Mistrovství světa • Utkání o bronz • 15:00, zápas skončil

3:2
Finsko
13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský)
17. Pyörala (Immonen, Järvinen), 50. Jokinen (Koivu, Mäenpää)

Dobrý den, vítám vás u online přenosu ze závěrečného utkání českého týmu na letošním mistrovství světa v ledním hokeji. O bronzové medaile se od 15:00 utká s Finskem

Smutek českých fanoušků z nepodařeného semifinále možná ještě neodezněl a je tu další utkání. Zápas o bronz s domácím Finskem, které z boje o obhajobu zlata vyřadila Malkinova družina. Jak už všichni víte, Češi se nechali zaskočit svými východními sousedy. Výběr trenéra Hadamczika sice v utkání nastřelil tři tyče, ale soupeř dal stejný počet gólů a to rozhodlo.

Doufejme, že čeští hokejisté po prohraném semifinále už zvedli hlavy a jsou připraveni se poprat o další medaili z mistrovství světa. Včera si sypal popel na hlavu hlavně papitán Tomáš Plekanec, po jehož chybě dal Miroslav Šatan nakonec rozdílový gól. Uvidíme také, kdo dnes zamíří do brány českého týmu, zdá se, že by to podle náznaků trenéra mohl být Jakub Štěpánek, ale počkejme si na sestavy.

Čeští hokejisté nastoupí v utkání o bronz na mistrovství světa v Helsinkách proti domácímu Finsku bez zraněných útočníků Martina Erata a Milana Michálka. Jak kouč Alois Hadamczik avizoval už po sobotním semifinále se Slovenskem (1:3), do branky se postaví Jakub Štěpánek. Do hry se vrací poprvé od předposledního zápasu ve skupině proti Rusku útočník Lukáš Kašpar.

Česko: Štěpánek (Kovář) - Němec, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Mojžíš, Krajíček, Blaťák - Plekanec, Tenkrát, Frolík - Krejčů, Průcha, Hemský - Koukal, Vondrka, Nedvěd - Novotný, Kašpar, Petružálek

Finsko: Vehanen (Rämö) - Mäenpää, Hietanen, Kukkonen, Jaakola, Niskala, Salmela, Vaananen, Järvinen - Koivu, Jokinen, Filppula - Joensüü, Kontiola, Pihlström - Kiiskinen, Kapanen, Komarov - Immonen, Pyörala, Granlund

Utkání budou řídit sudí Bulanov z Ruska a Kurman ze Švýcarska, na čarách jim budou asistovat Rus Šeljanin a Slovák Valach.

Oba týmy už nastupují na ledevou plochu. Ten český vede na led Jakub Štěpánek v červených dresech, Finové budou hrát v bílém.

1.

Utkání začalo.

1.

Jako první se vrhli do útoku Finové a Štěpánek si musel pohlídat nahození od modré.

2.

Hemský tradišně kličkoval útočným pásmem, do zakončení se ale nedostal.

2.

Kapanen měl první velkou šanci. Mezi kruhy měl spoustu času na střelu zápěstí. Štěpánek si ale vyjel a ránu pokryl.

3.

V podobné příležitosti byl Frolík, ale pálil z první a Vehanen navíc jeho pokus rychle vyrazil.

4.

Trma vrma v českém brankovišti. Štěpánek ale odolal.

5.

Finové jsou ale v úvodu rozhodně nebezpečnějším týmem.

6.

Češi se v útočném pásmu těžce prosazují, soupeř totiž vyhrává většinou osobních soubojů.

7.

Plekancovu střelu z otočky Vehanen jen vyrazil a chybělo jen opravdu málo, aby český kapitán puk dorazil do prázdné brány.

7.

Tenkrát se ale vzápětí provinil faulem a Češi budou hrát oslabení.

7.

A Hietanen si připsal první přesilovkovou ránu, Štěpánek vyrazil do rohu.

8.

Poté Čeští obránci vyhodili.

9.

Nejprve Štěpánek vytáhl skvělý zákrok proti Immonenovi na brankovišti, a pak se Tenkrát jned z trestné lavice pustil do úniku na Vehanena, ten ovšem jeho blafák prokoukl a betonem mu znemožnil zakončení.

10.

Teď utkání dostalo šmrnc a spád.

11.

V další příležitosti Průcha, ale Vehanen byl proti.

12.

Nejprve se probíjel k brance Frolík a po něm Plekanec, jenže ten byl faulovaný a Češi budou hrát také první přesilovku.

13.

Češi vedou 1:0. Rychle využitá přesilovka. Krajíček od modré vybídl k teči Petra Průchu, který clonil před brankou. Ten do dráhy střely strčil hůl, puk se od ní odrazil do brusle českého útočníka a odtud do branky. Hotový kulečník.

14.

Koivu dostal přihrávku přes celou šířku útočné třetiny a napálil puk z první. Střela byla ovšem slabá a ještě nepřesná.

15.

Kukonen z úhlu opět zaměstnal Štěpánka, ten ukryl kotouč v náručí.

16.

Teď na chvíli opět finská pasáž. Po nahození na Štěpánka byl puk v brankovišti volný, český gólman se ale zorientoval dříve než útočníci v bílém.

17.

Koivu autorem další rány, Štěpánkova hůl zafungovala jako rampa a puk skončil v ochranné síti.

17.

Finové vyrovnali na 1:1. Mika Pyörala se šikovně protáhl kolem krajíčka a trefil se mezi Štěpánkovy betony.

18.

Češi vedou 2:1. Tak to je odpověď ani ne po půl minutě objel Jiří Novotný finskou bránu a bekhendem nahodil z úhlu puk na Vehanena a ten si ho rukou srazil do branky.

19.

Na druhé straně opět Štěpánek likviduje šanci Finů.

20.

Češi vedou 3:1. Krásnou kombinaci v přečíslení zakončil David Krejčí do prázdné brány.

Konec první třetiny.

Jestli měl zápas s Finskem fungovat jako náplast na nepovedené semifinále, tak se to zatím daří na sto procent. Za jednu třetinu padlo stejně gólů jako se Slovenskem za celé utkání. Od poloviny první třetiny se hraje pohledný hokej nahoru a dolů. Oproti semifinále je tento způsob hry vodou na mlýn českého týmu a na skóre to je vidět. Uvidíme, co přinese druhá třetina.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Zdá se, že i druhá část začne střelecky. Nejprve Vehanena protáhl Plekanec, pak Koivu tečoval puk na Štěpánka.

22.

Průcha zlobil ve finském brankovišti a dostal od domácích obránců pěkně zavyučenou.

22.

Kiskinen fotbalově vybojoval puk v útočném pásmu a Štěpánek měl opět práci.

23.

Na druhé straně vychytal Vehanen Nedvěda.

24.

Finové teď trochu skřípli Čechy v jejich pásmu, kotouč ale naštěstí létal jen kolem Štěpánkovy branky.

25.

Češi přestáli tlak a sami mohou rozjet akci.

26.

Tu ale "rozjeli" tak, že poslali puk na zakázané uvolnění.

27.

Novotný prověřil Vehanena a pak se ještě natahoval po dorážce, tu už mu ale finští beci nepovolili.

28.

Betony finského gólmana opět v permanenci po ráně Kašpara. Na druhé straně se Štěpánek musel rychle přesunout proti střele Koiva. Po delší době rychlé akce na obou stranách.

29.

Kukonen sice pálil ze zajímavé pozice, Štěpánek ale dobře viděl a dráhu kotouče si pohlídal.

30.

V další střelecké možnosti Kašpar, ale jemu dnes zatím není souzeno.

31.

Druhá třetina zatím není tak divoká jako ta první, šance jsou ale k vidění na obou stranách.

32.

Teď měli Finové štěstí. Krejčí měl po přihrávce Hemského před sebou odkrytou bránu, puk ale trochu poskočil a Vehanen se stihnul přesunout. Následná rána Blaťáka už mířila mimo.

33.

Čeští hráči zatím dobře brání a nepřipouští kontaktní gól Finů.

34.

Kašpar měl opět nabito. Ale ani tohle nebyla střela, se kterou by měl mít Vehanen velké potíže.

35.

Finové opět chvíli drželi útočné pásmo, k žádné větší šanci to ale nevedlo.

36.

Vyloučení na obou stranách. Na jedné straně seknutí Jokinena a na druhé údajně přifilmovaný pád Čáslavy. Bude se hrát ve čtyřech.

37.

Česká obrana byla trochu rozhozená, střela, která z toho rezultovala, ale Štěpánka nepřekvapila.

38.

A další zákrok Štěpánka. Tak hra ve čtyřech sedla více Finům. Oba týmy už jsou ale kompletní.

39.

Nedvěd promáchl před Vehonenem a puk už mají opět Finové.

40.

Domácí zřejmě dohrají třetinu v rohu útočného pásma.

Konec druhé třetiny.

V druhém dějství už jsme neviděli tak útočný hokej, jako v té první. Češi se více soustředí na obranu a čekají co vymyslí Finové. Pojiˇštovací gól měl na hokejce Krejší, ale puk ho neposlechl. Třetí část tak ještě jistě bude zajímavá.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Tým Suomi opět začal aktivněji. Koivu vyslal kotouč na Štěpánka, ale ten si poradil.

41.

Krejčík si dvakrát vyzkoušel střelbu od modré. Byly to ale spíš takové propagační rány.

42.

Kiskinen s Kapanenem způsobili pořádný rozruch před českou brankou, obránci v červeném měli co dělat, aby je odtlačili od Štěpánka.

43.

Tentokrát už si Štěpánek sáhl na puk. Ale Hietanen jen tak vyzkoušel jeho pozornost.

44.

Češi si zahrají přesilovku. Jednu už dnes využili.

45.

Češi dlouho kombinovali v útočném pásmu. Hemský nakonec vyjel zpoza branky a nabil Krajíčkovi, který si sjel od modré. Vehanen ale zachytal dobře.

45.

Novotný se málem dostal k odraženému puku od mantinelu. Kdyby se mu to povedlo, byl by před Vehanenem úplně sám.

46.

Finové se následně osvobodili a jsou v plném počtu.

47.

Štěpánek teď zachránil dvoubrankový náskok. Pihlström byl před ním úplně sám, ale český gólman ukryl puk mezi betony. Následně to Nakládal přehnal s pošťuchováním a spolu s Kontiolou si půjde odpočinout na trestnou lavici.

48.

Jaakola nastřelil Štěpánkovi puk do plastronu. Finové jsou opět ve hře ve čtyřech o chlup lepší.

49.

Oba týmy jsou v pěti.

49.

Nakládal se ale na trestnou lavici vrátí. Sudí ho vylučují na dvě minuty za krosček. Finská přesilovka.

50.

Finové snížili na 2:3. Domácí přesilovku využili. Jussi Jokinen si dobře nabruslil mezi obránce, dostal přihrávku a přesně trefil k tyči Štěpánkovy branky.

50.

A další Finská přesilovka, za sekání bude pykat Nedvěd.

51.

Průcha ušetřil v útočném pásmu cenné vteřinky z Nedvědova trestu.

52.

Finové teď měli velký tlak v brankovišti. Štěpánek se roztáhl v brankovišti a pochytal dorážky domácích útočníků.

52.

Nedvěd na ledě, tuhle přesilovku tým Suomi nevyužil.

53.

S gólem se ale probudili i domácí fanoušci a závěr zápasu tak slibuje pěkné drama.

54.

Finové ale zvyšují obrátky a Češi se dostávají pod tlak.

55.

Kašpar na moment vyvezl puk k Vehanenovi, ale dlouho tam s ním nevydržel a Finové spěchají zpátky.

56.

Kontiola autorem další rány na Štěpánka, kotouč těsně minul branku.

56.

Tak to je smůla. Nakládal si nehlídal hokejku a za faul vysohou holí půjde na dvě minuty na trestnou lavici.

57.

Finové uzamkli českou čtyřku v pásmu.

57.

Tečovaná rána skončila v ochranné síti, vhazování před Štěpánkem.

57.

Čáslava nejprve zabránil dorážkám na brankovišti, Štěpánek poté vyrazil puk do rohu.

58.

Obranná čtyřka konečně vyhodila a ubránila oslabení. Nakládal je na ledě.

58.

Jokinen střílel na přední tyč, český gólman si ale tuhle část branky zrovna hlídal.

59.

Vehanen na střídačce, Finové v šesti.

60.

Postavení mimo hru Finů, kteří si zároveň berou oddechový čas.

60.

Finové rychle nahazují do útočného pásma.

60.

Kotouč zatím v rohu za Štěpánkem.

60.

Už je ale ve středním pásmu. Zdá se že bronz český tým nemine.

Konec zápasu. Česká republika si z Finska odveze bronzové medaile.

Tři roky po sobě má český výběr medaili z mistrovství světa a podruhé za sebou bronzovou. V třetí třetině se o tento úspěch zasloužil hlavně Jakub Štěpánek, který pochytal spoustu finských příležitostí a český tým díky němu uhájil těsné vedení.

To je ode mě vše. V Helsinkách se předávají medaile. Dnes ještě nezapomeňte na finálový souboj Ruska a Slovenska. U dalšího přenosu napočtenou.