reklama
18:00 • Hokejový turnaj na olympiádě v Soči • Čtvrtfinále
2:5
(1:3, 0:1, 1:1)
Česko. Vlajka
Česko
Vlajka USA - sport
USA
  • 5. Hemský (Židlický, Krejčí), 54. Hemský
  • 2. Van Riemsdyk (Kesler, Kane), 15. Brown (Backes, Suter), 20. Backes (Suter, McDonagh), 30. Parise (Pavelski, Suter), 43. Kessel (Kessler, Shattenkirk)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z hokejového turnaje na olympiádě v Soči. O postup do semifinále se ve středu od 18:00 utkají hokejisté Česka a USA.

Na čtvrtfinále se do české sestavy vrací Patrik Eliáš, který kvůli nemoci vynechal dva zápasy, v úterý i ve středu už ale trénoval a dnes se dohodl s trenérem Aloisem Hadamczikem, že proti Američanům bude hrát.

Trenér jej zařadil do třetí formacem kde bude hrát společně s Jakubem Voráčkem a Martinem Eratem. Martin Hanzal se tak přesune do čtvrtého útoku mezi Petra Nedvěda a Michaela Frolíka. Oproti osmifinálovému duelu se Slovenskem vypadl ze sestavy útočník Ondřej Palát.

MS 2012 Česko - Slovensko: Eliáš, Michálek, Višňovský Foto: Reuters

"Není čas na to být opatrný. Samozřejmě, že si chci zahrát. Proto jsem byl už v úterý na ledě," řekl dnes ráno právě Eliáš, který by měl týmu hodně pomoct svojí zarputilostí a zkušenostmi.

Američani hrají celý turnaj dobře, mají mladé, rychlé a technicky skvěle vybavené mužstvo. Hodně kluků umí dát gól z každé pozice a jsou hodně silní na puku. Pro nás to bude další velká zkouška. Doufám, že se na ně dobře připravíme," přidal se edmontonský šikula Hemský.

Česko - Slovensko: Aleš Hemský (83) slaví gól na 1:0 Česko - Slovensko: Aleš Hemský (83) slaví gól na 1:0 | Foto: Reuters

"Nebude to jednoduché, ale je to jen jeden zápas, nehraje se série na sedm utkání. Budeme se snažit dát první gól a samozřejmostí je, že na ledě necháme úplně všechno. Uvidíme, co se stane," doplnil oba parťáky Krejčí.

Soči 2014, ČR-Švédsko: David Krejčí - Jimmie Ericsson Soči 2014, ČR-Švédsko: David Krejčí - Jimmie Ericsson | Foto: Reuters

A co zaznělo z druhé strany barikády? "Hraji se skvělými spoluhráči. Chceme vyhrát, to je jasné. Navíc zítra bude bojovat o zlato i moje sestra Amanda v souboji žen Ameriky s Kanadou," pronesl lídr americké reprezentace Phil Kessel webu Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Oba tak de facto touží po pomstě. Američané za Nagano, jelikož od něj se na olympiádě oba výběru dosud nepotkaly, Američanky pak ve věčném souboji s Kanaďankami. Bude středa a čtvrtek patřit Kesselům?

Když už jsme u té bilance vzájemných soubojů Česko - USA. Je vzácně vyrovnaná, ovšem lehce příznivější pro naše barvy - osm výher, jedna remíza a šest porážek. Čeští hokejisté zvítězili v poslední dvou zápasech - vždy na MS - 2007 a 2011.

Ještě lépe vyznívá vzájemná bilance ČR a USA pod pěti olympijskými kruhy. Jak v roce 1994, tak o čtyři roky později slavili triumf Češi. Vyjde to tedy i do třetice?

Faktem je, že stejně jako v těchto dvou případech, i tentokrát jsou zámořští hokejisté favority zápasu. Za a) proto, že se jim v Soči náramně daří, za b) proto, že těží ze skvělé generace, která se po kolapsech národních výběrů na přelomu tisíciletí zrodila z nově vytvořeného univerzitního systému pro mladé talenty.

Kurz na výhru Američanů je tak 1,6, na triumf české reprezentace 4,3. Hodně zajímavé bude také to, jak se oba výběry popasují s odlišným programem posledních dní. Češi nastoupí proti Američanům necelých 24 hodin po výhře nad Slovenskem 5:3 (OHLASY ZDE!), zámořská reprezentace dva dny odpočívala. Oba celky tak drží v rukou dvousečnou zbraň.

Toto téma si můžete podrobněji pročíst v článku našeho hokejového experta Adama Sušovského ZDE!

Kompletní ohlasy českých hráčů na jednom místě pak naleznete v tomto článku ZDE!

Stejně jako na všech českých zápasech, i dnes to bude žít na Letné v olympijském parku. Tam ostatně bylo již spousty fanoušků díky stříbrným biatlonistům ve smíšené štafetě a zlaté Martině Sáblíkové!

Sestava českého týmu:

Pavelec – Židlický, Šmíd, Z. Michálek, Kaberle, Rozsíval, Gudas, Krajíček – Jágr, Plekanec "C", Červenka – Hemský, Krejčí, M. Michálek – Voráček, Eliáš, Erat – Frolík, Hanzal, Nedvěd – Novotný. Trenér: Alois Hadamczik.

Sestava amerického týmu:

Quick – McDonagh, Suter, Martin, Orpik, Shattenkirk, Fowler, Carlson – Kane, Kesler, Parise "C" – Kessel, Pavelski, van Riemsdyk – Callahan, Backes, Brown – Oshie, Stastny, Pacioretty – Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.

Kde je největší síla obou soupeřů? U českého výběru jasně v prvních dvou pětkách, kvalitní výkony pak v posledních dvou zápasech předvedl gólman Ondřej Pavelec, osmifinále se pak povedlo i Aleši Hemskému. Problém by možná mohl být v obraně, která opět bude hrát jen na šest beků.

U Američanů je třeba dát pozor především na lídra kanadského bodování turnaje Phila Kessela z Toronta, vynikajícími čísly se pak pyšní gólman předloňským šampiónu Stanley Cupu z LA Kings Jonathan Quick.

A kromě tradičních přesilovek a oslabení, kde jsou si obě reprezentace de facto rovny, budou rozhodovat i střelba a vhazování. Zde mají navrch zámořští hráči, jenže v efektivitě střelby (15 procent) je započítán i úvodní zápas Američanů se Slováky, který se proměnil v exhibici celku Dana Bylsmy.

Co se týče vhazování, nejlepší ze všech centrů je David Krejčí, další střední útočníci Aloise Hadamczika ale mírně zaostávají, zatímco američtí hráči na buly jsou hodně vyrovnaní.

17:30

Půl hodiny do zápasu, pojďme si připomenout zbylá čtvrtfinále. V nich se zrodilo jedno velké překvapení, když Rusové podlehli 1:3 skvěle hrajícímu Finsku. To narazí v semifinále na svého odvěkého rivala ze Švédska, to s přehledem 5:0 smetlo outsidera ze Slovinska..

O druhé semifinálové dvojici se rozhodne v souběžně hraných zápasech Česko-USA a Kanada-Lotyšsko.

Vše o hokejovém turnaji v Soči ZDE!

Rozhodčí: Olenin (Rus.), Pollock – Amell (oba Kan.), Dědulja (Běl.).

S oběma hlavními už se čeští hokejisté na turnaji setkali a pokaždé prohráli.

17:45

Patnáct minut do startu očekávaného čtvrtfinále. Pro naše to bude už druhé play off utkání. Budeme se zhruba za 150 minut radovat stejně jako včera?

Antonín Vavrda
Antonín Vavrda
19. 2. 2014
reklama