Zlato nebude. Češi padli s Finskem a budou hrát o bronz

FOTO Češi polykají smutek, Finové slaví postup do finále
Je konec, čeští hokejisté si letos o titul mistrů světa nezahrají.
Kapitán Tomáš Rolinek vedl český tým do semifinálové bitvy s Finy pozitivně naladěný. Po 60 minutách hry ale naději na zlato vystřídal smutek.
O třetí místo budou bojovat proti Švédsku.
Zatímco český gólman Alexander Salák inkasoval třikrát (tedy vlastně dvakrát, jeden gól padl při power play do prázdné branky), jeho protivník zůstal s čistým kontem.
Aktualizováno 24. 5. 2014 20:21
Čeští hokejisté v semifinále mistrovství světa prohráli s Finskem 0:3 a budou hrát o třetí místo.

Minsk - Čeští hokejisté v semifinále MS v Minsku prohráli s Finskem, když svému soupeři nedokázali vstřelit ani gól a budou v neděli hrát o třetí místo.

Finové, kteří zvítězili 3:0, své branky rozprostřeli do všech třetin. Dvakrát se trefil Lehterä, jednou Immonen.

Soupeřem Růžičkových svěřenců v boji o třetí místo bude Švédsko, Finy čeká ve finále Rusko.

Všechno špatně. Od začátku...

Po výborném čtvrtfinálovém představení tu je těžké vystřízlivění. Čeští hokejisté totiž proti Finům v semifinále letošního šampionátu tahali téměř od začátku za kratší konec. Po povedených prvních třech, čtyřech střídáních se přelilo těžiště hry blíže k Salákovi a začaly problémy.

Ty se završily v deváté minutě, kdy se po rychlém kontru Finů prosmýkl šikula Lehterä kolem Vitáska a jednou rukou poslal kotouč za záda Saláka – 0:1. „Bylo vidět, že na ně od začátku nemáme. Nevím, jestli nám chyběly síly, nebo co se stalo, ale nešlo nám to, málo jsme se rvali,“ smutnil po zápase v rozhovoru pro Českou televizi kapitán Tomáš Rolinek.

A jeho slova on i spoluhráči potvrzovali v dalším průběhu zápasu. Ve druhé třetině i díky dvěma přesilovkám se sice Češi dostali do tlaku, vyloženou gólovou šanci si ale až na dva centry a jeden pokus Jágra nevypracovali.

... druhý gól při přesilovce rozhodl

Naopak, jak je snadné dát gól v početní výhodě, ukázali svému soupeři Finové ve 32. minutě, když Immonen propasíroval kotouč za Salákova záda po kombinaci s Karalahtim a Kontiolou. O pět minut později tečoval kotouč těsně mimo Rinneho svatyni Zaťovič a ve třetím dějství Růžičkova parta zmar zakončila.

Místo tlaku totiž přišly další hloupé fauly – navíc lídrů Rolinka s Jágrem, přičemž druhý jmenovaný si svým házenkářským vystoupením na trestné lavici koledoval hodně výrazně o desetiminutový osobní trest – a bylo rozhodnuto.

Češi dokázali zmáčknout soupeře až v posledních desítkách vteřin při power play, jenže když za Rinneho záda neprotlačil kotouč Jágr, Hertl, ani Sobotka, uzavřel skóre střelou do prázdné branky Lehterä.

Čeští hokejisté si tak v sobotu od 15:30 hodin zahrají o bronz s neúspěšnými obhájci titulu ze Švédska, večerní finále pak obstarají Finové, kteří byli v základní skupině de facto jednou nohou od vyřazení z turnaje, a dosud suverénní Rusové.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - semifinále:

ČR - Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Lehterä (Hietanen, Mäntylä), 32. Immonen (Karalahti, Kontiola), 60. Lehterä (Komarov, Immonen). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Bulanov (Rus.) - Dahmen (Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 14.378.

ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Novotný, Červenka - Klepiš, Sobotka, Hertl - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Jan Kovář (27. Martin Růžička), Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Kivistö, Marttinen - Pakarinen, Kontiola, Lehterä - Komarov, O. Jokinen, Haula - Palola, Immonen, Jormakka - Huhtala, Salomäki, T. Sallinen. Trenéři: Erkka Westerlund, Lauri Marjamäki, Ari Moisanen a Hannu Virta.