reklama

Za přešlap na buly dvě minuty? Hrozné, nesmyslné, špatný vtip. NHL změnila pravidla, kritika sílí

Tady je postavení hráčů na vhazování ještě správné. Ale stačí, aby jeden z nich bruslí přejel čáru, a dostane dvě minuty. Podobných trestů bylo v přípravě NHL uděleno několik, fanoušci i hráči zuří. Tady je postavení hráčů na vhazování ještě správné. Ale stačí, aby jeden z nich bruslí přejel čáru, a dostane dvě minuty. Podobných trestů bylo v přípravě NHL uděleno několik, fanoušci i hráči zuří. autor: Repro Youtube.com
NHL je na dobré cestě zničit hokej. Drsná slova vyřkla hokejová hvězda elitní kategorie - Brad Marchand. Jeho, další hráče, fanoušky i experty pobouřilo nově posuzované pravidlo o vhazování. Rozhodčí totiž začali drsně vylučovat hokejisty, kteří byť jen o pár milimetrů bruslí přejedou nakreslené čáry na ledě dřív, než se puk dotkne ledu. První přípravné zápasy budí emoce, ukazují se nedostatky. Nejde přitom o jedinou výraznou změnu, kterou přinese nejlepší hokej v nové sezoně.

Praha -  Jestliže jste se v minulém týdnu začali dívat na hokejové zápasy z přípravy NHL, potažmo alespoň na jejich sestřihy, museli jste to zaznamenat a asi se tomu i podivit.

Strmý vzlet české rozhodcovské hvězdy: Suchánek míří do NHL. Jako třetí Evropan v historii Strmý vzlet české rozhodcovské hvězdy: Suchánek míří do NHL. Jako třetí Evropan v historii Čtěte zde

Dva centři se naproti sobě sklání a čekají, kdy mezi ně čárový rozhodčí vhodí puk. Jejich spoluhráči zaklesnutí do sebe rameny se netrpělivě pomalu blíží k nim. Každou vteřinou se začne hrát!

Na první pohled vůbec nic nového. A přece. 

Zazní píšťalka, čárový rozhodčí přerušuje hru a často jednoho z hráčů vykazuje. Prvního z kruhu pro vhazování, jeho nástupce případně už rovnou na trestnou lavici. 

Trest se anglicky nazývá "face off violation" (v překladu narušení pravidel vhazování) a vychází z dávno sepsaných pravidel NHL. V nich se totiž píše, že "hráči účastnící se vhazování musejí zaujmout pozici, při níž budou stát rovnoměrně proti sobě a čelem k soupeřově straně hřiště, přičemž dodržují vymezenou pozici na ledě". 

Takhle podobně se o vhazování píše i v pravidlech IIHF, která se vztahují i na českou Tipsport extraligu. Jenže zatímco tady je dosud jejich dodržování velice tolerantní a doslova závisí na citu rozhodčích pro hru, NHL se nyní rozhodla pravidla držet naprosto striktně.

Takže třeba v prvních 24 minutách pondělního zápasu mezi Torontem a Ottawou rozhodčí za špatné postavení hráčů vylučovali hned třikrát. 

Stačí, aby centr na buly, potažmo některý z jeho spoluhráčů, jen o milimetry bruslí přejel nakreslené čáry dřív, než se puk dotkne ledu. A už jde ven.

Takhle má vypadat NHL v sezoně 2017/2018. A jednou třeba i hokej v Evropě.

Torrey Mitchell (Montreal) a Ryan Spooner (Boston) na buly Torrey Mitchell z Montrealu přejel bruslemi čáry vyhrazující správné místo pro postavení při buly. Rozhodčí puk mezi hráče ani nevhodí, útočníka Canadiens vyluč | Foto: ČTK

Ze změny ale v Americe šílí hráči, jejich trenéři i fanoušci. A rozpaky nad takhle striktním dodržováním pravidla popravdě neskrývají ani hokejoví experti v televizních studiích. Napětí, snaha za každou cenu natlačit se do lepší pozice (a třeba u toho před buly i podvádět) přece k hokeji patří.

Jenže právě proto, aby se před vhozením puku na led nepodvádělo, chce NHL pravidlo o vhazování dodržovat. A jak již bylo zmíněno, vynutit to mají tvrdé tresty.

Jak (někdy až absurdně) striktně se rozhodčí pravidlem řídí, se můžete podívat třeba na tomto videu…

Liga si od změny zároveň slibuje, že se buly stane doménou technicky vyspělých hráčů, také má být pro všechny zúčastněné (včetně čárových rozhodčích) mnohem bezpečnější. 

"To pravidlo je ale absolutní výsměch. Jestli se zavede, úplně to zničí hokej. Musí se s tím ještě něco udělat, protože takhle to nejde," rozčiloval se třeba útočník Bostonu Brad Marchand. "Musíte tam stát jako socha, nesmíte se ani hnout."

Jeho spoluhráč Riley Nash dokonce řekl, že v průběhu zápasu už na vhazování ani chodit nechtěl. "Poprvé jsem dostal dvě minuty. Nechtěl jsem znovu."

Nebyli jediní. Během zápasu s Ottawou zuřil třeba i slavný trenér Mike Babcock. Jak později zjistili experti v televizním studiu, na rozhodčí křičel právem a tím ukázal, že sudí vlastně ani nemají šanci férově situaci posoudit. Respektive že budou často chybovat. Takže to přinese spoustu emocí, z hokejového zápasu se stane guláš.

Babcocka rozčílila v budoucnu nejspíš často se opakující situace. Jeho hráč byl vyloučen, protože sice pravidlo porušil podobně jako hráč Ottawy na následujícím videu, jenže sudí zároveň přehlédli, že jeho soupeř stál na buly špatně už od samotného začátku.

https://www.youtube.com/watch?v=

Změna posuzování tohoto pravidla není jediná, která výrazně změní obraz zápasů NHL. Liga totiž v přípravě začala i výrazně tvrději trestat sekání, včetně těch úplně lehkých, kdy se hokejka jen lehce dotkne soupeřova hráče. 

Však se také jen za sekání v osmi pondělních zápasech rozdalo 49 trestů. I na to si hráči musejí zvykat.

Na rozdíl od pravidla u vhazování to ale experti spíše kvitují. "Chceme změnit chování hráčů. Pokud uvidíme záměrné osekávání prstů a rukou větší silou, budeme je trestat pokutami a suspendacemi," řekl šéf disciplinárky NHL George Parros.

S tím, že přípravné zápasy NHL doprovází nadměrný počet vyloučených, zatím nikdo v lize starost nemá. Podobné to bylo i po výluce v roce 2005, kdy se zatím naposledy a nejzásadněji změnil hokej, protože NHL začala tvrdě trestat třeba hákování. Hokejisté i fanoušci si tehdy na změnu velmi rychle zvykli. A navíc se ukázalo, že změna pomohla ofenzivnímu, a tedy i pro fanoušky atraktivnějšímu hokeji.

Ale ještě na chvíli zpět ke vhazování. Ne všichni pravidlo jen kritizují. Jsou tady i takoví, kteří v něm vidí příležitost získat na svou stranu výhodu. Třeba Edmonton Oilers v čele s nastupující superstar NHL Connorem McDavidem

"Myslím, že se hráči už nebudou při vhazování tolik otáčet, hrát puk bruslí. Bude to mnohem více souboj hokejek. Já nikdy nebyl na vhazování moc úspěšný (v minulé sezoně 43procentní úspěšnost), to se teď třeba změní. Bude to víc dovednostní hra o správném načasování než o síle a nějakém tom podvádění," řekl McDavid. 

Nečas a Chytil čištění kádru přežili. Podívejte se v přehledné grafice, kdo začne NHL v prvním týmu Nečas a Chytil čištění kádru přežili. Podívejte se v přehledné grafice, kdo začne NHL v prvním týmu Prohlédněte zde

Edmonton spolu s ním a třeba i další hvězdou Leonem Draisaitlem byl v minulé sezoně na buly nejhorším týmem v lize. Trenér Oilers Todd McLellan ale nyní tvrdí: "Možná z toho pravidla budeme moct udělat naši výhodu."

reklama