reklama

Začíná soud s Vladimírem Růžičkou. Trenérovi hrozí až pětileté vězení

Trenér Vladimír Růžička se měl podle obžaloby dopustit ve Slavii zpronevěry. Trenér Vladimír Růžička se měl podle obžaloby dopustit ve Slavii zpronevěry. autor: ČTK
Obžaloba viní hokejového trenéra Růžičku z toho, že přijal částku půl milionu korun a nezanesl ji do účetnictví pražské Slavie.

Praha – Normálně by řešil pouze přípravu na další ročník hokejové extraligy, teď ho ale trápí mnohem závažnější problém. Kouč chomutovských Pirátů Vladimír Růžička se podle obžaloby dopustil zpronevěry a hrozí mu až pětileté vězení. Dnes u Obvodního soudu pro Prahu 10 začíná hlavní líčení.

Zveřejnil video s Růžičkou, teď je zklamaný. Obvinění je prohrou pro hokej, řekl Palaščák Zveřejnil video s Růžičkou, teď je zklamaný. Obvinění je prohrou pro hokej, řekl Palaščák Čtěte zde

Celou aféru rozpoutal před loňským mistrovstvím světa v Česku podnikatel Miroslav Palaščák, který zveřejnil tajnou nahrávku z dřívější schůzky s Růžičkou. Tehdejšímu trenérovi pražské Slavie si stěžuje, že jeho syn David nedostal v klubu šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši půl milionu korun.

Růžička kvůli kauze skončil na reprezentační střídačce, šéf serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička na něj navíc podal trestní oznámení. Policie olympijského vítěze z Nagana obvinila ze zpronevěry letos v lednu, čtvrt roku nato ho navrhla obžalovat.

Vývoj případu, jehož zpočátku doprovázelo téma korupce, zklamal podnikatele Palaščáka, klíčového svědka. "Jediný a prostý důvod, proč ta kauza vznikla, je v tom, že jsem chtěl upozornit na praktiky, které v českém hokeji fungují. A tím se nikdo nezabývá," prohlásil na začátku roku pro Aktuálně.cz.

Růžička přijetí peněz, které později vrátil, nikdy nevyvracel, ale podal několik protichůdných vysvětlení, proč a za co je inkasoval. Nakonec se hájil tím, že sponzorský dar nemohl zanést do klubového účetnictví, protože mu Palaščák nedodal potřebné právní podklady. Na podnikatele také podal trestní oznámení za vydírání. To ale policie odložila.

Manažeři Slavie boří Růžičkovu obhajobu. Půl milionu si chtěl trenér nechat, píše žalobce Manažeři Slavie boří Růžičkovu obhajobu. Půl milionu si chtěl trenér nechat, píše žalobce Čtěte zde

Známý kouč každopádně vinu odmítá a s médii komunikuje jen prostřednictvím svého právníka Víta Kučery, jenž tvrdí, že jeho klient je obětí mediální kampaně.

Extraligový Chomutov za Růžičkou, kterého si pojistil dlouhodobou smlouvou, stojí a ctí presumpci neviny.

Vladimír Růžička může ze soudní síně vyjít s až pětiletým odnětím svobody nebo peněžitým trestem, případně i zákazem sportovní činnosti. Obžaloba ho viní z toho, že přijal částku půl milionu korun a nezanesl ji do účetnictví Slavie. Několik manažerů pražského klubu policii potvrdilo, že Růžička peníze převzal bez smluvních podkladů, aniž by to řešilo představenstvo.

reklama