2:3
Finsko
24. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Pěrežogin)
4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 37. Aaltonen (Pesonen)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z hokejového utkání na MS ve Stockholmu mezi Ruskem a Finskem. Zápas začne v 19:15.

Hlavní bod dnešního programu, tedy zápas českého týmu se Slovinskem už máme za sebou. Více si přečtěte ZDE. Po rozpačitém hokeji může přijít ataktivnější duel mezi sbornou a domácími Finy. Zápas může napovědět o umístění celků před čtvrtfinále.

Rusko má za sebou ostudnou porážku s Francií 1:2, ale i přesto to stačí na průběžné vedení ve skupině B. Finsko prohrálo už jeden klíčový duel s Amerikou 1:4 je tedy třetí.

Sestava Ruska: Varlamov (Bryzgalov) – Nikulin (C), Birjukov, Ťutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij – Lokťonov, Radulov, Kovalčuk – Popov, Pěrežogin, Anisimov – Mozjakin, Těreščenko, Petrov – Kokarev, Soin.

Rusko. Vlajka sport
Rusko. Vlajka sport | Foto: Aktuálně.cz

Sestava Finska: Raanta (Engren) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Pesonen, Kontiola, Aaltonen – Salminen, Karpikoski, Koskiranta – Savinainen, Viitaluoma, Pihlström – Hagman (A), Anttila, Hytönen.

Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012
Finsko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012 | Foto: Aktuálně.cz

Utkání budou řídit sudí Croft (USA), Vinnerborg (SWE) - Morrison (USA), Wilmot (CAN)

Týmy jsou na ledě a následovat budou hymny.

Hymny za námi...čekáme na úvodní buly...

00:00

Jedeme... úvpdní buly opanovali domácí, ale hned vzápětí kotouč ztrácejí...

1.

Ťutin z pozice beka vyzkoušel pozornost Raantu...

3.

Anttila otestoval pozornost Varlamova, ten obstál.

4.

FINSKO VEDE!!! Jeden z finských útočníků zatáhl kotouč do pásma, z ostrého úhlu jej dostal před Varlamova, ten jej protečoval na kruhy, přesně proti hokejce Kontioli a ten bombou propálil ruského brankáře - osmý bod nejlepšího Fina na turnaji.

6.

První pětka Rusů nyní motá hlavu soupeři, ale nakonec z toho nic Kovalčuk a spol. nevyšili.

7.

Závar na druhé straně končí faulem Bělova. Domácí si zahrají přesilovku.

8.

Tlak na brankovišti Rusové ustáli a Anisimov vyvezl kotouč do útočného pásma.

9.

První pětka Finů opět rozebrali Rusy, Pesonenova rána z mezikrůží volejem našla rozhozeného Varlamova.

10.

Rusové jsou v plném počtu a opět v ofenzivních choutkách - Nikulinova bomba od modré cíl nenašla, ale domácí faulovali Radulova a ven jde Viitaluoma.

Hokej, MS 2013, Rusko - Finsko: Denis Denisov - Juha-Pekka Hytönen
Hokej, MS 2013, Rusko - Finsko: Denis Denisov - Juha-Pekka Hytönen | Foto: Reuters
12.

Domácí ale první minutu oslabení ustáli, Väänänen vyhodil.

13.

Domácí se ubránili, ale nyní nabral rychlost ve středním pásmu Kokarev, proháčkoval se až před branku, backhandem trefil jen tyč.

14.

Rusové jsou nyní v tlaku, hrají s kotoučem ale pouze kolem mantinelů...

16.

Zatím je to pěkne nahoru-dolů ...chvíli tlačí Finové, chvíli předvádí zámek Rusové. Domácí si dalším tlakem vybojovali druhou přesilovku.

16.

Skoro minutovou výhodu nakonec uťal Kovalčuk, na dvě minuty jde ven za držení Denisov.

17.

Finové zavřeli Rusy do pásma, střela ale žádná, nakonec Medveděv v polovině oslabení vyhazuje.

17.

Střela Salminena skončila jen v ochranné síti, v této přesilovce mají Finové sice tlak, ale v kombinaci působí trošku bezradně.

18.

Rusové se nakonec celkem s přehledem ubránili i druhému oslabení, na skvělé atmosféře v Hartwall Aréně to ale pranic neubralo.

20.

První třetina je za námi, hrál se svižný hokej, ale hlavně ve druhé polovině to bylo spíše krasobruslení než hokej, chybělo koření - střelba a fyzický kontakt.

20:00

Druhá třetina začne s malým zpožděním, na ledě jsou totiž kaluže vody.

Takže se zatím podívejte na naší grafiku se vším, co potřebujete k MS vědět ZDE!

Hokej, MS 2013, Rusko - Finsko: Jevgenij Rjasenskij - Juha-Pekka Hytonen a Antti Raanta | Foto: Reuters
20:00

Druhá třetina právě začala, kotouč mají pod kontrolou Rusové.

21.

Aaltonen si najel na pravé křídlo a bombou orazítkoval křížnou střelou tyč!

23.

Nyní to Finové s bojovností přehnali, Pilhström sestřelil jednoho z Rusů a jde ven za podražení.

24.

Finové se skvěle brání, polovinu oslabení mají za sebou.

24.

RUSOVÉ VYROVNÁVAJÍ!!! Raanta bombu Kovalčuka z mezikruží pouze vyrazil do strany proti holi Radulova, pro kterého nebyl problém poslat kotouč do prázdné branky. Pro prvně jmenovaného osmý bod na turnaji, pro druhého šestý.

26.

Radulov opět na ledě a i bez hokejky dokázal vyvést kotouč do středního pásma. Holt to bude multifunkční sportovec...

28.

Obrovské šance Finů... Hietanen nejdříve tečoval Hagmanovu střelu, poté Finové točili Rusy dále, Pesonen nadvakrát neprocpal kotouč za Varlamova...

28.

FINSKO VEDE!!! Obrovský závar před Varlamovem zakončil parádní tečí Lepistöho střely, kdo jiný, než Kontiola. Finové povozili Rusy na pořádně divoké horské dráze.

30.

Finové se nyní ubránili tlaku soupeře pouze za cenu zakázaného uvolnění.

30.

Domácí jsou do čtyř, Aaltonen jde ven za útočný faul, přesněji hákování.

31.

Střelu Radulova s přehledem lapil Raanta.

31.

Posledních dvacet vteřin se nemohou Rusové dostat do pásma.

32.

Rusové mačkají Finy před brankářem, ti už hrají v pěti a nakonec se přece jen ubránili, Radulov z otočky branku Raanty minul.

34.

Hra se nyní i vinou hodně přerušení trochu rozkouskovala a zpomalila.

35.

Finové si zahrají přesilovku, ven jde za hákování Birjukov.

35.

Aaltonen to zkusil z velkého úhlu, na Varlamova si nejpřišel, stejně jako Hietanen od modré.

37.

FINOVÉ VEDOU 3:1!!! Aaltonen využívá přesilovku - Pesonen našel parádní křižnou přihrávkou připraveného spoluhráče a ten nedal Varlamovovi šanci.

Hokej, MS 2013, Rusko - Finsko: radost Finska
Hokej, MS 2013, Rusko - Finsko: radost Finska | Foto: Reuters
37.

Hned po rozehrání byl v šanci opět Pesonen, Varlamov ale na místě.

38.

Přesilovku si nyní za podražení Kovalčuka od Hietanena zahrají Rusové.

38.

Raanta nyní hodně netradiční rybičkou lapil bombu Kovalčuka.

40.

Hietanen se vrací na led, na trestné ale místo nevychladne, odchází tam Melart, který vyhodil kotouč do hlediště.

40.

A už se perou, už se perou...

40.

Dvě těžké váhy Anisimov a Väänänen se ti chtěli vysvětlit ručně-stručně a oba si půjdou odpočinout na trestnou.

40.

Druhá třetina je minulostí, domácí ji vyhráli 2:1 a do třetí části půjdeme s výsledkem 3:1 pro Finsko.

Přestávku si můžete zkrátit informacemi o českém týmu - na světový šampionát přiletí Tomáš Plekanec - VÍCE ZDE!

A ohlasy na upachtěné vítězství nad Slovinskem naleznete ZDE!

40:01

Začíná nám třetí třetina, Rusové pokračují ještě minutu a půl v přesilovce.

41.

Raanta opět vyrazil bombu od modré jen na hokejku Radulova, ten ale tentokrát černou gumu do sítě neprotlačil.

42.

Finský brankář si poradil i s ranou Bělova a Finové jsou v pěti.

43.

Rusové pokračují v tlaku, Finové se ale skvěle brání.

45.

Raanta nyní zastavil tři těžké střely od modré...

45.

A teď čtvrtou! Finský brankář drží náskok svéo celku na dvou gólech.

46.

Bomba Mäntyläho se vůbec nedostala k Varlamovovi. Rusové v tuto chvíli vedou 11:1 na střely ve třetí třetině.

46.

Anttila objel ruskou branku, jeho střelu švihem ale Varlamov lapil.

48.

Finové jdou do čtyř, za sekání je vyloučen Hietanen.

49.

Rusové sice tlačili domácí, ale bez střelby, až 20 vteřin před koncem našel Kovalčuk na brankovišti Těreščenka, Raanta i na třikrát bezchybný.

50.

Domácí jsou v plném počtu.

53.

Finové už se soustředí na obranu a zatím jsou v tom velmi precizní. Rusové si nedokázali zatím vytvořit tlak.

55.

Na ledě opět dvojice Radulov-Kovalčuk, kteří hrají ve třetí třetině snad ob střídání.

57.

Finové se pokouší o rušivé protiútoky, tentokrát je ale zastavil ofsajd.

57.

Hodně ostrá závěr se pokouší zkrotit rozhodčí - Hagman s Medveděvem se jdou schladit na trestnou. To, co ale nyní předváděli někteří hráči na ledě - včetně hvězdného Kovalčuka - příliš s hokejem společného nemělo.

58.

Rusové hrají power play - Kovalčuk ale namazal soupeři...

59.

KOVALČUK ALE SNIŽUJE!!! A bere si odpustek za tu předchozí chybku, která málem mohla rozhodnout. Těrešenko přiťukl na kruzích Kovalčukovi a ten neměl problém trefit prázdnou branku.

60.

Už se hraje poslední minuta zápasu, Kovalčuk s Radulovem zpět na ledě. Hosté hrají opět power play.

60.

26 vteřin před koncem zápasu jsou Rusové v ofsajdu...

60.

Už jen dvacet vteřin...

60.

A Kovalčuk dvě vteřiny před koncem zápasu místo hry řeší šarvátku s Pesonenem, kterého sestřelil na led. Hlavní sudí na to koukali, ale nakonec přece jen vyloučili hvězdu sborné. Finové už mohou slavit, za dvě vteřiny Rusové celé kluziště neprojedou.

60.

A ruská star dostává nakonec za celý souboj s Pesonenem trest 5+do konce zápasu!

60.

Pesonen inkasoval stejný trest, takže se vhazuje ve středním pásmu.

KONEC

A je konec - Finové vítězí 3:2 a Rusové tak padli podruhé v řadě. To se jim nestalo na světovém šampionátu tři roky!

KONEC

Finové se tak posunuli do čela skupiny, Rusové se po báječném rozjezdu do šampionátu musí vzchopit. Stále mají postup ve svých rukou, ale případná porážka se Slovenskem by sbornou dostala do úzkých a kousek nad postupovou propast.