Play off KHL • 2. zápas čtvrtfinále • 19:00

3:4P
Donbass Doněck
18. Vrána PP (Oystrick, Mäenpää), 20. Vrána PP (Mäenpää), 35. Cingel (Matai)
5. Dadonov (Fedotěnko, Jakucenja), 35. Běluchin PP (Bartulis), 55. Jakucenja (Dadonov, Běluchin), 127. Koněv (Jakucenja)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze druhého zápasu čtvrtfinále play off KHL mezi pražským Lvem a Donbassem Doněck. Utkání začíná v 19 hodin.

Připomeňme si, že první zápas čtvrtfinálové série vyhrál včera na svém ledě Lev 5:2, když díky čtyřem gólům ve druhé třetině vedl po druhé části už 5:0.

V sestavě Lva dnes budou kvůli zdravotním obtížím chybět finský obránce Topi Jaakola, jeho krajan Niko Kapanen a švédští útočníci Kalle Ridderwall a David Ullström. Po dlouhodobé léčbě zranění se naopak do sestavy Lva vrací útočník Jakub Klepiš, který nahradí Ullströma v prvním útoku.

Lev Praha

Sestava Lva: Vehanen – Mäenpää, Ševc, Oystrick, Němec, Gragnani, O'Byrne, Nakládal – Klepiš, Novotný, Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Birner, Zackrisson, Řepík – Kubalík, Cingel, Matai – Pacovský.

Doněck

Ruský trenér Doněcku Andrej Nazarov dnes seskládal formace takto: Leighton – Koněv, Kolář, Wilson, Podhradský, Bartulis, Razin, Silnicky – Laine, Virtanen, Kiiskinen – Dadonov, Fedotěnko, Jakuceňa – Blagoj, Varlamov, Kašpar – Torjanik, Běluchin, Zacharov.

Rozhodčí

Zápas bude rozhodovat ruská dvojice hlavních sudích Roman Gofman a Viktor Anisimov, na čarách jim budou pomáhat pánové Medveděv a Birin.

Hráči obou týmů už stojí na ledě, nyní zazní ukrajinská a po ní česká státní hymna.

1.

Zápas právě začal úvodním vhazováním.

2.

Kašpar se zpoza brány snažil najít Varlamova, toho však na brankovišti nepustil k puku Gragnani.

4.

Z pravé strany si najel před Leightona Jakub Klepiš, který se vrátil do sestavy Lva po dlouhodobém léčení zranění, kanadského brankáře však nepřekonal.

4:12

Donbass se ujímá po nenápadné akci vedení - 0:1! JEVGENIJ DADONOV nahodil zpoza brány puk do Vehanenova betonu a poté puk špičkou hole protlačil za jeho záda. Asistence si připsali Ruslan Fedotěnko a Maxim Jakucenja.

Lev Praha - Donbass Doněck (Fedotěnko - Vrána)
Lev Praha - Donbass Doněck (Fedotěnko - Vrána) | Foto: CPA Eduard Erben
7.

Znovu se ocitla Fedotěnkova lajna ve velké šanci. Dadonov poslal za obranu Jakucenju, který udělal Vehanenovi blafák do forhendu, odkrytou bránu však trestuhodně přestřelil.

7.

Hned po buly v útočném pásmu měl Jakucenja další velkou šanci, Fedotěnko mu nabil do ideální pozice mezi kruhy, Jakucenja však trefil jen levý Vehanenův beton.

8.

Lev si tlakem v útočném pásmu soupeře vynutil první přesilovku, na trestnou lavici míří za krosček ALEXEJ RAZIN.

10.

Lvu se však přesilovka vůbec nepovedla, ani jednou nevystřelil na Leightona. Razin je zpět na ledě.

11.

Birner si si z pravé strany najel do útočného pásma, jeho střelu však hrudí zastavil Leighton.

13.

Další závar před Vehanenem, Kiiskinen však mířil jen do betonu svého krajana.

15.

Jakucenja si sjel mezi kruhy, trefil však Vehanena jen do ramena.

16.

Leighton si nejprve poradil se střelou Cingela z mezikruží, poté Klepiš před jeho bránou tečoval přihrávku Novotného jen těsně mimo bránu Doněcku.

16.

První přesilovku si zahraje i Doněck. Za nedovolené bránění míří na trestnou lavici JAKUB KLEPIŠ.

16.

Sraženou střelu nejlepšího střelce play off KHL Laineho lapil jeho krajan Vehanen do lapačky.

17.

Sedm sekund před návratem Klepiše na led postihla Doněck velká rána. Jeho kapitán RUSLAN FEDOTĚNKO odjíždí za zásah do hlavy a krku do kabin, Lev bude za chvíli hrát dlouhou pětiminutovou přesilovku.

17:57

Lev přesilovku záhy využívá - 1:1! Střelu Nathana Oystricka od modré vyrazil Leighton levým betonem jen k PETRU VRÁNOVI, který snadno dorazil puk do odkryté branky. Druhou asistenci si připsal Mikko Mäenpää.

Lev Praha - Donbass Doněck | Foto: CPA Eduard Erben
20.

Hraje se poslední minuta první třetiny.

19:28

Lev využívá pětiminutovou přesilovku dokonale, skóre 32 sekund před koncem první třetiny otáčí opět PETR VRÁNA. Tentokrát vystřelil od modré čáry Mikko Mäenpää, puk se opět odrazil k levé tyči k osamocenému Vránovi, který tentokrát bekhendem zametl puk do odkryté branky.

Lev Praha - Donbass Doněck (Vrána)
Lev Praha - Donbass Doněck (Vrána) | Foto: CPA Eduard Erben

Skončila první třetina. Lev ji vyhrává 2:1, a to přesto, že byl Doněck úvodních 15 minut jednoznačně lepším týmem. Z velkých šancí se však prosadil jen Dadonov, naopak Lev využil z minima maximum, když v závěrečných třech minutách první části dvakrátpotrestal Petr Vrána pětiminutovou přesilovku za faul kapitána Doněcku Ruslana Fedotěnka, který po nevybíravém zákroku u mantinelu dnes dohrál.

21.

Začala druhá třetina, Lev bude hrát ještě necelé dvě minutu přesilovku z pětiminutového Fedotěnkova trestu.

21.

Hned v 15. sekundě druhé části mohl Vrána dokonat hattrick, opět se k němu odrazil puk, trefil však jen Leightonův beton a poté jej kanadský brankář vybruslil.

22.

Donbass je kompletní, dalšímu tlaku hráčů Lva se ubránil.

23.

Následně si zahraje svou druhou dnešní přesilovku Donbass, za držení míří na trestnou lavici RYAN O'BYRNE.

24.

Nejprve pálil od modré Wilson, Vehanen si však s jeho střelou i následnou dorážkou Dadonova poradil, poté dvakrát pálil z levého kruhu Podhradský, Vehanena však ani jednou nepřekonal.

25.

Doněck se sice držel dvě minuty ve svém útočném pásmu, Vehanena však nepřekonal. O'Byrne je zpět na ledě.

27.

Donbass si zahraje další přesilovku. MARTIN ŠEVC měl co dělat, aby znemožnil zakončení svému krajanovi Lukáši Kašparovi. Nyní míří na trestnou lavici za držení.

27.

Lev mohl v oslabení skórovat. Ihned po vhazování ujelo švédské duo Zackrisson - Thörnberg, v situaci dva na jednoho první jmenovaný přihrál druhému, ten však odkrytou bránu těsně minul.

29.

V obrovské šanci byl nejlepší střelec play off Teemu Laine, Lvu se nepovedlo vyhodit puk, hráči Donbassu v situaci tři na jednoho nahráli puk do ideální pozice mezi kruhy Lainemu, ten však poslal puk jen do levého Vehanenova betonu.

29.

Lev se i tentokrát v oslabení ubránil, Ševc he zpět na ledě.

30.

Opět se bude vylučovat, po vzájemné potyčce míří za hrubost na čtyři minuty na trestnou lavici ONDŘEJ NĚMEC a MAXIM JAKUCENJA.

31.

Lev si zahraje svou třetí dnešní přesilovku, před vlastní brankou to přehnal s tvrdostí český obránce Donbassu JAN KOLÁŘ a míří na trestnou lavici na dvě minuty za hrubost.

32.

Leighton pravým betonem vyráží Ševcovu bombu od modré čáry.

33.

Po Klepišově přiťuknutí do jízdy se za obranu Doněcku dostal kapitán Lva Novotný, tváří v tvář Leightonovi však neuspěl střelou mezi betony kanadského brankáře.

34.

Leighton si poradil i s pumelicí Oystricka od modré.

34.

Donbass se tentokrát v oslabení ubránil, Kolář je zpět na ledě.

34.

Následně si zahraje přesilovku Donbass. Na trestnou lavici míří za držení protihráče JAKUB NAKLÁDAL.

34:14

A Donbass tentokrát přesilovku využívá a vyrovnává na 2:2! Od modré čáry vystřelil Oskars Bartulis a puk zvedl tečí do horního rohu branky JEVGENIJ BĚLUCHIN.

Lev Praha - Donbass Doněck (Zacharov)
Lev Praha - Donbass Doněck (Zacharov) | Foto: CPA Eduard Erben
34:35

Lev si však za pouhých 21 sekund bere ztracené vedení zpět - 3:2! Jakub Matai se z levé strany natlačil před Leightona a za pomoci brusle LUKÁŠE CINGELA dotlačil puk za kanadského gólmana.

KHL, Lev Praha - Jekatěrinburg: radost Lva
KHL, Lev Praha - Jekatěrinburg: radost Lva | Foto: CPA Eduard Erben
37.

Sekáč byl sám u levé Leightonovi tyče, puk však špatně zpracoval.

40.

Hraje se poslední minuta druhé třetiny.

Druhá třetina skončila. Ta byla ve znamení přesilovku, jednu z nich zužitkoval k vyrovnání ve 35. minutě Jevgenij Běluchin, o 21 sekund později však vrátil Lvu vedení Lukáš Cingel.

41.

Začala třetí třetina.

42.

Pozornost Leightona hned v úvodu třetí části prověřil střelou od modré čáry Kubalík.

44.

Lev mohl jít do dvoubrankového trháku, Azevedovu střelu Leighton vyrazil před sebe, kanadský útočník se natáhl v pádu k dorážce, Leighton však tygřím skokem jeho bekhendový pokus zneškodnil.

45.

Další velká šance Lva na zvýšení skóre, po průniku Sekáče si puk stáhl rukavicí ze vzduchu Zackrisson, z ideální pozice před Leightonem však trefil jen beton kanadského gólmana.

46.

Oystrick ztratil za bránou puk, Vehanen však na poslední chvíli hokejkou vypíchl Běluchinovi kotouč.

49.

Doněck nyní spálil velkou šanci na vyrovnání. Dadonov si z pravé strany nabruslil před Vehanena, tváří v tvář finskému gólmanovi však střelou mezi betony neuspěl.

51.

A další velká šance Donbassu na srovnání skóre. Laine poslal mezi kruhy puk osamocenému Kiiskinenovi, ten však z ideální pozice mezeru mezi Vehanenovými betony netrefil.

51.

Mataiovi se nepovedla rozehrávka, Koněvova rána od modré však trefila Vehanena do hrudníku.

53.

Doněck je teď jasně lepším týmem, opět měl velkou šanci na srovnání. Tentokrát byl sám před Vehanenem Virtanen, ani nadvakrát však svého krajana nepřekonal.

54:10

Doněck velký tlak přece jen zužitkoval k vyrovnání - 3:3! MAXIM JAKUCENJA si sjel mezi kruhy na přihrávku Jevgenije Dadonova a skrz klubko hráčů před sebou poslal puk mimo Vehanenův dosah. Druhou asistenci si připsal Jevgenij Běluchin.

Lev Praha - Donbass Doněck (Robitaille)
Lev Praha - Donbass Doněck (Robitaille) | Foto: CPA Eduard Erben
57.

Pražany až inkasovaný gól probudil z letargie. Mezi kruhy si sjel Vrána a jen těsně minul levou tyč Leightonovy brány.

59.

Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

Skončila třetí třetina, Donbass v ní vyrovnal po velkém tlaku zásluhou gólu Jakucenji v 55. minutě na 3:3, a Lev tak bude poprvé v letošním play off hrát prodloužení, které se hraje stejně jako v NHL do vítězného gólu jednoho z týmů.

Dnes se rozhodlo, že kvůli termínové kolizi play off KHL s play off extraligy a pátému zápasu Sparty s Vítkovicemi ve čtvrtfinále by se případný pátý zápas série mezi Lvem a Doněckem neuskutečnil podle původního plánu v Praze, ale opět v Bratislavě, kde nyní hraje Doněck své domácí zápasy kvůli nestálé politické situaci na Ukrajině. Pokud by tak došlo na šestý zápas, hrály by se v Bratislavě čtyři zápasy za sebou.

61.

Začíná první prodloužení.

61.

Lev měl hned v úvodu prodloužení obrovskou šanci na rozhodující gól, Klepišovu střelu z mezikruží vyrazil Leighton reflexivním zákrokem ramenem.

61.

A další velká šance Lva. Vrána zůstal sám před Leightonem, ten však přitisknul beton k levé tyči včas.

62.

Lev si po drtivém tlaku zahraje přesilovku. Sekáč se z pravé strany nacpal před Leightona a na poslední chvíli zatáhl za záchrannou brzdu GENNADIJ RAZIN. Ten putuje na trestnou lavici za podražení.

64.

Lvu se přesilovka vůbec nepovedla, Donbass se snadno ubránil a Razin je zpět na ledě.

65.

Gragnaniho pokus od modré skončil na Leightonově plastronu.

67.

Ufff. Rozhodující gól měl na hokejce Dadonov, který těsně před Vehanenem tečoval Jakucenjovo nahození a puk skončil těsně vedle pravé tyče brány Lva.

68.

V krátkém sledu přišla další gólovka Doněcku, zcela sám se u pravé Vehanenovy tyče zjevil Zacharov, těsně však branku Lva přestřelil.

69.

Nyní je to Doněck, kdo má blíže k výhře. Před Vehanenem dvakrát dorážel osamocený Dadonov, puk však skrz jeho betony neprotlačil.

70.

Kdo čekal opatrné prodloužení, ten se mýlil. Rozhodnout nyní mohl Birner, který vypálil z pravého kruhu, jeho střelu vyrazil Leighton před sebe, útočník Lva si puk dojel, odkrytou bránu ale netrefil.

71.

Vehanen nyní ukryl do lapačky Kašparovu střelu z levého kruhu.

74.

Rozhodující gól měl na hokejce Birner, jemuž před odkrytou bránu předložil puk Zackrisson, skákající puk však Birner u pravé tyče špatně trefil a kotouč skončil mimo bránu.

76.

Vrána hledal u levé Leightonov tyče Sekáče, ten však ze vzduchu puk do odkryté brány netrefil.

78.

Kubalík šikovně vložil hůl do Mataiovi přihrávky, Leighton však proti jeho teči z bezprostřední blízkosti reflexivně zareagoval a puk betonem vykopl.

79.

Před Vehanenem se nyní uskutečnila hromadná mela poté, co na něj Ševc hodil Lukáše Kašpara.

80.

Hraje se poslední minuta prvního prodloužení.

Skončilo první prodloužení, přes řadu obrovských šancí na obou stranách v něm gól nepadl, a tak nás čeká další 17minutová pauza.

Mimochodem, už dávno jsou u konce ostatní dnešní čtvrtfinálové zápasy. Petrohrad sice doma vedl nad Jaroslavlí ve třetí třetině ještě 4:2, nakonec však padl 4:5 v prodloužení a stav série je srovnaný na 1:1. Na východě lépe vstoupil do série s Novosibirskem Magnitogorsk, který díky gólu a dvěma asistencím Jana Kováře vyhrál 3:2 v prodloužení. To rozhodlo i v zápase Astana - Ufa. Ta jej vyhrála rovněž 3:2 a také ona se ujala vedení v sérii (více čtěte ZDE).

81.

Začalo 2. prodloužení.

81.

Hned v úvodní minutě druhého prodloužení mohlo být rozhodnuto. Teemu Laine vypálil z pravého kruhu, Vehanen vyrazil puk před sebe, jeho krajan však skákající puk do odkryté brány zasunout nedokázal.

84.

Od modré čáry vypálil Koněv, jeho rána však skončila těsně vedle pravé Vehanenovy tyče.

85.

Rozhodnuto však mohlo být na druhé straně. Sekáč nahodil puk na Leightona, puk se odrazil k Vránovi, ten však z bezprostřední blízkosti kanadského gólmana nedokázal dorážkou prostřelit.

88.

Oba týmy se nyní oproti prvnímu prodloužení soustředí na to neudělat chybu. Nyní se Leightona pokusil z velkého úhlu překonat Thörnberg, kanadský gólman však byl u své levé tyče včas.

90.

Zajímavý tah trenéra Doněcku Nazarova. Uprostřed druhého prodloužení při hře bez větších šancí si po zakázaném uvolnění svého týmu bere time-out.

92.

Laine se po střele do betonů Vehanena pokoušel dorazit puk, sekl však finského gólmana přes chrániče, a ospalá hala tak po dlouhé době bouří.

94.

Tempo zápasu oproti prvnímu prodloužení výrazně opadlo. Zničehonic však měl Donbass obrovskou šanci na vyrovnání. Kolem mantinelu se prosmýkl Jakucenja, jeho střelu Vehanen vykopl betonem před sebe a na Běluchina zívala prázdná brána, kterou však z mezikruží trestuhodně minul.

95.

Na druhé straně mohl rozhodnout Cingel, jeho bekhendový pokus z mezikruží však Leighton vykopl pravým betonem.

99.

Pomalu se blíží konec druhého prodloužení, necelé dvě minuty před jeho koncem se pokusil Leightona překvapit nahozením Klepiš, ten si však s jeho pokusem poradil.

100.

V poslední minutě prodloužení měl Lev dvě obrovské šance. Nejprve se přes dva hráče prokličkoval Sekáč, ale jeho střela skončila těsně vedle pravé Leightonovy tyče, poté objel bránu Oystrick, puk se od Leightonova betonu odrazil před zcela volného Vránu ten však ve stoprocentní gólové šance ležícího kanadského gólmana nepřekonal.

100.

Deset sekund před koncem prodloužení ujel po levě straně agilní Dadonov, Ševc mu však na poslední chvíli puk vypíchl.

Ani druhé prodloužení gól nepřineslo, nutno však dodat, že bylo prakticky bez šancí, protože oba týmy hrály na jistotu. Až na jeho konci měl obrovskou šanci Vrána, hattrick však nezkompletoval.

Za zmínku stojí fakt, že nejdelším zápasem historie KHL je čtvrtý zápas série play off Západní konference mezi Severstalem Čerepovec a Lokomotivem Jaroslavl v loňské sezoně. Domácí Čerepovec v něm zvítězil 3:2, když vítězný gól padl ve 119. minutě. Neuvěřitelných 80 zákroků si připsal brankář Jaroslavle Sanford, k výhře jeho týmu to nestačilo. Rekordní utkání NHL je však přece jen ještě mnohem delší. Co je to však oproti zápasu ve Stanley Cupu v roce 1936 mezi Detroitem a Montrealem, který se hrál 176 minut a 30 sekund.

101.

Pojďme na to, dnešní maraton pokračuje, začíná třetí prodloužení.

102.

Doněck má velkou šanci rozhodnout o své výhře. Na trestnou lavici usedá za nedovolené bránění NATHAN OYSTRICK.

103.

V oslabení ujel Vrána, jeho bomba však mířila nad horní tyč.

104.

Lev je kompletní, oslabení zvládl na jedničku, soupeře prakticky nepustil ke střele.

105.

Vránova řada nyní spustila kolotoč před Leightonem, nejprve se však neprosadil Sekáč, poté z dorážky neuspěl Thörnberg.

107.

Halou nyní zní hromové "My chceme gól". Ten měl na hokejce opět Vrána, jenž sklepl Němcovo nahození těsně mimo pravé Leightonovy tyče.

108.

Lev nyní spustil velký tlak, po pravé straně ujel Klepiš, jeho bomba z vrcholu kruhu však skončila na Leightonově betonu.

110.

Doněck odpověděl na tlak Lva delším obléháním Vehanenovy brány, Laine pálil z mezikruží, tečovaný pokus však Vehanen kryl.

112.

Uff. Teď muselo všem fanouškům Lva v hale zatrnout. Petr Podhrádský se otočil mezi kruhy a jeho střela zápěstím jen těsně minula pravou Vehanenovu tyč.

113.

Na druhé straně měl rozhodnutí na hokejce Řepík, Leighton však jeho střelu z bezprostřední blízkosti betonem vyrazil.

114.

Vrána měl opět velkou šanci na dovršení hattricku. Byl sám před Leightonem, ale střelou na lapačku kanadského gólmana nepřekonal.

117.

Hned třikrát spadl fanouškům Lva velký kámen ze srdce. Nejprve skončilo nahození Jakucenji od mantinelu na pravé tyči Vehanenovy brány, z téměř dvouminutového náporu byli sami před finským gólmanem i Dadonov a Běluchin, ani jeden však finského mága v bráně Lva nepřekonal.

118.

Tohle není zápas pro kardiaky. Nyní byl zcela sám u levé Leightonovy tyče Sekáč, kanadský gólman se stačil včas přemístit a zápas tak stále pokračuje.

119.

Lev necelé dvě minuty před koncem třetího prodloužení zamkl soupeře v jeho obranném pásmu, Řepíkův pokus z levého kruhu si však Leighton u tyče pohlídal.

Bez branek skončilo i třetí prodloužení, i když to nabídlo mnohem víc šancí na obou stranách než to druhé.

Jedno už je nyní jisté. Tento zápas vstoupil svou délkou nejen do historie zápasů pořádaných na českém území. Rozhodující páté utkání předkola loňského play off mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi se hrálo 113 minut a 51 vteřin. O výhře Vítkovic tehdy rozhodl Juraj Húževka. Překonán je i loni vytvořený rekord play off v KHL, který dosud držely Čerepovec a Jaroslavl. Tehdy vstřelil Čerepovec vítězný gól ve 119. minutě.

A ještě jeden zápis do historických análů. V úvodu čtvrtého prodloužení zápas poprvé v historii KHL přesáhne půlnoc a zároveň pět hodin hrubého času.

121.

Začíná rekordní čtvrté prodloužení, pojďme na něj.

123.

Fanoušci už vidí gól všude možně. V Leightonově bráně skončil Lukáš Cingel, přesto řada diváků v naději řvala gól.

125.

Lev nyní zamkl Doněck v jeho obranném pásmu. Nejprve pálil z mezikruží Zackrisson, poté poslal na Kanaďana bombu od modré Mäenpää a Ševc, Leighton však drží Doněck nad vodou.

126.

Ostřelování Leightona nekončí. V následném tlaku odolal střelám Mataie a Cingela z mezikruží.

126:14

Rekordní zápas je u konce! V čase 126:14 jej rozhoduje ANDREJ KONĚV, který vleže držadlem hole zametá puk do odkryté branky po svém předchozím střeleckém pokusu. Přihrávku si připsal Maxim Jakucenja. Hrubého času zápas trval pět hodin a šest minut.

Lev Praha - Donbass Doněck (Azevedo)
Lev Praha - Donbass Doněck (Azevedo) | Foto: CPA Eduard Erben

Tímto se s vámi loučím a připomínám, že za stavu 1:1 na zápasy se nyní budou hrát další minimálně tři zápasy v Bratislavě, kde Donbass získal azyl kvůli politické situaci na Ukrajině a Lev kvůli termínové kolizi domácího zápasu se Spartou. Třetí zápas série se tam hraje v neděli.