reklama

Hokejové superúterý. Jeden obr si utrhne ostudu

Kometa musí na Spartě vyhrát, hraje o play off. Domácí budou ale těžko něco vypouštět, chtějí být čtvrtí a začínat vyřazovací boje doma Kometa musí na Spartě vyhrát, hraje o play off. Domácí budou ale těžko něco vypouštět, chtějí být čtvrtí a začínat vyřazovací boje doma autor: Eduard Erben
Základní část Tipsport extraligy nabízí vyvrcholení, jaké ještě fanoušci v Česku nezažili. Podívejte se, o co všechno se hraje.

Praha - Základní část Tipsport extraligy nabízí vyvrcholení, jaké ještě fanoušci v Česku nezažili. Téměř všechny týmy dnes mají ještě o co hrát a potřebují v posledním kole zvítězit.

Takže sázkaři, raději opatrně! Na většině stadionů půjde o všechno. Každý potřebuje vyhrát a zároveň nikdo nemá jak taktizovat, aby v play off narazil na pro něj přijatelnějšího soupeře.

Tak obrovsky je extraliga před superúterým, tedy před dnešním posledním 52. kolem, vyrovnaná.

Od prvního až po třinácté místo se může pořadí týmů kompletně změnit. Jediná jistota před poslední dávkou zápasů je, že poslední zůstane v premiérové sezoně mezi elitou Chomutov.

Na skóre nehleďte. Rozhodují vzájemné zápasy

Ve hře je stále zisk Prezidentského poháru a milionové prémie pro vítěze základní části (porve se o ně Zlín, Slavia a Plzeň), čtvrté místo zaručující výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále (Třinec, Litvínov a Sparta) a také, a to hlavně (!), parádní souboj o poslední dvě postupová místa do předkola play off (Pardubice, Vítkovice a Brno).

Aktuálně.cz bude vrchol hokejové extraligy sledovat v souhrnném online přenosu. Všechny zápasy začínají shodně v 18:10.

Připravili jsme si pro vás přehled, abyste věděli, jak tabulka ve skutečnosti vypadá. Až se dnes dohraje poslední zápas, v konečném pořadí už při rovnosti bodů nebude rozhodovat lepší skóre jako během sezony, ale lepší bilance vzájemných zápasů. A protože mají teď dvě trojice týmů stejný počet bodů, může se to večer hodit.

Bitva obrů o play off, jeden slízne ostudu

Nejdramatičtější je situace na devátém až jedenáctém místě. Tady to bude největší boj. Tady bude nejvíc emocí a tady bude jeden z obrů na konci plakat. Jde o všechno, hraje se o to, zda sezona byla a nebyla úspěšná. Na poslední dvě postupová místa do play off se tlačí tři týmy, které mají ambice mnohem výš.

Pardubice, Vítkovice a Brno mají úplně stejný počet bodů a jeden z nich si večer vytáhne černého Petra. Nebude hrát play off o titul, ale pouze skupinu play out o neúčast v baráži.

A to by byla hlavně pro loňské finalisty a kluby s obrovským finančním i diváckým zázemím Pardubice a Brno nebývalá ostuda.

Nejmenší šance má Kometa

S největší nejistotou jde do boje ale právě brněnská Kometa. Ta drží černého Petra v ruce už teď. S oběma soupeři má totiž horší bilanci vzájemných zápasů, takže musí dnes na Spartě nejen bezpodmínečně uspět, ale také doufat, že jeden ze soupeřů získá o bod méně.

Pardubice hrají ve Zlíně, Vítkovice v Liberci.

„Kometu čeká Sparta a té motivace rozhodně chybět nebude. Jednak se bude snažit protlačit na čtvrté místo, které by jí v prvním kole zaručilo výhodu domácího prostředí. Za druhé mají Holešovičtí v živé paměti loňskou ostudu, kdy je hned ve čtvrtfinále coby vítěze základní části poslali na dovolenou právě Brňané. Tak uvidíme, jestli se oplátky pečou," myslí si hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna. 

Na to, že Kometa nepostoupí do vyřazovacích bojů, vypsal kurz 2:1. Ze všech nejnižší.

Při případné shodě bodů by totiž Brno na konci bylo vždy tím horším. Pokud se bude při rovnosti bodů rozhodovat jen mezi Pardubicemi a Vítkovicemi, dostanou zelenou do play off díky lepší bilanci se soupeřem Vítkovice.

V boji o čtvrté místo má navrch Třinec

Stejně drsné je to i na čtvrtém až šestém místě. Třinec, Litvínov i Sparta mají stejný počet bodů a dokonce i zajištěný postup přímo do čtvrtfinále. Že by jim už ale o nic nešlo, tak to teda rozhodně ne. Právě naopak.

Všichni tři si to totiž na dálku rozdají o čtvrté místo, které jim ve čtvrtfinále zaručí výhodu začátku a především konce série v domácím prostředí.

Třinec hostí Plzeň, Sparta Kometu a Litvínov hraje v Chomutově.

Vše má v rukou Třinec, který jde do bitvy z nejlepší pozice. V případě rovnosti bodů i po dnešním kole by totiž všechno hrálo v jeho prospěch. Oceláři ovládli vzájemnou minitabulku a mají také lepší vzájemné zápasy se Spartou i s Litvínovem.

V případě, že by na konci měly stejně bodů jen Sparta a Litvínov, umístí se lépe díky stejné matematice Severočeši.

Souboj o Prezidenta: Zlínu stačí dva body

Nabité je i čelo tabulky. Dokonce tak, že vítěz základní části dnes Prezidentský pohár na konci zápasu nepřevezme. Hrát se o něj totiž bude na třech stadionech.

Úplně nejblíže má k němu Zlín. Nejenže má na vedoucí Slavii bod náskok, Berani mají s pražským celkem i lepší bilanci vzájemných zápasů. K definitivní jistotě jim proto stačí získat dva body.

Zlín hostí Pardubice, Slavia jede do Budějovic. Ve hře je také stále ještě Plzeň, která zajíždí do Třince. K tomu, aby nad hlavu zvedli pohár Indiáni, by ale dnes Zlín ani Slavia nesměly bodovat.

Nejnižší kurz na Třinec: Potřebuje vyhrát nejvíc

Možná z toho také vychází kurzy Fortuny. Na Třinec, který z deseti posledních zápasů osm prohrál, si proti Plzni můžete vsadit s nejnižším kurzem tohoto kola 1,77:1.

I když je forma Plzně ještě horší, platí tady zřejmě spíše pravidlo motivační. Třinec prostě potřebuje víc.

Ani Slavia nebude mít nikterak motivovaného soupeře. V tabulce extraligy jsou momentálně dva celky, které příliš nemají o co hrát. Kladno a České Budějovice už mají postup do předkola i výhodu začínat doma zajištěné.

Vzhledem k vyrovnanosti ale stále nemohou kalkulovat se soupeři. Jinými slovy: pokud prohrají, vůbec nic se nestane.

Vary a Liberec hrají o neúčast v baráži

To na druhou stranu nejde říct třeba o Karlových Varech a Liberci. Ty už sice o šanci na postup do play off přišly, ale stále potřebují body jako sůl. Nejhorší čtyři celky po základní části totiž spadnou do skupiny play out, ve které na sebe narazí každý tým ještě dvakrát.

Dva nejhorší spadnou do rozšířené baráže. V ní už je jednou nohou poslední Chomutov s velkou bodovou ztrátou, třináctý Liberec a dvanácté Karlovy Vary se ale o klid budou muset rvát.

Podívejte se na přehled dnešních zápasů:

Zlín - Pardubice (Oba potřebují zvítězit. Zlín hraje o Prezidentský pohár, Pardubice o účast v play off.)

Liberec - Vítkovice (Oba potřebují zvítězit. Liberec hraje o body do konečné tabulky, nechce-li se strachovat v baráži, Vítkovice o účast v play off.)

Sparta - Kometa (Oba potřebují zvítězit. Sparta hraje o čtvrté místo a šanci začínat play off na domácím ledě, Kometa o účast v play off.)

Třinec - Plzeň (Oba potřebují zvítězit. Třinec hraje o čtvrté místo, Plzeň o Prezidentský pohár)

České Budějovice - Slavia (Budějovicím o nic nejde, Slavia hraje o Prezidentský pohár.)

Kladno - Karlovy Vary (Kladnu o nic nejde, Karlovy Vary ale potřebují body do tabulky, aby se vyhnuly baráži.)

Chomutov - Litvínov (Chomutov ještě může zkusit útok na nebarážové pozice, Litvínov hraje o čtvrté místo)

Tabulka hokejové extraligy po 51. kole:

1. PSG Zlín 51 25 6 5 15 154:134 92
2. HC Slavia Praha 51 22 11 3 15 137:111 91
3. HC Škoda Plzeň 51 21 9 8 13 160:127 89
4. HC Oceláři Třinec 51 23 5 4 19 192:159 83
5. HC Verva Litvínov 51 20 9 5 17 160:143 83
6. HC Sparta Praha 51 23 5 4 19 165:149 83
7. Rytíři Kladno 51 23 1 6 21 141:143 77
8. HC Mountfield Č. Budějovice 51 19 8 3 21 135:148 76
9. HC Kometa Brno 51 17 6 9 19 149:152 72
10. HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 51 21 2 5 23 152:157 72
11. HC Vítkovice Steel 51 21 2 5 23 137:149 72
12. HC Energie Karlovy Vary 51 18 2 6 25 130:147 64
13. Bílí Tygři Liberec 51 15 3 12 21 135:174 63
14. Piráti Chomutov 51 10 10 4 27 122:176 54
reklama