reklama
19:00 • MS v hokeji • Semifinále
3:0
(0:0, 1:0, 2:0)
Švýcarsko. Vlajka - sport
Švýcarsko
Vlajka USA - sport
USA
  • 31. Niederreiter (Plüss), 51. Walker (Moser, Furrer), 60. Suri

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze semifinálového zápasu mistrovství světa mezi hokejisty Švýcarska a Spojených států amerických. Zápas začíná ve Stockholmu v sobotu v 15 hodin.

První semifinále ovládli před zhruba hodinou a půl hokejisté Švédska. Nyní tak jde o to, kdo je ve finále vyzve. Více o souboji Švédsko - Finsko 3:0 ZDE!

Zatímco první semifinále bylo soubojem tradičních velmocí, tentokrát je to jiné. Američané patří mezi hokejovou "Big Seven", Švýcaři historickým postupem do semifinále ukázali, že by se společnost měla rozšířit na "Big eight"!

Švýčaři jsou v semifinále MS poprvé v historii (play off se hraje od roku 1992), medaili na světovém šampionátu pak naposledy získali 1953 - bronz. O osmnáct let dříve pak dokázali doma vybojovat stříbro. Toť jejich největší úspěch, celkem tak mají z MS sedm medailí (1 stříbro a 6 bronzů).

Američané jsou pochopitelně úspěšnější, ovšem i jejich úspěchy z MS jsou hodně vousaté, častěji se prosazují s ohledem na vždy během světových setkání probíhající play off NHL na olympijských hrách. Jediná dvě zlata tak získali hráči USA v roce 1933 a 1960, kdy se do bilance započítavala i olympiáda, poslední ze čtyř stříbrných medailí v roce 1950 a poslední bronz (ze čtyř) v Praze před devíti lety, když ve čtvrffinále vyřadili domácí reprezentaci.

A kdo bude dnes večer favoritem? Z historického hlediska zámořští hokejisté, z pohledu letošního šampionátu jsou pak akcie obou celků zcela vyrovnané. Američané skončili druzí ve své skupině a ve čtvrtfinále smetli 8:3 obhájce z Ruska, Švýcaři jako jediní ještě na turnaji neprohráli a v boji o medaile porazili podruhé na šampionátu Česko (2:1).

Oba celky hrají ofenzivní, nátlakový hokej, paradoxně většími hračičkami by měli být Američané. Podle všeho by nás mohl čekat strhující hokej. Pojďme za jejich účastníky...

Rozhodčí: Brueggeman (GER), Jeřábek (CZE) – Carlson (CAN), Suominen (FIN).

USA: Gibson (Bishop) – Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Butler, McBain, Trouba – Smith, Moss, Stastny (C) – Stapleton, Galchenyuk, Oshie – S. Gionta, Carter, Thompson – Kristo, Bjugstad, Palushaj.
Trenér: Joe Sacco

Švýcarsko: Berra (Gerber) – Vauclair, Seger (C), Blum, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Diaz, Josi – Niederreiter, Plüss, Moser – Ambühl, Suri, Gardner – Cunti, Bodenmann, Hollenstein – Trachsler, Bieber, Walker.
Trenér: Sean Simpson

Švýcaři překvapili, coby domácí tým zvolili červené dresy, v těch přitom na šampionátu zatím nastoupili pouze jednou! Holt pověrčivostí zjevně netrpí...

Švýcaři nasazují do branky překvapivě Berru, americkou branku pak bude hájit mladý Gibson!

00:01

Druhé semifinále MS právě začalo!

1.

Walker se teď probil před Gibsona, zvedal ruce, rozhodčí si mysleli, že byla tyč, bude se ale volat videorozhodčímu.

3.

Tak, přerušeno, jde se volat...

A Walker trefil břevno...

3.

Američané zjevně stále ještě spí, juniorského mistra světa prověřil nyní Plüss, Gibson ale klečel jako skála.

5.

Jediný zástupce Švýcarů ze zámoří (AHL) Niederreiter se teď objevil sám před Gibsonem, vymíchal jej, ovšem při zakončení mu kotouč utekl z čepele hole.

7.

Do švýcarské branky teď doklouzal místo kotouče jeden z amerických útočníků, na střelu je to aktuálně 7:2 pro Švýcary.

7.

Do další šance se cpal Plüss, jeho střelu ale jeden z beků srazil do ochranné sítě nad brankou.

Matt Carle a Morris Trachsler v semifinále MS 2013 Matt Carle a Morris Trachsler v semifinále MS 2013 | Foto: Reuters
Sport
Sport
18. 5. 2013
reklama