1:3
Pittsburgh
21. Giroux
5. Kennedy, 8. Neal, 60. Kunitz

Dobrý den, vítejte u online reportáže z úvodního zápasu nové sezony NHL mezi nesmiřitelnými rivaly z Pensylvánie a soupeři v loňském 1. kole play off - Philadelphií Flyers a Pittsburghem Penguins. První letošní střet dvou favoritů na zisk Stanleyova poháru začne zhruba ve 21:30 SEČ.

To, na co hokejoví fanoušci na celém světě čekali více než čtvrt roku, je konečně tady. Výluku způsobili vlastníci klubů, kteří chtěli snížit mzdy hráčů, což se zase nelíbilo hráčské asociaci. Krátce po Novém roce se však vedení NHL, které zástupce klubů zastupuje, se však se zástupci hráčů domluvilo a sezona, i když řádně zkracená, byla na světě.

Zápasů oproti klasické základní části bude místo 82 jen osmačtyřicet, navíc se v nich budou utkávat jen týmy ze stejných konferencí. Hrát se bude minimálně každý druhý den a o osmičce postupujících z obou konferencí se rozhodne nejpozději 29. dubna.

Po 21:30 SEČ dnes začnou hned tři zápasy. Vedle šlágru Philadelphia - Pittsburgh se proti sobě postaví obhájce titulu z Los Angeles proti Chicagu a Winnipeg proti Ottawě. Ze zbylých dvou zápasů vám budeme přinášet změny stavů.

Pojďme už k zápasu, který dnes budeme sledovat v podrobné reportáži. Philadelphia - Pittsburgh je tradiční bitvou dvou velkých rivalů. Tuto rivalitu navíc umocnil poslední ročník, v němž v neskutečně vypjaté sérii 1. kola play off Východní konference hrály oba týmy proti sobě. Philadelphia tehdy vyhrála 4:2 na zápasy, v dalším kole ji však vyřadilo New Jersey. Zmíněná série obou rivalů však zároveň přinesla hokej té nejvyšší kvality a spoustu gólů.

V této sezoně je Pittsburgh vůbec nejvíce favorizovaným týmem na zisk Stanley Cupu, a to jak v zámoří, tak u tuzemských sázkových kanceláří.

Zatímco ve Philadelphii opustila tým jedna z jeho největších hvězd Jaromír Jágr, který odešel do Dallasu, další český útočník Jakub Voráček u týmu zůstal. Z Pittsburghu před sezonou odešel do Phoenixu obránce Zbyněk Michálek, do týmu naopak přišel z Washingtonu zkušený brankář Tomáš Vokoun.

Trenér Philadelphie Peter Laviolette nasadil do zápasu tuto sestavu:

Bryzgalov - Timonen, L. Schenn, Coburn, Grossmann, Meszároš, Foster - Hartnell, Giroux, B. Schenn - Talbot, Couturier, Voráček - Simmonds, Laughton, Read - Fedotěnko, Wellwood, Rinaldo.

Trenér Pittsburghu Dan Bylsma pošle do zápasu tuto zahajovací sestavu:

Fleury - Orpik, Reese, Martin, Letang, Engelland, Niskanen, Lovejoy - Kunitz, Crosby, Dupuis - Tangradi, Malkin, Neal - Cooke, Sutter, Kennedy - Glass, Vitale, Adams.

Na ledě Wells Fargo Center začíná světelná šou. Začátek zápasu bude o několik okamžiků zpožděn. Tolik očekávaný start zápasu bude zhruba ve 21:40 SEČ.

Zápas bude rozhodovat tato čtveřice rozhodčích: La Rue, Pollock - Devorski, Mach.

Na ledě už jsou oba týmy, za chvíli zazní americká hymna na počest obou domovských měst soupeřů.

Je to tady, potemnělou halou zní americká hymna.

Hala se rozsvítila, hlasatel představuje úvodní sestavy obou týmů.

1.

Zápas začíná.

1.

Bryzgalov si připisuje první zákrok zápasu.

1.

První zákrok už má na kontě i Fleury.

2.

Hráči se podle očekávání zatím spíš na ledě hledají, kombinace jsou nepřesné a vládnou spíše obránci a jejich přišpendlování na mantinel.

3.

Pittsburgh si zahraje první přesilovku. Přestože fauloval kapitán Flyers Claude Giroux, na trestnou lavici odjíždí obránce BRANDON COBURN, který u zákroku vůbec nebyl.

4.

Penguins měli dvě velké šance. Nejprve jejich kapitán Sidney Crosby netrefil puk před prázdnou, poté Bryzgalov vychytal z bezprostřední blízkosti Jamese Neala.

4:40

Pittsburgh v přesilovce otevírá skóre - 0:1. Hned po buly vypálil od modré Paul Martin a po teči TYLERA KENNEDYHO se dostal puk za záda Bryzgalova. Druhou asistenci si připsal Matt Niskanen.

Jaromír Jágr (vpravo) v souboji s Brooksem Orpikem
Jaromír Jágr (vpravo) v souboji s Brooksem Orpikem | Foto: Reuters
5.

První přesilovku si zahraje i Philadelphia. Vyloučen je DUSTIN JEFFREY.

7.

Jeffrey je na ledě, Pittsburgh je kompletní. Přesilovka se Flyers na rozdíl od soupeře vůbec nepodařila, k ohrožení branky se nedostala.

7:20

Pittsburgh zvyšuje na 2:0! Jevgenij Malkin vyhrál buly v útočném pásmu pro svého tradičního útočného parťáka JAMESE NEALA, a ten se bombou z první trefil přesně do šibenice Bryzgalovovy brány.

Jevgenij Malkin v souboji s brankářem Flyers Bobrovskim.
8.

Pittsburgh mohl v té samé minutě zvýšit skóre. Malkinova řada zůstala na ledě, ruský útočník nahazoval puk před bránu, kde stál Neal a jeho teč jen těsně minula branku Flyers.

10.

Penguins vstoupili do zápasu mnohem aktivněji, Flyers zatím v útočné fázi tápe.

12.

Flyers si zahrajou druhou dnešní přesilovku. Za nedovolené bránění je vyloučen obránce SIMON DESPRES.

14.

Ani ve druhém případě si Flyers v přesilovce vůbec nevytvořili tlak a Penguins se znovu v pohodě ubránili.

16.

Penguins teď měli obrovský tlak. K Nealovi s Malkinem teď přišel na led Crosby. Celá lajna si vynutila v útočném pásmu obrovský tlak, Crosbyho teč nejprve skončila těsně mimo bránu, poté pálil Neal, trefil však jen Bryzgalova a poté neuspěl ani s následnou dorážkou.

17.

Flyers si zahrají další přesilovku. Za nedovolené bránění je vyloučen BRANDON SUTTER.

17.

Až teprve nyní si dokázali Flyers v přesilovce vytvořit tlak, nejprve nedorazil puk z brankoviště za Fleuryho záda Hartnell, poté Voráček z pravého kruhu trefil tyč a následně Simmondsova teč poslala puk těsně mimo bránu.

19.

Sutter je na ledě, Pittsburgh teď s velkým štěstím oslabení přečkal bez úhony.

První třetina končí, Pittsburgh ji vyhrává 2:0.

Pojďme se podívat na ostatní dva stadiony.

Chicago překvapivě po první třetině vede na ledě obhájce titulu z Los Angeles 3:0, když se trefil i českýu útočník Michael Frolík, gól a asistenci zaznamenal slovenský útočník Marián Hossa.

Winnipeg hraje s Ottawou rovněž po první části 1:1. Také v tomto zápase se trefil český útočník, Milan Michálek překonal spoluhráče z reprezentace Ondřeje Pavelce a zajistil Ottawě vyrovnání.

Pittsburghu zatím vychází zápas mnohem lépe, v úvodní desetiminutovce několikrát sevřel soupeře v jeho obranném pásmu a i díky tomu vstřelil dvě branky. Philadelphia sice mohla na konci třetiny v přesilovce snížit, zatím ji však přesilovky ani kombinační hra příliš nevychází.

Ještě jeden pohled do Los Angeles, Chicago vede v úvodu 2. třetiny už 4:0.

21.

Začala druhá třetina.

20:23

Philadelphia hned v úvodu druhé části snižuje na 1:2. Scott Hartnell ujel podél levého mantinelu, předložil puk před bránu CLAUDEMU GIROUXOVI, který lehkou tečí usměrnil puk mezi Fleuryho na ledě.

21.

Na druhé straně má obrovskou šanci Neal, odkrytou branku však přestřelil.

24.

Další dvě obrovské šance Pittsburghu, nejprve těsně vedle pálil Kunitz, vzápětí byl sám před Bryzgalovem Dupuis, překonat brankáře Flyers ale také nedokázal.

24.

Pittsburgh si dnes zahraje druhou přesilovku. Při tlaku Penguins fauloval NICKLAS GROSSMANN, který je vyloučen za krosček.

26.

Tentokrát se Flyers v přesilovce ubránili, Penguins se k ohrožení jejich branky nedostali.

27.

Philadelphia mohla srovnat, Simmondův bekhendový pokus však těsně minul branku.

30.

Dvě zajímavé šance měl i Pittsburgh. Bryzgalov výborným zákrokem lapačkou lapil Letangovu střelu, před tím Cooke v přečíslení dvou na jednoho vystřelil z pravé strany, Bryzgalovovu bránu však minul.

30.

Na druhé straně tečoval těsně před Fleurym Voráček, brankář Penguins však dokázal zareagovat.

32.

Dvě velké šance Flyers. Nejprve dopichoval puk z brankoviště, Fleury si však vleže poradil a zlikvidoval i střelu Girouxe z mezikruží.

36.

Další velká šance Flyers, jejich tlak sílí. Voráček zpoza branky našel mezi kruhy volného Couturiera, ten však puk v dobré pozici netrefil.

38.

Teď je to hokej nahoru-dolů. Oba brankáři teď musejí řešit řadu střel po přečíslení soupeře.

Druhá třetina skončila, Philadelphia v ní snížila na 1:2.

Pojďme se podívat na ostatní stadiony.

Hokejisté Los Angeles sice vstřelili gól, po druhé třetině však s Chicagem prohrávají 1:4.

Ve Winnipegu se dostala Ottawa do vedení 2:1.

Flyers pomohlo hned v úvodu druhé třetiny snížení, díky čemuž se jim vrátilo útočné sebevědomí a z jejich strany to byl úplně jiný hokej než v první části. Hrálo se hodně nahoru dolů, oba týmy však drží nad vodou dnes výborní brankáři.

41.

Začala třetí třetina.

44.

Úvod třetí části je mnohem opatrnější než konec té druhé. Oba týmy drží dobře střední pásmo.

46.

Wellwood se uvolnil na levé straně obranného pásma Penguins, Fleury však včas vyjel a dobře zúžil Wellwoodovi střelecký úhel.

48.

Pittsburgh teď výborně brání, navíc vyjíždí do nebezpečných kontrů, Kennedyho střelu však Bryzgalov zneškodnil.

50.

Giroux už se užuž po Hartnellově kolmici řítil sám na Fleuryho, před učinením blafáku jej však zastavil hvizd čárového sudího, který signalizoval ofsajd.

51.

Na druhé straně vypálil od modré obránce Niskanen a Bryzgalova zachránila pravá tyč jeho branky.

53.

Další šance Pittsburghu na možná rozhodující gól. Bryzgalov opět v nesnázích, z pravé strany nahazoval puk do brankoviště a ruský brankář si málem srazil puk do vlastní brány. Zalehl jej až těsně před brankovou čarou.

55.

Pittsburgh teď soupeře vůbec nepouští ke kombinaci, jeho hráči naopak často krouží před Bryzgalovem.

55.

Teď však přichází možná zlomová chvíle, Flyers si zahrají přesilovku. Za nedovolené bránění je vyloučen DERYK ENGELLAND.

55.

Flyers trefili hned na úvod přesilovky dvakrát tyč, nejprve ji střelou z dálky nastřelil Giroux, održený puk se pak dostal na brankoviště k Hartnellovi a ten také trefil tyč Fleuryho brány.

56.

Hráči Flyers teď spustili velký tlak. Fleury se roztáhl na brankové čáře a ucpal svými betony cestu puku do sítě.

57.

Engelland je na ledě, Penguins se s vypětím všech sil v oslabení ubránili.

58.

Hrají se poslední tři minuty.

58.

Flyers si 2:27 minuty před koncem třetí třetiny zahrají další přesilovku. Za vysokou hůl je vyloučen JEVGENIJ MALKIN.

59.

Obrovské šance Flyers, Hartnell a Simmonds ve velkých šancích, oba ale tečovali puk z brankoviště těsně mimo bránu.

59.

Bryzgalov odjíždí z brány, Flyers jsou v šesti v poli.

59.

1:02 před koncem třetí třetiny možná zmařil Flyers šanci na vyrovnání kapitán CLAUDE GIROUX, který je vyloučen za podražení.

59.

Time-out domácí lavičky.

60.

Bryzgalov opět venku z branky.

60.

28 sekund do konce, ofsajd Flyers.

Je rozhodnuto - do prázdné brány se trefuje už kompletní tým Penguins- 1:3.

Zápas skončil, Pittsburgh vyhrává 3:1, a získává tak cennou výhru hned na úvod sezony. V závěru třetí třetiny však měl velké štěstí, že Flyers z velkých příležitostí nevyrovnali.

Ostatní zápasy také vyhrály také hostující týmy. Chicago vyhrálo v Los Angeles 5:2 a Ottawa ve Winnipegu 4:1.

S tímto se s vámi loučím a u další online reportáže z NHL se těším na shledanou.