USA
0:1
Kanada
22. Benn (Bouwmeester, Getzlaf)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze semifinále olympijského hokejového turnaje mezi USA a Kanadou. Zápas začíná v 18 hodin.

Pro oba týmy je to repríza finále z Vancouveru, kde nakonec slavili favorizovaní Kanaďané, kteří vyhráli 3:2 v prodloužení, když vítěznou branku vstřelil v 68. minutě Crosby. Nyní jsou ale oba celky v trochu jiných pozicích.

Hned třináct amerických hráčů si pamatuje právě vancouverský souboj, ovšem po výsledcích a hlavně výkonech jdou do dnešního semifinále coby mírní favorité právě Američané s kursem 2,35, na Kanadu je kurs 2,55.

Na obou stranách bude mít zastoupení hned devět klubů NHL, je pochopitelné, že odjinud zámořští hráči nominovaní nebyli. Je zde několik zajímavých dvojic - ta nejžhavější? Parťáci z jedné pětky a velcí kamarádi Johnathan Toew (Kanada) a Patrick Kane (USA).

"Nemyslím, že jsme pochybovali o tom, že se na turnaji nepotkáme. Pokud chceme zlato, musíme porazit každého, i Ameriku. Vím, že Patrick to cítí stejně," řekl zámořským médiím kapitán Chicaga Toews.

Příprava hokejistů Chicaga na finále Stanley Cupu
Příprava hokejistů Chicaga na finále Stanley Cupu | Foto: Reuters

"Pochopitelně, že jsem tehdy cítil velké zklamání, jsem přece Američan. A bylo to cítit i v kabině. Ale zase na druhou stranu - NHL je něco jiného, nyní je už rok 2014, jsme připraveni dnes vyhrát," přidal se kouč americké reprezentace Dan Bylsma, toho času trenér Pittsburghu Penguins, který tak povede USA hned proti čtyřem svým svěřencům, včetně kapitána Sida Crosbyho, či elitního beka Krise Letanga. Ovšem jeho protějšek z Detroitu Mike Babcock bude mít podobné pocity.

Mimochodem, pro oba trenéry to bude další velké setkání - v roce 2009 se potkali ve finále Stanley Cupu a Bylsma zvítězil poté, co rok předtím slavil v souboji Detroit-Pittsburgh pro změnu Babcock. To ale ještě "Tučňáky" Bylsma nevedl.

A ještě jedna kuriozitka - dvojnásobnou chuť po pomstě bude mít Američan Phil Kessel, nejproduktivnější hráč turnaje. Důvod? Kromě Vancouveru také čtvrteční finále ženského turnaje, kde Kanada i přes stav 0:2 v 57. minutě slavila triumf 3:2 v prodloužení nad Amerikou. V jejím dresu smutnila mimo jiné také Kesslova sestra Anabel (VÍCE ZDE!).

A když už jsme ta jména nakousli, pojďme na sestavy...

Soupiska USA:

Quick (Miller) – Suter, McDonagh, Carlson, Orpik, Fowler, Shattenkirk, Faulk – Parise, Kesler, Kane – Pavelski, van Riemsdyk, Kessel – Brown, Callahan Backes – Stastny, Oshie, Pacioretty – Wheeler

Soupiska Kanady:

Price (Luongo) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Kunitz, Bergeron, Crosby – Getzlaf, Benn, Perry – Marleau, Toews, Carter – Duchene, St. Louis, Sharp – Nash

Rozhodčí:

Meier (USA), Sutherland (Kanada) – Dědulja (Bělorusko), Devorski (Kanada).

A ještě ke vzájemné bilanci obou soupeřů - kromě olympiády v Turíně, se oba rivalové potkali na všech posledních hrách od Nagana. A pokaždé - čtyřikrát (ve Vancouveru 2x) - ve vyřazovacích bojích slavili Kanaďané, Američané sice před čtyřmi lety zvítězili, ovšem "jen" v souboji ve skupině! Celkově se oba rivalové pod pěti kruhy potkali 17krát, 11krát vyhráli Kanaďané, 3krát Američané, zbylé tři duely skončili remízou.

00:01

Úvodní buly bylo vhozeno! Druhé semifinále hokejového turnaje v Soči bylo odstartováno. Kdo vyzve v boji o zlato Švédsko?

Kanada - USA:  Alexander Ovečkin
Kanada - USA: Alexander Ovečkin | Foto: Reuters
1.

A tlakem začínají Američané, Kane z úhlu Price nepřekonal.

2.

Je zde klasické zámořské taktizování, už při druhém střídání využil Bylsma toho, že může střídat jako druhý.

2.

Moc mu to ale nepomohlo, Crosby lajna si vytvořila tlak, který zakončil nepříjemnou střelu Doughty.

3.

Hraje se nahoru-dolů, jak se dalo čekat, všechno končí Quick zákrokem proti Carterově akci.

5.

Další zákrok Quicka, Američané to zatím před ním skvěle čistí.

6.

Nádherný zákrok Price lapačkou po střele Carlssona švihem z mezikruží, kde jej našel Kessel. Krásná akce.

7.

Obrovský tlak první a následně i druhé americké pětky se snažil dvakrát proměnit v gól bek McDonagh, Price na místě, ve druhém případě mu pomohla i obrana.

8.

Na druhé straně kontroval Sharp, Quick ale mezírku mezi betony zavřel.

8.

Další závar před Quickem, kdy McDonagh nahrnul kotouč na vlastního gólmana. Zatím platí to, že se Bylsma snaží na Crosbyho formaci dostávat trojici tvrďáků Callahan, Backes, Brown...

9.

Akce 4 na 2 skončila střelou zpoza obránce od Kanea, Price na místě.

9.

Po střele Toewse je poměr pokusů na branku již nyní 10-9 pro Kanadu, hraje se v obrovském tempu, ale oba celky se navíc snaží každou svojí akci zakončit střelou.

Kanada - USA: zlaté hokejistky Kanady
Kanada - USA: zlaté hokejistky Kanady | Foto: Reuters
11.

Další střela Pariseho, Price na místě.

10:53

A je tu první vyloučení, za držení hole jde ven Američan Ryan Suter.

12.

Crosbyho komando mělo obrovskou šanci, Sharp ale z mezikruží Quicka nepřekonal.

13.

Američané jsou kompletní.

14.

Perry se sice obtočil kolem Quickovy branky, obránci mu ale kotouč odpálili z hokejky.

15:58

A přesilovku si vyzkouší také Američané, Marleau zastavil spoluhráče ze San Jose (i jedné pětky) Pavelskiho nedovoleně a jde ven.

18.

První minuta přesilovky se Američanům nepovedla, ta druhá se také příliš nepovedla, ke střele se naopak dostal defenzivní specialista Bergeron.

Kanada - USA: Sidney Crosby - Jonathan Quick
Kanada - USA: Sidney Crosby - Jonathan Quick | Foto: Reuters
19.

Také Kanaďané první přesilovku přestáli bez újmy.

20.

Poslední minutu třetiny začali tlakem Američané, během pár vteřin je ale v šanci Duchene.

20:00

První třetina zápasu je minulostí, ta druhá odstartuje zhruba v 18:53 hodin.

PŘESTÁVKA

V první třetině to byl od obou celků parádní, strhující hokej ve velkém tempu, navíc na širokém kluzišti i s dohrávanými souboji u mantinelu. Na stoprocentní šance vyhráli Američané, na střely ale Kanaďané 16-11 a skóre je zatím 0:0.

20:01

Toews a Pavelski na buly, druhá třetina začala.

21.

Do tlaku se hnal Pavelski, následně kontroval Kessel, nic z toho.

21:41

GÓÓÓL!!! Kanada vede 1:0!!! Jamie Benn vybojoval kotouč v rohu, poslal jej na modrou, odkud mu jej střílenou přihrávkou na parádní teč vrátil Bouwmeester a Quick se jen bezmocně otočil.

Kanada - USA: Jamie Benn (vlevo) a Corey Perry slaví gól na 1:0
Kanada - USA: Jamie Benn (vlevo) a Corey Perry slaví gól na 1:0 | Foto: Reuters
23:16

Američané mají šanci na vyrovnání, za vysokou hůl jde ven kapitán Anaheimu Getzlaf.

25.

Bergeron nevyhodil, ale také inkasoval vysokou holí do obličeje, Američané točí kolotoč dál. Ale bez střelby.

26.

29.

Létá se nahoru-dolů, ale aktuálně tomu chybí to, co jsme chválili v první třetině - střelba.

29.

Suter to asi slyšel, jeho nahození od modré čáry ale nemohlo Price zaskočit...

30.

Kaneova objížďka branky už byla nebezpečnější, Price na místě.

32.

Přestože střel trochu ubylo v této části hry, tempo hry je stále ďábelské, navíc s neustálým dohráváním soubojů. Stále platí, že na Crosbyho pětku hraje ta s urostlým centrem Backesem.

35.

Už jsem chtěl psát, že se dlouho nic neděje, když náhle Orpik ztratil kotouč ve vlastním obranném pásmu, ten rychle putoval přes celou šíři útočné kanadské třetiny na Benna, tomu ale druhou gólovou radost po krásné střele z první sebral semaforem v rozkleku Quick. Právě toto je důvod, proč je gólman LA Kings v zámoří tak ceněn. Jeho kloubní rozsah je úžasný a trochu tím připomíná našeho Dominika Haška.

Kanada - USA: Sidney Crosby - Cam Fowler
Kanada - USA: Sidney Crosby - Cam Fowler | Foto: Reuters
35.

Carterova střela byla daleko snadnější než ta Bennova, Quick si tak opět s přehledem poradil.

35:23

Quick měl kotouč u tyčky pod kontrolou, Kunitz měl ale jiný názor, píchl několikrát do amerického brankáře a jde ven za sekání.

36.

V oslabení ale zatím nebezpečnější Kanaďané, konkrétně Benn. Trefil ale jen brusli obránce.

38.

Američanům ani tato přesilovka vůbec, ale vůbec nevychází.

38.

Kanada je v plném počtu.

38.

Američané si paradoxně vypracovali větší šanci až při plném počtu hráčů na ledě, Stastny ale kotouč přes Price neprotlačil.

39.

Američané pod dlouhé době v obranném pásmu zahraálij jen na zakázané uvolnění a tak si americká střídačka vzala time-out. Především Shattenkirk byl na ledě hodně dlouho.

Kanada - USA: americký trenér Dan Bylsma probírá s hráči taktiku proti Kanadě
Kanada - USA: americký trenér Dan Bylsma probírá s hráči taktiku proti Kanadě | Foto: Reuters
40:00

Druhá třetina je u konce, ta třetí začne zhruba v 19:39 a s vedením 1:0 do něj půjdou Kanaďané.

PŘESTÁVKA

Hraje se v obrovském tempu, na pohled i na šance je to na ledě vyrovnané, Kanaďané ale dokázali využít jedné příležitosti, která se jim naskytla, když se trefil Benn, který paradoxně daleko větší šanci využít nedokázal. Na střely vedou Kanaďané 28-22, pro Američany ale stále není nic ztraceno.

40:01

Pavelski vs. Toews na buly, začala třetí třetina.

42.

První dvě minuty třetí části jsou z obou stran hodně opatrné.

44.

Toewsova formace zavřela Američany před jejich gólmanem, vytočit se před Quicka ale nedokázali.

45.

Benn je dneska při chuti, jeho střelu Quick jej vyrazil, Crosby ale rybičkou při dorážce před prázdnou brankou neuspěl.

46.

Van Riemsdyk se objevil sám před Pricem z hranice brankoviště jej ale po přihrávce zpoza branky překonat nedokázal.

47.

Nash měl na hokejce gól, jeho střelu švihem ale zblokoval Oshie.

47.

Na druhé straně nechal Kane do tandemu na Pariseho, ten ale vypálil přesně do středu branky, Price pozorný, kotouč mu navíc nevypadl z náruče.

47.

Hodně nabitá minutka - po buly se ke dvěma střelám dostal Kunitz, první minul, druhou mu zblokoval opět bek soupeře.

Kanada - USA: Marc-Edouard Vlasic (44) - Jonathan Quick
Kanada - USA: Marc-Edouard Vlasic (44) - Jonathan Quick | Foto: Reuters
49.

Sharp schoval kotouč za brusle obránce, Quick ale kotouč po jeho ráně švihem těsně nad ledem vykopl pravým betonem.

50.

Kanaďané chybovali v rozehrávce, Kessel našel na modré Orpika, jeho střelu ale vyrazil nad.

49:56

Kessel fauloval Kunitze, který jej 2 na 1 s Bergeronem.

51.

Bombu Doughtyho srazil Callahan.

51.

Američané hráli chvíli ve třech, Kanaďané ale chybovali v rozehrávce.

53.

54.

Pacioretty vypálil z mezikruží, ovšem minul.

55.

Na jedné straně pálil Kunitz, ovšem Quick opět na místě, stejně jako o pár minut později, na druhé straně pálil tvrdě Wheeler.

Kanada - USA: kanadské fanynky
Kanada - USA: kanadské fanynky | Foto: Reuters
56.

Američanům se krátí čas, nyní se opět neprosadili, naopak Crosby šikovně podržel kotouč a beckhandem ohrozil Quicka.

58.

Carter jel s Marleauem 2 na 1, Carlsson ale prvně jmenovanému parádně odpálil kotouč z hokejky. Kdyby se jemu povedla klička, byli by před Quickem sami...

60.

Američané hrají v šesti v poli...

60.

Marleau napodruhé netrefil prázdnou branku, ale čas běží...deset vteřin do konce.

KONEC

KANADA SE UBRÁNILA A POSTUPUJE DO FINÁLE!

KONEC

Američané v Soči dosud hráli skvěle, i ve čtvrtfinále proti Česku podali lepší výkon než Kanaďané proti Lotyšům v souběžně hraném souboji, ovšem vzájemná konfrontace vyzněla pro Kanadu. Paradoxně vítězové postoupili po gólu Benna, který nepadl po nějaké vypracované akci, ale po teči (byť chtěné) nahození od modré čáry.

Kanada - USA: radost na kanadské střídačce
Kanada - USA: radost na kanadské střídačce | Foto: Reuters
KONEC

Ode mne je to pro dnešek všechno, další novinky z hokejového turnaje v Soči ale můžete sledovat ZDE! Krásný zbytek pátečního večera a dobrou noc.