3:1
Rusko
10. Aaltonen, 17. Selänne, 26. Granlund
9. Kovalčuk

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze čtvrtfinálového utkání olympijského hokejového turnaje mezi Finskem a Ruskem. Zápas začíná ve 13:30.

Ještě jednou hezké poledne ze Soči. Za malou chvíli nás čeká papírově zřejmě nejvyrovnanější a hokejově asi i nejatraktivnější čtvrtfinále hokejového turnaje mužů. Narazí na sebe dva aspiranti na medaile a jeden pojede domů. Domácí Rusové hrají ve 13:30 s Finskem.

Rusové do zápasu o všechno nastoupí se Semjonem Varlamovem, tady je kompletní sestava sborné komandy:

Varlamov - Vojnov, Markov, Jemelin, Medveděv, Nikitin, Bělov, Tjutin - Dacjuk, Radulov, Kovalčuk - Ovečkin, Malkin, Popov - Sjomin, Kuljomin, Anisimov - Tichonov, Těrešenko, Ničuškin - Tarasenko.

Rusko - Slovensko na hrách v Soči: Varlamov
Rusko - Slovensko na hrách v Soči: Varlamov | Foto: Reuters

A tady je sestava Finska, v první formaci opět nechybí nejstarší hráč olympiády Teemu Selänne.

Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Immonen - J. Jokinen, T. Ruutu, O. Jokinen - Korpikoski , Kontiola, Aaltonen - Komarov, Pihlström, Lehterä.

Soči 2014: Norsko - Finsko  (hokej, skupina B)
Soči 2014: Norsko - Finsko (hokej, skupina B) | Foto: Reuters

Pojďme si ale ještě před utkáním připomenout, jak si oba týmy vedly v dosavadním průběhu turnaje. Rusové pod tíhou očekávání a velkého tlaku na domácí olympiádě zatím moc nepřesvědčili. Trápili se se Slovinskem, v nájezdovém dramatu podlehli dosavadnímu šlágru olympiády se Spojenými státy a nakonec rovněž až v penaltovém rozstřelu udolali letos slabé Slováky. To pro Rusy znamenalo jediné, že musí do osmifinále. To včera zvládli, odpor Norska ale zlomili až v samotném závěru a nakonec zvítězili 4:0.

To Finové jsou před dnešním utkáním odpočačí. Měli teď dva dny volno, v základní skupině totiž rozstříleli Rakousko i Norsko a v parádní bitvě s Kanadou získali bod za prohru v prodloužení, který jim stačil k přímému postupu ze druhého místa.

Finové zatím předvádějí možná až překvapivě výborný hokej. Ani trenér Kari Jalonen, který nyní vede Lev Praha a od září převezme reprezentaci Suomi zřejmě takhle hladký průběh nečekal.

"Jsme jako Češi, jestli chceme vyhrát velký turnaj, musíme mít štěstí," říkal v rozhovoru pro Aktuálně.cz a ohledně medailových ambicí byl docela opatrný - ten rozhovor si můžete přečíst ZDE.

To Rusové teda rozhodně nic jiného než zlatou medaili neberou a konec už ve čtvrtfinále? To prostě nepřichází v úvahu. Pro úspěch sborné komandy se podřídila i Kontinentální hokejová liga, která přerušila svůj program už dva týdny před olympiádou jenom proto, aby se domácí mohli na báze v Kazani připravovat - více o tom čtěte ZDE.

Rusko - Slovinsko: fanoušci Ruska
Rusko - Slovinsko: fanoušci Ruska | Foto: Reuters
1

Utkání právě začalo.

3

Ale teď pozor, plné nohy i ruce práce měl Tuukka Rask. Na ledě byla už čtvrtá formace domácího výběru, Alexej Těrešenko se za bránou zbavil protihráče a servíroval puk do brankoviště, kde byl úplně sám Tarasenko, jenže trefil jen výstroj gólmana!

3

Další velká šance Ruska a v ní tentokrát Pavel Dacjuk! Ruský kapitán měl po přihrávce přes celou šíři třetiny před sebou chvíli prázdnou bránu, jenže se zdržel při zpracování puku a Rask se stihl přemístit!

3

Z následného brejku pálil tvrdě Timonen, ale minul.

3

Suomi nicméně zůstanou v útoku, protože Ilja Kovalčuk mimo hru sestřelil jednoho z Finů a rozhodčí si toho všimli. Sborná bude hrát v oslabení, Kovalčuk dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

5

Jenže přesilovka se Finům vůbec nedaří, Varlamov ještě neměl žádnou práci. Sborná se bez problémů brání a odpaluje puky do bezpečí.

6

Rusové už jsou kompletní a zase tlačí. Nahození Ovečkina se snažil tečovat Dacjuk a pak byl na brankovišti hodně důrazný i Radulov, jenže Rask drží puk pevně.

7

Další útočnou akci Rusů brzdí ofsajd, Ovečkin si úplně dobře nerozuměl se spoluhráčem a přejel do pásma o chlup dřív.

8

Mikael Granlund zamířil za sekání na trestnou lavici, Rusové hrají přesilovku.

9

GÓÓÓL! Rusko vede 1:0! Ilja Kovalčuk otevírá skóre dnešního zápasu! Rusové se usadili ve třetině, Kovalčuk si najel mezi kruhy, dostal od Pavla Dacjkua přihrávku a z voleje propálil Raska.

Rusko - Finsko: Ilja Kovalčuk slaví gól na 1:0
Rusko - Finsko: Ilja Kovalčuk slaví gól na 1:0 | Foto: Reuters
9

Finové se tlačí za vyrovnáním, ale Rusové je zatím nepouštějí ke střele, byť už dvakrát museli vyhodit na icing.

10

GÓÓÓÓL! Přichází blesková odpověď, Finové okamžitě srovnávají na 1:1!Juhamatti Aaltonen hned po buly vybojoval v útočné pásmu puk, z úhlu se natlačil do brankoviště a se štěstím pod rukou propálil Varlamova!

Juhamatti Aaltonen na olympiádě v Soči.
Juhamatti Aaltonen na olympiádě v Soči. | Foto: Reuters
11

Teď jsou na řadě domácí a tlačí se dopředu, Sjomin pálil z dobré pozice vedle.

12

Dacjuk u mantinelu tvrdým hitem poslal k ledu Granlunda a to se vyprodané aréně Bolšoj líbí.

12

Tyhle akce Finů už ale tolik ne. Olli Jokinen střílel z levé strany, Varlamov měl co dělat.

14

Čtvrtá pětka Finska zavřela Rusy před Varlamovem a domácí museli pod tlakem faulovat. Dvě minuty za hákování dostává Těreščenko, Suomi budou hrát druhou přesilovku.

15

Selänne nádherně uvolnil Granlunda, který byl najednou úplně sám mezi kruhy. Mířil do levého horního rohu, ale Varlamov stačil zasáhnout vyrážečkou!

Rusko - Finsko: Semjon Varlamov - Jarkko Immonen
Rusko - Finsko: Semjon Varlamov - Jarkko Immonen | Foto: Reuters
15

Ale Finové si musí dávat pozor ve vlastní přesilovce i směrem dozadu. Alexander Radulov se rozhodl, že puk neodevzdá a zkusí zaútočit. Vymotal se obráncům a Rask musel do zákroku na zem!

16

Sborná je kompletní, ale byla teď zase chvíli v problémech. Vojnov totiž nechtěně tečoval finské nahození a puk prolétl těsně vedle.

17

Na druhé straně nahazoval z rohu puk do brankoviště Kovalčuk a to byl prostor pro Ovečkina, který se snažil na Raska dorážet. Finský gólman ale přikryl puk lapačkou včas.

17

Teď už měl Rask práce mnohem víc. Sjomin totiž nádherně našel před bránou Anisimova, ale ten byl v těžké pozici.

17

GÓÓÓL! Finsko vede 2:1! Dvě hokejové generace spojily síly! Mikael Granlund vymíchal ruské obránce a pak naservíroval puk před prázdnou bránu o 22 let staršímu Teemu Selännemu, který posílá Finy poprvé v utkání do vedení!

19

A Rusové jsou teď nervózní, jejich rozehrávka končí jen zakázaným uvolněním.

20

Finů je plný led a Rusy jejich hokej hodně bojí. Po dalším tvrdém střetu Suomi získali puk a Leo Komarov vyrazil dopředu. Kličkou na střed hřiště se zbavil obránce a dostal se do skvělé střelecké přiležitosti, jenže minul!

20

První třetina skončila.

13:9 přestřílela sborná v první třetině Finsko, ale do šaten odchází za nepříznivého skóre 1:2. Hraje se výborný hokej nahoru dolů, Rusové se snaží tlačit, ale Finsko hraje hodně nepříjemný a fyzicky náročný hokej plný srážek a rychlých vypadů dopředu. Z brejku také padl rozdílový gól, který vstřelil nejstarší hráč turnaje Teemu Selänne.

21

Druhá třetina začala.

21

A hned velká šance Ruska! Dacjuk neuvěřitelnou kolmicí přes dvě třetiny poslal do samostatného úniku Radulova, jenže tomu se při zakončení smekl puk z hokejky a Rask měl snadnou práci!

22

Finové uklinili hru, několikrát s pukem na hokejce raději udělali ještě jeden oblouk navíc ke své bráně, aby neriskovali ztrátu v zahuštěném středním pásmu. Stačili prostřídat a Kontiola pak nahozením do rukavice Varlamova získal pásmo.

24

Hraje se hodně opatrně, Finové totiž bourají ve středním pásmu vše, co projede kolem a tak mají i Rusové strach riskovat.

Rusko - Finsko: Jevgenij Malkin (11) - Sami Salo
Rusko - Finsko: Jevgenij Malkin (11) - Sami Salo | Foto: Reuters
24

Skvělý Rask! Popov u vdálenější tyče našel před odkrytou částí brány Ovečkina, jenže Fin v masce opět stačil zasáhnout!

25

Rusové zase faulovali. Jemelin před Varlamovem zahákoval Korpikovského a tomu při pádu vyletěla hůl do jeho obličeje. Jemelin se zlobí, ale tady v tom byl Fin nevinně, Jemelin si za to mohl sám. Dostává dvě minuty a k tomu možná bude muset na šití, protože krve je na jeho rtech hodně.

26

GÓÓÓL! Finsko vede 3:1! Sborná v problémech! Finové sehráli přesilovku parádně a znovu zafungovala dvougenerační souhra první formace, role se ale tentokrát prohodily. Selänne nahazoval puk na bránu a Mikael Granlund dorazil puk za záda Varlamova. Finové vedou o dva góly, Rusko je teď ve velice nepříjemné situaci.

Rusko - Finsko: Teemu Sëlanne (vpravo) slaví gól na 2:1
Rusko - Finsko: Teemu Sëlanne (vpravo) slaví gól na 2:1 | Foto: Reuters
27

Rusové teď musí směřovat vše směrem dopředu, ale Ovečkina znovu zastavil ofsajd.

27

A pozor. Rusové potřebují nový impuls a trenér Biljaletdinov se rozhodl střídat gólmany. Varlamov odchází na střídačku a mezi tři tyče se postaví Sergej Bobrovskij!

28

Dacjuk se velice rychle prohnal kolem bránících hráčů a dostal se až za finskou bránu, kolmicí před brankoviště ale nikoho ze spoluhráčů nenašel.

30

Ne, Rusům zatím nevychází vůbec nic. Sborná se stále nemůže vypořádat s agresivní a tvrdou hrou Finů, kteří se tak jednoduše a hlavně bez problémů brání ruským výpadům.

31

Kovalčuk chytrou zpětnou přihrávkou zaskočil Finy a Radulov už si rovnal puk k zakončení před prázdnou bránou, v poslední chvíli mu ale do cesty padl Ruutu.

32

A Suomi pak raději vyhazují na zakázané uvolnění.

33

Malkin tečoval ránu Medveděva vedle, Rusové přidali na tempu a Finové čelí velkému tlaku.

33

Alexander Sjomin jel po chybě Finů při střídání úplně sám na Raska, ten ale vystartoval proti němu a po vzoru Dominika Haška mu padl pod nohy, výborný zákrok!

34

Teď bude Finům jště hůř, velký tlak sborné nemohl skončit jinak než nedovoleným zákrokem. Fauloval Juhamatti Aaltonen a Rusko bude hrát poprvé v utkání přesilovku.

35

Přesilovka Rusů je zatím hodně kostrbatá, Vojnov trefil jen obětavého Fina a Malkin zase z mezikruží vyrážečku Raska. Finové vyhazují.

36

Ani druhá minuta nebyla o moc lepší, puk letí do bezpečí a Aaltonen se z trestné lavice vrací na led.

37

Granlundova rána z dálky sražena vysoko do ochranné sítě.

38

Olli Jokinen se odvážně pustil mezi dva beky a dostal se až k ráně. Bobrovskij se lapačkou natahoval marně, ale měl štěstí - puk letěl těsně vedle.

39

Na druhé straně udělal Ovečkin místo Malkinovi, jenž ten také zařízení netrefil.

40

Už se hraje poslední minuta prostředního dějství a Finové dělají vše pro to, aby dvougólový náskok udrželi do přestávky. A Rusové teď mají k ohrožení brány skutečně daleko.

40

Zkusil to z pravé strany Dacjuk, ale to pro Raska nebyla žádná těžká střela.

40

Druhá třetina skončila.

Rusko je v šoku, sborná po dvou třetinách prohrává s Finskem už o dva góly a to je scénář, se kterým na domácí olympiádě v Rusku rozhodně nikdo nepočítal. Vedení Suomi navýšil na začáku třetiny v přesilové hře Mikael Granlund a Finsko je teď díky jeho trefě hodně blízko tomu, aby Rusku zhatilo sen o zlaté medaili na domácí olympiádě.

Rusko - Finsko: Mikael Granlund (64) slaví gól na 3:1
Rusko - Finsko: Mikael Granlund (64) slaví gól na 3:1 | Foto: Reuters

Třetí třetina začne přibližně v 15:09.

41

Třetí třetina začala. Dacjuk vyhrál buly a sborné začal boj s časem. Rusko musí útočit...

41

Radulov si chystal střelu z levého kruhu, ale Sami Vatanen mu v leže vypíchl holí puk.

41

Jemelin na modré zlomil při střele hůl, a tak šli dopředu Fini. Olli Jokinen trefil gólmana.

42

Arénou zní hodně hlasitě pokřik "Šajbu! šajbu!", ale domácí komandu teď zbrzdil ofsajd.

43

Rusové dlouho kombinovali v pásmu a finská pětice bránících borců už byla hodně unavená, od modré nakonec pálil Bělov, ale Rask udržel puk ve výstroji a přerušil ruský tlak.

Střely na bránu jsou v tuto chvíli už 30:18 ve prospěch Rusů, ale to není podstatné. Důležité je, že sborná sedmnáct minut před koncem stále prohrává o dvě branky.

44

Ovečkin zkusil z úhlu přetlačit dva beky a dostat se k zakončení. To se mu povedlo, jenže v klíčovou chvíli mu puk před brankovištěm utekl z čepele.

45

Hraje se převážně v pásmu Finů, kteří jsou teď i ve středním pásmu docela pasivní a zdaleka už tolik nenapadají. Rusové mají velkou územní převahu, ale zatím je to z jejich strany hodně neškodné. Finové čistí prostor před svou bránou výborně a Rask zatím odráží jen hodně snadné střely.

46

Teď udělala finská obrana první chybu, které se snažil osamocen v pásmu využít Malkin. Kukkonen ho musel zastavit faulem a Raska a spol. teď čekají hodně těžké dvě minuty v oslabení.

46

Sborná ale prohrála buly a puk letí po hrazení okamžitě ven ze třetíny.

47

Rána Kovalčuka až k Raskovi neprošla a puk je zase až u ruského brankáře.

47

Minuta přesilové hry je pryč a kotouč je už potřetí na opačné straně hřiště. Rusové kombinují kostrbatě a nemohou se usadit v pásmu. Druhou minutu už sehraje odpočatá první formace.

48

Obrovský závar v brankovišti Raska, po kterém doslova skočil Radulov. Puk ale zůstal asi dvacet centimetrů před brankovou čárou a ruský útočník dostal od obránců co proto.

Rusko - Finsko: Tuukka Ras dostává gól na 1:0
Rusko - Finsko: Tuukka Ras dostává gól na 1:0 | Foto: Reuters
48

Finové se ubránili, protože ani přihrávka Radulova nenašla nachystaného Ovečkina k ráně. Už se hraje v pěti na obou stranách.

49

A je tady velká komplikace pro Rusy, protože budou bránit. Kuljomin u mantinelu sundal Vatanena a je teď hodně rád, že se rozhodčí smilovali a udělili za jeho hodně nebezpečný zákrok jen dvouminutový trest.

50

Ani ze strany Finska není přesilovka nikterak nebezpečná, jenže Suomi potřebují hlavně držet tenhle stav a hrají hodně opatrně.

51

Posledních deset minut řádné hrací doby, Rusové už jsou v pěti a budou se snažit o závěrečný tlak.

Rusko - Finsko: Alexander Ovečkin - Kimmo Timonen
Rusko - Finsko: Alexander Ovečkin - Kimmo Timonen | Foto: Reuters
52

Rask likviduje další šanci Rusů, proti němu stál tentokrát v dobré příležitosti Malkin.

52

Malkin s Ovečkinem zrychlili kombinaci, rychlý ťukec končí ránou druhého jmenovaného a obětavým blokem Vatanena. Puk je vysoko v ochranné síti a bude se vhazovat.

54

Čas do konce se krátí velmi rychle a Rusové těžce hledají cestu k bráně. Teď to zkusili nahozením od modré, ale Rask nepustil puk k dorážce.

56

Rovných pět minut do konce a Rask drží puk ve výstroji. Finové stále drží dvougólový náskok a začíná to vypadat, že už ani sborná nevěří v zázrak.

56

Mohl být definitivní konec! Finové šli dva na jednoho, zakončoval Jussi Jokinen, jenže Bobrovskij se proti němu stačil fantasticky přemístit a parádním zákrokem mu sebrat jistý gól. Rusko ještě žije!

57

Sergej Bobrovskij drží stále naděje Ruska! Teď se fantastickým zákrokem vytáhl i proti dorážce Komarova!

58

Tři minuty do konce sledujeme velkou ruskou křeč. Finové drží puk a kontrolují zápas a sborná za každou cenu potřebuje co nejdříve kontaktní branku.

58

Špatná rozehrávka a zakázané uvolnění Rusů. Ledový palác Bolšoj píská a ruská lavička vypadá hodně odevzdaně. Finsko je blízko blizoučko postupu!

59

Už běží poslední dvě minuty a vhazuje se v ruském obranném pásmu.

59

Rusové už dobré dvě minuty vůbec nebyli v pásmu, minutu deset před koncem to zkouší bez brankáře. Bobrovskij prchá na střídačku a pouští do hry šestého hráče.

60

Ovečkij trefil Jokinena a Radulov ani natřikrát nedostal puk přes Raska!

60

Je konec! Finsko se raduje z postupu do čtvrtfinále a domácí Rusko pláče. Sborná na domácí olympiádě vypadává stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru už ve čtvrtfinále a bude opět bez medaile.

Finský postup má dnes tři hlavní hrdiny, výborného gólmana Tuukku Raska a útočníky dvou generací Mikaela Granlunda a Teemu Selänneho, kteří se postarali o branky na 2:1 a 3:1. Sborná se v tuto chvíli loučí s domácím turnajem a Finsko se může začít chystat na páteční skandinávské semifinále se Švédskem.