ŽIVĚ: Čeští hokejisté porazili Švédsko 4:1

Češi hrají od 16:00 se Švédy
Miroslav Kopřiva zasahuje proti střele Švéda Jimmie Olvestada.
Miroslav Kopřiva zasahuje proti střele Švéda Jimmie Olvestada. | Foto: Reuters

Minuta po minutě

Hezký den, vítám Vás u on-line přenosu zápasu Česko - Švédsko. Utkání začne v 16:00.

- V prvním dnešním zápase domácí Rusové porazili Finsko 6:2 a bez ztráty bodu domácí turnaj vyhrají.

- Čeští hokejisté mají jistotu, že skončí nejhůře třetí. Pokud ale porazí Švédsko, dostanou se před něj na druhou pozici.

- Česko: Štěpánek - Rachůnek Karel, Blaťák, Lojek, Čáslava, Krajíček, Barinka, Nakládal - Klepiš, Marek, Rolinek (C) - Irgl, Vašíček, Kvapil - Rachůnek Ivan, Vampola, Koukal - Růžička, Kovář, Adamský. Švédsko: Liv - Fernholm, Petrásek, Rundblad, Kronwall, Johansson (C), Erixon, Ekholm - Zackrisson, Sjörgren, Brodin - Lindström, Persson, Axelsson - Danielsson, Warg, Melin - Thörnberg, Krüger, Silfverberger.

- Rozhodčí budou z Ruska. Hlavními jsou Olenin a Ravodin, na čarách budou působit Birin a Putilin.

- Na stadionu už zní hymny obou soupeřů.

1. První úspěšný zákrok si připsala česká brankářská jednička Jakub Štěpánek.

2. Do dobré šance se prodral Rachůnek, ale mířil pouze vedle Livovy brány.

3. Švédové budou hrát první přesilovku. Na trestnou lavici si půjde sednout Martin Lojek za podražení.

5. Český obránce opustil trestnou lavici, hokejisté se Švédskému náporu ubránili.

6. A přesilovku si vzápětí zahrají také Češi, na dvě minuty si jde sednout Warg po faulu na Jakuba Kováře.

7. Rolinek byl sám před brankou, jeho pohotovou dorážku ale vyrazil švédský brankář Liv.

8. Další z nevýrazných českých přesilovek. Rolinkova šance byla jediným světlým momentem početní výhody. Švédové jsou v plném počtu.

10. Ani jeden tým nechce otevřít hru, hraje se spíše opatrně, hráči obou mužstev zatím pouze nahazují puky.

11. Štěpánek teď v rozmezí několika vteřin chytil dvě nebezpečné střely švédského útočníka Lindströma.

11. Švédové vedou 1:0. Axelsson zůstal trestuhodně neobsazený a po samostatném nájezdu vykoupal Štěpánka blafákem do bekhendu.

12. Češi mohli vyrovnat. Na Vampolu zívala prázdná švédská branka, jenže Liv skvělým skokem jeho střelu vyrazil.

13. Švédové budou hrát dnes podruhé ve čtyřech. Dvouminutový trest si odpyký Thörnberg.

14. Švédové jsou zatím při české přesilovce paradoxně nebezpečnější. Zackrisson unikl obraně a vystrašil Štěpánka.

15. Švédové jsou kompletní. Češi v závěru přesilovky sice vyvinuli tlak, ale žádná větší šance z něj nevyplynula.

16. Do třetice česká přesilovka. Češi předvedli dobrý pohyb a Kováře zastavil Persson pouze za cenu faulu.

18. Čeští hráči sice sehráli dnes zatím nejlepší přesilovku, ke gólu ale opět nevedla.

19. Vampola šel od levého mantinelu sám na Liva, švédský gólman ale jeho přízemní střelu bezpečně vyrazil.

20. Oba týmy v závěru první třetiny zvýšily tempo, žádný gól už ale nepadl. Po první třetině Češi prohrávají se Švédskem 0:1, když nevyužili ani jednu ze svých tří přesilových her.

22. Hráči se třemi korunkami na dresu začali druhou třetinu lépe. Warg nebezpečně vystřelil, Štěpánek kotouč pouze vyrazil před sebe, kde zle dotíral Melin.

23. Do zajímavé šance se teď dostali bratři Rachůnkové. Ivan vybojoval kotouč pro Karla, ten ale nevyrovnal.

25. Zbyněk Irgl teď dělal Švédům velké problémy a díky jeho aktivitě si Češi zahrají už počtrté v početní výhodě.

26. Štěpánek měl teď štěstí, jeden ze švédských útočníků se vydal na zteč a svou střelu skryl za českými obránci. Česká přesilovka je opět bezzubá.

27. Švédové se v pohodě ubránili a už jsou v plném počtu.

27. Češi vyrovnávají na 1:1. Výborně zapracoval Rolinek, přihrál Markovi, ten posunul na Klepiše, který z voleje trefil přesně.

28. Hezkou akci předvedl Marek Kvapil a pěknou střelou zaměstnal švédského brankáře Liva.

29. Čeští hokejisté jsou po vyrovnání při chuti a Švédy v této části utkání přehrávají. Další nebezpečnou střelu vyslal na Liva Vampola.

29. Švédové si zahrají druhou přesilovku. Za držení si dvě minuty odpočine obránce Jakub Nakládal.

30. Seveřané předvádějí Čechům, jak se má hrát moderní přesilovka. Jejich tlak je výrazný, Štěpánek i obránci se mají co ohánět. Stoprocentní šanci zahodil Axelsson.

31. Nakládal naskočil z trestné lavice a hned přihrál do šance Vašíčkovi. Ten jel sám na Liva, ale nakonec se ke střele neprobil.

32. Češi vedou 2:1! Skvělou akci předvedl Ivan Rachůnek. Krásně se vyhnul obránci na modré čáře, jeho střelu vyrazil švédský gólman jen před sebe a Rachůnek si svou ránu sám dorazil.

33. Jan Marek mohl zvýšit už na rozdíl dvou branek. Jeho střelu zápěstím Liv vůbec neviděl, ale měl štěstí. Puk ho trefil do ramene.

35. Do dobré šance na vyrovnání se teď probil Melin. Protáhl se kolem Blaťáka, ten však vzápětí své zaváhání napravil a švédskému útočníkovi na posledních chvíli kotouč vypíchl.

36. Krüger se natlačil s pukem až do brankoviště, povalil Štěpánka ale puk za jeho záda protlačit nedokázal. Český brankář prokazuje, že je pro národní mužstvo velkou oporou.

38. Dvě obrovské šance Zbyňka Irgla. Nejprve dostal výbornou přihrávku před branku od Vašíčka a mohl zakončovat prakticky do prázdné brány. Do cesty se mu ale nešťastně připletl spoluhráč Kvapil. Hned vzápětí se Irgl dostal k další střele, kterou zastavila tyč!

40. Švédové v honbě za vyrovnáním v závěru druhé třetiny přitlačili Čechy před jejich branku, gólový efekt ale jejich snažení nemělo. Český tým odehrál velmi dobrých 20 minut, otočil skóre a vede 2:1.

42. Na začátku 3. třetiny Čechy dvakrát podržel Jakub Štěpánek, když pochytal několik nebezpečných střel reprezentantů Tří korunek.

44. Marek Kvapil se individuálně dostal k zajímavé šanci, střelu od pravého mantinelu ale vyrazil Liv.

46. Opět totožná Kvapilova akce, český útočník ale dnes nemá štěstí v zakončení.

47. Česko bude hrát už pátou přesilovou hru.

47. A konečně využitá přesilovka - Česko : Švédsko 3:1. Střelu Karla Rachůnka od modré čáry pohodlně dorazil do prázdné branky kapitán Rolinek.

47. Ale Češi si vzápětí zahrají také oslabení. Podruhé dnes jde pykat Nakládal.

49. Nakládal už je na ledě, Češi se švédskému tlaku ubránili.

50. Tlak švédských hokejistů narůstá. Modrožlutí teď českou reprezentaci přehrávají lepším pohybem.

51. Vynikající kombinace útoku Marek - Klepiš - Rolinek gólem neskončila.

52. Dvě minuty dostane Josef Vašíček. Český útočník si sedne na trestnou lavici za podražení, Švédové mají šanci na vstřelení kontaktního gólu.

53. Po skvělé defenzivní práci Rolinka unikl v oslabení Marek, rána z úhlu ale minula cíl.

54. Vašíček je na ledě, Češi se ubránili a hned mohli zvýšit. Irgl ale sám před Livem zaváhal.

54. Švédové pojedou trestné střílení. Axelsson byl faulován v úniku a pojede sám na Štěpánka.

54. Výborně. Dick Axelsson Štěpánka nepřekonal hlavně proto, že se mu nepovedl trik. Český brankář zůstal stát na místě a puk v pohodě pokryl.

55. Ale vzápětí další faul Čechů. Petr Čáslava si odsedí dvě minuty za hákování.

56. Náskok Česka drží perfektní Štěpánek. Nejprve vyrazil střelu od modré čáry a pak na brankovišti pochytal i dorážky. Po závaru se před českou brankou odehrála menší potyčka mezi hráči, po níž se na trestnou lavici stěhují Karel Rachůnek a Melin.

57. Čeští hokejisté přečkali i další přesilovou hru Švédů. Čáslava je na ledě, Češi jsou blízko důležitému vítězství.

57. Tři minuty a dvacet sekund před koncem sázejí Švédové vše na jednu kartu. Liv odjel na střídačku a soupeři českého týmu hrají v šesti.

58. Vašíček skóruje do prázdné branky - 4:1. Švédům se power play nevyplatila, puk ukořistil Josef Vašíček a svůj dobrý výkon korunoval gólem do opuštěné švédské klece.

- Češi už si v závěru své vítězství pohlídali a na ruském turnaji skončí za domácím týmem na druhém místě. Česko odehrálo zřejmě nejlepší zápas letošní sezony a otočilo skóre z 0:1 na 4:1.

- Děkuji za pozornost a u dalších online přenosů se těším nashledanou.