Švédsko
0:3
Kanada
13. Toews (Carter, Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz

Dobrý den, vítejte u online reportáže z olympijského finále hokejového turnaje mezi Švédskem a Kanadou. Zápas začíná ve 13 hodin.

Hry končí, je na čase udělit poslední zlatou olympijskou medaile. Rozdají si to o ni týmy, u kterých se od začátku předpokládalo, že se dostanou daleko. Kanada nabitá hráči z NHL se nenechala rozhodit širokým kluzištěm a předvádí skvělý hokej, Švédové neztratili na turnaji ani bod a také oni si počínali suverénně.

Tým Tre Kronor je na olympiádě známý svou propracovanou obranou a dobrým gólmanem. Ve čtvrtfinále nedostali žádný a v semifinále proti Finům jen jeden gól. Jenže Kanada je na tom podobně. V minulém zápase rozhodl proti Americe jediný gól, Javorové listy udrželi nulu a utkání skvěle zvládli hlavně takticky. Je tedy možné že ani dnes nepadne příliš gólů, jde přeci jen o o hodně.

Před utkáním se z řad Švédů zvedla lavina nevole proti tomu, že finále budou řídit tři Kanaďané. Jako hlavní Kelly Sutherland, na čarách pánové Amell a Devorski. Jen druhým hlavním sudím je Američan Brad Meier.

Ještě nesmíme zapomenout, že Kanada zlaté medaile obhajuje. Vyhrála před čtyřmi roky na domácích hrách v dramatickém finále s USA. Vyhrále nakonec těsně 3:2 až po prodloužení.

Kanada - USA: zklamaný Phil Kessel, zatímco Kanada slaví postup do finále
Kanada - USA: zklamaný Phil Kessel, zatímco Kanada slaví postup do finále | Foto: Reuters

Sestava Švédska: Lundqvist (Enroth) – Jonathan Ericsson, Kronwall „C“, Hjalmarsson, Oduya, Karlsson, Edler, Ekman-Larsson – Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson – Johansson, Silfverberg, Landeskog – Steen, Berglund, Alfredsson – Eriksson, Nyquist, D. Sedin.

Sestava Kanady: Price (Luongo) – Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis – Kunitz, Crosby „C“, Bergeron – Perry, Getzlaf, Benn – Carter, Toews, Marleau – Nash, Duchene, Sharp – St. Louis.

Hráči nastupují na led, úvodní buly je na spadnutí.

Kanada-Švédsko, finále: Carey Price (CAN)
Kanada-Švédsko, finále: Carey Price (CAN) | Foto: Reuters
1.

Utkání právě začalo.

1.

První zákrok zápasu si připisuje Price, ale nahození zpoza kruhu ho nemohlo ohrozit.

1.

Obrovská šance Kanady, která se dostala do přečíslení dvou na jednoho. Zakončoval Bergeron, Lundqvista sice překonal, ale obránci pak vemtli puk z brankoviště.

2.

Zblízka tentokrát na švédskou branku dotíral Benn. Lundqvist raději přerušil hru.

3.

Price si vyjel proti další švédské akci. Hraje se zatím moc pěkný hokej nahoru dolu.

4.

Bergeron se tlačil do branky tak vehementně až v ní sám skončil. Puk ovšem nikoli.

5.

Velká příležitost pro Nyquista, který si vyjel z rohu před branku a trefil tyč kanadské brány. Price pak puk přikryl.

6.

Rychlý hokej pokračuje dál, navíc se téměř vůbec nepřerušuje. NA střely je to už 5:2 pro Švédy.

7.

Kanada se těď soustředí hlavně na obranu, Edler zkusil nahodit puk do pásma, ale puk vyletěl po odrazu do ochranné sítě.

8.

Bouwmeester se snažil se střeleckou statistikou něco udělat a protáhl švédského brankáře.

9.

Perry hledal v přečíslení Getzlafa před brankou, žabička ale byla moc dlouhá a přeskočila mu hokejku.

10.

Karlsson se vydal z obrany před Price, který musel čelit jeho pohotové teči.

11.

Bergeron ranou přes obránce trefil tyč za Lundqvistem, druhá velká šance kanadského útočníka.

12.

Teď pro změnu útočí Švédové, hra se přelévá.

13.

Kanada vede 1:0. Jonathan Toews tečoval Carterovo nahození z úhlu přímo mezi betony Lundqvista.

Kanada-Švédsko, finále: Kanaďané slaví gól na 1:0 a smutný Henrik Lundqvist (30) | Foto: Reuters
14.

Hagelin najel do pásma a hned pálil, ovšem jen do připravené lapačky Price.

15.

St. Louis se poprvé z pozice třináctého útočníka objevil na ledě a hned Lundqvista zaměstnal.

16.

Uvidíme první přesilovku. Držením se provinil Ericsson. Švédové půjdou do čtyř.

16.

Crosby po teči jednoho ze švédských obránců promáchl a ti se osvobodili.

17.

Perry se zkusil vytočit před branku z rohu, ale Švédové jeho úmysly přečetli a opět vyhodili.

18.

Tre Kronor jsou kompletní a mohou se připravit na další útok

18.

St Louis s Bennem pořádně potrápili Lundqvista, ten se musel lapačkou a vyrážečkou hodně ohánět, aby nepustil Kanadu do dvougólového vedení.

19.

Statistika střel se během posledních minut otočila a Kanada vede už 12:10.

20.

Švédové si ještě těsně před koncem zahrají přesilovku. Vysokou holí trefil jednoho ze hráčů ve žlutém Kunitz.

20.

Konec první třetiny.

Kanada uchopila otěže zápasu, velké šance ale měly oba týmy a rozhodla jen větší produktivita. Před druhou třetinou je tak pořád všechno otevřené.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Eriksson a Steen měli hned v úvodu první šance, Price Kanadu podržel.

22.

Další závar před Pricem. Švédové přišli po přestávce pořádně nabuzení.

23.

Během tří minut se statistika střel zase úplně otočila. Švédové teď vedou 15:12.

24.

Velká šance St. Louise. Nash mu poslal skvělou přihrávku křížem třetiny, ale nejmenší útočník Kanady puk špatně trefil a Lundqvist už neměl problém zasáhnout.

25.

Zajímavá příležitost Cartera, který se zničehonic zjevil před Lundqvistem, ale i tentokrát odolal.

26.

Silfverberg vyhodil puk do hlediště, dostává za to dvě minuty. Přesilovka Kanady.

27.

Perryho dělovka z voleje skončila v ochranné síti, vhazovat se bude až ve středním pásmu.

28.

Na konci přesilovky ještě Benn vybízel Crosbyho, jenže puk k němu nedoputoval. To už jsou Tre Kronor kompletní.

29.

Naopak hned mohli zahrozit. Edlerovu přihrávku minul Eriksson před prázdnou bránou.

30.

Karlsson pálil od modré, Price na trajektorii puku viděl a skryl ho do výstroje.

31.

Perry a Benn jeli dva na jediného obránce. První jmenovaný sám zakončil. Lundqvist ale vyrazil i následnou dorážku.

32.

Nashova forma skřípla Švédy. Lundqvist teď potřeboval pomoc obránců, aby puk odpálili z brankoviště do bezpečí.

33.

Javorové listy pokračují v tlaku. Nabito měl Weber, ale minul. Švédové vůbec neví, která bije.

34.

Bekhendové nahození Ericssona bylo pro Price jen takovou rozcvičkou.

35.

Kanaďané skvěle brání modrou čáru a soupeř nevím, jak se dostat do třetiny.

36.

Hodně krkolomné zakončení Švédů, puk proskákal až ke kanadské brance, kde po něm chňapl Price.

36.

Kanada vede 2:0. Sidney Crosby se dočkal. Ujel Ericssonovi do sólového úniku a bekhendovým blafákem překonal Lundqvista. PRvní gól na turnaji pro kanadského kapitána.

Kanada-Švédsko, finále: Jonathan Toews (16) slaví se spoluhráči gól na 1:0
Kanada-Švédsko, finále: Jonathan Toews (16) slaví se spoluhráči gól na 1:0 | Foto: Reuters
37.

Kanada teď nemá kam spěchat a kontroluje puk, Švédové jsou zaskočeni vývojem zápasu.

38.

Ještě ke všemu budou Kanaďané hrát přesilovku. Berglund narazil Kunitze na hrazení příliš tvrdě.

38.

Perry už možná překombinoval zajímavě vyvíjející se kombinaci. Přihrál ještě do strany Toewsovi, který neprostřelil Lundqvista.

39.

Švédové se osvobozují a Kanada musí začínat odznovu.

40.

Švédové hrají v pěti, této přesilovce se ubránili.

Konec druhé třetiny.

Zatím je to co třetina, to kanadský gól. Vypadá to, jako by Švédové ani neměli dost sil na to soupeře zlomit. Jeden kontaktní gól to ale může zlomit. To ukáže třetí třetina.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Švédové se vrhli bezhlavě do útoku a v brejku zase ujížděl Toews. Lundqvist utěsnil průduchy ve výstroji.

42.

Kronwallová pumelice trefila Webera, ten odjíždí v předklonu na střídačku.

43.

Za Lundqvistem zazvonila tyč. Švédové hodně riskují.

44.

Ekman-Larsson vyhodil puk přes všechny čáry, vhazuje se před Lundqvistem.

45.

Berglundova rána sražena do ochranné sítě, kdepak Javorové listy si dávají v obraně pozor.

46.

Po Carterově průniku se ještě obtáčel okolo brány Marleau. Ke gólu mu příliš nechybělo, jenže nedokázal puk dostatečně zvednout.

Kanada-Švédsko, finále: Patrice Bergeron - Henrik Lundqvist
Kanada-Švédsko, finále: Patrice Bergeron - Henrik Lundqvist | Foto: Reuters
47.

Znovu se o něco podobného pokoušel Perry, Getzlaf už se k dorážce nedostal.

47.

Kdo by v tuhle chvíli čekal švédský tlak, ten by se spletl, naopak aktivnější jsou nadále Kanaďané.

48.

Nash vystrašil Lundqvista z dálky, ten nepředvedl nijak jistý zákrok.

50.

Kanada vede 3:0. Chris Kunitz si odrazem od horní tyč možná právě pojistil zlatou medaili.

50.

Švédská střídačka si vzala oddehový čas.

50.

Weberovu jednovku od modre Lundqvist eudržel a byla z toho další trma vrma.

51.

Perry odchází na trestnou lavici, to je možná poslední naděje Švédů.

51.

Kanadskou hráz na modré Švédové nemohou překonat.

52.

Kanaďané se opět osvobozují.

52.

Benn naopak našlápl k brejku a Lundqvist ještě drží Švédy nad vodou.

53.

Perry je na ledě a znovu zahrozil Nash. Sice minul, ale se Švédy to opravdu nevypadá dobře.

54.

Hraje se hlavně ve středním pásmu, což Kanadě bohatě stačí. Od zlatých medailí ji dělí šest minut.

55.

Sedin to zkusil od mantinelu hned na Price, ale ten měl před sebou dálnici, gólman jeho kvalit si musí s takovým nahozením poradit.

56.

Carter dobrým napadáním zdržel Švédy v jejich třetině, čas se týmu Tre Kronor rychle krátí.

57.

Steen ve snaze rychle zavést puk do třetiny předvedl ukázkový ofsajd. Švédové jsou bezradní.

58.

Dvě minuty do konce, Kanaďané na střídačce už se usmívají, náskok si dobře hlídají.

59.

Ještě jeden zákrok si připsal Lundqvist.

60.

Zakázané uvolnění Kanady 23 sekund před koncem zápasu. To už Javorovým listům nevadí.

Konec zápasu.

Kanaďané skákají na led. Obhájili zlaté medaile z Vancouveru. Švédové berou stříbro.

To je pro dnešek vše, díky za pozornost.