3:45 Pinto (Robertson, Wahlstrom)
21:19 Kaliyev (Zegras)
26:01 Drury (Zegras. Kaliyev)
63:15 Caufield (Turcotte, Miller)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z utkání Česko - USA v rámci hokejového mistrovství světa juniorů z Ostravy a Třince. Zápas začíná v 19:00.

Hokejové mistrovství světa do dvaceti let v Ostravě a Třinci se přehouplo do druhé části základních skupin. Zbývají už jen poslední dva hrací dny, které rozhodnou o postupujících mezi nejlepších osm celků. Včera byly na programu jen dvě utkání, odpoledne si Finsko jasně poradilo s nejslabším účastníkem turnaje Kazachstánem. Večerní šlágr mezi Spojenými státy a Ruskem nakonec zvládli lépe Američané a po výhře 3:1 se přiblížili postupu. A právě zámořský tým bude třetím soupeřem českého týmu, který si notně zkomplikoval cestu do čtvrtfinále. A s jedním z hlavních favoritů turnaje potřebuje Varaďův celek bodovat, což nebude vůbec snadné.

Čeští junioři odstartovali na druhý svátek vánoční výborně. Favorizované Rusko dokázali díky houževnatému výkonu a skvělému Dostálovi v bráně porazit 4:3. To byly body, se kterými se před turnajem až tak nepočítalo, klíčový měl být duel s Německem. Asi nejlepší německá generace posledních desetiletí český výběr dokonale zaskočila a připsala si výhru 4:3. Najednou tak přišel problém, prohra v klíčovém duelu a navíc nečekaně vysoká výhra Rusů nad Kanadou. Pokud tedy český výběr už nebude v žádném z duelů se zámořskými týmy bodovat, mohlo by se stát, že si na domácím mistrovství zahraje o záchranu, což tady už hodně dlouho nebylo. A nebude se možno vymlouvat jen na těžkou skupinu.

Ačkoliv náš západní soused přivezl kvalitní výběr, pořád by mělo být v silách českých hráčů jej přehrát. Jenže otřesný úvod utkání a mizerná disciplína stály české mladíky cenné body. Ani mohutný závěr už nepomohl. Třemi body se v utkání předvedl obránce Martin Hugo Haš. Ten ví, že se s Německem nemělo prohrát, svým spoluhráčům však věří, že pokud předvedou výkon podobný tomu v zápase s Ruskem, je šance bodovat nebo porazit i oba zámořské týmy. Tuší však, že to bude nadmírně obtížné.

Američané totiž přivezli skvělý tým s kostrou složenou z loňské generace osmnáctiletých, kde jen záhadou a kvůli výkonu Rusa Askarova nebrali zlato. Chybí sice Jack Hughes, ale plno hráčů draftovaných v prvním kole minulého draftu je přítomných. V úvodních duelech s Kanadou (4:6) a Německem (6:3) se však snášela velká kritika na trenérský tým v čele s koučem Sandelinem. Ten naprosto nepochopitelně nevyužíval přednosti nejlepšího střelce loňských osmnáctek, maličkého šutéra Cola Caufielda. Taktéž dva elitní centři draftovaní v první desítce červnového draftu Alex Turcotte a Trevor Zegras nedostali příliš prostoru, navíc hráli v nižších řadách na křídle místo v centru. Sociální sítě tak byli zaplaveny spoustou znepokojení, jak americký trenérský tým upřednostňuje fyzicky vyspělé hráče před těmi technickými.

Především u Zegrase, kterého z deváté příčky draftoval v červnu Anaheim, se nad tím pozastavovali veškeří zámořští novináři. Kreativní útočník totiž v prvním utkání jednou asistoval a v tom druhém zvládl 4 asistence během dvou třetin. Přitom za ty dvě třetiny odehrál jen necelých 5 minut a i v prvním utkání měl nejnižší čas na ledě z útočníků. Nakonec si ale svou až abnormální kreativitou svůj prostor vybojoval a včera s Ruskem už dostal více prostoru. Dalšími dvěma primárními asistencemi se podílel na důležité výhře 3:1. Ve třech utkáních tak Zegras zvládl už 7 gólových přihrávek, přičemž všechny byly primární. I dnes bude hlavní hrozbou USA.

Puk je v ruské síti, brankář Amir Miftachov inkasoval na MS juniorů z hole Američana Nicholase Robertsona | Foto: Andrea Cardin/HHOF-IIHF Images

Scott Sandelin volí podruhé v řadě stejnou sestavu, s Ruskem totiž předvedlo USA nejlepší výkon. Zmíněný Zegras bude nabíjet skvělému zakončovateli Kaliyevovi, společně hrají i sehraní borci z univerzitního týmu Turcotte a Caufield. V bráně opět naskakuje Spencer Knight, třináctka posledního draftu.

To Václav Varaďa musel udělat nucené změny. Ze zdravotních důvodů chybí Lukáš Dostál a Jan Šír. V bráně dostává šanci Lukáš Pařík, změny doznaly i útočné formace.

Hokejové geny sdělil po Michalu Pivoňkovi, ale do českého dresu je "neobléká". Jacob Pivonka reprezentuje Spojené státy. Proti rodné zemi svého otce teď nastoupí na juniorském mistrovství světa. V Ostravě, kde jedna ze skupin sledovaného šampionátu probíhá, má Pivonka větší podporu než jeho parťáci. Díky českým příbuzným - prarodičům, strýčkovi, bratrancům.

Český tým bude hrát opět v červených dresech, Američané v bílém.

Utkání v Ostravě právě začalo.

1:06

Pařík musel poprvé zasahovat proti bekhendu Druryho z ostrého úhlu, česká dvojka ale neměla vůbec problém.

2:54

Curtis Hall zůstal volný a vybojoval si faul Radka Kučeříka. USA dostane šanci v přesilové hře. Zatím ji mají velmi efektivní.

3:45

Američané využívají přesilovou hru. Robertson poslal zpoza branky puk do brankoviště, kde stál zatím na turnaji efektivní Shane Pinto a ten prostřelil Paříka mezi nohy. Přesilové hry Američanům na turnaji hodně jdou.

5:25

Elitní střelec v juniorských kategoriích Arthur Kaliyev se dostal mezi kruhy, puk ale nezvedl tak, jak chtěl. Pařík jeho pokus pokryl.

6:10

První gól na turnaji chtěl vstřelit Cole Caufield, nejlepší střelec loňských osmnáctek, trefil však jen tyčku za Paříkem. V úvodu utkání je ale rozdíl v kvalitě hodně vidět.

8:21

Wahlstrom zkoušel překvapit Paříka z ostrého úhlu, velký český brankář se však překvapit nenechal.

9:05

Velká šance USA při přečíslení. Zegras vracel před branku na Jonese, on ani Kaliyev však puk za Paříka nedostali.

9:35

Český tým z ničeho nic srovnává, poté, co přežil velkou šanci na druhé straně. Z druhé střely v zápase je srovnávají domácí zásluhou nahození Libora Zábranského, které prošlo až za Spencera Knighta.

10:52

Český tým půjde podruhé do oslabení. Petr Čajka byl odeslán na trestnou lavici na dvě minuty za držení.

11:05

Wahlstrom zkusil střílet z pravého kruhu, Pařík ale jeho ránu viděl a pokryl ji.

12:27

Cam York dostal nabito na kruhu, Pařík ale chytá výborně.

13:02

USA málem šlo opět do vedení, šutér Kaliyev posílala překvapivě střílenou přihrávku na svého dvorního nahrávače Zegrase, ten ale nezkrotil před prázdnou bránou rychlý puk.

14:25

První dobrá sekvence pro český tým, Pekař střílel bekhendem, dorážet chtěl Raška, Spencer Knight ale ukázal, proč je považován za největší brankářský talent USA posledních let.

16:23

Z úhlu pálil Robertson, dorážet chtěl Pinto, ale neprosadil se.

16:30

Mattias Samuelsson, americký kapitán, byl vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění. První přesilovka pro český tým.

17:14

Sekání českého rodáka Pivonky, český tým bude hrát 1:17 přesilovku 5 proti 3.

17:33

Teplý střílel z úhlu, Knight se stihl přesunout.

17:48

Také Zábranský to zkoušel z levého kruhu, bránu však minul.

18:17

Už to vypadalo, že to českému týmu v dvojnásobné výhodě nevyjde, ale Karel Plášek poté vytáhl nádhernou křižnou přihrávku na Zábranského a český kapitán přidává už svou druhou trefu v zápase.

První třetina je za námi a český tým nečekaně vede 2:1.

Překvapivý výsledek je po první třetině utkání české dvacítky proti USA. V úvodu favorit ze zámoří využil svou první přesilovku. Ačkoliv Američané už měli 10 střel a český tým jen 1, z té druhé padl vyrovnávací, Libor Zábranský nahodil od modré a puk skončil v bráně. I poté měli hráče Spojených států víc ze hry, gólově ji však nevyužili. Naopak se nechali dvakrát vyloučit a z dvojnásobné přesilovky udeřil opět Zábranský. Češi tak ukázkově bojují o čtvrtfinále, USA se s takovým stavem však nespokojí.

Druhá třetina začala.

21:20

Trevor Zegras vybojoval přesilovou hru, když ho hloupě podrazil Pavel. Následná střela Kaliyeva proskočila za Paříka, ale za brankovou čáru neprošla.

21:19

Vylučovat se nakonec nebude, protože rána Kaliyeva ve výhodě byla tak rychlá, že unikla původně sudím. Prošla totiž za Paříka a od kamery uvnitř brány se odrazil do českého brankáře a na brankovou čáru. Osmou přihrávku si i vleže připsal Trevor Zegras.

22:42

Po dobré šanci Jeníka se dočkal český tým i přesilové hry, když Samuelsson podrazil jednoho ze soupeřů.

23:42

Po dlouhé době měl český tým navrch, v přesilové hře měl dobrý tlak, prověřil Knighta. Po minutě ale Pytlík držel hokejku a poslal hru do 4 na obou stranách.

25:27

Amerika měla chvilku přesilovku, ale největší šanci měl český tým, když ujel do brejku. Myšák našel Šika, ten ale ze skvělé pozice neprostřelil Knighta.

26:01

Český tým  nevyužil šanci a byl potrestán. Především, že nedokázal dostat puk z pásma, ten se dostal na pravý k Trevoru Zegrasovi, který předvedl další ze svých neskutečných přihrávek. Otočil se a naslepo bekhendem přes brankoviště našel Jacka Druryho před prázdnou bránou. Devátá asistence talentovaného útočníka.

27:18

Jan Myšák si počínal při napadání příliš aktivně a za držení byl odeslán na trestnou lavici.

29:15

Přesilovka USA se nyní nedaří tak, jak by si favorit představoval. Dvě zakázaná uvolnění. Teč Caufielda teď poprvé trochu prověřila Paříka.

33:51

Američané půjdou opět do přesilovky, tentokrát si pěknou akcí vybojoval faul Pavla Cole Caufield. Ten už se chystal na svou pověstnou střelu, ale byl lehce zahákován.

34:57

Wahlstrom střílel z vrcholku levého kruhu, svou pověstnou ránou ale Paříka nepřekonal.

36:03

Do početní výhody půjde i český tým, tentokrát se Trevor Zegras místo svých asistencí ukázal faulem na Myšáka.

37:48

Myšák to zkoušel z pravého kruhu, Knight ale vše viděl a byl připraven.

38:22

Sotva se Zegras vrátil z trestné lavice, fauloval jiný Američan, tentokrát obránce Miller. Další přesilová hra pro český tým.

38:51

Teplý střílel z velké dálky, Knight opět neměl problém.

39:30

Jeník zadovkou našel Kubíčka, ten ale v dobré pozici minul.

Druhá třetina je u konce, český tým ztratil své vedení a prohrává s USA 2:3.

V závěru třetiny došlo ještě ke střetu Pivoňky s Jeníkem u mantinelu a česká ofenzivní hvězda to odnesla zřejmě zraněným kolenem.

Druhá třetina přinesla obrat v utkání. A vše režíroval americký šikula Trevor Zegras, který se dokázal opět předvést dvěma parádními asistencemi, už jich má na kontě 9. Nejprve vleže nabil Kaliyevovi, poté z otočky naservíroval puk jak na zlatém podnose Drurymu. Američané tedy otočili, ale nebyli úplně disciplinovaní a čeští junioři měli dobré šance v početních výhodách, ale využít je brankou nedokázali. Mají tak třetinu na to srovnat.

Začala třetí třetina.

41:22

Američané jsou zpět v plném počtu. Pokračovat se bude v pěti na obou stranách.

41:21

Ford se prosmýkl po pravém mantinelu, z ostrého úhlu ale vyjetého Paříka nepřekvapil.

41:46

Pekař se dostal do mezikruží, jeho pokus ale přestřelil bránu.

42:22

V úvodu třetí třetiny přesilovka pro USA, když Kubíček fauloval Pinta před bránou.

44:43

USA mělo většinu času územní převahu, byla tam i střelba, ale k velké šanci se při přesilovce nedostalo.

46:57

Český tým se dočkal srovnání, když v avizované výhodě pálil od modré čáry přesně Šimon Kubíček. Rozhodčí však zkoumají, zda Pavel nebránil Knightovi. Český útočník jej zasáhl do lapačky a lehce i do helmy. Zkoumá se tak nedovolené bránění brankáři.

46:57

Vyloučení je potvrzeno, branka však uznána není, protože sudí došli k tomu, že Pavel opravdu zabránil Knightovi v zákroku. A nejspíš šlo i o správné rozhodnutí.

46:57

Kouč Václav Varaďa není spokojen a vzal si ještě jednou trenérskou výzvu. A branka je i podruhé neuznána.

47:12

Teplý střílel z levého kruhu, Knight betonem vyrazil.

48:41

Přesilovka dlouho vypadala, že využita nebude. Střely bylo blokovány, nakonec ale český tým dokázal srovnat. Kubíčkovu ránu sice Knight vyrazil, Čajka ji však doklepl do odkryté brány.

51:09

Český tým si teď pořádně zavařili, když hráli v šesti. Budou tak muset přežít oslabení.

52:09

První minuta přesilovky vyšla vniveč, i když Alex Turcotte měl dobrou šanci, střela se mu však nepovedla.

53:00

Shane Pinto dostal přihrávku mezi okruhy a opřel svou ránu o tyč.

53:25

A další tyč, tentokrát ji trefil Oliver Wahlstrom, za Paříkem to nyní opravdu zvoní.

55:16

Caufield si nevěří, po zbytečné kličce ještě nabíjel do úhlu Harrisovi, Pařík si však na jeho ránu počkal.

57:03

Pivonka to zkusil z dálky, Pařík ale neměl problém. Necelé tři minuty do konce utkání, český tým je blízko klíčovému bodu.

58:15

Vypadá to, že Češi nikam nespěchají a tahají čas, chtějí udržet bod a pokusit se o zisk něčeho více v prodloužení. Ale jeden jediný bod je nyní klíčový.

59:25

Český tým nyní spáchal zakázané uvolnění, 35 vteřin před koncem tak budou muset bránit svůj vydřený bod.

Je dobojováno v základní hrací době. Český tým získal důležitý a možná i klíčový bod za remízu 3:3.

V třetí třetině český tým dokázal srovnat a přežil palbu amerického týmu. S pomocí brankových konstrukcí a houževnatého výkonu v čele s gólmanem Paříkem došli čeští hokejisté až do prodloužení. Tam budou chtít Češi překvapit, ale i jeden bod z tohoto utkání může být naprosto klíčový v boji o čtvrtfinále.

Nyní budeme hrát pětiminutové prodloužení ve třech na obou stranách. Poté kdyžtak přijdou na řadu nájezdy.

Prodloužení začalo.

62:24

Čajka to zkusil z levého kruhu, bránu však minul. Český tým hraje prodloužení zatím ale výborně.

63:16

Beecher vybojoval puk a vyjel do přečíslení, z levé strany ale Paříka nepřekonal.

63:15

Tak dlouho čekal Cole Caufield na gól v tomto turnaji, až rozhodl prodloužení tohoto duelu. Nádherně si vyměnil kotouč s Turcottem, načež česká trojce nedokázala zareagovat. Turcotte vrátil Caufieldovi puk z první a maličký snajpr poprvé na turnaji zamířil tak, jak jsme u něj zvyklí.

Český tým sice podruhé v řadě padl, prohru se Spojenými státy americkými však může brát jako malou výhru. Dokázal totiž získat naprosto klíčový bod v boji o čtvrtfinále. Bez něj by dost možná museli hrát o záchranu v tomto turnaji. Takto mají na kontě 4 body, o bod víc než Rusko a Německo, které čeká vzájemný duel. I kdyby tedy s Kanadou nebrali už žádný bod, výhra jednoho z týmů za nimi v základní hrací době by znamenala postup ze 4. místa. Jedinou výjimkou je asi výhra Ruska v prodloužení, kdy by Německo mělo lepší vzájemný zápas.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.