reklama
19:00 • MSJ 2020 • Skupina B
3:4
2:1 0:2 1:0 0:1
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
USA - vlajka - Sport 2016
USA
  • 9:35 Zábranský (Klikorka)
  • 18:16 Zábranský (Plášek, Teplý)
  • 48:41 Čajka (Kubíček, Teplý)
  • 3:45 Pinto (Robertson, Wahlstrom)
  • 21:19 Kaliyev (Zegras)
  • 26:01 Drury (Zegras. Kaliyev)
  • 63:15 Caufield (Turcotte, Miller)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z utkání Česko - USA v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Zápas začíná v 19:00. 

Hokejové mistrovství světa do dvaceti let v Ostravě a Třinci se přehouplo do druhé části základních skupin. Zbývají už jen poslední dva hrací dny, které rozhodnou o postupujících mezi nejlepších osm celků. Včera byly na programu jen dvě utkání, odpoledne si Finsko jasně poradilo s nejslabším účastníkem turnaje Kazachstánem. Večerní šlágr mezi Spojenými státy a Ruskem nakonec zvládli lépe Američané a po výhře 3:1 se přiblížili postupu. A právě zámořský tým bude třetím soupeřem českého týmu, který si notně zkomplikoval cestu do čtvrtfinále. A s jedním z hlavních favoritů turnaje potřebuje Varaďův celek bodovat, což nebude vůbec snadné.

Čeští junioři odstartovali na druhý svátek vánoční výborně. Favorizované Rusko dokázali díky houževnatému výkonu a skvělému Dostálovi v bráně porazit 4:3. To byly body, se kterými se před turnajem až tak nepočítalo, klíčový měl být duel s Německem. Asi nejlepší německá generace posledních desetiletí český výběr dokonale zaskočila a připsala si výhru 4:3. Najednou tak přišel problém, prohra v klíčovém duelu a navíc nečekaně vysoká výhra Rusů nad Kanadou. Pokud tedy český výběr už nebude v žádném z duelů se zámořskými týmy bodovat, mohlo by se stát, že si na domácím mistrovství zahraje o záchranu, což tady už hodně dlouho nebylo. A nebude se možno vymlouvat jen na těžkou skupinu.

Ačkoliv náš západní soused přivezl kvalitní výběr, pořád by mělo být v silách českých hráčů jej přehrát. Jenže otřesný úvod utkání a mizerná disciplína stály české mladíky cenné body. Ani mohutný závěr už nepomohl. Třemi body se v utkání předvedl obránce Martin Hugo Haš. Ten ví, že se s Německem nemělo prohrát, svým spoluhráčům však věří, že pokud předvedou výkon podobný tomu v zápase s Ruskem, je šance bodovat nebo porazit i oba zámořské týmy. Tuší však, že to bude nadmírně obtížné.

Američané totiž přivezli skvělý tým s kostrou složenou z loňské generace osmnáctiletých, kde jen záhadou a kvůli výkonu Rusa Askarova nebrali zlato. Chybí sice Jack Hughes, ale plno hráčů draftovaných v prvním kole minulého draftu je přítomných. V úvodních duelech s Kanadou (4:6) a Německem (6:3) se však snášela velká kritika na trenérský tým v čele s koučem Sandelinem. Ten naprosto nepochopitelně nevyužíval přednosti nejlepšího střelce loňských osmnáctek, maličkého šutéra Cola Caufielda. Taktéž dva elitní centři draftovaní v první desítce červnového draftu Alex Turcotte a Trevor Zegras nedostali příliš prostoru, navíc hráli v nižších řadách na křídle místo v centru. Sociální sítě tak byli zaplaveny spoustou znepokojení, jak americký trenérský tým upřednostňuje fyzicky vyspělé hráče před těmi technickými.

Především u Zegrase, kterého z deváté příčky draftoval v červnu Anaheim, se nad tím pozastavovali veškeří zámořští novináři. Kreativní útočník totiž v prvním utkání jednou asistoval a v tom druhém zvládl 4 asistence během dvou třetin. Přitom za ty dvě třetiny odehrál jen necelých 5 minut a i v prvním utkání měl nejnižší čas na ledě z útočníků. Nakonec si ale svou až abnormální kreativitou svůj prostor vybojoval a včera s Ruskem už dostal více prostoru. Dalšími dvěma primárními asistencemi se podílel na důležité výhře 3:1. Ve třech utkáních tak Zegras zvládl už 7 gólových přihrávek, přičemž všechny byly primární. I dnes bude hlavní hrozbou USA.

MS do 20 let 2019, USA - Rusko, ruský brankář Amir Miftachov inkasuje od Nicholase Robertsona Puk je v ruské síti, brankář Amir Miftachov inkasoval na MS juniorů z hole Američana Nicholase Robertsona | Foto: Andrea Cardin/HHOF-IIHF Images

Scott Sandelin volí podruhé v řadě stejnou sestavu, s Ruskem totiž předvedlo USA nejlepší výkon. Zmíněný Zegras bude nabíjet skvělému zakončovateli Kaliyevovi, společně hrají i sehraní borci z univerzitního týmu Turcotte a Caufield. V bráně opět naskakuje Spencer Knight, třináctka posledního draftu. 

To Václav Varaďa musel udělat nucené změny. Ze zdravotních důvodů chybí Lukáš Dostál a Jan Šír. V bráně dostává šanci Lukáš Pařík, změny doznaly i útočné formace. 

Hokejové geny sdělil po Michalu Pivoňkovi, ale do českého dresu je "neobléká". Jacob Pivonka reprezentuje Spojené státy. Proti rodné zemi svého otce teď nastoupí na juniorském mistrovství světa. V Ostravě, kde jedna ze skupin sledovaného šampionátu probíhá, má Pivonka větší podporu než jeho parťáci. Díky českým příbuzným - prarodičům, strýčkovi, bratrancům.

Český tým bude hrát opět v červených dresech, Američané v bílém. 

Utkání v Ostravě právě začalo. 

1:06

Pařík musel poprvé zasahovat proti bekhendu Druryho z ostrého úhlu, česká dvojka ale neměla vůbec problém. 

2:54

Curtis Hall zůstal volný a vybojoval si faul Radka Kučeříka. USA dostane šanci v přesilové hře. Zatím ji mají velmi efektivní. 

3:45

Američané využívají přesilovou hru. Robertson poslal zpoza branky puk do brankoviště, kde stál zatím na turnaji efektivní Shane Pinto a ten prostřelil Paříka mezi nohy. Přesilové hry Američanům na turnaji hodně jdou. 

5:25

Elitní střelec v juniorských kategoriích Arthur Kaliyev se dostal mezi kruhy, puk ale nezvedl tak, jak chtěl. Pařík jeho pokus pokryl. 

6:10

První gól na turnaji chtěl vstřelit Cole Caufield, nejlepší střelec loňských osmnáctek, trefil však jen tyčku za Paříkem. V úvodu utkání je ale rozdíl v kvalitě hodně vidět. 

8:21

Wahlstrom zkoušel překvapit Paříka z ostrého úhlu, velký český brankář se však překvapit nenechal. 

9:05

Velká šance USA při přečíslení. Zegras vracel před branku na Jonese, on ani Kaliyev však puk za Paříka nedostali. 

9:35

Český tým z ničeho nic srovnává, poté, co přežil velkou šanci na druhé straně. Z druhé střely v zápase je srovnávají domácí zásluhou nahození Libora Zábranského, které prošlo až za Spencera Knighta. 

10:52

Český tým půjde podruhé do oslabení. Petr Čajka byl odeslán na trestnou lavici na dvě minuty za držení. 

Tomáš Chudý
30. 12. 2019
reklama