Hokejová Tipsport extraliga • Baráž • 18:00

Liberec
2:0
Mladá Boleslav
54. Nedvěd (Čakajík), 56. Filippi

Hezký večer u sledování extraligového hokeje. Nejvyšší česká soutěž už dnes možná bude znát svého vítěze, na úplně opačném pólu je ale ve hře mnohem víc. V 18:00 vyvrcholí baráž a budeme znát jména dvou týmů, které si pro příští rok zajistí extraligovou příslušnost.

Liberec, Chomutov a Mladá Boleslav mají stejný počet bodů, ale účast v extralize si zajistí jen dva z nich. V on-line reportáži budeme sledovat přímý souboj Liberce s Mladou Boleslaví, která útočí na návrat mezi elitu po roční pauze v první lize. Chomutov svou pozici hájí v Olomouci, která už jistě zůstane prvoligová i příští rok.

Papírový favorit dnešního zápasu je jasný - Liberec, psychická výhoda je ale jednoznačně na straně Mladé Boleslavi. Bílí Tygři, loňští semifinalisté extraligy, prožívají katastrofální sezonu, kterou potvrzují i výkony v baráži. Doma sice Liberec dokál Boleslav už jednou 4:1 porazit, jenže výsledky z Mladé Boleslavi musí domácím nahánět hrůzu. Liberec v obou barážových duelech na půdě dnešního soupeře dostal pořádně naloženo a odvezl si debakly 3:7 a 0:7.

To se už dnes nesmí stát. Jen vítěz téhle bitvy má jistotu extraligy v kapse, poražený by se musel spoléhat na to, že Chomutov ztratí všechny body v Olomouci.

Bílí Tygři Liberec: Schwarz (Vošvrda) – Čakajík, Jánošík, Výtisk, Derner, Šimek, Kajínek, Štich – Dušek, Víšek, Bulík, Špaček, Pospíšil, Kudrna, Filippi, T. Urban, Kica, Duda, Vantuch, Bulíř, Nedvěd.

BK Mladá Boleslav: Valent (Will) – Bohunický, Toman, Chaloupka, Kasík, Žabka, Pojkar, Jindra, Němeček – Výborný, Pitule, Demel, Mikulík, Vrbata, Jiránek, Koudelka, Ondřej, Nouza, Kafka, Pabiška, Rys

Hráči obou týmů už krouží po ledě. Bitva o všechno začne za pár okamžiků.

1

Utkání právě začalo.

1

Uběhlo jen čtrnáct vteřin a Liberec hnán úplně plnou arénou začal útočit a bude hrát hned přesilovku. Dvě minuty dostává Demel.

2

Liberci se ale přesilovka zatím moc nedaří. Valent dokázal proti ráně Kudrny zasáhnout.

3

Až při hře pět na pět se Tygři málem srovnali. Jarroslav Kudrna měl před sebou prázdnou bránu, ale než stačil vystřelit, vrátili se obránci.

4

Liberec má v úvodu navrch, ale teď ho zbrzdilo dlouhé přerušení, protože se rozhodčím nedařilo pevně ukotvit posunutou mladoboleslavskou bránu.

6

Filippi, Kudrna a Dušek sice drželi pásmo, ale hráli jen u mantinelů a to byla pro Boleslav bezpečná situace. Mezitím se poprvé měnilo skóre v Olomouci, Chomutov vede 1:0.

8

Boleslav hraje tvrdě a důrazně, Jaroslav Kudrna ale znovu našel cestu za její obranu. Na Valenta najížděl z pravé strany, střílel nad.

9

Přesilovku si zahraje i Mladá Boleslav. Dvě minuty za hákování dostává Lukáš Vantuch.

10

Liberec se vyhozením puku přes celé hřiště dostal z velkého tlaku až po minutě boleslavské přesilovky. Hosté jí hráli výborně, Toman ale dobrou pozici na modré prováhal a Vrbata pak střílel nepřesně.

11

Na druhou minutu ale naskočila na led druhá formace a Tygři už hosty do pásma nepustili. Hraje se zase pět na pět.

12

Vantuch dorážel jen do výborného Valenta a do brejku pak šli hosté. Jiránek v plné rychlosti najel až na levý kruh, ale také střílel nepřesně.

14

Utkání má sice tempo, ale hraje se hodně opatrně. Úvodní tlak Liberce je pryč, teď se hraje o každý kousíček ledu.

17

Oba týmy také dobře brání, brankáři jsou už delší dobu bez pořádné šance.

18

Kus dobré práce odvedl Toman, který odstavil soupeře a dostal útočící Tygry ven z pásma.

19

Akce Bulíře a Kudrny už nebezpečné byly, Valent ale drží čisté konto.

20

První třetina skončila.

Skončila první třetina klíčového duelu o příští ročník hokejové extraligy. Liberec hraje s Mladou Boleslaví 0:0. Hrálo se ve velkém tempu, hokej byl plný tvrdých soubojů a do počtu šancí byl mírně aktivnější Liberec. Je ale znát, o co jde a hraje se hodně opatrně.

V Olomouci po první třetině stále platí, že Chomutov vede 1:0. Za těchto okolností bude hrát příští rok v extralize právě Chomutov a vítěz tohoto zápasu.

21

Druhá třetina začala.

21

Stejně jako na začátku zápasu, bude hrát i teď Liberec krátce po úvodním buly třetiny hrář přesilovku. Dvě minuty dostává mladoboleslavský Němeček.

22

Hosté se ale zatím dobře brání, vyhodit se jim povedlo v krátké chvíli hned dvakrát za sebou.

23

Druhá polovina přesilovky už byla z liberecké strany trošku lepší, ale Kudrna střílel vedle. Hosté už hrají zase v pěti.

24

Urban s Kicou vyrazili do přečíslení. Valent si ale poradil s ránou prvně jmenovaného i následnou dorážkou.

25

Bílí Tygři budou hrát další přesilovku. Dvě minuty dostává za nedovolené bránění Boris Žabka.

27

Boleslav ale i tohle oslabení zvládla. Až v závěru se ke slušné střele dostal Bulíř, ale Filippi se po dorážce natahoval marně.

28

A přesilovku bude hrát Mladá Boleslav. Dvě minuty za přísné podražení dostává David Štich.

29

Boleslav hraje přesilovky dobře. Z mezikruží střílel Nouza a škrtl levou tyč!

30

Boleslav v závěru své přesilovky propadla, obránce Chaloupka se ale dokázal rychle vrátit a překazil brejk Liberce dva na jednoho.

31

Už se hraje v pěti. Nedvěd trefil obránce a puk se odrazil do ochranné sítě. Změnu stavu ale hlásí druhé utkání. Chomutov kráčí za záchranou extraligy a vede v Olomouci už 2:0!

31

A přiblížit záchranu mohl i Liberci Víšek, jenže nedosáhl na puk před rozhozeným Valentem.

Olomouc - Chomutov 0:3. Tomáš Káňa završil hattrick a zdá se, že utkání definitivně zlomil.

33

Liberec bude hrát přesilovku. Jaroslav Kasík oslabuje Boleslav hodně zbytečným faulem na Radka Dudu.

34

Liberci ani tato přesilovka nejde, Tygři se nemohou prokousat do pásmu.

35

Nedvěd zachytil hodně špatné vyhození Tomana a Liberec vybojoval pásmo. Dudovu ránu z úhlu hosté srazili vysoko do ochranné sítě.

35

Až na konci to nabralo před Valentem grády, Nedvěd střílel ale z moc velkého úhlu.

37

Hosté hrají v pěti, ale jsou stále pod tlakem. Náznak dobré šance Liberci pokazila nepřesná přihrávka před bránu.

38

Necelé tři minuty před koncem třetiny si zahraje ještě jednu přesilovku Boleslav. Vantuch totiž přehnal důraz při napadání a dohrál Demela za hranicí pravidel.

38

Schwarzovi vypadla rána Vrbaty a Pabiška dorážel těsně vedle!

38

Boleslav držela pásmo a Schwarz byl bez hole, jenže Nouza za bránou fauloval a tlak hostů končí. Bude se pokračovat ve čtyřech na obou stranách.

39

Demel hledal před bránou Koudelku, ale puk prošel až do středního pásma. Liberci začíná krátká přesilovka, protože se Vantuch už vrátil na led.

40

Po ráně Čakajíka se do šance tlačil Kudrna, ale nezpracoval puk.

40

Valent chytá další tutovou šanci Liberce! V leže pochytal všechny dorážky v obrovském závaru na svém brankovišti a drží Boleslav ve hře.

40

Druhá třetina skončila.

Drama o extraligu a první ligu v Liberci pokračuje. Hraje se stále 0:0, i když měl Liberec při hře ve stejném počtu na ledě několik obrovských šancí. Třeba Urban byl sám před Valentem, ale ten Boleslav podržel i v závaru v samotném konci dvacetiminutovky. Boleslav kouše prakticky jen při přesilových hrách, jenže i to může stačit. Chomutov vede v Olomouci 3:0, a z extraligové účasti se pro příští rok bude pravděpodobně radovat jen vítěz tohoto utkání.

41

Třetí třetina začala. A z Olomouce přilétla zpráva, že Chomutov vede už 4:0. To znamená, že na poraženého tohoto utkání zbyte pouze první liga. Čeká nás hodně hektická dvacetiminutovka.

42

Mladá Boleslav začala aktivněji a Schwarz raději podržel puk pod lapačkou.

43

Liberecký Derner obětavě padl do rány a zvedá se z ledu hodně těžce.

43

Nouza v obrovské šanci na brankovišti trefil Schwarze do rukavice!

45

Na ledě teď zůstal ležet po souboji s Dudou tentokrát mladoboleslavský Rys. Následuje vhazování ve středním pásmu.

46

Liberec působí ve třetí třetině nervózním dojmem. Při přechodu do útoku je domácím pískána přihrávka rukou.

47

Další přerušení, na ledě zůstal ležet tentokrát Pitule. Vylučovat se ale ani teď nebude.

48

Až napotřetí se aktivnější Boleslav konečně dostala přesilové hry. Dvě minuty za držení dostává Lukáš Vantuch.

49

Po Tomanově nahození dělal zle před brankovištěm Pabiška. Schwarz udržel puk až napodruhé.

50

Mikulíkovu střelu Schwarz přizvedl do ochranné sítě. Do konce přesilovky hostů zbývá půl minuty.

50

Jenže také tahle přesilovka Boleslavi končí dřív. Koudelka fauloval, 24 vteřin se bude hrát 4 na 4 a pak bude hrát přesilovku Liberec.

50

Neuvěřitelné, jakou šanci Liberec zase spálil! Valent už ležel, ale Filippi sám před ním trefil jen jeho chrániče!

51

A vzápětí Valent vychytal i Kudrnu v šanci.

51

Neuspěl ani z dálky Nedvěd. Koudelka je na trestné lavici zase o něco klidnější.

51

Liberec si bere oddechový čas. Do konce přesilovky zbývá 48 vteřin.

51

Obrovský závar před Valentem, kde dorážel Duda a půl arény už slavilo gól, ale puk zůstal znovu před brankovou čárou!

V Olomouci už zápas skončil, Chomutov vyhrál 4:0 a je prvním týmem, který si v baráži zajistil účast v extralize i pro příští rok. Posledním účastníkem bude vítěz tohoto duelu.

52

Boleslav hraje v plném počtu.

53

Urban nabral rychlost a natlačil se před bránu, Valent je dnes ale jistý.

53

Atmosféra v hale i na ledě houstne. Nouza sestřelil ve středním pásmu Blíka a ten zůstává bezvládně ležet na ledě.

53

Bulík odjíždí podepřen spoluhráči po svých, ale zápas pro něj skončil. To se dá z jeho řeči těla určitě odvodit.

53

A Nouza dostává trest na pět minut plus do konce utkání. Liberecká hala možná poprvé v sezoně ve stoje tleská rozhodnutí rozhodčího. Liberec má obrovskou šanci zlomit tenhle zápas!

54

Liberec bude hrát dvě minuty pět na tři! Lukáš Pabiška dostává dvě minuty za zdržování hry, když ze vzduchu tečí nasměroval puk ven z pásma až na tribuny.

54

GÓÓÓL! Petr Nedvěd posílá Liberec do vedení 1:0! Liberecký kapitán si vzal slovo v tu pravou chvíli. Rychlým švihem z pravého kruhu se trefil přesně a využívá přesilovku, která bude navíc ještě čtyři minuty pokračovat.

Hokejisté Liberce slaví vítězství v utkání se Zlínem v 19. kole Tipsport extraligy 2012/13. | Foto: Lukáš Drštička
55

Liberec v dalším tlaku dostal Valenta do problémů, mladoboleslavský gólman si ale našel puk v závaru a uklidnil situaci.

56

Boleslav se teď dobře brání, jenže potřebuje útočit. A to už jde ve čtyřech hodně špatně.

56

GÓÓÓL! Liberec vede 2:0! Zdá se, že liberecká pohroma je odvrácena. Tomáš Filippi stejně jako Nedvěd jen z druhé strany třetiny zvyšuje na 2:0 a Liberec je k záchraně teď už opravdu blízko.

Hokejisté Liberce Martin Čakajík, Tomáš Filippi a Wayne Simmonds (zleva) se radují z gólu v utkání se Zlínem v 19. kole Tipsport extraligy 2012/13. | Foto: Lukáš Drštička
57

Trest Nouzy ale stále běží, takže Liberec hraje ještě přes minutu s jedním hráčem v poli navíc. Boleslav to bude mít hodně těžké.

58

Boleslav je v pěti a má dvě a půl minuty na zázrak.

58

2:08 do konce, Mladá Boleslav si bere oddechový čas.

58

Vhazuje se v pásmu Liberce, Boleslav hraje v šesti.

59

1:54 do konce. Nedvěd fauloval Mikulíka, jenže ten si podle rozhodčích pomohl simulováním a dvě minuty dostávají oba.

59

1:18 do konce. Liberec zahrál na zakázané uvolnění.

60

Minuta do konce. Boleslav má tlak v pásmu, Kasík střílel vedle.

60

Schwarz chytl puk do lapačky a rychle rozehrál, jenže Liberec vyhazuje poté pouze na další icing.

Liberec už slaví. Celá aréna křičí známý pokřik "Hoši děkujem!"

60

Půl minuta do konce a Liberec drží puk daleko od své brány.

60

Zakázané uvolnění, ale tady je asi hotovo. Do konce zápasu zbývá sedmáct vteřin.

Utkání skončilo. Liberec v dramatické koncovce třetí třetiny urval zápas na svou stranu. Hrdinou je Petr Nedvěd, jehož vítězný gól při přesilovce 5 na 3 zachránil Liberci extraligu i pro příští rok!

Je konec. Liberec slaví záchranu v elitní soutěži, kterou bude hrát příští rok i Chomutov. Mladá Boleslav je smutná, ale dnes si za prohru může sama. Ve třetí třetině byla lepší než nervózní Tygři, jenže hloupý faul Nouzy oceněný na pět minut plus do konce utkání a následné zdržování Pabišky vzalo Středočechům naděje. Liberec v přesilové hře 5 na 3 a 5 na 4 zápas v závěru rozhodl. Trefili se Nedvěd a Filippi.

S konstatováním, že se příští rok ve složení extraligy a první ligy nic nezmění, tedy že Chomutov a Liberec zůstanou v nejvyšší soutěži a Mladá Boleslav s Olomoucí budou hrát znovu jen první ligu, se s vámi pro dnešek loučíme.