1:41 Reichel (Lobach)
7:31 Peterka (Stützle, Seider)
33:23 Bokk (Seider, Jentzsch)
47:33 Bokk (Jentzch, Seider)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání Česko - Německo v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Duel startuje v 15:00.

Vánoční svátky jsou pryč, ale přišlo alespoň zimní počasí. Zatímco bramborovému salátu a spol. už odzvonilo, mistrovství světa hokejistů do dvaceti let je v plném proudu. Dnes nás čekají čtyři utkání, dvě v Ostravě a dvě v Třinci. V třinecké skupině se podruhé na turnaji představí Slováci, které prověří favorizované Finsko. Večer pak Švýcaři zkusí překvapit favorita skupiny ze Švédska. V ostravské skupině nás večer čeká duel Ruska s Kanadou, nás však bude zajímat hlavně odpolední duel, který začne za pár desítek minut. Podruhé na turnaji totiž půjdou do boje čeští hokejisté, kteří se utkají s velmi talentovaným výběrem Německa. A netřeba připomínat, že duel to bude velmi důležitý.

Před turnajem bylo avizováno, že právě duel s našim západním sousedem bude klíčový v boji o čtvrtfinále. Do toho proniknou jen čtyři celky z pětičlenné skupiny a zámořské duo společně s Ruskem bylo mohutně favorizováno na první tři pozice. Jenže Varaďův výběr překvapil už před dvěma dny, když zdolal sbornou 4:3. Dnešní zápas má ale pořád stejnou důležitost. Pokud chce na domácím mistrovství česká reprezentace proniknout mezi nejlepších osm celků, neměla by zaváhat. Jednoduché to však nebude, německý výběr je totiž složený z velmi talentovaných borců.

Němci jsou sice nováčky v elitní skupině, ale vůbec není dobré je podceňovat. Jejich obraně totiž velí Moritz Seider, kterého si v červnovém draftu Detroit vybral už ze 6. pozice a nyní hraje na farmě v Grand Rapids. Za sebou má i start na MS dospělých. O rok starší útočník Dominik Bokk vloni zaujal vedení St. Louis, které po něm na draftu sáhlo rovněž v prvním kole, celkově na 25. místě. Později byl vyměněn ze St. Louis do Caroliny. Bokk dorůstá již třetím rokem v seniorské švédské lize, letos se přesunul z Växjö do Rögle. V útoku se vedle Bokka věští skvělá hokejová budoucnost také teprve 17letému Timu Stützlemu, jenž by podle mnoha předpovědí v příštím roce mohl zaútočit na první kolo draftu. To je velká síla sama o sobě. Když k tomu dodáme tradiční německou zarputilost a pocit, že nemají co ztratit, na drama je zaděláno.

Němci v prvním utkání navíc trápili Spojené státy americké, které ještě ladí ideální složení sestavy. V zámoří se snáší spousta kritiky na trenérský tým USA. Němci proti favoritovi dokonce v druhé části vedli 3:2, Američané však zabrali a otočili vývoj zápasu. Českému týmu už nepomůže v turnaji jedna z očekávaných opor, útočník Jakub Lauko. Ten si při svém prvním střídání utkání s Ruskem po srážce se soupeřem poranil kolenní vazy a turnaj pro něj skončil, což je pro devatenáctiletého útočníka obrovské zklamání a pro celý tým obrovská ztráta.

"Jestli jsem okamžitě tušil, že je zle? Cítil jsem hned píchnutí a potom, jak jsem seděl s nohou na ledě, tak mi bylo jasné, že to není nic dobrého," řekl Lauko novinářům. "Větší zklamání jsem v hokeji nezažil," přiznal. Devatenáctiletý útočník startoval i na předešlých dvou juniorských mistrovstvích, na turnaj v domácím prostředí se ale těšil obzvlášť. "Před šesti lety, kdy se rozhodlo, že se bude hrát u nás, jsem hned říkal tátovi, že na tomhle turnaji chci hrát. A hrál jsem… Šest vteřin. Nevím, no, hrozně mě to mrzí," uvedl Lauko zklamaně.

Trenérský tým ale nebude podávat dodatečnou stížnost na zákrok útočníka sborné Sokolova. "Myslím si, že to byla trochu shoda náhod a nešťastná situace. Od Sokolova došlo jako kdyby k podražení ze strany, Jakub ztratil rovnováhu, malinko škobrtnul a padal. Druhý hráč, který ho dojížděl, se jen následně snažil hrát do těla," popsal Varaďa zákrok ze svého pohledu. Češi nejspíš nebudou usilovat o Sokolovovo dodatečné potrestání. "Je to hrozně těžké posoudit, od toho jsou na ledě rozhodčí. Nás hlavně mrzí ztráta Jakuba pro další průběh mistrovství," řekl Varaďa, jehož tým se ve čtvrtek s Laukovou absencí dokázal vyrovnat a obhájce bronzových medailí porazil 4:3.

Tuto sestavu vyšle do utkání kouč Václav Varaďa se svým trenérským týmem. Jedinou změnou je zařazení Karla Pláška, ten naskočí na místě Jakuba Lauka ve druhé formaci.

Sestava Německa

Hane (Ancicka) - Seider, Mik, Wirt, Hüttl, Mass, Dersch, Heinzinger - Stützle, Schütz, Peterka - Jentzsch, Reichel, Bokk - Schinko, Kinder, Lobach - Fleischer, Brune, Valenti - Nijenhuis.

V prvním zápase juniorského mistrovství světa potvrdil, že se na něj čeští hokejisté mohou spolehnout. Byť Lukáš Dostál v utkání s Ruskem třikrát inkasoval, přidal navrch 33 zákroků. Po cenném vítězství na úvod MS ocenil fanoušky v Ostravě a hovořil o tom, proč ho při premiéře na šampionátu nesvazovala nervozita.

V Ostravar Areně je téměř vše připraveno, český tým bude hrát opět v červených dresech, Němci v bílém.

Utkání začalo.

0:09

Němci půjdou hned do přesilové hry. Matěj Pekař podrazil Seidera a český tým se bude muset bránit.

1:41

Němci využívají svou přesilovou hru. Lukas Reichel vyjel z úhlu, natlačil se před Dostála a zakončil. Český brankář sice nejprve zasáhl, dorážka ale poté proskotačila až za něj.

3:23

Plášek dobře napadal, Kubíčkova rána od modré čáry poté ale minula bránu Haneho.

4:19

Pekař chytře tečoval Hašovu střelu, Hane musel zasahovat, reakci na teč však zvlál.

6:12

Raška si nabruslil na pravý kruh a zkoušel to zápěstím trefit do horního rohu, Hane byl připraven a vyrazil puk do ochranné sítě.

7:31

Německá ofenzíva se ukázala opět ve výborném světle a přidala druhou branku. Seider na modré čáře počkal, po mantinelu poslal na Stützleho, ten ještě vyšperkoval přihrávkou na Peterku. A souhra dvou sedmnáctiletých talentů skončila druhou brankou, Peterka prostřelil Dostála.

8:18

První přesilová hra pro český tým. Daniel Wirt byl odeslán na trestnou lavici za sekání.

8:52

Kubíček pálil od modré čáry, bránu však přestřelil.

10:18

Němci v plném počtu, Pláškovu ránu zlikvidoval Hane, Zábranský bránu minul úplně.

10:54

Český tým půjde podruhé do oslabení a opět za to může faul Matěje Pekaře v útočném pásmu.

11:40

Lukáš Dostál famózně zlikvidoval stoprocentní šanci Bokka, kterého našel křižnou přihrávkou Stützle. Český brankář se ale přesunul rychle a střelu z první vyrazil.

13:00

Český tým se tentokrát ubránil přesilové hře Němců. Nyní je čas zkusit něco udělat na druhé straně kluziště.

15:01

Šik hledal Jeníka před bránou, ale dlouhou hokejkou jeho přihrávku srazil do rohu kapitán Němců Seider.

15:55

Druhou přesilovku si zahraje také český tým. John Jason Peterka, střelec druhé branky, poslal krosčekem na mantinelu Petra Čajku. Šance pro domácí tým k snížení. Mladý střelec navíc dostal 2+10 minut.

16:41

Český tým využil svou druhou přesilovou hru. Matěj Pekař dostal puk ze skrumáže z rohu na modrou k Martinu Hašovi a český obránce prostřelil německého brankáře Haneho.

17:20

Teplý se cpal do brakoviště, bekhendem ale puk za Haneho nedostal.

První třetina je za námi, čeští hokejisté prohrávají s Německem 1:2.

První třetina nepřinesla českým hokejistům příliš radosti. Talentovaný německý celek totiž využil rychlé přesilovky a po minutě a půl vedl. Za dalších šest minut přidal náš západní soused druhou trefu a s českým týmem to vypadalo velmi zle. Naštěstí se Varaďovi svěřenci vzchopili a z přesilové hry snížili stav a nebyli daleko srovnání. Jejich vzestup formy však přerušila přestávka.

Druhá třetina právě začala.

20:34

Pláškovu ránu Hane vyrazil a dorážet chtěl ze vzduchu Pytlík, bránu ale minul.

21:28

Němci se dostali do brejku dvou proti jednomu, Stützlemu se ale vrhnul pod nohy Dajčar. Ten dostal dvě minuty za podražení mladičkého talentu. Třetí přesilovka Němců.

21:59

Německá první přesilovková formace si nerozuměla při rozehrávce a skončilo to zakázaným uvolněním.

22:36

Seider nahazoval od modré čáry, Dostál však viděl puk a ukryl ho v lapačce.

22:47

Výborná práce Šíra v oslabení, který si vykoledoval faul na Schützovi.

23:30

Český tým je kompletní a český tým má k dispozici zkrácenou přesilovku.

24:40

Teplý si udělal prostor a přes hradbu těl zkusil vypálit, ale Haneho nepřekonal.

25:00

Němci jsou kompletní a pokračuje se v pěti na obou stranách.

25:26

Lukáš Dostál musel zasahovat nadvakrát, nejprve pálil z úhlu Reichel, poté dorážel Jentsch. Český brankář ale podržel.

26:12

Hra je teď hodně zběsilá, přelévá se z jedné strany na druhou, drtivé tempo ale další branku zatím nepřineslo.

26:40

Přineslo však další vyloučení německého hokejisty. Justin Schütz půjde podruhé v této třetině na trestnou lavici, tentokrát za nedovolené bránění.

27:25

Pěkná kombinace českého týmu, když Jeník křižným pasem našel Teplého, jeho střelu z první však zablokoval klíčový muž německé defenzívy Moritz Seider.

29:08

Schütz odpočatý po dvou vyloučeních se vydával dopředu, jeho ránu ale Dostál přikryl a podržel kotouč, aby mohli jeho spoluhráči vystřídat.

30:15

Zábranský si sjel na kruh na přihrávku Myšáka, jeho ránu ale zamířila po teči mimo bránu.

31:45

Český celek bude muset znovu bránit v oslabení, tentokrát Jan Jeník fauloval hlavní německou hvězdu Stützleho. Důležité oslabení pro český tým.

32:10

Libor Zábranský je dalším hráčem, který se vyfauloval na Stützlem, za vražení na hrazení putuje na trestnou lavici. Němci budou hrát takřka minutu a půl přesilovku pěti proti třem.

33:23

Dlouho český tým držel ve třech německé střelce na distanc, jenže po minutě Seider od modré nabil na levý kruh Bokkovi a ten propálil přízemní ranou Dostála.

35:26

Tim Stützle opět úřadoval v útočném pásmu, najel si mezi kruhy, ale jeho ránu naštěstí pro český tým pokryl Dostál.

37:44

Další vyloučení českého týmu. Tomáš Dajčar zbytečně dohrával u mantinelu a dostal dvě plus deset minut za vražení na hrazení.

38:04

Schütz srovnal počet hráčů na ledě, tentokrát nedovoleně bránil Kubíčka. Potřetí je vyloučen v této třetině.

39:25

Ve čtyřech byli aktivnější opět Němci, Stützle s Peterkou dostali puk na Seidera, jeho ránu od modré ale Dostál pokryl.

39:55

Český tým málem snížil. Kubíček vypálil od červené čáry a Hane přes lapačku pustil kotouč na horní tyč.

Český tým nejen že nesrovnal skóre, ale navíc po druhé třetině ztrácí opět dvě branky. Chvíli to vypadalo na zlepšený výkon, jenže obrovská nedisciplinovanost stála český tým momentum. A když nabídli Němcům dvojnásobnou přesilovku, bruslařsky lepší Němci ji využili a vedou opět o dvě branky. Čeští junioři tak mají jednu třetinu na to, aby zachránili tento duel a nemuseli se pak strachovat o postup do čtvrtfinále.

Třetí třetin začala.

41:10

Vyloučení německého obránce Hüttla, který nedovoleně bránil Myšákovi. Šance z přesilové hry pro český tým.

43:01

Hašova rána byla zablokována.

43:11

Němci jsou kompletní, česká přesilovka měla opravdu katastrofální parametry.

43:51

Pavel měl chvíli čas mezi kruhy na zakončení, bekhendem ale nedal puku úplně vše a Haneho nepřekonal.

44:41

Hüttl se podruhé v této třetině posadí na trestnou lavici, Klikorku trefil vysokou holí.

45:41

I další česká přesilovka je hodně špatná, žádné ohrožení německé brány nepřineslo.

46:25

Pozorný brankář Hane ukryl puk, který k němu proskákal po tečované ráně Kubíčka.

47:09

Tim Stützle je dnes v neuvěřitelné formě, vybojoval si další faul. Přesilovou hru si tak zahrají Němci.

47:33

A je rozhodnuto, Němci potřetí využívají přesilovku. Seider dal puk do jízdy Bokkovi, ten vtrhl do pásma, udělal ze Zábranského žáčka a překonal i Dostála. Česká ztráta narůstá.

49:17

Jan Jeník ještě vykřesal naději, když se sám vřítil do pásma a napodruhé vystřelil pod horní tyčku, Hane zůstal překvapen.

50:30

Další šance pro české hokejisty. Moritz Seider dostal dvě minuty za napadení, přesilovka pro Čechy.

50:47

Schütz opět na trestné lavici, 1:43 přesilovky pěti proti třem českého týmu.

52:15

Jeník i Kubíček pálili, co mohli, ale ke snížení to nevedlo.

52:29

Drama je tady, český tým využívá své přesilové hry. Kapitán Libor Zábranský se opřel do přihrávky Haše a propálil Haneho v bráně Německa.

52:52

Chvíli potom, co Justin Schütz naskočil z trestné lavice, tak se vrací zpátky. Llktem zastavil protihráče a popáté v zápase sedí na trestné lavici.

53:40

Teplého ránu chtěl dorážet Šír, bránu však netrefil.

55:05

Němci se ubránili přesilovce a z ničeho nic se řítil Bokk sám na bránu. Dostál jej ale dokázal zneškodnit.

56:06

Němci se dostali opět do brejku, situace 2 na 1 skončila dobře, když přihrávku Peterky na Stützla zastavila vypadnutá hokejka Kubíčka.

56:44

Zábranského ránu od modré vyrazil Hane, předtím Teplý mířil z pravého kruhu mimo.

58:30

Dostál opustil bránu, čeští hráči zkouší hrát bez brankáře.

59:44

16 vteřin už jen zbývá do konce, vhazování ve středním pásmu.

Je konec, Německo dokázalo překvapit a porazilo domácí výběr 4:3.

Česká hokejová dvacítka nezvládla klíčový duel proti nebezpečnému Německu a čtvrtfinále je nyní s otazníkem. Po výhře nad Ruskem nezačali vůbec dobře a prohráli brzy 0:2. Sice dokázali snížit, jenže nedisciplinovanost stála Varaďův tým šanci na srovnání, naopak Němci dvakrát udeřili v přesilovce a vedli už 4:1. V závěru sice mladíci zabojovali a snížili na rozdíl jedné branky, víc už však nedokázali.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.