reklama

Zlín chystá rekonstrukci stadionu Luďka Čajky za 500 milionů

Zlín chystá rekonstrukci stadionu, azyl zatím nehledá Případná rekonstrukce Zimního stadionu Luďka Čajky bude stát zhruba půl miliardy korun. Foto: HC PSG Zlín
Fanoušci hokejového Zlína by se v nejbližších letech mohli dočkat moderní haly. Rada města podpořila záměr spolku HC PSG Zlín zrekonstruovat Zimní stadion Luďka Čajky.

Praha - Fanoušci hokejového Zlína by se v nejbližších letech mohli dočkat moderní haly. Rada města podpořila záměr zapsaného spolku HC PSG Zlín zrekonstruovat zimní stadion Luďka Čajky.

Hlavní ale bude, jak se k chystané rekonstrukci postaví ministerstvo školství, které do konce dubna rozhodne o tom, zdali Zlínu přiklepne dotaci. Náklady na rekonstrukci jednoho z nejstarších stadionů v české extralize se totiž odhadují na necelých 500 milionů korun a až 69 procent rozpočtu by měla pokrýt dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Žádost již byla odeslána a momentálně je v procesu posuzování,“ řekl Aktuálně.cz Karel Adamík, generální manažer PSG Zlín.

Zbylé finance by mělo zajistit město a další partneři. Podpora radních však byla podmíněna několika podmínkami. „Tou první bylo, že projekt musí být v souladu s územním plánem, což je. Dále například požadujeme, aby bylo možné případný finanční podíl města rozložit do více let,“ uvedl primátor Zlína Miroslav Adámek.

Poslední opravy před půl stoletím

Zimní stadion Luďka Čajky byl uveden do provozu v roce 1957, o pár let později zastřešen a od té doby na něm nebyly z hlediska větších investic provedeny žádné změny. „Rekonstruovalo se pouze osvětlení, chlazení a byly vyměněny sedačky. Bylo uděláno velmi málo a už v tuto chvíli přestává vyhovovat parametrům 21. století,“ přiznává Adamík.

Rekonstrukce se bude týkat nejen vnitřních prostor haly, ale také vnějšího pláště a přístaveb. Současné plány počítají s modernizací celého hlediště s výjimkou kotle, dojde k rozšíření chodeb, zlepší se přístup k ledové ploše a vybudován bude i prstenec sky boxů. „Změny budou dalekosáhlé. Jejich výsledkem by měl být zvýšený komfort a důstojnější prostředí pro návštěvníky, zaměstnance zimního stadionu a hlavně pro hráče všech kategorií,“ uvedl.

Azyl jinde? Jen v krajním případě

Stadion aktuálně pojme sedm tisíc fanoušků. Na zápasy extraligy jich na něj zavítá v průměru necelých pět tisíc. „Kapacita stadionu zůstane po rekonstrukci zachována,“ poznamenal Adamík.

Extraligových zápasů by se však rozsáhlá rekonstrukce, která je rozložena do tří etap, dotknout neměla. „Bude se pracovat i v době, kdy budou oba stadiony v provozu. Pracujeme ale i s tou variantou, že bychom se na několik zápasů stěhovali, ale to je věc, kterou bychom chtěli až jako poslední. Pouze pokud by byla nevyhnutelná,“ dodal Adamík.

Termín, kdy opravy začnou, zatím známý není. Rozhodující bude, zda se zapsanému spolku HC PSG Zlín, který o dotaci požádal, na ni podaří dosáhnout. Pokud vše půjde podle plánů, měla by se rekonstrukce stihnout podle Adamíka do dvou let od započetí prací. 

Navrhované etapy rekonstrukce a přístavby ZS Luďka Čajky

1. etapa – vybudování vestavby mezi ZS Luďka Čajky a PSG arénou. Vznikne zde obslužný koridor s rampami a parkoviště, šatny, restaurace, dojde k propojení ledových ploch atd.

2. etapa  výstavba šatny hostů, přístavby, mimo jiné vznikne nová ošetřovna, prostor pro zdravotní službu, nová sociální zařízení, kompletní modernizace hlavního objektu, rozšíření chodeb, zlepší se přístup k ledové ploše, modernizace zázemí pro fanoušky a sportovce

3. etapa  vestavba mezi ZS Luďka Čajky a sportovní halou, postaví se prostorné podzemní parkoviště a zvýší se obslužní prostor pro fanoušky, pokladny a vstupy pro fanoušky

reklama