2:3
Finsko
14. Petružálek (Kutlák), 23. Kovář (Kaberle, Nedorost)
37. Kontiola (Aaltonen), 45. Pyörälä, 55. Lehterä

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze zápasu Karjala Cupu mezi Českem a Finskem. Zápas začíná v 15:30.

Finsko: Hovinen – Kukkonen, Jaakola, Lepistö, Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Väänänen, Marttinen – Immonen, Pihlström, Komarov – Kontiola, Pyörälä, Aaltonen – Lehterä, Salminen, Enlund – Wirtanen, Osala, Hartikainen – Hagman.

MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: radost Finska
MS v hokeji 2013, Finsko - Slovensko: radost Finska | Foto: Reuters

Česko: Kovář – Doudera, Kaberle, Nakládal, Krejčík, Krajíček, Kutlák, Piskáček – Smoleňák, Nedorost, Rolinek – Petružálek, Vrána, Sekáč – Irgl, Jan Kovář, Hubáček – Kašpar, Roman, I. Rachůnek – Buchtele, Kousal.

Česká hokejová reprezentace (Karjala Cup 2013) - Zbyněk Irgl
Česká hokejová reprezentace (Karjala Cup 2013) - Zbyněk Irgl | Foto: CPA Eduard Erben

Ještě jednou hezké odpoledne. V Helsinkách už za pár minut začne utkání mezi domácím Finskem a reprezentací České republiky. Češi se budou ve svém druhém vystoupení na Karjala Cupu snažit napravit reputaci, poté co ve čtvrtek ostudně podlehli Švédsku 0:6.

Kouč Hadamczik si po jedné z nejhorších proher v historii Euro Hockey Tour stěžoval na výkony obrany a také na to, jak jeho svěřenci nedokáží hrát agresivní a fyzicky náročný hokej. To po hráčích bude určitě vyžadovat i dnes. Největší změnou v sestavě je hlavně očekávaná výměna gólmanů. Místo Jakuba Štěpánka se dnes do brány od začátku postaví Jakub Kovář.

Finové vyhráli srpnový podnik Euro Hockey Tour v Pardubicích a podobně skvěle začali i druhý turnaj v sezoně. Ve čtvrtek v Helsinkách před zraky deseti tisíc diváků porazili Rusko 4:3.

A dlužíme vám ještě jednu informaci: Rusko v dopoledním zápase porazilo Švédsko 5:2. Pokud tedy Češi dnes s Finskem uspějí za tři body, tabulka celého turnaje se srovná a taky naši hokejisté, navzdory ostudě se Švédskem, ještě zítra budou bojovat o celkové vítězství na turnaji.

V Helsinkách je vše připraveno, hráči se pomalu rovnají na buly. Zaplněná Hartwall Arena je natěšená, zápas za malou chvíli začne.

1

Utkání zahájeno. Osala vyhrál první buly a Finové začnou s útokem jako první.

1

Immonen okamžitě dotíral do Kováře. Ten měl puk po nahození pod lapačkou, Fin proto dostal pár ran za vyučenou od Kaberleho.

2

Irgl přejel modrou a nepříjemně vypálil. Hodně blízko dorážce byl Hubáček, ale skákající puk netrefil.

4

Finové krátkou chvíli kombinovali v útočném pásmu, ale Vrána nakonec dokázal zablokovat vlastním tělem nahození a dostat puk ven z pásma, aby Češi mohli vystřídat.

5

Kaberle rozjel na levém křídle Hubáčka a ten střílenou přihrávku mířil do brankoviště. Gólman Hovinen si s tím dokázal poradit.

6

Češi hrají zatím hodně opatrně. Je na nich znát, že nechce nikdo udělat chybu. Finové zatím buší do tvrdé defenzívy na modré čáře, teď je zastavil ofsajd.

7

Hietanen napřáhl na modré a Kovář v bráně neviděl vůbec nic. Puk naštěstí někdo tečoval do ochranné sítě nad bránou.

9

Teď to byli Češi, co se jen těžce probíjeli středním pásmem do útoku. Nedorost byl v přesile tří Finů úplně sám.

12

Hra má sice tempo, hraje se bez přerušení, ale gólmani se v bráně nudí. Za dvanáct minut hry jsme neviděli žádnou pořádnou střelu na bránu. Tak opatrně oba týmy hrají a dobře brání.

13

Teď se může něco změnit. Češi totiž budou hrát přesilovku, Pihlström ve středním pásmu hloupě zahákoval Petružálka a rozhodčí to dobře viděli.

14

Góóól! Češi vedou 1:0! Výborně sehranou přesilovku zakončil švihem Jakub Petružálek, jehož rána z dálky zapadla přesně k levé tyči!

Hokej, EHT, Česko - Rusko: radost Česka
Hokej, EHT, Česko - Rusko: radost Česka | Foto: CPA Eduard Erben
15

Finové se okamžitě vrhli do útoku. Kovář dokázal vyřešit nepříjemné nahození Hietanena, které viděl v chumlu těl před bránou až na poslední chvíli. Pak ale fauloval Zbyněk Irgl a přesilovku si zahrají také domácí.

17

Finové dlouho mačkali soupeře, jenže rychlé kombinaci scházela byť jen jediná střela. Kovář si nepřipsal jediný zákrok a Češi dvě minuty ve vlastní pásmu jen ve čtyřech přečkali. Už hrají v plném počtu.

19

Češi teď častěji drží puk a hlídají čas do konce první třetiny.

20

Tak přece ještě jedno vzrušení před Kovářem. Při rozehrávce chyboval Krejčík, daroval Finům pásmo a taky nadějnou šanci, když se Aaltonenovo nahození objevilo nikým nehlídané v brankovišti. Čeští obránci u puku byli dřív a odpálil ho do bezpečí.

20

První třetina skončila.

Je tady konec první třetiny, která se nesla v duchu české nápravy. Naši hokejisté na rozdíl od čtvrtečního zápasu se Švédskem výborně brání, ve vlastním pásmu hrají jednoduše a nechybují. I proto vedou zaslouženě 1:0. Je třeba ale také poznamenat, že první třetina kdoví jak atraktivní hokej nenabídla. Kromě gólové rány Petružálka diváci ve vyprodané helsinské aréně neregistrovali žádnou jinou vážnější akci.

21

Druhá třetina právě začala.

21

Češi začali tlakem. Nedorost cpal puk před prázdnou bránu Smoleňákovi, nepovedlo se mu to jen kvůli faulu Lasse Kukkonena.

22

Češi tak hrají druhou přesilovku, tu první proměnili. Finům se ale první minuta oslabení daří výborně, puk už dvakrát letěl daleko do bezpečí až za bránu Kováře.

23

GÓÓÓL! Češi vedou 2:0! Usilovný nácvik přesilových her se Hadamczikovi vyplácí. Kaberle tečoval střílenou přihrávku Nedorosta do chráničů Hovinena, puk se ale odrazil přesně na hůl Jana Kováře, který ho nekompromisně napálil do odkryté brány!

Hokej, MS 2013, Česko - Slovinsko: česká radost
Hokej, MS 2013, Česko - Slovinsko: česká radost | Foto: Michal Eger
25

Finové po inkasované brance znovu přidali, Smoleňák teď ale obětavě padl do střely a srazil vlastním tělem puk do středního pásma.

27

Teď zase dobrou minutu tlačili Češi. Zaklíněný Krejčík se z otočky mezi kruhy přes obránce ke střele nedostal, Hovinen tak posléze chytal pouze snadné nahození od modré, na které dobře viděl.

29

Češi se už hnali do přečíslení dva na jednoho, jenže to zastavil hvizdem hlavní rozhodčí.Jakub Petružálek těsně před tím fauloval a dostává dvě minuty za faul kolenem. Finové budou hrát přesilovku.

29

Aaltonen pálil tvrdě po křižné přihrávce, Kovář ale stal v bráně správně a Krajíček vyražený puk posílá po mantinelu až za finskou bránu.

30

Jakub Kovář v polovině zápasu vytáhl možná klíčovou sérii zákroků. Kontiola měl na brankovišti prostor ke dvěma dorážkám, gólman ale parádními zákroky obě zakončení v leže pochytal!

Hokej, EHT, Česko - Rusko: Jakub Kovář a Roman Červenka
Hokej, EHT, Česko - Rusko: Jakub Kovář a Roman Červenka | Foto: CPA Eduard Erben
31

Další těžký moment pro Kováře. Teď mu po velkém závaru před brankovištěm možná pomohla i tyč!

31

Petružálek je zpátky, Češi už hrají v plném počtu. Tahle přesilovka Finska je ale velkým varováním, domácí šance volaly po gólu.

33

Jan Kovář je při chuti. Sólo mezi všech pět finských hráčů bylo ale moc velkým soustem.

34

Finové se snaží na konci třetiny vytvořit velký tlak a ještě do přestávky snížit. Do českého pásma létá jedno nahození za druhým, Doudera s Kaberlem ale teď mají za sebou vynikající střídání: všechny ataky soupeře s přehledem odvrátili.

35

Gólman Kovář se výborně nalepil k tyči, ucpal všechny možné skulinky a nedovolil dvěma Finům na brankovišti dorážet puk do brány.

37

GÓL! Finsko snižuje na 1:2! Tohle byla první česká chyba v zápase, Češi špatně prostřídali a největší finská hvězda Petri Kontiola naskočila rovnou do samostatného úniku. Kovář po nádherném blafáku neměl nárok.

Hokej, České hokejové hry, Švédsko - Finsko: radost Finska - Sakari Salminen (23), Sami Lepistö (18) | Foto: CPA
39

Hovinen neudržel střelu Vrány, ale žádný Čech nestál u brankoviště.

40

Závěr třetiny patří jasně Čechům. Irgl lehkým nahozením vybídl Hubáčka k teči, puk letěl těsně mimo.

40

Druhá třetina skončila.

Druhá třetina nabídla mnohem zajímavější, ale také pořád stejně vyrovnaný hokej. Rozdíl ve skóre dělají přesilové hry. Češi dnes využili obě, Finové žádnou. Na konci druhé dvacetiminutovky nicméně naši hokejisté chybovali a Kontiola dokázal vrátit Finy kontaktním gólem do zápasu. Do třetí třetiny se tak máme na co těšit.

41

Třetí třetina začala.

43

Finové začali hodně aktivně, moc dobře bruslí a mají tlak. Nepříjemnou střelu od modré tečoval do ochranné sítě obránce Doudera, takže domácí zůstanou nastěhovaní před Kovářem.

44

Finský tlak byl moc dlouhý, Doudera se pak dostal k puku a vysokým obloučkem ho poslal ven z pásma. Byla z toho málem obrovská šance Rachůnka, který už startoval do samostatného úniku. Letící puk ale nezkrotil, takže je z toho jen zakázané uvolnění. Tlak Suomi bude pokračovat a Češi pořád nemohou vystřídat.

45

Lepistö napřáhl na modré čáře, jeho ránu někdo srazil do brány a bude se volat video! Zatímco Finové slaví gól, Češi signalizují teč vysokou holí!

Porada rozhodčích trvá dlouho. Fin tečoval ránu ze všech dostupných záběrů kamery opravdu na hraně.

45

GÓL PLATÍ, Finsko srovnává na 2:2! Ránu Lepisteho tečoval Nikko Pyörälä zřejmě pod úrovni břevna Kovářovy branky. A tak se v Helsinkách začíná znovu od nuly.

47

Češi zvládli domácí přečíslení 4 na 2, Kovář pak schoval puk do lapačky.

48

Finové jsou teď jasně lepší. Osala střílel z levého křídla, Kovář ránu dokázal vytěsnit do rohu.

50

Puk se zajímavě odrazil mezi kruhy, kde stál úplně sám Petružálek. Útočník Chabarovsku z otočky rychle pálil, ale netrefil přesně!

52

Další těžké chvilky v českém pásmu. Doudera s Kaberlem nemohli dlouho vystřídat a přestali tempu Finů stíhat. Kovář si ale našel ránu od modré a pak zalehl i odražený kotouč.

52

A trenér Alois Hadamczik si bere oddechový čas, aby sílící tlak Finů co nejvíc rozkouskoval.

Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: Alois Hadamczik
Hokej, MS 2013, Česko - Švýcarsko: Alois Hadamczik | Foto: Reuters
53

Kovář zastáhl proti ráně Salminena. Byla to taková bomba, že českému gólmanovi vylétla hokejka z ruky.

54

Když má Aaltonen puk, je zle. Finský obr se od mantinelu dokázal proháčkovat až mezi kruhy ke střele, Kovář znovu chytá.

54

Pozor! Sami Lepistö z ničeho nic shodil rukavice a pustil se do Zbyňka Irgla. Český útočník, který se jindy nikdy nepere, se vyhnul několika ranám a pak Fina jednoznačně skolil k zemi a zajímavou bitku jasně vyhrál!

54

Domácímu publiku se to samozřejmě nelíbí, ale Češi budou hrát přesilovku. Zcela správně, protože Lepistö bitku jednoznačně a úplně hloupě vyprokoval, takže dostává k osobnímu trestu do konce zápasu ještě dvě minuty navrch. V zápase pochopitelně dohrál i Irgl, protože na evropské úrovni neplatí pravidlo jako v extralize - za shozené rukavice se jde automaticky do srpch.

55

Jenže přesilovka rychle končí. Smoleňák se před bránou nešikovně otočil za pukem a při tom podrazil finského hráče.

55

GÓL! Finsko vede 3:2! V závěru se zápas zase začal vyvíjet lépe pro Čechy, jenže to po vyhrané bitce Irgla už zase neplatí. FInové ještě při rovnovážném počtu hráčů na ledě hned po vhazování potrestali Smoleňákův faul: Jori Lehterä na brankovišti pohodlně dorazil za Kováře střelu od modré čáry.

FInsko - USA (finská radost po vítězném čtvrtfinále)
FInsko - USA (finská radost po vítězném čtvrtfinále) | Foto: Reuters
57

Až teď začala přesilová hra Finska a Češi místo závěrečného tlaku musí bránit.

58

Smoleňák se vrátil na led. Přesně tři minuty před koncem základní hrací doby rozjížděli Češi akci, jenže dlouhá přihrávka směřovala pouze na zakázané uvolnění.

58

Finové už nechtějí riskovat. Všech pět mužů čeká na vlastní modré, co Češi vymyslí. Ti jsou zatím při přechodu do útoku bezradní.

60

Kovář minul Hovinenovu bránu, ale Češi mají pásmo.  Jeho brácha Jakub míří z brány a Češi budou hrát poslední minutu v šesti!

60

Jej, to je škoda! Jan Kovář dostal tři metry před bránu přihrávku, ale nechal ránou z voleje vyniknout fantastického Hovinena. Tohle měl být gól!

Utkání skončilo. Češi sice zlepšili výkon oproti čtvrtečnímu zápasu se Švédskem, ale znovu nemají ani bod. Naši hokejisté měli zápas v Helsinkách výborně rozehraný, v závěrečné třetině ale nezachytili nástup soupeře a o náskok přišli. Na Karjala Cupu tak už určitě neobhájí loňské vítězství a zítra s Ruskem budou hrát o první body a naději alespoň na třetí místo.