reklama

Král: Kauza Zacha je pro nás vyčerpávající a nechutná

Miroslav Přerost po pěti letech definitivně končí na pozici trenéra hokejové dvacítky. Miroslav Přerost po pěti letech definitivně končí na pozici trenéra hokejové dvacítky. autor: Tomáš Liška
Za Miroslavem Přerostem u týmu juniorů zůstává práce, která se zastavila vždy jen ve čtvrtfinále. Naposledy tam byla zadupaná tvrdou kritikou Pavla Zachy staršího, svaz na ni včera veřejně reagoval.

Praha – Éra hokejových juniorů pod vedením trenéra Miroslava Přerosta definitivně skončila. Svaz konec kouče, který byl u týmu pět let, potvrdil včera na tiskové konferenci. Za Přerostem zůstává práce, která se zastavila zase jen ve čtvrtfinále. Tam byla letos pošpiněna tvrdou kritikou Pavla Zachy staršího.

Právě naštvaná reakce na jeho výroky se nakonec stala i hlavním tématem celé tiskovky, na které poprvé od konce turnaje a zdravotních problémů vystoupil trenér Přerost. Ten řekl, že za svou kariéru nikdy nic podobného nezažil, a pozastavil se i nad tím, proč Zachovy výroky citovala všechna česká média.

Ať Zachovy výroky hodnotí lékař

"Jsme dehonestováni člověkem, kterého vůbec neznáme, přitom se k němu chováme slušně," prohlásil šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král na adresu kontroverzního článku, ve kterém Zacha starší zmiňuje aroganci moci a tvrdě osočuje i osobnost trenéra Přerosta. Napsal o něm například, že si při skládání nominace vyřizoval staré účty z minulosti (více čtěte zde.)

"Všichni se mě ptají, proč nezaujmu nějaké stanovisko. Ale na tohle? Jak na to můžu reagovat? O čem se máme bavit? Jestli tohle někdo řekne a já se mám konfrontovat s názorem, že trenér národního týmu dvacetiletých si vybere osmnáctiletého hráče a bere ho na mistrovství světa proto, aby ho tam popravil, tak to nemám hodnotit já, ale příslušný lékař," řekl Král.

Zacha patří k dlouhodobým kritikům českého zejména mládežnického hokeje. Na svém webu pravidelně komentuje dění v jeho zákulisí ze svého pohledu a v posledním článku se věnoval především tomu, co se dělo kolem dvacítky. "Nikdy jsem nezažil, že by něco podobného dělala paní Pastrňáková nebo pan Hertl," řekl Král. "Jeho klukovi ale fandím, je to náš obrovský talent, a to zdůrazňuji. Nicméně musí mít asi těžký život."

Všude skončil v konfliktu

Podle svazového předsedy je Zacha svárlivým typem osobnosti, která kamkoliv přijde, vyhledává a vytváří problémy či konfliktní situace.

"Zacha prošel za kariéru syna třemi oddíly. Třebíčí, Brnem a Libercem. A všude skončil v konfliktu, úplně všude. Pak se to přeneslo i na nás, přišly reprezentace 16', 17', 18' a zase konflikt. Kdybyste viděli ty maily, jaký je Hnilička (trenér) ha**l, že hráči nemají na turnaji takovou a takovou vodu, že je jídlo špatné, i když jsme bydleli na hotelu a stravovali se stejně jako všechny ostatní týmy, že kustodi nemají takové tkaničky, jaké mají mít. To jsou desítky podání denně. A teď už čtyři dny řešíme tohle. Už jsem z toho vyčerpaný," pokračoval Král.

V podobném duchu hovořil i trenér Přerost, který následně nechal Krále ocitovat mail, jejž mu údajně Zacha mladší poslal a podle kterého by se mohlo zdát, že i sám mladý hokejista má rozpory s vlastním otcem. "Nikdy se mi nestalo, aby mi hráč posílal maily, aby mi tatínek třikrát do roka volal a aby mě jeho agent žádal o schůzku. Já se tomu vždycky vyhýbal, abych nebyl ovlivněný," prohlásil končící kouč. 

E-mail Pavla Zachy mladšího na hokejový svaz

Dobrý den pane Přeroste,

 rád bych se s vámi spojil po mailu nebo telefonu. Vím, že jsem doteď poslouchal rady lidí, které mi určitě v minulosti nepomohly. Měl jsem dva velké sny, a to reprezentovat Českou republiku a hrát jednou NHL. Vím, že máte na výběr hodně hráčů a já bych rád udělal vše pro to, abych mohl pomoct vašemu týmu a klukům k co nejlepším výsledkům. Posílám mail na trenéra Sarnie, kdybyste potřeboval informace o mých výkonech.

Mockrát děkuji,

Pavel Zacha."

Co s malým Zachou?

Podle Krále výroky Zachy staršího ničí práci českého hokeje a škodí zejména jeho synovi. Ten má údajně dveře do reprezentace nadále otevřeny a měl by se už na jaře stát oporou osmnáctky na mistrovství světa.

Nevyřešeným problémem však zůstává, jak moc po nynější kauze zapadne do týmu a jak v něm bude oblíbený. Novináři zmínili především slova obránce Lukáše Kloka, který se ohradil vůči výrokům Zachy staršího a nakonec kritizoval i samotného hokejistu, čímž naznačil, že vztahy uvnitř kabiny nebyly zdravé (více zde).

„Celé je to špatně. Pro nás, protože je to vyčerpávající a nechutné, i pro Pavla. Ten kluk to má těžké. Opět ale zdůrazňuji, že proti němu nic nemám. Bude na příslušných trenérech, aby vyhodnotili, jak tým příště poskládat. Z naší strany ale není pochyb o tom, že je to jasný kandidát na všechna mistrovství světa, která jsou před námi. A já doufám, že včetně těch dospělých,“ dodal Král.

O čem se ještě mluvilo?

O vyřazení „Kanaďanů“ po prvním dnu tréninku

„Stálo nás to peníze, přemýšleli jsme, jak to udělat co nejlíp pro všechny, aby si mohli zabojovat o tým. Všichni kluci z Kanady věděli, že mají dva dny na to, se tady předvést. Pokud by tenhle systém, za který jsme byli tvrdě nařčeni, nebyl, Pavel Zacha mladší by na mistrovství světa ani nebyl. Nebyl by tam proto, že se po loňském mistrovství světa osmnáctek omluvil ze všech akcí reprezentace a trenér ho neměl k dispozici ani na jedné akci, všichni ostatní kluci z Kanady na nich byli. Účast na mistrovství světa si vybojoval za ty tři dny v Rokycanech,“ řekl Král.

Vyřazení Karabáčka z týmu

„Vyjádření, že to bylo kvůli zaspání, jsou směšná. Vždyť to je nesmysl,“ prohlásil Přerost. „Z objektivních důvodů, protože mu neletělo letadlo, přijel na sraz o dva a dny později a neabsolvoval výběrový kemp jako všichni ostatní. Proto jsme se rozhodli, že ho vezmeme navíc do Kanady a dáme mu příležitost tam. Dva dny trénoval a hrál i přípravný zápas proti Finsku. Po něm jsme se v rámci realizačního týmu shodli, že svou výkonností patří na pozici třináctého, nebo čtrnáctého útočníka. Proto jsme se rozhodli ho na turnaj nevzít.“

O chybějících jmenovkách

„Každý ví, že dresy na mistrovství světa dodává firma Nike. Přijedete tam a máte dresy připraveny. My jsme měli na přátelících dresy z Přerova a ti hráči, co na tom turnaji nebyli, jednoduše neměli dres se jmenovkou. Ta kritika Zachy je přece směšná,“ řekl Král.

O uzavřeném modelovém zápase

"Jestli si trenér rozhodne, že si udělá modelový zápas a nechce u něj mít desítky agentů, rodičů, tet a sester, tak na tom nevidím nic špatného. Jestli chce mít řízený trénink a nechce na něm veřejnost, aby měl klid na práci, tak ať si to tak udělá. Já nevím, když se Láďa Růžička rozhodne udělat zavřený trénink, jestli mu bude psát táta Plekanec, že tam chtěl být a co si to vůbec dovoluje," ptá se Král.

reklama