Play off Tipsport extraligy • Sedmý zápas finále • 18:15

3:4
HC Škoda Plzeň
26. Balaštík (Čech, Leška), 39. Ondráček (Köhler, Čajánek), 60. Čech
22. Balej (Vlasák), 36. Johnson, 50. Kovář, 97. Straka

Dobrý den, vítejte u dnešního online přenosu, který zcela jistě završí letošní ročník hokejové Tipsport extraligy. Finále mezi Zlínem a Plzní dospělo do sedmého zápasu, které už definitivně rozhodně o novém držiteli titulu. Rozhodující utkání začíná ve Zlíně v 18:15.

Hokej, Plzeň - Zlín: Jan Kovář - Petr Čajánek
Hokej, Plzeň - Zlín: Jan Kovář - Petr Čajánek | Foto: CPA

Ve Zlíně je pochopitelně beznadějně vyprodáno, dnes už totiž není kam uhnout. Jen vítěz bere vše, jasného favorita ale zápas nemá. U sázkových kanceláři si můžete na výhru domácích vsadit v kurzu 2,45, na hosty v kurzu 2,55.

V celé sérii a u Zlína obzvláště ale platilo, že se mu doma příliš nedaří. Začalo to už v semifinále s Třincem, od té doby včetně téhle série Ševci ze šesti zápasů na vlastním ledě čtyři prohráli.

Ať už dnes zápas dopadne takoliv, extraliga a celý Zlín se budou loučit s obráncem Martinem Hamrlíkem, který po letošní sezoně ukončí kariéru. Pokud nezmění názor, bude to dnes jistě jeho poslední soutěžní zápas.

PSG ZLín: Sedláček - Linhart, Hamrlík, Tesařík, Řezníček, Horák, Zámorský, Matějíček, Urbanec - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, Veselý - Melenovský, Holík, Fořt - Okál, Koustourek, Čech.

Škoda Plzeň: Mazanec – Frolo, Jeřábek, Špaček, St. Pierre, Hanzlík, Slovák, Mozík, Boháč – Balej, Sýkora, Kratěna – Vlasák, Straka, Kašpařík – Lev, Kovář, Dvořák – Petruška, Johnson,Pletka.

Sedmé finále určí extraligového mistra teprve potřetí v celé historii. V roce 2003 se radovala z mistrovského titulu proti Pardubicím Slavia, která na sedmý zápas urvala mistrovský titul i v roce 2008 s Karlovými Vary.

Jisté také je, že se dnes rozhodně nepojedou samosatné nájezdy. Pokud neskončí zápas po šedesáti minutách v základní hrací době, bude se hrát prodloužení tak dlouho, dokud někdo nedá gól.

Do sestavy Zlína se vrátil útočník Filip Čech a domácí, které celé play off kosila zranění, mohou hrát zase na čtyři formace. To hosté budou jednoho klíčového hráče postrádat. Kvůli zranění nehraje útočník Petr Vampola.

Utkání bude řídit dvojice Baluška - Jeřábek, na čarách Barvíř - Blümel.

Narvaná hala až po střechu je ve Zlíně připravena, vrchol tuzemské hokejové sezony za malou chvíli začne.

1

Utkání právě začalo.

1

Plzeň začala náporem. Johnson ale Sedláčka u levé tyče zpoza brány nepřekvapil, domácí brankář pak schoval do lapačky lehké nahození Kašpaříka ze středního pásma.

2

První zákrok už má také Mazanec. Balaštík se vydal do útoku po pravém křídle a střílel bekhendem.

2

Znovu Balaštík! Plzeň přežila první těžké chvíle. Rána zlínského útočníka Mazancovi propadla mezi tělem a paží a puk projel jen pár centimetrů vedle jeho levé tyče.

3

Hra má parádní tempo. Kovář si udělal kolečko z rohu až mezi kruhy a střílel těsně vedle, dořpedu pak vyrazil v plné rychlosti rozjetý Čajánek. Ani on v brejku ale bránu netrefil.

4

Zlín bude hrát přesilovku. Martin Hamrlík chtěl zatáhnout puk do třetiny, ale Tomáš Vlasák ho fauloval a dostal dvě minuty za podražení.

5

Zlín déle než minutu bojoval o to, aby se vůbec dostal do pásma. Pak po přihrávce Lešky střílel z pravého kruhu Tesařík, Mazanec vyrazil puk do ochranné sítě a domácí tlak přerušil.

6

Tomáš Vlasák naskočil na led. Plzeň se této přesilovce jednoduše ubránila.

6

Holík ve stoje vymíchal tři hráče a hledal Tesaříka, ten ale puk ze vzduchu netrefil a pak neuspěl ani Melenovský.

8

Další přesilovka pro Zlín. Nicholas Johnson se nešikovně otočil a trefil holí do obličeje Ondráčka.

9

Zlín ale hraje i druhou přesilovku špatně. Zámorský dokonce vystavil Čajánka do ofsajdu.

9

Mazanec chytil ránu Linharta a pak St. Pierre hodně drsně čistil prostor na brankovišti. Köhlera poslal obličejem k ledu hned dvakrát.

10

Tesařík nestihl puk v útočném pásmu a střílel z ofsajdu. Plzni se to vůbec nelíbí, protože rána trefila Mazance.

10

Hosté hrají v plném počtu.

11

Plzeň po dlouhé době zkusila útočit. Rána Špačka ale až k Sedláčkovi neprošla.

13

Mezihru plnou nepřesností zakončil Zlín zakázaným uvolněním.

13

Špačkova bomba byla znovu nepřesná. Plzeň tlačí.

14

Jenže Kovář před bránou nikoho nenašel a Zlín vyhodil puk na zákázané uvolnění.

14

Zlín bude hrát třetí přesilovku. St. Pierre za bránou Zlína podrazil Ondráčka a dostává za zbytečný útočná faul dvě minuty.

15

Zámorskému rána od modré vůbec nesedla a Slovák razantně poslal puk až k Sedláčkovi.

15

Domácí měli pásmo a dávali si puk ze strany na stranu, rozhodčí ovšem píská. Veselý stál v brankovišti a bude se vhazovat ve středním pásmi.

16

Köhler zpoza obránce trefil jen Mazance.

17

Plzeň přečkala i třetí oslabení. A to i proto, že Köhlerovi nesedla křižná přihrávka Lešky na čepel ideálně.

17

Kovář se hned poté dostal před Sedláčka a v krkolomné pozici nehrál hokejkou, ale pravou i levou bruslí. Sedláček chytí obě rány!

18

Köhler střílel, ale Mazanec dokázal puk schovat ještě před dojíždějícím Balaštíkem.

19

Sedláček vyrazil ránu Kratěny nad sebe a vůbec nevěděl, kde puk spadne. Měl ho ale pod kontrolou Tesařík, který ho odvezl do bezpečí.

20

Pletka kličkoval už dva metry před modrou čárou a logicky pak vystavil rychlejšího Baleje do ofsajdu. Už se hraje poslední minuta první třetiny.

20

První třetina skončila.

Sedmé finále nabídlo v první třetině hokej ve skvělém tempu, ale na gól ve Zlíně zatím čekáme. Domácí měli mírně navrch, to ale bylo dáno tím, že hráli tři neúspěšné přesilové hry.

21

Druhá třetina začala.

22

GÓÓÓL! Plzeň vede 1:0! První chyba se zrodila v obraně Zlína, Jozef Balej byl mezi kruhy úplně volný a po přihrávce Vlasáka nedal Sedláčkovi šanci.

Hokej, Zlín - Plzeň: radost Plzně
Hokej, Zlín - Plzeň: radost Plzně | Foto: Lukáš Drštička
23

Okál se probíjel po levém křídle, ale byl sám. Spoluhráči šli střídat.

25

Zlín se dobrým napadáním dostal do šance. Linhart ale bombou trefil jen boční síť.

25

Čech tečoval ránu Hamrlíka těsně vedle.

26

GÓÓÓL! Zlín srovnává na 1:1! Dlouhý tlak domácích končí gólem! Horák nádhernou křižnou přihrávkou našel před bránou Lešku, který puk poslal před prázdnou bránu Čechovi. Ten trefil ale po krátkém ťukeci tyč a dorážet puk do prázdné brány musel až po něm Jaroslav Balaštík.

Hokej, extraliga, Zlín - Plzeň: radost Zlína
Hokej, extraliga, Zlín - Plzeň: radost Zlína | Foto: Lukáš Drštička
28

Jeřábek se prokličkoval před bránu, ale nedokázal zakončit. Puk se ovšem odrazil před Johnsona, který minul prázdnou bránu!

29

Na druhé straně vytáhl výborný zákrok proti ráně Ondráčka Mazanec.

30

Zámorský od modré doslova trefil Mazance, ale puk se odrazil na hokejky plzeňských hráčů.

31

Před Kratěnou a Vlasákem se otevřela zlínská obrana, ale Hamrlík se vrátil a výborně Vlasákovu přihrávku přečetl.

32

Tesařík nedobrou rozehrávkou dostal Zlín na chvíli do úzkých. Sedláček musel krýt dvě střela Lva.

33

Čajánek se probíjel středem, St. Pierre jeho střelu přizvedl do ochranné sítě.

35

Plzeň byla ve vlastním pásmu hodně rozhozená, ale domácí toho nedokázali využít. Fořt mířil jen doprostřed brány.

36

Rána Jeřábka byla tak prudká, že jí Sedláček lapačkou jen vyrazil. Teď tlačí v pásmu Plzeň.

36

GÓÓÓL! Plzeň vede 2:1! A z velkého tlaku je také druhý gól Plzně. Nicholas Johnson s lehkou nešťastnou tečí Řezníčka trefil z levého kruhu růžek brány!

37

Plzeň byla blízko i třetí branky, Jozef Balej ale ze dvou metrů minul úplně prázdnou bránu!

39

GÓÓOL! Zlín srovnává, 2:2! A začínáme zase od nuly! Čajánek za bránou vyhrál klíčový souboj se Špačkem, Köhler ho zavezl do brankoviště a Jiří Ondráček nekompromisně dorážel pod víko!

Extraliga, Zlín - Liberec: radost Zlína
Extraliga, Zlín - Liberec: radost Zlína | Foto: Lukáš Drštička
40

Sedláček v klidu schoval střelu Straky do rukavice.

40

Plzeň bude hrát první přesilovku. Veselý sedm vteřin před koncem třetiny úplně hloupě narazil za bránou Plzně Hanzlíka na hrazení a dostává právěm dvě minuty.

40

Druhá třetina skončila.

Během druhé dvacetiminutovky jsme viděli čtyři góly, ale k velkému poháru pro vítěze extraligy mají pořád oba týmy stejně blízko i daleko. Hraje se 2:2. Plzeň dvakrát vedla, ale Zlín dokázal rychle bleskově srovnat. Při odchodu do kabin ovšem hodně kroutil hlavou hostující Jozef Balej. To on měl za stavu 2:1 na holi jasný gól, kterým mohl zlomit zápas, jenže ze dvou metrů netrefil prázdnou bránu a domácí z protiakce srovnali.

41

Třetí třetina začala.

42

Domácí hrají ještě v oslabení, ale Plzni se přesilovka vůbec nedaří. Dokonce se bude vhazovat před Mazancem.

42

Slovák zlomil hůl, puk si vzal Leška a Zlín zbytek oslabení zvládne s pukem na jeho holi.

43

Plzeň střídá tři pětky a Zlín okamžitě reaguje a hraje stejně. Je to boj, který teď přerušil Straka, protože na brankovišti srazil Sedláčka a tomu spadla helma. Kapitán Plzně se sportovně omlouvá.

44

Velká šance Zlína! Okál v plné rýchlosti vlétl mezi obránce a najednou byl sám před Mazancem. Stál ale moc blízko a nestihl zamířit.

46

Už se ale hraje o hodně opatrněji, než v prvních dvou třetinách. Je vidět, že nechce nikdo udělat chybu. Čajánek se dostal jen ke střele z dálky a neměl nárok.

47

Zakázané uvolnění Zlína. Obránce nahazoval puk asi metr před červenou čárou.

48

Zlín zahrál další icing. Oba týmy hrají jednoduše a na jistotu.

49

Balej v nenápadné akci výborně vystřelil z mezikruží. Sedláček kopl betonem na poslední chvíli.

50

GÓÓÓL! Plzeň vede 3:2! Tohle přišlo jako blesk z čistého nebe, už se totiž zdálo, že je po akci, jenže Jan Kovář zpoza brány překvapil Sedláčka u pravé tyče a o jeho beton poslal puk do sítě! Plzeň dělí od prvního titulu deset minut!

51

Na řadě je Zlín. Veselý byl ale při snaze o ránu zastaven a Plzeň vyhodila puk na zakázané uvolnění.

52

Stejně jako Kovář to zkoušel na druhé straně Čajánek, Mazanec si ale tyč pohlídal.

53

Plzeň teď zvládá držet systém a Zlín má problém projít přes střední pásmo.

54

Kostourek obral Slováka, jenže Holík poté nedokázal vystřelit.

55

Plzeň dělí pět minut od titulu, Zlín nemůže získat pásmo na delší tlak.

56

Tesařík střílí z levé strany a Zlín konečně vybojoval vhazování před Mazancem.

57

Puk už je ale zase daleko od Mazance. Plzeň brání skvěle.

58

Tři minuty do konce. Zlín začíná útok zase od vlastní brány.

58

Holík pálí z pravého kruhu půl metru vedle, při druhém pokusu upadl, ale rozhodčí už asi vylučovat nebudou.

59

Dvě minuty do konce a Zlín  hraje zase ve vlastním pásmu.

59

Mazanec minutu a půl před koncem zastavuje střelu Ondráčka. Zlín má pásmo.

Domácí si berou oddechový čas.

59

Zlín hraje v šesti. Köhler byl v obrovské šanci zahákován, Kovář dostává dvě minuty a Zlín bude hrát šest na čtyři!

59

Zámorský trefil od modré Mazance. Bude se zase vhazovat.

60

Tesařík střílel vedle a bude se zase vhazovat před Mazancem. Dvacet vteřin do konce.

60

GÓÓÓL! Zlín srovnává - 3:3! Neuvěřitelné, Plzeň deset vteřin před koncem prozatím přichází o mistrovskou radost. Filip ČECH napřáhl k životní ráně. Mazanec nic neviděl a byl bez šance!

60

Třetí třetina skončila.

Mistra letošní ligy určí až prodloužení. Zlín v infarktovém závěru deset vteřin před koncem srovnal na 3:3. Plzeň přišla v utkání i potřetí o vedení a doslova mezi prsty ji prozatím utekla mistrovská radost. Utkání rozhodne jediný gól. Po přestávce se bude hrát na náhlou smrt, dokud nepadne gól.

Obdiv si zaslouží ale obránce Plzně Tomáš Slovák. Dvacet vteřin před koncem zápasu totiž přiznal svou teč zlínského nahození a domácí získali v pásmu klíčové buly, po němž Čech vyrovnal. Fair play gesto, které v Česku nemá obdoby, možná vzalo hostům titul. Ale nepředbíhejme.

61

Prodloužení začalo.

61

Neuvěřitelné! Straka jel sám na bránu, ale možná i kvůli faulu nedokázal zakončit a na druhé straně zachránil Plzeň Mazanec proti dorážce Veselého. Nechybělo moc a byl konec!

62

Zlín už skoro slavil titul! Po akci Holíka netrefil ze tří metrů bekhendem prázdnou bránu Okál!

63

To jsou nervy. Tenhle zápas vrcholí neuvěřitelným dramatem. To teď trošku uklidnilo nahození Straky, po kterém Sedláček raději podržel puk a přerušil hru.

64

Zakázané uvolnění Plzně. Hosté jsou v prodloužení pod tlakem.

65

Po tom divokém začátku se hra trošku uklidnila a hraje se zase trošku opatrněji.

67

Špačkovi prošel hraniční zákrok na Veselého, ani rozhodčí do průběhu utkání nechtějí moc zasahovat. Kováře v protiakci zastavil ofsajd.

68

Obrovská šance Plzně! Hosté zahráli situaci tři na dva výborně, Balej střílel z mezikruží, ale Sedláček vytáhl parádní zákrok!

69

Leška střílel z velké dálky, Mazanec vykopl puk do rohu a oba týmy střídají.

70

A šance pro Zlín! Kostourek před brankovištěm ale dlouho zpracovával Čajánkovu přihrávku a pak nezamířil přesně!

72

Kostourek se znovu rozjížděl, ale hosté si ho tentokrát pohlídali a ke střele ho nepustili.

73

Zámorský obrovskou chybou při rozehrávce poslal do samostatného úniku Martina Straku, Sedláček znovu fantastickým zákrokem drží remízu!

74

Po Leškově nahození se bude vhazovat před Mazancem.

75

Straka měl v prodloužení třetí šanci, tahle pozice ale byla ze všech nejhorší. Sedláček jeho ránu z úhlu chytal.

76

Ofsajdy na obou stranách.

77

Po obrovské chybě Špačka minul před bránou Kostourek!

77

Dva na jednoho pro Zlín! Holík střílel příklepem nad.

78

Jeřábek střílel prudce, ale Sedláček si puk našel.

79

Zakázané uvolnění Zlína.

79

Sedláček s problémy chytil střelu Kováře.

80

Už to vypadá, že zápas půjde do druhého prodloužení. Krátce před koncem toho prvního se bude vhazovat ve středním pásmu.

80

První prodloužení skončilo.

V prvním prodloužení gól nepadl, i když k němu měly oba týmy hodně blízko. Rozhodně se nehrálo nijak opatrně a obrovských šancí bylo k vidění sposty, jenže střelci zatím ve všech případech selhali. Tohle finále půjde do druhého prodloužení.

81

Druhé prodloužení začalo.

A Plzeň hraje bez Jaroslava Špačka, který se převlékl do trenérského a zase velí hostující střídačce.

82

Mazanec chytil nahození ze středního pásma, na druhé straně netrefil bránu Kovář.

83

Slovák střílel od modré, ale lapačka Sedláčka byla na správném místě.

84

Köhler chtěl nahození od modré tečovat, ale dráhu puku úplně zastavil.

85

Kašpařík po obrovské chybě ve zlínské rozehrávce napálil příklepem z mezikruží puk do horní tyče, Zlín žije!

87

Mazanec za bránou upadl, ale Zlín se nedokázal dostat k puku.

88

Čajánek bombou zpoza modré napálil lapačku Mazance. Už se hraje druhý nejdelší hokejový zápas v české historii.

89

Leška z úhlu překvapil Mazance. Tomu vypadl kotouč z lapačky a skákal po brankové čáře, plzeňský gólman se ale včas zorientoval! Obrovské štěstí teď měli zase hosté.

90

Další chyba ve zlínské rozehrávce a Vlasák v obrovské šanci tři metry před bránou minul!

90

Kašpařík hokejkou trefil brankáře Sedláčka do hlavy. Tomuhle střetu se určitě mohl vyhnout, ale rozhodčí i teď nechávají volný metr a vylučovat nebudou. Nařizují pouze vhazování ve středním pásmu.

91

Na střety s gólmany je to 1:1. Balaštík na druhé straně sundal masku Mazancovi.

92

Lehká teč střílené přihrávky končí těsně vedle plzeňské brány!

93

Mazanec si poradil se střelou Veselého.

94

Tvrdá rána Slováka trefila Sedláčka přímo do hlavy. Hra je přerušena, ale zlínský brankář je v pořádku.

94

Rána ze středního pásma se od zadního mantinelu odrazila zpátky do brankoviště Sedláčka, který měl velké problémy, ale puk chytil.

96

Linhart trefil bolestivě Johnsona, který odchází střídat.

97

GÓÓÓL! PLZEŇ JE MISTREM!!! Z ničeho nic se puk odrazil před bránu na hůl Martina Straky, který se štěstím procedil puk někde pod vyrážečkou Sedláčka a Plzeň přepisuje svou historii. Poprvé v historii je mistrem!

Plzeňské oslavy propukly. Někteří hráči se neubránili slzám, Martin Straka se objímá se svým bratrem Michalem na střídačce Plzně, zatímco Zlín sedí na střídačce jako opařený.

Za tenhle zápas, nejdelší finále české historie, by si i Zlín zasloužil i kousíček poháru. Nevyhrál lepší, vyhrál šťastnější.

Zlínský stadion křičí: Pro nás jste mistři, zatímco Zlínští stále nemohou konci uvěřit. Ta rána Straky přišla jako blesk z čistého nebe.

Plzeň v play off odehrála 20 zápasů za 44 dní, to je nejvíc v historii. Takhle dlouhou a náročnou cestu za mistrovským titulem ještě nikdy žádný mistr neurazil.

Plzeň slaví a čeká na pohár, mezi hráči už koluje čepovaná dvanáctka.

Petr Čajánek jako kapitán Zlína přijíždí k šéfovi extraligy Josefu Řezníčkovi a přebírá od něj stříbrnou medaili. Ale rád za ní rozhodně nění a odmítl si jí dát na krk.

Oba týmy si teď podávají ve středovém kruhu ruce a teď už to bude jen o Plzni. Za malou chvíli Martin Straka zvedne nad hlavu mistrovský pohár, který Plzni v 97. minutě, ve druhém prodloužení sedmého zápasu, sám vystřelil.

"Dnešek si chci užít a uvidíme, co bude dál. O reprezentaci ani případném konci kariéry se teď nechci bavit," řekl Martin Straka v rozhovoru pro Českou televizi.

"Mrzí nás to, bylo to o štěstí, to se přiklonilo Plzni a já jim gratuluji. Šance jsme měli, ale vrátit se to už nedá. Hokeji ve Zlíně jsem zasvětil celý život, užil jsem si to a budu na to vzpomínat. Vyhrál jsem tady titul a hrál poslední zápas ve finále," řekl zase Martin Hamrlík. Obránce Zlína, který končí kariéru.

Ondřej Kratěna právě přebral svou osmou zlatou medaili v kariéře a je v tomhle měřítku novým českým rekordmanem. Tohle se nikomu nepovedlo.

"Bylo to nejtěžší finále ze všech, málem jsme o něj přišli. Nevzdali jsme to, zahodili jsme gól před koncem za hlavu a... Ne, mně se těžko hledají slova, já jsem fakt šťastnej," řekl rekordman Kratěna.

Martin Straka a Michal Dvořák jako první zvedli nad hlavu mistrovský pohár!

A teď už s pohárem všichni hráči Plzně přijeli před sektor plzeňských fanoušků, kde také vznikne první mistrovská fotka tohoto týmu.

Zlínský stadion se mezitím loučí s Martinem Hamrlíkem.

V Plzni dnes bude hodně dlouhá noc a hokejisty čeká s pohárem určitě hodně náročná cesta na západ Čech. Slzy štěstí ukáply i Tomáši Vlasákovi, který vyhrál svůj první titul v kariéře.

Martin Hamrlík odhazuje kusy své výstroje do hlediště. Brusle ale pověsí na hřebík asi až v kabině. Tleská mu celý stadion i spoluhráči.

"V prodloužení jsem se srazil s Čajánkem a zranil jsem si koleno, tak jsem to nedohrál. Byli tam připravení další beci a já to klukům nechtěl zkazit. Děkuji Zlínu za krásnou sérii, oni už ale titul mají a my ho potřebovali víc," řekl Jaroslav Špaček se zlatou medailí na krku.

Hráči Plzně se stále radují na ledě. Čeká je hodně bouřlivá oslava. Gratulaci do Plzně posílá i redakce Aktuálně.cz. Letošní sezona vyvrcholila nádherným finále, které rozhodl neuvěřitelný sedmý zápas. S konstatováním, že mistrem České republiky pro sezonu 2012/13 je HC Škoda Plzeň, se s vámi loučíme a přejeme hezký zbytek večera. Z hokeje to ale letos není všechno, už ve čtvrtek začne v Brně domácí podnik Euro Hockey Tour a 3. května rozehraje česká reprezentace zápasem s Běloruskem mistrovství světa.