reklama

Extraligové nůžky se otvírají. Lídři si hrají svoji ligu

TELH, Sparta-Liberec: Petr Kumstát (46) TELH, Sparta-Liberec: Petr Kumstát (46) autor: CPA Eduard Erben
Malá skupinka čtyř pěti týmů, které umí vyprodukovat líbivý hokej, protože na něj mají i potřebnou kvalitu, válcuje zbytek a ten na ně už teď kouká s nechytatelným odstupem.

Analýza - Ivan Hlinka kdysi prohlásil, že v Americe před každou sezonou patnáct mužstev hlásí, jak jdou vyhrát Stanley Cup, ale polovina z nich stejně lže. Po první čtvrtině soutěže to s nadsázkou můžeme říct také o hokejové extralize.

Před sezonou o titulu otevřeně promluvily jen Třinec, Sparta, Hradec Králové a Kometa. Ta je teď ale na rozdíl od konkurence čtvrtá od konce a neuhrála ani polovinu bodů, co vedoucí Oceláři. A ještě hůř je na tom Zlín, který byl raději co se cílů týče opatrný, ale vzhledem k tomu, že byl loni mistr, určitě nikdo nečekal, že teď bude hned od začátku beznadějně poslední.

Tabulka hokejové extraligy tak náramně připomíná její sestřičku z fotbalové Synot ligy. Malá skupinka čtyř pěti týmů, které umí vyprodukovat líbivý hokej, protože na něj má i potřebnou kvalitu, válcuje zbytek a ten na ně už teď kouká s nechytatelným odstupem.

Tabulka jako ve fotbalové Synot lize

V Synot lize mluvíme o Spartě a Plzni, kterým ještě chroptivě funí na záda Jablonec. Pak je velká díra týmy za ní se většinou navzájem porážejí nebo spolu remizují, přičemž výsledky těchto zápasů zpravidla rozhoduje náhoda, protože o nikom nelze s jistotou říct, že by mohl být výrazně horší než ten druhý.

To teď platí i v extralize. Roli jasného lídra převzal Třinec, který vede s náskokem šesti bodů a na rovince jeho tempu s vypětím všech sil tak tak stíhají jen Hradec, Pardubice, Sparta a zatím hodně překvapivě Litvínov, kde v bráně září Pavel Francouz.

Další soupeři, i ti, kteří chtěli hrát o titul, odpadli. Krize na ně přišla už v první zatáčce, ze které se ještě nikomu nepovedlo vyběhnout, aby unikající pětici viděl alespoň z pořádné dálky. Naštěstí na to mají ještě tři další kola.

Jak vypadá tabulka hokejové extraligy po neúplných čtrnácti kolech si ještě připomeňte níže. Tučnými písmeny je schválně zvýrazněna vedoucí skupina, aby se oddělila od těch dalších.

1. Třinec 14 11 0 1 2 50:18 34
2. Hradec Králové 14 8 2 0 4 37:30 28
3. Sparta Praha 14 9 0 0 5 45:29 27
4. Pardubice 14 8 1 1 4 39:33 27
5. Litvínov 12 7 2 0 3 36:21 25
6. Mladá Boleslav 14 5 0 4 5 40:46 19
7. Karlovy Vary 14 6 0 1 7 30:37 19
8. Olomouc 14 4 2 1 7 38:42 17
9. Plzeň 13 5 0 1 7 33:32 16
10. Liberec 13 4 2 0 7 33:37 16
11. Brno 13 4 1 1 7 32:44 15
12. Slavia Praha 13 4 1 1 7 27:41 15
13. Vítkovice 13 4 0 1 8 36:51 13
14. Zlín 13 3 1 0 9 26:41 11

Právě v tabulce je totiž nejlépe vidět, jak týmy od šestého místa dolů zatím nemohou držet krok. Pro lepší přehlednost to vezměme raději od samotného konce, na kterém se topí úřadující šampión.

Zlín a Vítkovice po třinácti odehraných zápasech ještě ani nepřekročily průměr jednoho získaného bodu na zápas. Ty další týmy od dvanácté Slavie až po šestou Mladou Boleslav ano, ale v podstatě jen o pár desetinek, což je při systému, kdy extraliga v zápase rozděluje body tři, zoufale špatné číslo.

Svědčí o tom, jaký rozdíl letos zatím mezi "elitou extraligy" a těmi dalšími panuje. Svědčí o tom, že elitní pětice se letos poráží jen navzájem a s těmi slabšími prohrává opravdu jen výjimečně - takových příkladů totiž letos opravdu nebylo moc.

Bednář přiznal, že Slavii chybí kvalita

Například Pardubice "zespodu" letos porazil jen Liberec, Třinec nestačil jen v derby na Vítkovice, Litvínov prohrál stejně jako Hradec jen s Libercem a Karlovými Vary.

Jinak elitní týmy papírově jasné zápasy zvládaly perfektně, zatímco slabší týmy pod nimi se navíc střídavě obíraly o body ještě navzájem mezi sebou, přičemž ani tady stejně jako v Synot lize kvůli jejich naprosté vyrovnanosti nešlo předem odhadnout, kdy, proč a jak, a tak se rozdíl mezi oběma skupinami ještě více prohluboval.

Všem statistikám letos vévodí Třinec. Jeho dominanci podtrhuje suverénně nejlepší útok (50 vstřelených branek) a nejlepší obrana (jen 18 inkasovaných), i fantastické statistiky hry při vlastním oslabení, ve kterém Oceláři více gólu dali než dostali (8:6).

Přitom rozhodně nehrají na riziko. Třinec je po Slavii druhý nejvíce vylučovaný tým soutěže (průměrně 9 oslabení na zápas), ale s 92,31 procentuální úspěšností vede statistiku ubráněných oslabení.

Není to náhoda. Jiří Kalous přivítal před sezonou v kabině papírový super tým, se kterým chce přemýšlet nad jakoukoliv herní činností. Žádný jiný kouč nemá k dispozici takové hokejisty, a tedy i takové možnosti, jaké před sezonou nakoupily bohaté Třinecké železárny.

Jak velký rozdíl mezi oběma skupinami (té vedoucí a té složené z těch ostatních týmů) je, to doslova bije do očí. Stačí si pustit televizi, nebo dojít na stadion.

Například na včerejší duel Slavia - Olomouc, který sledovala chabá návštěva 2 723 diváků, jež byla kvalitě předváděného hokeje tak nějak přímo úměrná.

Slavia prohrála 2:3 po samostatných nájezdech. Už popáté v řadě. A Jaroslav Bednář to po utkání před novináři vystihl docela dobře: "To co předvádíme, to je na první ligu," říkal. Celý rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE.

To se pak Slavia vlastně ani nemůže divit, že tribuny obří haly byly zase prázdné. Hokej se hrál urputný, rozhodně nebavil. S minimem hezkých akcí, naopak plný pokažených rozehrávek i přihrávek na dva metry. A to mi ještě kolega během včerejšího utkání přesvědčivě vyprávěl o tom, jaké mám štěstí, že jsem dorazil až v neděli. Protože v pátek proti Zlínu to bylo ještě horší. Klidně by se vsadil, že tehdy bylo více zakázaných uvolnění než střel na bránu.

Což, jak včera Bednář také řekl, je jen odrazem kvality hokejistů, takže si na ně slávisté ani nesmí hrát a musí více bojovat a bránit. Rozhodně to není nic proti samotné Slavii, protože podobné problémy má i dalších devět týmů soutěže, které spolu se Slavii bojují o místa v play off. Nebo spíš o baráž?

Zlín léčí kocovinu. Balaštík vypadl ze sestavy

Mezi nimi je například i Zlín, který se dosud nevyhrabal z proslulé mistrovské kocoviny a má za sebou skutečně katastrofický vstup do sezony. Ve čtrnácti odehraných zápasech dokázal porazit jen Spartu (1:0), Karlovy Vary (5:1), Slavii (2:1) a včera Mladou Boleslav (4:3 po nájezdech). Je poslední.

Ve Zlíně se tragický start šampiónů, kteří se svíjí od prvního kola na posledním místě, zatím svádí hlavně na krátké léto. PSG hráli finále poslední dvě sezony a s přípravou na novou sezonu začínali vždy o několik týdnů později než ostatní. Do toho navíc ta Liga mistrů.

Takže prý samá nevýhoda a překážka, přitom Sparta sezonu taky nezačala dobře, ale nakonec dokázala jako jediná z českých týmů postoupit v Lize mistrů do play off a teď chytla skvělé tempo i v extralize. Například v pátek přehrála výborným výkonem Třinec a dala jasně najevo, že jeho dominance může být jen prozatímní.

Takže on ten problém Zlína bude spíše v kabině, která by po letech zřejmě potřebovala trochu větší průvan a okysličit o novou motivaci. Petr Čajánek, Radim Tesařík, Petr Leška, Jiří Marušák či Jaroslav Balaštík jsou hráči, od kterých Zlín pořád čeká nejvíc, jenže nejmladšímu z nich Balaštíkovi je 34 let a kvůli špatným výkonům už také vypadl ze sestavy a Zlín začal vyhrávat.

Máme za sebou napínavý rozjezd extraligy, který slibuje především o místa rozdělující týmy na play off a baráž tuhý a dramatický boj.

Stejně jako loni má extraliga i svého suveréna. Zatímco minulou sezonu válcovala a suverénně vedla ligu Sparta, letos se této role ujal Třinec. Všichni však také mají na paměti, jak Holešovičtí loni dopadli...

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

reklama