reklama
15:00 • MSJ 2020 • Skupina B
4:3
2:2 2:1 0:0
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Rusko - vlajka - Sport 2016
Rusko
  • 2:47 Kubíček (Teplý, Jeník)
  • 7:41 Myšák (Šír)
  • 25:32 Blümel (Pavel)
  • 37:26 Jeník (Teplý, Šír)
  • 10:19 Zamula (Chovanov, Denisenko)
  • 14:33 Podkolzin (Marčenko, Romanov)
  • 26:16 Zamula (Voronkov, Alexandrov)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání Česko - Rusko v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Zápas začíná v 15:00. 

Dárky jsou rozdány, pomalu mizí i zásoby bramborového salátu, ne všude však panuje vánoční pohoda. Extraliga nebo NHL sice během tří svátečních dnů nemají v program žádný zápas, na Štěpána však již tradičně začíná hokejové mistrovství světa hráčů do 20 let. A tento rok se po dvanácti letech koná v České republice, konkrétně v Ostravě a Třinci. V Ostravar Areně bude hrát svou skupinu i český tým, kterého čekají favorité z Kanady, Spojených států a Ruska, ale taky velmi silná generace německých mladíků v čele se šestkou draftu 2019 Moritzem Seiderem. Do čtvrtfinále proniknou jen čtyři týmy. V Třinci proti sobě nastoupí Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Slovensko a Kazachstán, jde tedy o méně nabitou skupinu.

Český tým vedeným třineckým koučem Václavem Varaďou by rád využil bouřlivého domácího prostředí, jen to ale stačit nebude. Mezi favority totiž národní tým nepatří. A to nejen vzhledem k očekávané síle kádru, ale také kvůli nepříznivé bilanci. Medaili nezískala česká dvacítka už od roku 2005. Nejlépe si vedla před dvěma lety, když skončila čtvrtá. Výjimečný počin se příliš očekávat nedá, v takto silné konkurenci bude důležitý každý bod. A především druhý duel s Německem bude klíčový v boji o čtvrtfinále. V tom by mohl přijít jednodušší soupeř, ale ani na to se nedá spoléhat. Českému týmu nevěří ani odborníci ze zámoří, kteří mu prorokují právě boj s Německem o čtvrté místo v ostravské grupě. 

Silnou stránkou českého týmu by jako už tradičně mělo být brankoviště. Jako dvojka bude připraven Nick Malík, syn slavného otce. Ten se na draft chystá v červnu. Jedničkou a hlavní oporou by měl být Lukáš Dostál. Ten předváděl fantastické výkony i na minulém šampionátu a momentálně chytá proti mužům ve finské lize za Ilves. A může se pyšnit skvělými čísly, průměr obdržených branek má pod 2 na utkání a úspěšnost zákroků drží na 92,3 procentech. Skvěle se navíc ukázal i v létě na kempu v Anaheimu. Český tým bez jasné hvězdy, jakou byl například Nečas, bude potřebovat kvalitní výkon gólmana. V útoku by se o hlavní porci bodů měli starat Jeník nebo Lauko, pomoct by chtěli mladíci Myšák a Pytlík.

ČR - Slovensko, příprava před MS 20 ČR - Slovensko, příprava před MS 20: Lukáš Dostál | Foto: Lukáš Filipec

V přípravě ale český celek úplně nezářil. Nejprve v pátek podlehl Švédsku, které by mělo být hlavním favoritem třinecké skupiny, 1:5. V neděli pak čekala na Varaďův tým generálka proti slovenskému celku. A rozhodně nešlo o povedený zápas. Čeští mladíci sice zvítězili 4:2, vítězný gól ale dali až 46 vteřin před koncem a pojistka přišla do odkryté brány. Navíc další den Slováci dostali od Ruska naloženo 1:9.

Právě sborná bude prvním soupeřem českého týmu. Ostrý start na druhý svátek vánoční. Ruský celek totiž nejenže přehrál Slovensko brutálním způsobem 9:1, jednoznačně přehrál i Kazachstán 5:0. Je tak skvěle naladěn, opírat se bude o skvělého obránce Romanova draftovaného ve druhém kole draftu 2018. V tomtéž roce šel v prvním kole útočník Denisenko a letos jako desítka silný útočník Podkolzin. V bráně by mohl čarovat fantom loňských osmnáctek, teprve sedmnáctiletý Jaroslav Askarov, který by po dlouhých letech mohl být prvním gólmanem vybraným v top 10 červnového draftu. Z turnaje sborná bere asi jen zlato, stejně jako oba zámořské týmy či Švédové.

V této sestavě nastoupí dnes český tým. V bráně bude podle očekávání Lukáš Dostál, kapitánem bude obránce Libor Zábranský. V ofenzívě by měl být tahounem Jan Jeník. 

V této sestavě nastoupí Rusové. V bráně bude opravdu sedmnáctiletý talent Jaroslav Askarov, o ofenzívu by se měli starat kapitán Denisenko či Podkolzin. 

 

Sestava

Askarov (Miftachov) - Žuravljov, A. Romanov, Zamula, Malyšev, Galeňuk, Pylenkov - Chovanov, Denisenko, Dorofejev - Voronkov, Sokolov, Alexandrov - Ivan Morozov, Marčenko, Podkolzin - Sorkin, Rtiščev, Grošev.

Oba týmy jsou již připraveny na ledě v Ostravar Areně. Český tým bude hrát v červených dresech, ruská sborná v bílém. Utkání začne zhruba s desetiminutovým zpožděním. 

První duel české dvacítky začal. 

0:53

S jednou z největších českých hvězd to nevypadá dobře. Jakub Lauko byl v pádu trefen Voronkovem a zůstal ležet na ledě. Z toho se již sice zvedl, ale zlobí jej zřejmě koleno. Vztekle zahodil rukavice a odkulhává do kabin. 

0:53

Za dvojitý zákrok na českého útočníka se nevylučovalo, hra pokračuje dále, na ledě jsou třetí formace. 

1:36

První šance zápasu a byli v ní Rusové. Morozov zavezl puk do útočného pásma a našel před bránou Podkolzina, který se odpoutal od Haše. Dostál však teč útočníka draftovanéno Vancouverem Canucks vyrazil. 

2:32

Anton Malyšev je prvním vyloučeným hráčem, když oplácel vysokou holí. 

2:47

A přesilovou hru český celek využívá hned po 14 vteřinách. Od modré  čáry propálil nejistého Askarova obránce Šimon Kubíček, který dostal nabito od Teplého. 

3:42

Rusko ale opět zazlobilo, Marčenko pálil z mezikruží, Dostál však puk skryl ve své výstroji. 

3:42

Vyloučení na obou stranách za vzámemné pošťuchování. Marčenko a český kapitán Zábranský byli odesláni na dvě minut na trestnou lavici. Pokračuje se ve 4 na obou stranách. 

4:08

Jegor Zamula prošel jako nůž máslem, bekhendový pokus však na bránu neprošel. 

Takto vypadal zákrok na Jakuba Lauka, který se od té doby nevrátil ani na střídačku. 

6:08

Morozov je hodně šikovný, prosmýkl se do dobré pozice a ještě z otočky hledal Marčenka, ten se však  zakončení nedostal. 

Tomáš Chudý
26. 12. 2019
reklama