Zápas skandinávských obranných tvrzí ovládlo Švédsko, skvělý Lundqvist vychytal nulu

20. 9. 2016 23:54
Švédové vydřeli výhru nad svými severskými rivaly z Finska a v turnaji zůstývají dál stoprocentní. Vítěznou branku zařídil ve 30. minutě bek Anton Stralman.
Henrik Lundqvist
Henrik Lundqvist | Foto: Reuters

Toronto - Hokejisté Švédska porazili na Světovém poháru v Torontu Finsko 2:0 a po druhé výhře jsou blízko postupu do semifinále. Finové naopak na první body v základní skupině B čekají a mají jen teoretickou šanci na účast ve vyřazovacích bojích.

Severské derby rozhodl gól obránce Antona Stralmana ve 30. minutě, druhou trefu přidal Loui Eriksson při power play soupeře. Hrdinou utkání byl i brankář Henrik Lundqvist, jenž pochytal všech 36 střel soupeře a udržel při své premiéře na turnaji čisté konto.

Oba trenéři do zápasu nasadili odlišné gólmany oproti prvním zápasům; do švédské branky se postavil uzdravený Lundqvist, Finové se rozhodli tentokrát vsadit na Raska.

První vážnější zákrok musel předvést Lundqvist, jenž si ale z dorážkou dalšího novice na SP Teräväinena poradil. Raska prověřil Landeskog, ale bezbrankový stav se v první třetině nezměnil. I proto, že Bäckströmova střela skončila na tyči.

"V první třetině jsem se necítil moc dobře, nebyl jsem tak ve hře, jak bych chtěl být, ale pomohlo mi, že jsem posbíral pár ztracených a odražených puků a tak podobně. Ve druhé a třetí třetině už jsem se cítil lépe a lépe. Byla to zábava. Moc jsem si to užil, že jsem mohl hrát tenhle velký a důležitý zápas," uvedl Lundqvist.

Finové stříleli, gól ale nedali

Jako první přišel o svoji neprůstřelnost Rask, kterého překonal po spolupráci bratrů Sedinů obránce Stralman, jenž si najel do ideální pozice a protlačil puk pod betonem gólmana Bostonu. Zvýšit vedení Švédska mohl Forsberg, Raska však ale nepřelstil.

Inkasovaný gól Finy přiměl zvýšit aktivitu a své kvality musel předvést i nejlépe placený brankář NHL. Zaskvěl se zejména při přesilové hře na konci druhé třetiny, kdy nebezpečně střílel Laine. Následně si poradil i s dotírajícím Jokinenem.

"Měli jsme hodně gólových příležitostí, ale jejich gólman byl dnes v bráně úchvatný, takže jsme nedokázali skórovat. A když neskórujete, je těžké zápas vyhrát. I když si myslím, že jsme hráli opravdu dobře, tak vyhrál ten správný tým," přiznal sportovně finský forvard Patrik Laine.

Finové byli střelecky aktivnější i ve třetí dvacetiminutovce, Lundqvist však držel těsný náskok svého týmu. Překonat jej nedokázal ani Granlund ve 48. minutě. Opora New York Rangers ustála i finský tlak při závěrečné power play, kterou navíc ukončil gólem do prázdné branky Eriksson.

"Musíme uznat výsledek, jaký je. A smířit se s ním. Odehráli jsme skvělý zápas, dobře jsme začali a měli i hodně příležitostí ke vstřelení gólu, ale ten jsme nedali. Samozřejmě i proto, že gólman Lundqvist byl impozantní. Přesto jsem pyšný na mé hráče, protože podali výborný týmový výkon. Dnes to ale nestačilo," řekl kouč Finů Lauri Marjamäki.

Švédové zakončí první část SP zápasem proti Výběru Severní Ameriky, Finy čeká ještě souboj s Ruskem.

Světový pohár v hokeji v Torontu:

Skupina B:

Švédsko - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Stralman (H. Sedin, D. Sedin), 60. L. Eriksson. Rozhodčí: O'Rourke, Lee - Racicot, Murray (všichni Kan.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 11.604.

Švédsko: H. Lundqvist - Ekholm, E. Karlsson, Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - Söderberg, Backlund, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.

Finsko: Rask - Ristolainen, Vatanen, Lepistö, Määttä, Pokka, Jokipakka - Aho, Barkov, Laine - Mikael Granlund, M. Koivu, Donskoi - Komarov, V. Filppula, J. Jokinen - Lehterä, Teräväinen, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.