reklama

Zemřela legenda. Jsem Edovi vděčný za Jágra, říká Nový

Nečekaná smrt Eduarda Nováka (63). Zradilo ho srdce

Kladno/Praha - Kladenský hokej přišel nečekaně o jednu ze svých legend, bývalého reprezentačního útočníka a pozdějšího klubového trenéra Eduarda Nováka.

Dvojnásobný mistr světa ze 70. let zemřel nad ránem ve spánku v nedožitých 64 letech.

"Nejlepší vzpomínku na Edu mám z období, kdy jsem pomalu končil s kariérou. V sezoně 1988/99, kdy mě na Kladně trénoval, mi na křídlo postavil tehdy šestnáctiletého Jardu Jágra. Za ten zážitek jsem mu vděčný," vzpomíná nejlepší střelec československé historie Milan Nový.

"I když jsem nevěřil, že by nám to spolu mohlo jít, Eda mě přesvědčil a my ve třetím útoku dali nejen nejvíc gólů na Kladně, ale i v celé lize," řekl Nový Aktuálně.cz.

Čtěte také: Nečekaná smrt. Zemřel hokejový šampion Eduard Novák

Nedostižný lídr Klubu hokejových střelců Milan Nový (59) má na zesnulého dlouholetého spoluhráče Eduarda Nováka jen samé dobré vzpomínky. A není sám, s vděčností si jejich akce upamatovávají i hokejoví příznivci.

V jednom útoku spolu na Kladně vytvořili elitní střelecké duo, které vedlo ke čtyřem ligovým titulům, vítězství v Poháru mistrů evropských zemí a ke dvěma titulům mistrů světa v roce 1976 a 1977.

Novák, který by v listopadu oslavil 64. narozeniny, zesnul náhle ve čtvrtek ráno. Člena Síně slávy českého hokeje a Klubu hokejových střelců zradilo nejspíš srdce. I když není příčina úmrtí dosud známa, spekuluje se o infarktu.

Přečtěte si následující rozhovor s Milanem Novým o Eduardu Novákovi.

Pane Nový, jaký byl Eduard Novák hokejista?
Byl to obrovský bojovník. Byl na svou dobu velmi tvrdý a silný u mantinelu, kde pro mě vybojoval spoustu puků. Navíc byl velmi dobrý i jako útočník. Měl výbornou střelu, navíc to byl jako jeden z mála hráčů pravák, takže měl výhodu a ideálně jsme se proto doplňovali.

Milan Nový Milan Nový u bývalého spoluhráče a později trenéra Eduarda Nováka oceňoval vynikající střelu a bojovnost Foto: Jaroslav Šindelář, hckladno.cz

Jaké na něj máte vzpomínky jako na kamaráda?
Víte, pane, on byl stejný na ledě i v životě. My neměli nic daného od Boha, všechno jsme si museli vydřít na tréninku a Eda byl opravdu velkej dříč, hodně svědomitej. A možná i to, jak do všeho šel naplno a kolik hokeji dával, se podepsalo na jeho zdravotním stavu.

Věděl jste o jeho problémech se srdcem?
Pamatuju, jak mi kdysi na Buštěhradě, kde bydlel, přiznal, že měl boreliózu po kousnutí klíštětem a že přišel pozdě k doktorovi. Vím, že od té doby musel brát nějaké léky.

Kdy jste se viděli naposledy?
Možná mi to nebudete věřit, ale před týdnem jsem ho viděl hrát na Buštěhradě tenis a nezdálo se, že by měl vážnější problémy. Šlo sice vidět, že se trošičku šetřil kvůli srdci, ale nikdy bych nevěřil, že se může něco podobného přihodit.  

Jak jste se dozvěděl o jeho úmrtí?
Dneska ráno mi to volal Ota Černý z České televize. Samozřejmě, že to byla pro mě rána. Holt se v našich letech musíme mít všichni na pozoru. Víte, profesionálním sportovcům přicházejí zdravotní problémy mnohem dříve. Já je mám taky. Ale jak jsem řekl, Eda byl jako hráč obrovskej dříč a to se na jeho stavu podepsalo.

reklama