1:2 sn
Finsko
35. Růžička (Klepiš, Vondrka)
7. Keränen (Teräväinen), rozh. náj. Immonen

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze zápasu Švédských her mezi Českem a Finskem. Utkání začíná v neděli ve 12:30.

Mužstva mají za sebou po dvou utkáních a dnešním hracím dnem se se Švédskými hrami rozloučí. Čeští hokejisté mohou poslední turnaj před šampionátem v Minsku ještě vyhrát, ovšem blíž mají k triumfu Finové. Ti jsou rovněž suverény této sezony Euro Hockey Tour.

Podívejme se na tabulku Švédských her před poslední dvojicí zápasů.

1.Finsko211005:35
2.Rusko210017:23
3.ČR210013:83
3.Švédsko200114:61

Víc než o samotný triumf však Růžičkovu týmu půjde o napravení reputace po včerejším debaklu 0:6 s Ruskem. "Hráli jsme špatně, soupeř nás jasně přehrál, musíme se poučit. Doufám, že nás to probere," zlobil se po výprasku trenér Růžička. Další ohlasy si přečtěte ZDE.

Sraz hokejové reprezentace před MS 2014 (Vladimír Růžička)
Sraz hokejové reprezentace před MS 2014 (Vladimír Růžička) | Foto: CPA Eduard Erben

Česko: Salák (Jakub Kovář) – Jordán, Kolář, Vitásek, Zámorský, Krejčík, Jank, Mojžíš, L. Kovář – Rolinek, Hudler, Růžička – Vondrka, Klepiš, Petružálek – Gulaš, Kousal, Radil – Buchtele, Zaťovič, Kašpar - Jágr.

Finsko: Rinne (Saros) – Pokka, Ohtamaa, Hietanen, Mäntylä, Lajunen, Korpikari, Marttinen, Kivistö – Huhtala, Immonen, Jormakka – Komarov, Teräväinen, Keränen – Pakarinen, T. Sallinen, Pöysti – Savinainen, Wirtanen, J. Sallinen.

Rozhodčí: Björk, Sjöqvist – Pihlblad, Haster.

Ještě pár minut před utkáním není úplně jasná situace kolem Jaromíra Jágra, který včera odstoupil předčasně ze zápasu s Ruskem kvůli zraněnému stehnu. Sice lékaři říkali, že česká hvězda si dopřeje několik dnů klidu, ovšem na rozbruslení se ukázal a také na led nastupuje. V zápise je však na jeho místě v prvním útoku uveden Martin Růžička.

Česko-Rusko: zraněný Jaromír Jágr
Česko-Rusko: zraněný Jaromír Jágr | Foto: Reuters

S Finy se česká reprezentace v této sezoně utkala zatím třikrát. V prvních dvou střetnutích v rámci EHT si užili Finové výhry 3:1 a 3:2, třetí zápas vyhráli Češi 2:0.

Týmy jsou už na ledě a arénou zní státní hymny. Kulisu však utkání bude mít hodně tichou, cestu si do haly našlo jen pár stovek příznivců.

Tak Jágr nakonec nastupuje v prvním útoku vedle Hudlera a Rolinka.

1.

Utkání začalo.

1.

Rolinek si sjížděl před branku na nahození od mantinelu, ale puk nezasáhl.

3.

Před Zaťovičem s Buchtelem se objevila možnost přečíslení, ovšem přihrávka do soupeřovy brusle šanci zmařila.

4.

Vidíme první vyloučení zápasu. Za podražení Rolinka oslabuje Finy Huhtala.

6.

Čechům se dlouho nedařilo usadit se v pásmu a vystřelit. Nakonec po nahození od modré dobře doráželi Gulaš s Kousalem. Finští obránci však kotouč včas uklidili.

7:00

GÓÓL! Finsko vede 1:0! MICHAEL KERÄNEN po krásné individuální akci, kdy si v levém kruhu obhodil Jordána a s lehkostí zakončil na bližší tyč, otevírá skóre tohoto utkání.

Rusko - Finsko: Teemu Sëlanne (vpravo) slaví gól na 2:1
Rusko - Finsko: Teemu Sëlanne (vpravo) slaví gól na 2:1 | Foto: Reuters
9.

Zaťovič prověřil Rinneho z levého křídla, finský brankář v pohodě kryje.

11.

Češi se snaží lépe forčekovat, ale zatím to výsledek proti pečlivě bránicím Finům nepřineslo.

12.

Z první střílel Sallinen, Salák tentokrát bezchybný, raději přerušuje hru.

14.

Finové se po české chybě ve středním pásmu dostali do přečíslení. Komarov přešel přes Krejčíka, přihrál mezi kruhy na Keränena, jemuž však bekhendový blafák nevyšel, trefil pouze Salákův beton.

14.

Nyní musel být Salák pozorný při dvou nepříjemných nahozeních od mantinelu.

16.

Češi manévrují v útočném pásmu, ale Finové je k vytvoření šance nepustí.

18.

Kašparův průnik do útočného pásma zastavilo Zaťovičovo postavení mimo hru.

19.

První vyloučení na české straně obstaral Kolářův faul.

19.

Teräväinen svou dorážkou zamířil mimo.

20.

Češi dobrým forčekinkem udržují puk daleko od Saláka.

20.

Petružálkův atak na finského gólmana posílá Růžičkův výběr na chvíli do tří.

20.

První třetina skončila.

Češi se oproti včerejšku trochu zlepšili, ovšem zatím to stále žádná sláva není. Výkon Růžičkova výběru je nadále matný, podobně však působí i Finové. Ti však dali hned z první větší šance gól, a tak jim zatím tato opatrná taktika stačí.

21.

Druhá třetina začala.

21.

Český tým je už ve čtyřech.

22.

Dravý Zaťovič se vydal za vyhozeným kotoučem, ovšem už v zárodku šance jej ragbyovým chvatem složil Mäntylä, který za svůj zákrok dostává dvě minuty.

23.

Začíná krátká česká přesilovka.

24.

V pěti hrají už i Finové.

26.

Ohtamaa se pustil až za českou branku, zkusil Saláka překvapit u druhé tyče, ale český brankář byl pozorný.

28.

Salák dvakrát za sebou dobře zakročil betony proti ostrým dorážkám zblízka.

29.

Růžička zkusil od mantinelu nahodit trochu zvláštním dloubáčkem, který překvapivě přistál na břevnu.

30.

Mäntylä si najel z druhé vlny mezi kruhy, ovšem Kolář obětavě puk na Saláka nepropustil.

32.

Zápas se přehoupl do své druhé poloviny a obraz hry je trochu zajímavější. Tempo je nahoru dolů, ale výrazných šancí zase příliš nepřibývá.

34.

Jágr v průběhu druhé třetiny opět mizí do kabiny. Tentokrát to však na zdravotní problémy příliš nevypadá.

34:18

GÓÓL! Češi srovnávají na 1:1! Klepiš s Růžičkou ujeli do přečíslení a MARTIN RŮŽIČKA po přesné přihrávce k opačné tyči uklízí kotouč do branky.

Česko - Lotyšsko: Jaromír Jágr, Marek Židlický (2), Tomáš Kaberle, Tomáš Plekanec a Roman Červenka (R) slaví gól | Foto: Reuters
36.

Vzápětí Zaťovič putuje na trestnou lavici za držení.

37.

Keränen z kruhu střílí těsně nad ledem, Salák našel puk v lapačce.

38.

Finové zkoušejí českou čtveřici zaskočit křižnými přihrávkami, ale příliš jim to nevychází.

38.

Češi hrají v plném počtu, ale Finové pokračují v tlaku.

40.

Druhá třetina skončila.

Díky Růžičkově trefě Češi ukončili střelecké trápení, ale do optimálního výkonu toho ještě chybí hodně. Ani Finové nepůsobí tak dobře, jak jsme asi očekávali, proto je po dvou třetinách zápas naprosto otevřený.

41.

Třetí třetina začala.

42.

Od modré pěkně vypálil Zámorský, Rinne vyráží betonem.

44.

V souboji se Zámorským se provinil hrou vysokou holí Wirtanen.

45.

Mojžíšovu střelu od modré Rinne vyrazil a finští beci měli dost problémů, aby puk odvrátili z blízkosti brankoviště.

46.

Z vrcholu kruhu střílel Vitásek, Rinne však viděl a ukrývá puk v lapačce.

47.

Češi získávají viditelnou převahu, je to jejich asi nejlepší pasáž v zápase.

49.

Finové však nechtějí čekat na český gól, a proto se po odmlce opět valí do útoku.

51.

Radil vybojoval dobrým forčekinkem puk pro Kousala, který musel v kruhu rychle pálit, jeho pokus chytá Rinne.

53.

Tempo i pohlednost hry nyní kazí časté nepřenosti. Obě mužstva spoléhají spíš na pečlivost v defenzivě než na nějaké odvážné nápady.

54.

Češi jsou v útočném pásmu, Finové je však masírují u mantinelu.

56.

Rinne musel v poslední chvíli vykopávat Vitáskovu tečovanou střelu.

57.

Zaťovič s Kašparem mohli v přečíslení rozhodnout, Rinne však Kašparovu štiplavou střelu vytáhl vyrážečkou nad břevno.

59.

Zajímavé útoky předvedly nyní oba celky. Jakoby týmy chtěly na poslední chvíli strhnout vítězství na svou stranku.

60.

Třetí třetina skončila, uvidíme prodloužení.

Český výkon se během třetí třetiny v mnohém zlepšil a korunovat jej mohl Kašpar, který zakončoval přečíslení se Zaťovičem. Rinne však kotouč vyškrábl, a tak je výsledek stále nerozhodný 1:1.

61.

Prodloužení začalo.

61.

Zámorský z dobré pozice pálí těsně vedle.

62.

Česká aktivita se přenesla i do prodloužení, Růžičkovi svěřenci dokáží soupeře zamknout v pásmu, ovšem bez gölového efektu.

64.

Jormakka se po narážečce ve středním pásmu vřítil do české obrany až před Saláka, který jeho bekhendový blafák skvěle vytlačil betonem.

65.

Prodloužení skončilo, rozhodne se až v nájezdech.

Finové už nájezdy zvládli včera, když porazili v severském derby Švédsko. Ale i Čechům se na penalty daří, mají v nich za sebou šňůru osmi triumfů.

1.

Immonen se střelou těsně nad bližším betonem trefuje - 0:1.

1.

Klepiš předvedl pěkný blafák, ale nepodařilo se mu jej dotáhnout za Rinneho beton - 0:1.

2.

Také Keränen proměňuje, když vymíchal Saláka a zkušeně zasunul u nepokryté tyčky - 0:2.

2.

Růžička netrefuje branku, je rozhodnuto - 0:2.

Finové vítězí 2:1 po samostatných nájezdech a připisují si i celkový triumf na Švédských hrách. O konečné podobě tabulky rozhodne odpolední zápas mezi Švédskem a Ruskem.