reklama
19:30 • Mistrovství světa • Utkání o zlato
6:2
(1:1, 3:0, 2:1)
Rusko. Vlajka sport
Rusko
Slovensko. Vlajka
Slovensko
  • 10. Sjomin (Ovečkin, Dacjuk), 27. Pěrežogin (Popov), 31. Těreščenko (Širokov, Žerděv), 36. Sjomin (Dacjuk), 44. Dacjuk (Sjomin, Ovečkin), 59. Malkin (NIkulin, Nikitin)
  • 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finálového utkání letošního hokejového šampionátu, v němž se od 19:30 utkají Slovensko a Rusko. 

19:00

Oba celky se již prohánějí před zatím poloprázdným hledištěm při rozcvičce na ledě Hartwall Arény.

Jako první vjeli na ledovou plochu hokejisté Ruska a přivítalo je pískot, to Slováky naopak jásot. Je jasné, komu bude většina v hledišti přát.

Rusové jsou jasným favoritem zápasu. Sborná vyhrála všech 9 zápasů na turnaji....

... Ovšem pozor. Slováci sice prohráli hned první dva zápasy turnaje, poté ale najeli na vítěznou vlnu a dalších sedm duelů včetně semifinále s Českem zvládli a vyhráli.

Důkaz? Zde je pouť obou celků turnajem.

Rusko:

Lotyšsko – Rusko 2:5
Rusko – Norsko 4:2
Rusko – Německo 2:0
Dánsko – Rusko 1:3
Rusko – Švédsko 7:3
Rusko – Česko 2:0
Itálie – Rusko 0:4
Čtvrtfinále:
Rusko – Norsko 5:2
Semifinále:
Rusko – Finsko 6:2

a Slovensko:

Kanada – Slovensko 3:2
Finsko – Slovensko 1:0
USA – Slovensko 2:4
Slovensko – Kazachstán 4:2
Slovensko – Bělorusko 5:1
Švýcarsko – Slovensko 0:1
Slovensko – Francie 5:4
Čtvrtfinále:
Kanada – Slovensko 2:4
Semifinále:
Česko – Slovensko 1:3

Ruská sbírka titulů a úspěchů je samozřejmě daleko větší než ta slovenská. 25 titulů mistrů světa (i se SSSR) dělá ze sborné nejúspěšnější zemi světových šampionátů.

Slovensko od rozdělení federace čekalo na první medaili sedm let, do MS 2000, kde z toho bylo stříbro. O dva roky později ve Švédsku už se radovali ze zlata, o rok později v Helsinkách z bronzu.

A právě v těchto turnajích by rádi naši východní sousedé našly paralely. Na severu se jim totiž daří - v roce 2002 v boji o zlato zdolali právě vždy silné Rusy, o rok později v duelu o bronz Česko. Ve Skandinávii tak drží Slováci neporazitelnost na úkor českého týmu. A také i nad sbornou - Rusy totiž porazili při zlatém tažení 6:4 už v osmifinálové skupině.

A pro milovníky příběhů máme ještě další dva: titul mistrů světa získali Slováci přesně před deseti lety, kdy jim k tomu pomohl i český semifinálový kat Miroslav Šatan, tehdy coby nejproduktivnější hráč turnaje a člen All Star týmu.

A ten druhý? Mnozí tento zápas přirovnávají k českému souboji se sbornou o titul mistra světa zpřed dvou let v Německu. Také tehdy Češi do poslední chvíle bojovali o postup do čtvrtfinále (Slováci v rozhodujícím zápase porazili Francii 5:4), aby pak položili na lopatky ruského medvěda, který do té doby neztratil na turnaji ani bod!

A ještě jedna toulka do minulosti. Slovenské medaile a hlavně zlato z roku 2002 pamatují ze slovenského týmu tři muži - už zmíněný Miro Šatan, Michal Handzuš a asistent českého trenéra Vladimíra Vůjtka Jerguš Bača.

Patnáct minut před úvodním buly je na řadě představit hlavní protagonisty duelu. Své zastoupení v něm budou mít i Češi. U videa Pavel Halas a coby hlavní rozhodčí se představí Vladimír Jeřábek, na čáře pak třetí do party - Petr Blümel. Na čtyři doplní počet mužů v pruhovaném Švýcaři Brent Reiber (hlavní) a Roger Arm.

Ruská sestava: Varlamov (Barulin) – Nikulin (C), Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Děnisov, Medvěděv, Nikitin – Malkin, Popov, Pěrežogin – Ovečkin, Dacjuk, Sjomin – Těreščenko, Širokov, Žerděv – Kokarev, Kuljomin, Kuzněcov, Svitov. Trenérem, který dokázal srovnat ruské hvězdy, je Zinetula Biljaletdinov.

Slovenská sestava: Laco (Hamerlík) - Baranka, Sekera, Sersen, Chára (C), Starosta, Vydarený – Handzuš, Kopecký, Radivojevič – Šatan, Hudáček, Surový – Mikúš, Tatar, Miklík – Hovorka, Bližňák, Bartovič, Haščák. Trenérem Vladimír Vůjtek starší, který oslavil při čtvrtfinálovém vítězství nad Kanadou 65. narozeniny. Zkušený kouč má na kontě dva tituly v ruské Superlize a další tři stříbra z extraligy.

19:28

Oba týmy jsou na ledě. Slováci v bílém, Rusové v červeném.

00:00

Finále 76. mistrovství světa začalo buly mezi Malkinem a Handzušem. Vyhrál ho slovenský centr a Slováci se hned vrhli do útoku.

1.

Na druhé straně se zpoza modré připomněl Lacovi Sjomin.

01:06

Gól!!! Slovensko vede! Připomínka kolínského finále je zde. Také před dvěma lety dali Češi zásluhou Klepiše rychlý gól. Tentokrát si vzal vše na starost Chára a bombou od modré do víka připomněl Varlamovovi, kdože má nejtvrdší střelu na světě!

Radost Slováků ve finále MS Rusko - Slovensko Foto: Reuters
Antonín Vavrda
Antonín Vavrda
20. 5. 2012
reklama