5. 5. 2012 22:25
Švédsko - Česko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Švédští hokejisté byli stejně jako na loňském MS nad síly českých hokejistů
Švédští hokejisté byli stejně jako na loňském MS nad síly českých hokejistů | Foto: Reuters

Stockholm - Čeští hokejisté ve svém druhém zápase na mistrovství světa ve Finsku a Švédsku podlehli ve stockholmské Globen Areně domácím Švédům 1:4.

Češi si tak na Švédech vylámali zuby stejně jako na loňském šampionátu na Slovensku, když v semifinále prohráli 2:5. To byla přitom dosud jediná porážka českého týmu z posledních 15 zápasů na MS. Zbylých čtrnáct Češi vyhráli.

Švédové si tak do tabulky skupiny B připsali druhou výhru a posunuli se do čela, svěřenci trenéra Aloise Hadamczika zůstávají čtvrtí. Napravit si svou bilanci budou moci Češi v pondělí, kdy je od 16:15 čeká zápas s Norskem.

Lopotný start českého týmu na MS. Na úvod udolal Dány

V zápase, který sledovalo po zlevnění lístků poprvé více než deset tisíc diváků, nastoupil do brány podle očekávání Jakub Štěpánek místo Jakuba Kováře.

Už ve 3. minutě inkasoval z hokejky útočníka Detroitu Johana Franzéna, když sice nejprve zlikvidoval tutovku Louie Erikssona, puk se však odrazil k Franzénovi, který z úhlu zamířil přesně.

Ani vstup do druhé třetiny se Čechům nepovedl. Obránce Detroitu Niklas Kronwall nahazoval v padesáté sekundě z ostrého úhlu puk na Štěpánka, kterému puk prošel do brány mezi betony.

Naději dal českému týmu ve 44. minutě švédský brankář Viktor Fasth, kterému při pokusu o vyhození sjel puk z hole, ten se dostal mezi kruhy k Jakubu Petružálkovi a útočník Chabarovsku překonala Fastha střelou mezi betony.

V 51. minutě však naděje Čechů na vyrovnání utnul útočník Frölundy Joel Lundqvist, který tečoval pod břevno Štěpánkovy brány střelu Niklase Perssona od modré čáry

Češi se v závěrečných minutách pokusili o snížení při hře bez brankáře, ale do šance se jim dostat nepodařilo. Naopak do prázdné branky se necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny trefil útočník Nižněkamsku Niklas Persson.

Výsledek:

Skupina B:

Branky a nahrávky: 3. Franzén (Zetterberg, Eriksson), 21. N. Kronwall (Zetterberg, Eriksson), 51. J. Lundqvist (Persson, Larsson), 59. Persson (Hedman) - 44. Petružálek (Hemský). Rozhodčí: Boman, Levonen (oba Fin.) - Arm (Švýc.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 10.076.

Švédsko: V. Fasth - S. Kronwall, Brodin, N. Kronwall, Karlsson, Hjalmarsson, Hedman - Franzén, Zetterberg, Eriksson - Järnkrok, Landeskog, Silfverberg - Alfredsson, Krüger, Stalberg - Larsson, Persson, J. Lundqvist. Trenéři: Pär Marts, Peter Popovic, Roger Rönnberg a Rikard Grönberg.

Česko: Štěpánek - Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Tenkrát, Plekanec, Frolík - Průcha, Krejčí, M. Michálek - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.