Bílí Tygři Liberec
57:54 Ciencala (Roth, Dravecký)
36:15 Lenc (Kvapil, Redenbach)
74:09 Havlín (Birner, Valský)

Dobrý den, vítejte u online přenosu 4. finále hokejové Tipsport Extraligy mezi Třincem a Libercem. Zápas začíná v 17:00.

Ve finále Tipsport Extraligy začíná pořádně přituhovat. Za sebou už mají týmy Třince a Liberce tři odehraná utkání. Dnes tedy jeden z týmů může jít do trháku a být krůček od titulu, nebo může být stav opět srovnaný.  Jde možná o klíčové utkání celé série. A blíž ke kýžené trofeji je zatím Třinec. Oceláři totiž vedou 2:1 na zápasy, navíc budou v tom čtvrtém hrát na vlastním ledě ve Werk Areně. Slezský celek to však nedostane zadarmo, Bílý Tygři nechtějí dopustit stav 1:3 a chtějí se na sever Čech vrátit za vyrovnaného stavu. Musí však přidat.

hokej, extraliga 2018/2019, finále, Třinec - Liberec, třetí zápas, Michal Kovařčík radost | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Finálová série nám zatím ukázala, jak důležité je v utkání vést. Třinečtí v prvním utkání na ledě Liberce vedli celou třetí třetinu a skvěle si vedení pohlídali. Dobře bránili střední pásmo a nepouštěli Liberec do šancí. To ukázali už v sériích s Vítkovicemi či Plzní. Jenže v druhém zápase hraném v pátek se vše obrátilo. Jako první udeřili Bílí Tygři, navíc krátce po sobě. Ti volili jiný způsob obrany, chtěli hodně hrát v útočném pásmu. Taktika to byla ale také úspěšná a na zápasy bylo před velikonočním víkendem srovnáno.

3. finále hokejové extraligy 2018/19, Třinec - Liberec: Jaroslav Vlach (Liberec) a Ethan Werek (Třinec) | Foto: ČTK

Na velikonoční pondělí se hrál třetí duel, poprvé však v třinecké Werk Areně. A první dvě třetiny popíraly veškeré zaběhlé pořádky. V první třetině dominovali domácí Oceláři, jenže z ojedinělého brejku skóroval liberecký Marek Kvapil. Bílé Tygry dlouho držel nad vodou fantastický Roman Silům zatím asi nejlepší hráč finálové série. Hosté měli v druhé třetině několik šancí zvýšit, Vlach dokonce minul odkrytou bránu. Pak ale taktiku předčil záblesk geniality Davida Ciencaly s pomocí poprvé chybujícího Willa. A rázem se utkání obrátilo, Třinec brzy přidal druhou branku a od té chvíle šel suverénně za vítězstvím. Ve třetí části zvýšil a skvělou defenzívou náskok uhájil. Bude tak zajímavé sledovat, jak bude utkání probíhat dnes.

Sestava Třince

Hrubec (Kantor) - Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, Husák, M. Doudera - Chmielewski, P. Vrána, Martin Růžička (A) - Werek, Marcinko (A), Hrňa - Adamský (C), Polanský, Dravecký - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Svačina - Cienciala.

Sestava Liberce

Will (Schwarz) - Šmíd (A), T. Hanousek, Derner, Stříteský, Ševc, Havlín, Doherty - Birner, Filippi, Lenc - M. Kvapil, L. Hudáček, Valský - L. Krenželok, P. Jelínek (C), M. Zachar - J. Vlach, Redenbach, Ordoš.

Třinecký kouč Václav Varaďa sestavu ze včerejšího duelu nezměnil. Vladimír Dravecký začne opět v útoku a možná se stejně jako včera časem dostane do obrany, aby měl víc prostoru třináctý útočník David Ciencala. To Filip Pešán změny udělal. Kohlmana nahradil v sestavě Havlín a svá místa si prohodili první dva centři Hudáček s Filippim.

V závěru třetího duelu došlo dokonce k potyčkám. Ty vyprovokovali zejména liberečtí Doherty s Vlachem. Nejspíš i věřili, že svůj tým do čtvrtého utkání trošku nakopnou. Bílí Tygři totiž působí jako na dietě, chybí jim energie, bojovnost i lehkost z předešlých kol play-off. To moc dobře ví i zkušený obránce Ladislav Šmíd.

4. finále bylo zahájeno.

0:20

Gernátův pokus od modré čáry zablokoval Radan Lenc.

1:24

První práce pro Šimona Hrubce. Petr Jelínek nepříjemně nastřelil puk přes clonu od modré čáry. Třinecký brankář ale kotouč vyrazil. Krenželok ani Zachar se k dorážce nedostali.

2:13

Z úhlu chtěl překvapit Polanský, ale jeho pokus zamířil vedle.

2:56

Aron Chmielewski měl šanci, když zůstal před bránou volný na dorážku, Willa však nepřekonal.

3:35

Ciencala zpoza brány servíroval puk Michalu Kovařčíkovi, ten však z dobré pozice minul bránu Liberce.

6:38

Ordoš z pravého křídla zkoušel pálit, ale minul zadní tyč Hrubcovy brány.

8:18

Další bolístka Liberce v akci, zbytečné vyloučení. Valský na modré nedovoleně bránil Draveckého a usedl na trestnou lavici.

9:19

Vrána zůstal v dobré pozici, potáhl si puk a bekhendem jej poslal na bránu. Jeho pokus ale skončil na tyči.

10:13

Chmielewski pálil z mezikruží, Will ale vše viděl a dokázal jeho pokus vyrazit.

10:53

Liberec přežil první oslabení a hned poté se do zakončení rval Valský po přihrávce Kvapila.

12:55

Ladislav Šmíd skvěle zasáhl při situaci 2 na 1, když padl do kličky Martina Růžičky.

14:32

Jiří Polanský oslabuje třinecké hráče, když loktem trefil Marka Kvapila. První početní výhoda pro Bílé Tygry.

17:00

Oba týmy své první oslabení zvládly ubránit velmi dobře, pokračujeme tak bez branek.

18:42

Tak to jsou zvraty. Liberečtí se po ráně Tomáše Havlína už radovali z gólu, jenže Jakub Valský v inkriminovaný moment projel před Hrubcem. K mírnému kontaktu sice došlo, ale hodně přísně odvolaná nejen branka, ale také vyloučení. Třinec tak hraje přesilovku.

20:00

V závěru první třetiny přijde ještě vyloučení libereckých. Jaroslav Vlach dohrál souboj a v úvodu druhé třetiny usedne na trestnou lavici. Bílí Tygři tak po druhém přísném vyloučení budou hrát ve třech.

První část byla dlouho vyrovnaná a bez emocí a příliš velkých šancí. Jenže závěr byl hodně emotivní a především v Liberci mohou být právem naštvaní. Nejprve velmi přísně neuznali sudí branku Havlína, navíc poslali na trestnou lavici Jakuba Valského. Poté ještě v závěru šel na trestnou za velmi přísně odpískaný faul Jaroslav Vlach. Liberec tak nevede, navíc pak bude začínat druhou část ve třech.

Druhá třetina začíná. Třinec bude hrát přesilovku 5 proti 3.

20:27

Vránovu přihrávku přes brankoviště na Růžičku zpomalil Ševc, třinecký snajpr stejně vypálil, trefil však jen horní tyč.

20:38

Bílí Tygři jsou ve čtyřech, pokračuje klasická přesilovka Ocelářů.

22:00

Liberečtí přežili oslabení a mohou začít pomýšlet také na ofenzívu.

23:50

Patrik Husák pálil dobře z levého kruhu, Willova vyrážečka ale byla proti.

24:17

Největší šance Liberce v utkání, Filippi našel v úniku Radana Lence, toho ale vychytal Šimon Hrubec.

24:41

Trestné střílení po Liberec. Ujíždějícího Birnera sekerou rozhodil Roth.

24:41

Nájezd jel Marek Kvapil, jeho pokus ale třinecký brankář dokázal pokrýt.

26:24

Liberečtí opět faulují v útočném pásmu, což Filip Pešán na lavičce neuvidí rád. Jan Ordoš dohrál Vladimíra Rotha kolenem a oslabil svůj tým.

26:54

Vránův pokus z pravého kruhu dokázal Will vyrazit.

27:13

Roman Will v akci i proti ráně Hrni, opět zasáhl včas.

27:48

Jiří Polanský se prodral do zakončení, ale z dobré pozice přestřelil libereckou bránu.

28:55

Werek se snažil objet bránu a zasunout za tyčku, Šmíd ale hokejkou zabránil kanadskému útočníkovi v zakončení.

30:00

V první polovině utkání jsme branku neviděli. Jde o nejdelší čekání na gól ve finálové sérii.

31:05

Od modré čáry vypálil Stříteský, lapačka Šimona Hrubce ale byla připravena.

31:42

Výborné střídání nově sestavené trojce Kvapil - Filippi - Lenc. Lenc nejprve z úhlu pálil na Hrubce, poté Kvapil nedokázal z první trefit přihrávku Filippiho.

32:28

Šance ale i na druhé straně. Ethan Werek byl volný před Willem, trefit bránu se mu však nepodařilo. Za pár vteřin podruhé Werek v akci, tentokrát jeho pokus byl zablokován.

35:27

Podruhé v této třetině pálil Stříteský od modré čáry, Hrubec ale vše viděl a v pohodě jej skryl ve své výstroji.

36:15

Tak jsme se dnes gólu dočkali. Potřetí ve finálové vedou jako první Bílí Tygři. Redenbach parádní rybičkou na modré čáře zachytil puk v pásmu. Toho se chopil Kvapil a nahodil jej před Hrubce, kde se odrazil od Radana Lence za bezmocného Šimona Hrubce. Liberec vede 1:0.

38:14

Radan Lenc je při chuti, z levého křídla najel do útočného pásma, ale ranou z úhlu Hrubce tentokrát nepřekonal.

Druhá třetina je minulostí, Liberec vede 1:0.

Druhá část začala třineckou přesilovkou 5 proti 3, Liberec se ale ubránil a začal kousat. Velké šance měli Lenc a poté z trestného střílení Kvapil. Dlouho však oba brankáři odolávali veškerým pokusům svých soupeřů. Až v 37. minutě se fanoušci ve Werk Areně dočkali branky, i když do sítě svého soupeře. Radan Lenc se za svou dnešní aktivitu dočkal odměny, když tečoval ránu Marka Kvapila.

Třetí třetina právě začala.

41:55

Velká šance třineckých. Ondřej Kovařčík okradl Šmída a našel před bránou Ciencalu. Ten ale ještě přihrával, což nebylo dobré řešení. Následný bekhendový pokus za Willem také neskončil.

42:45

Ještě větší šance Ocelářů. Liberec propadl a Werek vedl přečíslení 2 na 1. Kanadský útočník to vzal na sebe a z dobré pozice střílel, Roman Will ale výborně zasáhl.

46:00

Adamského střelu tečoval Doudera těsně mimo dosah Willa, ale také mimo bránu.

45:02

Třinečtí přitápí pod kotlem, Gernát najel z druhé vlny do pásma a tvrdou ránou chtěl srovnat. Willa však nepřekonal.

47:16

Dravecký výborně vybruslil na modrou čáru a nahazoval přes clonu Marcinka. Will si však našel prostor a jeho pokus lapil.

47:51

Třinečtí špatně střídali a Liberec tak bude hrát přesilovku. Odpočine si od tlaku soupeře a bude moct přidat druhou branku.

48:48

Filippi z první pálil po křižné přihrávce Kvapila, Hrubec byl připraven.

49:51

Třinec přežil oslabení a je stále ve hře. Zbývá mu asi 10 minut na srovnání.

50:51

Galvinš dobře pálil od modré, ale těsně minul.

51:13

Musil z pravého kruhu pálil z první, ale stejně jako jeho parťák z obrany minul.

52:39

Birner tečoval vysokou přihrávku Hudáčka, Hrubec ale neměl problém zakročit.

54:30

Liberec skvěle brání zase hodně aktivně, tráví co nejvíc času v útočném pásmu, kde drží puk po rozích.

56:40

Další parádní střídání libereckých, kteří tráví poslední minuty v útočném pásmu. Skvěle zvládnutý závěr zatím od libereckých.

57:53

Třinečtí z ničeho nic šťastně srovnávají. David Ciencala z brankové čáry dokázal o Roman Willa dostat puk do brány. Srovnání na poslední chvíli a opět fantom play-off David Ciencala.

58:40

Roman Will po menší chybě opět připraven a dvakrát výborně zasáhl.

59:19

Šmídův pokus zablokoval Marcinko.

Je konec, základní hrací doba je za námi a poprvé ve finále není po 60 minutách není rozhodnuto. Rozhodnout bude muset prodloužení.

Prodloužení právě začalo. Hrát se bude 20 minut, pokud nepadne branka. Pak případně rozhodnou samostatné nájezdy.

60:12

Marcinko trefil hokejkou do obličeje Hudáčka a Liberec bude mít hned v úvodu prodloužení přesilovku.

60:53

Birner nejprve pálil z levé strany mimo bránu, poté se z téže pozice dostál ke střele Kvapil, trefil však jen Šimona Hrubce.

61:14

Kvapilovi rána nesedla, ale Lenc s Birnerem se natahovali po dorážce, k puku se však nedostali a Třinec vyhodil.

62:12

Liberečtí nevyužili své početní výhody. Jejich přesilovkové trápení ve finále pokračuje.

64:01

Gernát v dobré střelecké pozici ještě přihrával, čímž připravil svůj tým o dobrou šanci. Přihrávku totiž obrana Liberce zachytila.

65:43

Růžička hledal před bránou volného vránu, ale jeho bekhendová přihrávka skončila na bránicím Šmídovi.

68:12

V prodloužení si oba týmy hlídají, aby neudělaly chybu. Raději vyhodí kotouč, což pramení v nezvyklé množství zakázaných uvolnění.

69:48

Přesilovku si zahrají i Oceláři. Petr Jelínek podrazil Petra Vránu a oslabil svůj tým.

70:31

Rothovu ránu vyškrábl Will do bezpečí.

71:50

Ciencala v akci, z pravého křídla pálil a moc nechybělo, aby byl opět třineckým hrdinou.

72:20

Oba týmy ale ubránily v prodloužení oslabení s velkým přehledem, hrajeme opět v pěti na obou stranách.

72:55

Martin Ševc v obrovské šanci, když si sjel z modré čáry na kruh na přihrávku Kvapila. Jenže rána zkušeného obránce jen vyprášila Hrubcovy betony.

74:09

Je rozhodnuto! Liberečtí hokejisté dokázali srovnat finálovou sérii. A dost symbolicky se střelcem vítězné branky stal Tomáš Havlín, kterému nebyla uznána branka v první třetině. Muž, který včera nehrál, v prodloužení 4. finále prostřelil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě. Využil tak výbornou práci Birnera v útočném pásmu.

Finálová série je opět srovnaná. Po čtyrech duelech je stav 2:2. Liberec měl nůž na krku a od 37. minuty vedl. Mohl vést už v první třetině, když nebyl uznaný gól Havlína. Třinečtí v úvodu třetí třetiny šlápli na plyn, ale nesrovnali. Poté přišla dlouhá pasáž, kdy Bílí Tygři aktivně bránili své vedení. Dvě minuty před koncem ale překvapil Romana Willa střelou z úhlu Ciencala a šlo se do prodloužení. V něm každý z týmů hrál jednu přesilovku, tu však nevyužil. Rozhodnutí však padlo a paradoxně z hokejky Tomáše Havlína. Tentokrát jeho rána prošla přes hradbu těl za bezmocného Hrubce, který vůbec nic neviděl. Série se přesune do Liberce, kde se bude hrát v pátek, v neděli se pak vrátí do Třince. Šance obou týmů jsou vyrovnané.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.