Slováci nestačili na Švédy a opět se jim vzdálil postup

16. 5. 2014 21:50
Postup do čtvrtfinále mistrovství světa v Minsku se hokejistům Slovenska po čtvrté prohře ve skupině A velmi vzdálil.
Hokejisté Švédska ani napopáté na turnaji neprohráli. Tentokrát si na jejich obraně vylámali zuby Slováci. | Foto: Reuters

Minsk - Postup do čtvrtfinále mistrovství světa v Minsku se hokejistům Slovenska po čtvrté prohře ve skupině A velmi vzdálil.

Po páteční porážce 1:3 od Švédů nezbývá Slovákům než vyhrát v závěrečných duelech s Itálií a Dánskem a čekat na zaváhání jednoho z trojice Česko, Norsko, Francie.

Naopak Švédové jako jediný tým skupiny ještě neprohráli, po páté výhře na turnaji se navíc vrátili v tabulce na první místo před Kanadu a zajistili si stejně jako zámořský celek již postup do čtvrtfinále šampionátu.

Slováci byli v úvodu pod velkým tlakem

Švédové po velké kritice za špatný výkon proti Francii vstoupili do zápasu s oslabenými Slováky, kterým viróza skolila tři hráče, hodně aktivně a už v 11. minutě se v přesilovce prosadil Nyquist.

"Je to těžké, oni mají skvělé přesilovky a my uděláme dva fauly v útočné třetině a jednou špatně střídáme a sami jim tak darujeme početní výhodu," řekl po zápase České televizi smutný kouč Slováků Vladimír Vůjtek.

Právě po zmíněných trestech totiž padly oba přesilovkové góly obhájců titulu - jedenáct vteřin před koncem úvodního dějství totiž zvýšil na 2:0 Backlund.

Jenže Slováci se nepoložili, do druhé třetiny vlétli i s novým brankářem Jaroslavem Janusem jako uragán a v polovině zápasu krátce po skončení přesilovky propadlo nahození Marinčina od modré až za Nilssona.

Slováci se již dívají v tabulce spíše pod sebe

"Tady se to lámalo, kdybychom vyrovnali, byl by to jiný zápas," posteskl si mladičký Martin Réway, nejlepší to slovenský útočník zápasu. "Laca jsme střídali, aby si odpočinul do dalších zápasů, nebylo to kvůli nemoci," doplnil jej s vysvětlením překvapivého střídání ve slovenském brankovišti Vůjtek.

A Slováci na tuto změnu možná i doplatili. Zatímco ve druhém dějství chytal Janus skvěle, hned v úvodu třetí části mu propadlo lehké nahození od mantinelu z hokejky Nygrena a jeho spoluhráči pak již neměli dost fyzických, ani psychických sil na zvrat.

"Je to škoda, ale musíme nyní porazit Italy," shodli se Réway s Vůjtkem, který ale přiznal, že mu i v sobotu budou chybět nemocní Hrivík, Haščák, Marcinko, kteří nenastoupili ani dneska.

Italům nebyl výborný začátek k ničemu

Hokejisté Kanady si totiž zcela bez problémů poradili s Itálií a porazili ji 6:1. Navázali tak na čtvrteční stejnou výhru nad Dánskem. Dvěma góly se na výhře zámořského výběru podílel Cody Hodgson, jenž je se šesti brankami aktuálně nejlepším střelcem turnaje.

"Hraju s výbornými křídly. Vytváříme si spoustu šancí jako lajna, i v přesilových hrách. Doufám, že to bude pokračovat i nadále. Nejdůležitější zápasy nás teprve čekají," řekl Hodgson.

Italové po středečním vyrovnaném souboji s českou reprezentací začali proti Kanadě aktivně, opět ale doplatili na nízkou produktivitu. Insam, Ihnacak ani Rocco nedokázali otevřít skóre a ve 14. minutě se jako první prosadili favorizovaní zámořští hráči. Gól dal Ward.

Na konci první třetiny fauloval Ramoser kolenem Burrowse, putoval s pětiminutovým trestem do kabin a hned na začátku druhé části Kanada rázně vykročila za jednoznačnou výhrou.

Schenn: Zachránil nás Reimer

V dlouhé přesilovce sice vstřelil favorit jen jeden gól, celkem se ale ve druhé dvacetiminutovce prosadil čtyřikrát. Bellissima překonali Kanaďané i při vlastním oslabení. Dvakrát se prosadil Hodgson, který ve čtvrtek odpoledne zničil Dány hattrickem.

Italové se nadále snažili předvést něco i v útočném pásmu a nakonec se jim podařilo skórovat. Brankáře Reimera překonal 72 sekund po začátku třetí třetiny Borrelli.

Poslední slovo ale měli Kanaďané, na 6:1 zvýšil po rychlém protiútoku Schenn, který překonal Bellissimova náhradníka Andrease Bernarda.

"Začali jsme trochu pomaleji a deset až patnáct minut jsme spoléhali na Reimera. Pak jsme ale hráli naši hru a odvedli docela dobrou práci," řekl útočník Brayden Schenn.

Švédsko - Slovensko 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Nyquist (Axelsson), 20. Backlund (Lindström), 42. Nygren (Klasen) - 30. Marinčin (Réway, Tatar). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Šindler (ČR) - Carlson (Kan.), Leermarkers (Niz.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 7563.

Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Andersén, Burström, Erixon, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Axelsson, J. Lundqvist, Rasmussen - Danielsson. Trenér: Pär Marts.
Slovensko: Laco (21. Janus) - Ďaloga, Sloboda, Švarný, Valach, Marinčin, Brejčák, Čerešňák, Mihálik - Šatan, Viedenský, Nagy - Miklík, Mikúš, Tatar - Tybor, Pánik, Šťastný - Skokan, Réway. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Kanada - Itálie 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. Ward, 22. Hodgson, 27. Chimera (Ward, Scheifele), 30. Turris (Read), 37. Hodgson (B. Schenn, MacKinnon), 57. B. Schenn (MacKinnon, Huberdeau) - 42. Borrelli (Scandella, Johnson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Gofman - Raming (oba Rus.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 7:4, navíc Ramoser (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5772.

Kanada: Reimer - Myers, Coburn, Bieksa, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Read, Turris, Chimera - Kadri, Brouwer, Hodgson - Ward, Monahan, Huberdeau - Scheifele. Trenéři: Dave Tippett.
Itálie: Bellissimo (41. Andreas Bernard) - Nicoletti, Egger, Trivellato, Johnson, Hofer, Borgatello, Larkin, Sullivan - Ihnacak, Rocco, Borrelli - Scandella, Kostner, Di Casmirro - Gander, Tudin, Felicetti - Insam, Anton Bernard, Ramoser. Trenér: Tom Pokel.