Hokejová Tipsport extraliga • 5. finále • 18:20

2:1
HC Verva Litvínov
60. Plíhal (Irgl), rozhodující nájezd Dravecký
11. Gula (Martynek)

Dobrý den, vítejte u online reportáže z 5. finále hokejové extraligy mezi Třincem a Litvínovem. Zápas začíná v neděli v 18:20.

Pavel Francouz
Pavel Francouz | Foto: Lukáš Filipec

Po dvou duelech v Litvínově se série vrací zpět na led Ocelářů za stavu 3:1 na zápasy pro dnešní hosty Vervu. Chemici tak mají k dispozici první mečbol, který budou chtít proměnit zcela jistě již dnes a vybojovat tak první titul v historii klubu.

Doposud odehrané finálové zápasy:

11. 4.: HC Oceláři Třinec - HC VERVA Litvínov 1:3

12. 4.: HC Oceláři Třinec - HC VERVA Litvínov 2:3

15.4.: HC VERVA Litvínov – HC Oceláři Třinec 0:1

16.4.: HC VERVA Litvínov – HC Oceláři Třinec 3:0

Stav série: HC VERVA Litvínov – HC Oceláři Třinec 3:1

HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Roth, Klesla (C), Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Irgl, Klepiš, Dravecký – Orsava, Polanský (A), Adamský – Hrňa, Plíhal, Ružička – Cienciala, Matuš, Rákos – Růžička

Trenér: Jiří Kalous

HC Verva Litvínov: Francouz (Petrásek) – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka, Baránek, Kokeš – Jánský, Hübl (A), Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský (A) – Martynek, Gerhát, Trávníček (C) – Jurčík, Piroš, Hořava

Trenér: Radim Rulík

Probíhá předzápasové rozbruslení obou táborů.

Pokud chtějí Oceláři uspět a vynutit si tak další zápas v Litvínově, musí nutně zlepšit svou koncovku. Svého soupeře zatím v utkání vždy přestříleli, nicméně pro Slezany by bylo třeba, aby se tato statistika více promítla na gólovém účtu. V posledních dvou utkáních vyslali na Francouze celkem 72 střeleckých pokusů, litvínovského brankáře však překonal pouze Štefan Růžička, kdy právě jeho zásluhou si Oceláři připsali zatím svou jedinou výhru ve finálové sérii.

Stav 3:1 na zápasy vypadá pro Litvínov velmi slibně, Verva je krok od splnění snu o titulu. Lídr kanadského bodování v play off Robin Hanzl (5+9) ale ví, že rozhodnuto ještě není: "Tyto zápasy už jsou především o hlavách, protože víme, že hokejisti jsme dobří a máme natrénováno. Takže to je jen o té hlavě a jak k tomu zápasu přistoupíme. My k tomu prostě musíme přistoupit zodpovědně hned od začátku a hrát tak, jak umíme," zdůraznil litvínovský útočník.

Robin Hanzl (Verva Litvínov)
Robin Hanzl (Verva Litvínov) | Foto: ČTK
1

Utkání právě začalo!

1

Třinec zakládá svou první útočnou akci od vlastní branky.

2

Verva nechce připustit žádné zmatky před svým brankovištěm. Přes všechny čáry vyhazuje na zakázané uvolnění, vhazovat se bude před Francouzem.

2

Dlouhý pas od Doudery na útočnou modrou zastavil bystrý Trávníček.

3

Střelu Matuše z levé strany kluziště kontroloval Francouz svým pohledem.

3

Ani proti ráně Linharta od modré čáry zasahovat nemusel, obětavě mu pomohla obrana.

4

Nyní si však litvínovský brankář připisuje svůj první zákrok. Bekhendové nahození od mantinelu mu ale nedělalo žádný problém.

5

Pavelka zachytil rozehrávku Třince a mířil zcela sám na Hamerlíka! V klíčové fázi však podklouzl a zakončit nedokázal.

5

Třinec si zahraje přesilovku. Martynek zahákoval unikajícího Hrňu a za to si na trestné odsedí dvě minuty.

5

Počet hráčů na ledové ploše se ale rychle vyrovnal. Vyloučen Trončinský rovněž za hákování.

6

Matuš se neohroženě vydal do útočného pásma a na krátkou dobu Třinec zakombinoval před Francouzem. U puku nyní ale opět Litvínov.

7

Z velké dálky vypálil na Hamerlíka Trávníček. Třinecký brankář si připsal jistý zákrok.

7

Hosté jsou v plném počtu. Vhazuje se před Francouzem.

7

Kompletní jsou již i Oceláři.

8

Nebezpečně teď pálil Petružálek, jeho rána byla ale zablokována a končí v hledišti. Následuje komerční přestávka.

8

Bombu Hanzla od modré vyráží svými betony Hamerlík do rohu kluziště.

9

Na druhé straně se musel mít na pozoru i Francouz proti pokusu Štefana Růžičky.

9

Oba týmy se zatím pouze uťukávají, utkání zatím nenabídlo vyloženější příležitosti.

10

Hru více tvoří domácí hráči, Litvínov ale dobře napadá už ve středním pásmu.

11

Litvínov vede 1:0! Hostující Pavelka hned po vhazování ve vlastním pásmu založil výpad Vervy, na jehož konci byl velký zmatek před třineckou klecí. Toho nakonec využil obránce Gula, když dělovkou propálil chumel hráčů před Hamerlíkem.

TELH finále, Třinec - Litvínov: radost Litvínova
TELH finále, Třinec - Litvínov: radost Litvínova | Foto: Lukáš Filipec
12

Třinec má možnost rychle odpovědět. Za nedovolené bránění potrestán litvínovský Pavlík.

12

Oceláři sice vyhráli vhazování, hosté se ale rychle dostali k puku a osvobozují se.

13

Rána Klepiše byla zblokována mimo hrací plochu. Vhazuje se v obranném pásmu Vervy.

14

Litvínov hraje v plném počtu. Třinec však stále pokračuje v tlaku z přesilové hry.

14

Po zásahu Francouze proběhla menší potyčka před litvínovským brankovištěm. Litvínov si teď může při komerční pauze dopřát krátký oddech.

15

Třetí třinecká formace dobře zakombinovala v pásmu soupeře a svou akci zakončila další ranou na Francouze. Litvínovský brankář tlumí kotouč ve své výstroji.

16

Jánský mohl poslat hosty do dvoubrankového vedení! Ten na útočné modré převzal krásný pas od Lukeše přes celé kluziště a zcela sám před Hamerlíkem orazítkoval horní tyč třinecké branky.

17

Nahození od mantinelu Francouze ohrozit nemohlo. Litvínovský brankář dnes působí opět velmi jistě a klidně.

18

Orsava ve středním pásmu čistým hitem zabrzdil rozehrávku od Gerháta.

18

Další velká příležitost Vervy! V úniku dva na jednoho Ručinský ještě hledal na druhé straně nabrusleného Hanzla. Jeho bekhend však skončil mimo tři tyče.

19

Střelu Matuše z mezikruží zabrzdil Francouz dalším úspěšným zákrokem.

20

Třinec je usazen v pásmu Vervy a podél mantinelu se nyní snaží dostat do zakončení.

20

Rána Adamského k Francouzovi neprošla, probíhají poslední sekundy první třetiny.

20

Právě skončila první třetina.

Verva to se ziskem titulu myslí velmi vážně a po několika dobrých šancích dostal hosty do vedení ranou pod horní tyč obránce Gula. Litvínov měl v první třetině i další příležitosti, z těch nejvýznamnějších stoji za zmínku rána Jánského do konstrukce třinecké klece.

21

Druhá třetina právě začala.

21

Na vhazování úspěšnější domácí, v útočném pásmu se ale příliš dlouho neudrželi.

22

Petružálek převzal kotouč od Robina Hanzla, jeho bekhendový pokus se ale k Hamerlíkovi nedostal. Následuje zakázané uvolnění Třince.

22

S nahozením Guly od modré čáry třinecký brankář neměl žádný problém.

23

Viktor Hübl se ocitl v nadějné příležitosti, jeho rána z mezikruží ale skončila za brankou Třince.

24

Verva vstoupila do druhé třetiny aktivněji, další nebezpečnou akci hostů zakončoval Ručinský, který vložil hůl do střílené přihrávky Hanzla. Hamerlík si připsal skvělý zákrok.

25

Zahrozit mohli i Oceláři, pozorně se však vrátil Trávníček, který obral Třinec o kotouč.

26

Hamerlík za svou klecí zastavuje nahození Vervy, čímž domácí obraně umožňuje další založení útoku.

28

Werk arena vidí dlouhou pasáž bez přerušení hry, Třinec se nemůže dostat do zakončení.

29

Plynulost hry utlo až přerušení od Francouze. Následuje komerční přestávka.

29

Po vyhraném vhazování v útočné třetině ohrozil Francouze Plíhal. Litvínovský brankář jeho pokus dobře viděl a kotouč ukryl ve své rukavici.

29

Na druhé straně pálil do zadního mantinelu Petružálek.

29

Vyloučen třinecký Hrňa za vysokou hůl. Ten se nejdříve prezentoval zakončením do betonů Francouze, hned poté ale předvedl nedovolený zákrok. Přesilovka pro Litvínov.

30

Oceláři se pozorně brání. Z protiútoku dokonce v oslabení tvrdě na Francouze vypálil Orsava, našel však pouze brankářovu výstroj.

31

A další šance pro Třinec. Tentokrát v úniku zakončoval Cienciala, mířil ale nepřesně.

31

Oceláři jsou kompletní. Hostům se početní výhoda vůbec nepovedla, více nebezpečným týmem byl Třinec.

32

Verva se provinila zakázaným uvolněním. Vhazuje se před Francouzem.

33

Skvěle ubráněné oslabení Třinec nastartovalo. Do zakončení se tlačil Klepiš, trefil však pouze brusle bránícího Skleničky.

34

Oceláři jsou v náporu, v pásmu soupeře nyní dobře kombinuje první formace domácích.

34

Litvínov se nakonec ubránil a po jedné z tečí se bude vhazovat ve středním pásmu.

35

Polanský si vybruslil od mantinelu na střed hřiště a vypálil na bránu. Do jeho střely se ale položil kapitán Litvínova Trávníček. Tlak Ocelářů stále pokračuje.

36

Rána Rákose skončila na zadním mantinelu. Poté ještě od modré pálil Klesla, jeho střelu ale Francouz dobře viděl.

37

Verva je sice pod zámkem soupeře, do vyložených šancí ale Třinec nepouští. Jistota v brance Litvínova Francouz odolal dalšímu zakončení.

38

Rozehrávku Doudery teď na krátkou dobu přerušil Martynek.

38

Proti ráně Hrni Francouz zasahovat nemusel. Stále se hraje v pásmu Vervy. Diváci tlačí Oceláře za vyrovnáním.

39

Doudera pálil od modré mimo tři tyče, Litvínov se následně osvobozuje pouze za cenu odpískání zakázaného uvolnění.

39

Raná Klesly byla zablokována do středního pásma.

40

Do nebezpečného zakončení se dostal Adamský, ten ale zápěstím pálil pouze do hrudi litvínovského brankáře.

40

Peter Jánský zaměstnává Třinec a šetří čas.

40

Skončila druhá třetina.

Oceláři si zhruba od 30. minuty vypracovali drtivý tlak, který ovšem gólově nedokázali zužitkovat. Třinecké řady stále nemohou najít recept na skvělého Francouze a pozornou obranu Vervy. Do třetí třetiny vstoupí Litvínov s vedením 1:0.

41

Začala třetí třetina.

41

Zbyněk Irgl se šikovně dostal až před Francouze, šanci domácích nedovoleným způsobem hasil Kubát. Početní výhoda pro Třinec.

42

Litvínovským se podařilo vyhodit. Trončinský zahajuje přesilovkovou akci od vlastní branky.

42

Ocelářům se nedaří přejít do útočného pásma. Francouz zatím může být v klidu.

42

Nyní však musel zasahovat proti nahození Erika Hrni. Vhazování před Francouzem.

43

Další vyloučení Litvínova. Za hákování potrestán Chaloupka. Třinec si zahraje 5 sekund přesilovku 5 na 3.

43

Verva ale vyhrává vhazování a vyhazuje kotouč přes všechny čáry. Litvínov už hraje ve čtyřech mužích.

44

Litvínov se skvěle brání a opět vyhazuje. Ještě 30 sekund do návratu Chaloupky na led.

45

Nahození Trončinského tečoval nebezpečně Irgl, ale mimo, následně ještě pálil Klepiš. Verva přežila další nápor Ocelářů.

45

Litvínov je kompletní. Do úniku se ještě dral Lukeš, ale scházely mu síly.

46

Ručinský zpoza brány našel Chaloupku. Tomu střela příliš nesedla, nicméně skončila na horní síti branky Hamerlíka, což třineckého brankáře pořádně vystrašilo.

47

Třinec marně dobývá pásmo soupeře. Verva navíc bude moci vydechnout při komerční přestávce.

48

Za brankou Třince dobře zapracoval Jánský, který brzdil rozehrávku Ocelářů. Třinec však po nahození na Francouze ze střední třetiny vybojoval buly v útočném pásmu.

49

Litvínov hraje skvěle takticky. Nic neriskuje, nahazuje puky do třinecké třetiny a poctivě se vrací do svých obranných pozic.

50

Irgl bez přípravy posílal puk na litvínovskou klec, k dorážce se je ještě dostal Klepiš, jeho rána ale skončila v ochranné síti.

51

Litvínov je přesně 10 minut od svého historického okamžiku. Na ledě ale působí klidně a jistě.

51

Oceláři se však ještě nevzdávají a dále bojují. Ani rána Hrni od modré čáry ale nerozvlnila síť v litvínovské brance.

52

Nastřelení Klesly do útočné třetiny sráží za plexisklo vyrážečkou  Francouz.

53

Nosek od vlastní branky rozjíždí další útok Ocelářů.

53

U nahozeného puku na zadní mantinel byl nejdříve obránce Pavlík, Verva posouvá hru opět do středního pásma.

54

Ručinský pod atakem soupeře vyhazuje na zakázané uvolnění.

54

Na některé třinecké hráče však už přichází z průběhu utkání značná frustrace. Trončinský teď při střídání praštil hokejkou o mantinel.

55

Litvínov si navíc zahraje přesilovku. Za vysokou hůl vyloučen Adamský.

56

Verva je usazena v pásmu soupeře, se zakončením ale vůbec nehodlá spěchat.

56

Po nepřesné rozehrávce Vervy se však bude vhazovat před Francouzem.

57

Třinec je kompletní, toto oslabení bez potíží ubránili. Na dorovnání skóre ale Oceláři mají pouze necelé čtyři minuty.

57

Litvínov na buly v obranné třetině úspěšnější a opět vyhazuje do středního pásma, kde za pukem útočí Ručinský.

58

Rozehrávku Třince od vlastní branky dobře napadá Gerhát.

58

Litvínovští nepouští domácí do žádné střelecké pozice, probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

59

Vervě se nabízelo přečíslení tři na jednoho, ani z této situace ale nehodlali nijak zariskovat.

59

Petružálek tvrdě naražen na mantinel, vylučovat se ale nebude. Trenér Rulík se na rozhodčí zlobí.

59

Třinec si bere oddechový čas.

59

Třinecká branka zůstává prázdná, vhazuje se před Francouzem. Oceláři hrají v šesti!

59

Chaloupka okamžitě po vhazování puk odpálil na zakázané uvolnění.

60

Na vhazování byli úspěšnější domácí, Verva ale rychle vybojovala puk a vyhodila jej na další icing.

60

Třinec vyrovnává na 1:1! Verva dostala hru do středního pásma, Oceláři ale opět rychle vnikli do útočné třetiny. Tam se dostal k zakončení nehlídaný Plíhal, který bekhendem překonává Francouze!

TELH, Třinec-Sparta: radost Třince
TELH, Třinec-Sparta: radost Třince | Foto: Lukáš Filipec
60

Do konce třetí části zbývá 36 sekund.

60

Oceláři se ale provinili zakázaným uvolněním. 24 Sekund před koncem se bude vhazovat před Hamerlíkem.

60

Právě skončila třetí třetina.

Litvínov celou třetí část pozorně bránil své vedení, nepouštěl Oceláře do žádných výraznějších šancí a byl 36 sekund od zisku mistrovského titulu. Při závěrečné powerplay Třince ale spasil Oceláře Plíhal a vybojoval tak prodloužení.

61

Začalo prodloužení.

61

Chaloupka nahodil kotouč na zadní mantinel, u něj byli rychleji Třinečtí. Po zakázaném uvolnění Ocelářů se ale bude vhazovat před Hamerlíkem.

61

Klepši se za třineckou brankou zbavil ataku soupeře a založil výpad domácích.

62

Velká smůla pro Vervu! Zlatý gól měl na holi Pavelka a mohl se tak stát velkým hrdinou svého týmu. Od modré čáry ale trefuje horní tyč!

63

Třinec si v prodloužení zahraje přesilovku. Za vysokou hůl vyloučen Jánský. Třinec poté ještě dlouho kombinoval v signalizované výhodě, k zakončení se ale nedostal.

64

Hrňa v roli falešného obránce pálil na Francouze, ten jeho pokus tlumí ve své hrudi.

64

Na druhé straně se tlačil do branky Martynek, po posunutí třinecké branky se bude vhazovat ve středním pásmu.

64

Třinec je usazen v pásmu soupeře a rozjíždí přesilovkový kolotoč.

65

Nahození Trončinského se od zadního mantinelu odrazilo na síť litvínovské branky. Hra je proto přerušena.

65

Hosté hrají v plném počtu, musí se však dále bránit.

65

Jánský v úniku bekhendem ohrozil Hamerlíka, poté ještě od modré pálil Gula, třinecký brankář byl nyní dvakrát úspěšný.

66

Na druhé straně pálil Orsava, ale našel pouze lapačku Francouze. Následně třinecký útočník skončil v litvínovském brankovišti.

66

Díky nahození Trončinského získal Třinec útočné pásmo, vhazovat se bude před Francouzem.

67

A opět od modré nebezpečně nahazoval Trončinský. Letící kotouč ještě tečoval Adamský, který se ještě poté snažil z dorážky procedit puk přes betony Francouze. Litvínovský brankář odolal.

67

Obrovská šance pro Litvínov! Martin Ručinský teď mohl vstřelit vítězný gól. Po Petružálkově přihrávce mu ale kotouč ve velké šanci přeskočil přes čepel a v následné těžké pozici trefil betony Hamerlíka.

68

V prodloužení je herně aktivnější Třinec, nicméně už dvakrát mohl rozhodnout Litvínov.

69

Odpískáno zakázané uvolnění Vervy.

69

Třinec se nastěhoval do pásma Třince. Z pravého kruhu pálil Plíhal, jeho pokus zastavuje Francouz.

69

Třinec si zahraje další přesilovku. Dvě minuty za sekání vyfasoval Chaloupka.

70

Litvínov rychle vyhazuje.

70

Z dobré příležitosti trefuje Irgl zadní plexi. Pro další ráně Ocelářů měl Francouz čistý výhled a přerušuje hru. Verva střídá.

71

Prodloužení se přelilo do své druhé poloviny. Třinec v početní výhodě kombinuje v pásmu Litvínova.

71

Verva se ale ubránila a nyní už hraje v plném počtu.

72

Přes útočnou modrou a domácí obranu se prodral Kubát, který švihem trefuje plastron Hamerlíka.

72

Gula od modré napálil svou ránu do Draveckého. Třinecký útočník s bolestivou grimasou dál pokračuje ve hře.

73

Následuje komerční přestávka.

73

Lukeš střílenou přihrávkou hledal před brankovištěm Hübla, ten se však k zakončení nedostal.

74

Velký závar před brankou Třince! Litvínovští po jedné z dorážek už zvedali ruce nad hlavu. Hra je přerušena a rozhodčí bude situaci konzultovat s videorozhodčím.

74

Peter Hamerlík se při svém zákroku zranil a v utkání pokračovat nebude. Do hry nastupuje Šimon Hrubec.

74

Z dostupných záběrů České televize není zcela zřejmé, zda puk překročil brankovou čáru. Situaci zachraňoval v poslední chvíli svou vyrážečkou Hamerlík.

74

Rozhodčí rozpažuje, utkání ještě bude pokračovat.

74

Litvínov měl další příležitost. Z protiútoku zahrozil Jánský, litvínovský útočník zakončoval nepřesně, možná měl spíše volit přihrávku na najetého Lukeše.

75

Další střelu na Hrubce vyslal Ručinský, ten však rovněž z dobré pozice zamířil mimo.

75

Na puku nyní častěji hosté, kteří se snaží utkání rozhodnout. Teď je ovšem zabrzdilo postavení mimo hru.

76

Útočný výlet do pásma soupeře si udělal Trončinský, po jeho akci od modré pálil Klepiš, Francouz zasahovat nemusel.

77

Velkou příležitost měli v prodloužení i domácí, Orsava ale z těsné blízkosti zakončil pouze do Francouze!

78

Domácí fanoušci požadují gól, vyslechnout je chtěl Irgl, ale marně.

79

Běží poslední dvě minuty prodloužení. Ručinský z mezikruží napálil puk do Doudery.

79

Trávníček hledal od mantinelu najetého Kubáta, ten se k zakončení neprobojoval.

80

Signalizováno zakázané uvolnění Třince. Rozhodčí však následně uznali svou chybu a vhazovat se bude ve středním pásmu.

80

Útočný výpad Ocelářů zastavil Jánský, který si to hned namířil k brance Třince a napálil puk do lapačky Šimona Hrubce.

80

Z velké dálky ještě vystřelil Petružálek, ale netrefil branku. V prodloužení se už nic nestane.

80

Právě skončilo prodloužení.

V nastaveném čase měli hosté několik slibných příležitostí rozhodnout utkání, Pavelka trefil od modré horní tyč, ale ani jeden z jejich pokusů v síti neskončil. Diváci ve Werk areně uvidí samostatné nájezdy.

Nájezdy odstartuje Třinec.

Irgl si na Francouze nepřišel.

Za Litvínov se neprosazuje Hübl. Hrubec zasáhl ramenem.

1:0

Dravecký prostřeluje Francouze a Třinec vede 1:0

Hrubec úspěšný proti pokusu Lukeše.

Klepiš už mohl rozhodnout, Francouz se ale vybruslit nenechal.

Robin Hanzl musí proměnit.

Ale nedává! Třinec ve velké bitvě vítězí po samostatných nájezdech!

TELH, Třinec-Brno: radost Třince
TELH, Třinec-Brno: radost Třince | Foto: Lukáš Filipec

Třinec tak otočil vývoj utkání, když se při závěrečné powerplay prosadil Plíhal a rozhodující nájezd poté proměnil Dravecký. Třinec tak snižuje 2:3 na zápasy a série bude pokračovat opět v Litvínově. Verva byla 36 sekund od mistrovského titulu, další šanci bude mít v úterý.

Pro dnešek se s Vámi loučím. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.