberec/ČR), Ronalds Keninš (Curych/Švýc.), Roberts Lipsbergs (Seattle/WHL), Mikelis Redlihs (Jaroslavl/KHL), Juris Štals (Poprad/SR), Herberts Vasiljevs (Krefeld/Něm.).

reklama