reklama
15:10 • Spengler Cup • Skupina Torriani
1:2
0:0 1:0 0:1 0:0
Logo HC Oceláři Třinec
HC Oceláři Třinec
Matallurg Magnitogorsk - nové logo
HK Metallurg Magnitogorsk
  • 23. Martin Adamský (Vladimír Roth, Vladimír Svačina)
  • 53. Maxim Matuškin (Dennis Rasmussen, Iiro Pakarinen)
  • 65. Roman Ljubimov

Dobré odpoledne, vítejte u sledování online přenosu z hokejového Spengler Cupu. Na úvod turnaje se utká český zástupce z Třince proti ruskému Magnitogorsku, který vede český trenér Josef Jandač. Utkání začíná 26.12. v 15:10.

Spengler Cup je nejstarším hokejovým turnajem na světě a po tenisovém turnaji Swiss Indoors zároveň druhým největším turnajem v celém Švýcarsku. Je známo, že Švýcarsko je krajinou velmi bohatou, nejen co se týče financí. Vstupenky na jednotlivá utkání vyjdou v závislosti na sektoru v přepočtu i na 3000 korun. Zajímavá je pak také suma, která představuje turnajový rozpočet. Ten se pohybuje v přepočtu v řádech stovek miliónů korun.

HC Oceláři Třinec

Český celek dostal možnost startovat na nejstarším hokejovém turnaji na světě vůbec poprvé. Třinečtí si této možnosti velice váží a netají se tím, že se na turnaj velmi těší a mají ty nejvyšší ambice.

Předpokladem pro uhraní dobrého výsledku by pro Oceláře zcela jistě měla být aktuální forma z české hokejové Extraligy. V ní totiž Třinec bezpečně okupuje první příčku, když má na druhý Liberec již osmibodový náskok. Pyšnit se navíc může také nejlepší defenzivou v lize, v počtu vstřelených branek je lepší pouze tabulkový soused z Liberce.

Největší hrozbou by pro ruský celek měli představovat kanonýr Martin Růžička, jenž je v čele týmového bodování, rychlonohý Adamský nebo například obránce Krajíček, který má zkušenosti z NHL. Třinec však nespoléhá pouze na individuality, již dlouhá léta sází na vyrovnané čtyři formace, kdy každá z nich má šanci se prosadit.

HK Metallurg Magnitogorsk

Tým hrající ruskou KHL se prestižního Spengler Cupu zúčastňuje poprvé od roku 2005. Právě v tomto roce se Magnitogorsku povedlo turnaj vyhrát. Tehdy se na vítězství podílel například také hvězdný útočník NHL Jevgenij Malkin, jenž v té době v Magnitogorsku působil. Magnitogorsk se turnaje zúčastnil také v letech 1999 a 2004. 

Metallurg se momentálně nachází na 4. příčce tabulky východní konference KHL. Největší zbraní ruského celku jsou již dlouhá léta přesilové hry. V nich patří pravidelně k absolutní špičce KHL, ne jinak je tomu v letošní sezóně. Magnitogorsk se může pyšnit 28,8% využitím přesilovek, což je v této statistice řadí na druhé místo v celé KHL. Ruský celek v této sezoně vede česká trenérská dvojice Jandač - Kalous.

O hlavní hvězdě a tahounovi Magnitogorsku nelze příliš polemizovat. Jednoznačně jím je útočník Sergej Mozjakin, který dokázal v posledních deseti letech ovládnout kanadské bodování ligy hned šeskrát. Mozjakin však nakonec do Davosu s týmem nepřicestoval. Zastoupit jej se budou pokoušet další útočná esa, kterými jsou například Matt Ellison, či Nikolaj Kuljomin, který ještě loni hrál v NHL.

Do Davosu přicestoval s Třincem také kanadský útočník Ethan Werek, který vinou zranění do zápasu zasáhl naposled 7.12. Jeho zdravotní stav však ještě zřejmě není stoprocentní a minimálně do dnešního zápasu nenastoupí. Na třinecké soupisce chybí také reprezentační obránce Milan Doudera. Jak již bylo zmíněno, Metallurg se rozhodl na turnajovou soupisku nezapsat útočníka Sergeje Mozjakina. Jelikož poslední zápas na ledě Slovanu Bratislava dohrál, těžko říct, zda je za jeho absencí nějaká nemoc, či se trenér Jandač pouze rozhodl svého nejproduktivnějšího hráče šetřit. Do turnaje nezasáhne ani útočník Nick Shore, jenž v minulé NHL válčil v NHL, kde naposled oblékal dres Calgary.

Hráči i diváci se po celou dobu turnaje budou moci spolehnout na precizní práci rozhodčích. Pro účely Spengler Cupu byli delegováni ti nejlepší rozhodčí nejvyšší švýcarské soutěže. Vůbec poprvé v historii byli na turnaj delegováni také rozhodčí z dvou nejlepších hokejových lig na světě. Konkrétně se jedná o Brada Watsona, jenž odpískal více než 1300 utkání v NHL, z nichž několik i ve finále Stanley Cupu. I on vnímá tento turnaj velice prestižně a díky příležitosti si na Spengler Cupu zapískat, se rozhodl obnovit již ukončenou rozhodcovskou kariéru. Na listině rozhodčích nechybí také Roman Gofman. Ten odpískal více než 400 utkání v KHL a vidět jej bylo možné i na mezinárodní scéně, konkrétně třeba na letošních Olympijských hrách v Pchjongčchangu, či pěti posledních Mistrovstvích světa.

Oceláři si vánoční svátky příliš neužili a do Davosu vyrazili hned na Boží hod.

Úvodní sestavy:

HC Oceláři Třinec: Hrubec (Kváča) - Krajíček (C), Gernát, Galvinš, Kundrátek, Roth, Musil, Matyáš, Adámek - Martin Růžička (A), Marcinko, Hrňa - Svačina, Polanský, Adamský (A) - Dravecký, Mikulík, Bukarts - Chmielewski, Ondřej Kovařčík, Cienciala.

HK Metallurg Magnitogorsk: Zagidulin (Nečistovskij) - Dronov, Antipin, Matuškin, Vereščagin, Birjukov (A), Běreglazov, Zajcev - Kuljomin (C), Ellison, Dorofějev - Jazkov, Rasmussen, Pakarinen - Ljubimov, Čibisov, Bulíř - Timkin, D. Platonov, J. Platonov - Nekolenko

Rozhodčí: Hebeisen, Wiegand - Gnemmi, Wüst.

Hned tři Oceláři již zkušenosti se Spengler Cupem mají.

Tomuto úvodnímu utkání turnaje bude ještě předcházet zahajovací ceremoniál, takže se začátek utkání může mírně zpozdit. 

Třinec do zápasu zasáhne v červených dresech, Magnitogorsk se oděl do bílé.

Na ledovou plochu přichází rozhodčí, následují je obě mužstva. Zápas za malou chvíli začne!

1.

Utkání právě začalo.

1.

Úvodní vhazování vyhrál Třinec a Krajíček ihned nahodil puk do útočného pásma, kde se jej snažil vydolovat Hrňa. To se mu nepovedlo. Následně se do útoku vydal také Magnitogorsk, avšak jejich snahu zastavil ofsajd.

1.

Třineckým nevyšel ani další pokus o získání útočného pásma po nahození kotouče. Tentokrát se píská zakázané uvolnění.

2.

V první šanci zápasu se octl Rassmusen, jenž se ale střelou z mezikruží prosadit nedokázal. Na druhé straně unikl po pravé straně Dravecký, nicméně trefit branku se mu nepodařilo.

3.

Marcinko teď nepříjemně atakoval Dronova. Sudí tento zákrok trestat nebudou s argumentem, že člen první obranné dvojice Magnitogorsku v souboji ztratil rovnováhu. Pokračovat se bude 5 na 5.

4.

Růžička dostal přihrávku na modrou čáru a jelikož neměl rychlost, rozhodl se pro svižnou střelu zápěstím. Ta gólové parametry rozhodně neměla.

5.

Zagidulin musel čelit první vážnější šanci Ocelářů. Svačinova střela skončila v jeho lapačce.

6.

Platonov si výborně najel od modré čáry do předbrankového prostoru, kam obdržel nahrávku a také dokázal vystřelit. Hrubec si s tímto pokusem poradil.

Nyní nejprve střílel Chmielewski, jehož střelu brankář vyrazil přímo na hůl Ciencialy. Mladý třinecký útočník však z dorážky nezamířil přesně.

Vojtěch Filipiec
26. 12. 2018
reklama