reklama
15:00 • MSJ 2020 • Skupina B
3:4
1:2 0:1 2:1
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Německo - vlajka - Sport 2016
Německo
  • 16:41 Haš (Pekař, Pytlík)
  • 49:17 Jeník (Haš)
  • 52:29 Zábranský (Haš, Čajka)
  • 1:41 Reichel (Lobach)
  • 7:31 Peterka (Stützle, Seider)
  • 33:23 Bokk (Seider, Jentzsch)
  • 47:33 Bokk (Jentzch, Seider)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání Česko - Německo v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Duel startuje v 15:00. 

Vánoční svátky jsou pryč, ale přišlo alespoň zimní počasí. Zatímco bramborovému salátu a spol. už odzvonilo, mistrovství světa hokejistů do dvaceti let je v plném proudu. Dnes nás čekají čtyři utkání, dvě v Ostravě a dvě v Třinci. V třinecké skupině se podruhé na turnaji představí Slováci, které prověří favorizované Finsko. Večer pak Švýcaři zkusí překvapit favorita skupiny ze Švédska. V ostravské skupině nás večer čeká duel Ruska s Kanadou, nás však bude zajímat hlavně odpolední duel, který začne za pár desítek minut. Podruhé na turnaji totiž půjdou do boje čeští hokejisté, kteří se utkají s velmi talentovaným výběrem Německa. A netřeba připomínat, že duel to bude velmi důležitý.

Před turnajem bylo avizováno, že právě duel s našim západním sousedem bude klíčový v boji o čtvrtfinále. Do toho proniknou jen čtyři celky z pětičlenné skupiny a zámořské duo společně s Ruskem bylo mohutně favorizováno na první tři pozice. Jenže Varaďův výběr překvapil už před dvěma dny, když zdolal sbornou 4:3. Dnešní zápas má ale pořád stejnou důležitost. Pokud chce na domácím mistrovství česká reprezentace proniknout mezi nejlepších osm celků, neměla by zaváhat. Jednoduché to však nebude, německý výběr je totiž složený z velmi talentovaných borců.

 

Němci jsou sice nováčky v elitní skupině, ale vůbec není dobré je podceňovat. Jejich obraně totiž velí Moritz Seider, kterého si v červnovém draftu Detroit vybral už ze 6. pozice a nyní hraje na farmě v Grand Rapids. Za sebou má i start na MS dospělých. O rok starší útočník Dominik Bokk vloni zaujal vedení St. Louis, které po něm na draftu sáhlo rovněž v prvním kole, celkově na 25. místě. Později byl vyměněn ze St. Louis do Caroliny. Bokk dorůstá již třetím rokem v seniorské švédské lize, letos se přesunul z Växjö do Rögle. V útoku se vedle Bokka věští skvělá hokejová budoucnost také teprve 17letému Timu Stützlemu, jenž by podle mnoha předpovědí v příštím roce mohl zaútočit na první kolo draftu. To je velká síla sama o sobě. Když k tomu dodáme tradiční německou zarputilost a pocit, že nemají co ztratit, na drama je zaděláno.

Němci v prvním utkání navíc trápili Spojené státy americké, které ještě ladí ideální složení sestavy. V zámoří se snáší spousta kritiky na trenérský tým USA. Němci proti favoritovi dokonce v druhé části vedli 3:2, Američané však zabrali a otočili vývoj zápasu. Českému týmu už nepomůže v turnaji jedna z očekávaných opor, útočník Jakub Lauko. Ten si při svém prvním střídání utkání s Ruskem po srážce se soupeřem poranil kolenní vazy a turnaj pro něj skončil, což je pro devatenáctiletého útočníka obrovské zklamání a pro celý tým obrovská ztráta.

 

"Jestli jsem okamžitě tušil, že je zle? Cítil jsem hned píchnutí a potom, jak jsem seděl s nohou na ledě, tak mi bylo jasné, že to není nic dobrého," řekl Lauko novinářům. "Větší zklamání jsem v hokeji nezažil," přiznal. Devatenáctiletý útočník startoval i na předešlých dvou juniorských mistrovstvích, na turnaj v domácím prostředí se ale těšil obzvlášť. "Před šesti lety, kdy se rozhodlo, že se bude hrát u nás, jsem hned říkal tátovi, že na tomhle turnaji chci hrát. A hrál jsem… Šest vteřin. Nevím, no, hrozně mě to mrzí," uvedl Lauko zklamaně.

Trenérský tým ale nebude podávat dodatečnou stížnost na zákrok útočníka sborné Sokolova. "Myslím si, že to byla trochu shoda náhod a nešťastná situace. Od Sokolova došlo jako kdyby k podražení ze strany, Jakub ztratil rovnováhu, malinko škobrtnul a padal. Druhý hráč, který ho dojížděl, se jen následně snažil hrát do těla," popsal Varaďa zákrok ze svého pohledu. Češi nejspíš nebudou usilovat o Sokolovovo dodatečné potrestání. "Je to hrozně těžké posoudit, od toho jsou na ledě rozhodčí. Nás hlavně mrzí ztráta Jakuba pro další průběh mistrovství," řekl Varaďa, jehož tým se ve čtvrtek s Laukovou absencí dokázal vyrovnat a obhájce bronzových medailí porazil 4:3.

Tuto sestavu vyšle do utkání kouč Václav Varaďa se svým trenérským týmem. Jedinou změnou je zařazení Karla Pláška, ten naskočí na místě Jakuba Lauka ve druhé formaci. 

Sestava Německa 

 

Hane (Ancicka) - Seider, Mik, Wirt, Hüttl, Mass, Dersch, Heinzinger - Stützle, Schütz, Peterka - Jentzsch, Reichel, Bokk - Schinko, Kinder, Lobach - Fleischer, Brune, Valenti - Nijenhuis.

V prvním zápase juniorského mistrovství světa potvrdil, že se na něj čeští hokejisté mohou spolehnout. Byť Lukáš Dostál v utkání s Ruskem třikrát inkasoval, přidal navrch 33 zákroků. Po cenném vítězství na úvod MS ocenil fanoušky v Ostravě a hovořil o tom, proč ho při premiéře na šampionátu nesvazovala nervozita.

V Ostravar Areně je téměř vše připraveno, český tým bude hrát opět v červených dresech, Němci v bílém. 

Utkání začalo. 

0:09

Němci půjdou hned do přesilové hry. Matěj Pekař podrazil Seidera a český tým se bude muset bránit. 

1:41

Němci využívají svou přesilovou hru. Lukas Reichel vyjel z úhlu, natlačil se před Dostála a zakončil. Český brankář sice nejprve zasáhl, dorážka ale poté proskotačila až za něj. 

3:23

Plášek dobře napadal, Kubíčkova rána od modré čáry poté ale minula bránu Haneho. 

4:19

Pekař chytře tečoval Hašovu střelu, Hane musel zasahovat, reakci na teč však zvlál. 

6:12

Raška si nabruslil na pravý kruh a zkoušel to zápěstím trefit do horního rohu, Hane byl připraven a vyrazil puk do ochranné sítě. 

7:31

Německá ofenzíva se ukázala opět ve výborném světle a přidala druhou branku. Seider na modré čáře počkal, po mantinelu poslal na Stützleho, ten ještě vyšperkoval přihrávkou na Peterku. A souhra dvou sedmnáctiletých talentů skončila druhou brankou, Peterka prostřelil Dostála. 

8:18

První přesilová hra pro český tým. Daniel Wirt byl odeslán na trestnou lavici za sekání. 

8:52

Kubíček pálil od modré čáry, bránu však přestřelil. 

10:18

Němci v plném počtu, Pláškovu ránu zlikvidoval Hane, Zábranský bránu minul úplně. 

Tomáš Chudý
28. 12. 2019
reklama