reklama

Znojmo chce Winter Classic. Do tří let na místním letišti

Znojemští hokejisté sní o zápase pod širým nebem. Ten by se mohl uskutečnit do tří let. Pojďte si s námi projít areál letiště na Hatích, který se jeví jako nejlepší varianta pro tuto událost. Znojemští hokejisté sní o zápase pod širým nebem. Ten by se mohl uskutečnit do tří let. Pojďte si s námi projít areál letiště na Hatích, který se jeví jako nejlepší varianta pro tuto událost. Foto: Lukáš Caha
Pro většinu klubů jsou zápasy pod širým nebem science fiction, ovšem pro Znojmo působící v mezinárodní EBEL lize se tento sen možná stane realitou. Do tří let chce na letišti za městem hostit Vídeň.

Znojmo – Pro většinu klubů jsou zápasy pod širým nebem science fiction, ovšem pro Znojmo působící v mezinárodní EBEL lize se tento sen možná stane realitou. To, co se podařilo v české lize zatím jen Pardubicím, mohou brzy uskutečnit Orli.

Ti se ještě před pěti lety trápili v tuzemské první lize. V roce 2011 však učinili odvážný krok a vydali se za hranice do Erste Bank Eishockey ligy, kterou momentálně hraje pět národností a jejíž kvalita rok od roku roste. V sezoně 2014/2015 v ní působilo více zahraničních hráčů nežli Rakušanů.

Znojmu EBEL vyhovuje, což potvrzuje i fakt, že návštěvnost domácích zápasů stále roste. Nejatraktivnější jsou duely s Vídní, která je od druhého největšího jihomoravského města vzdálená necelých devadesát kilometrů. Loni přišlo na jedno ze vzájemných utkání více než čtyři tisíce fanoušků.

Fotbalový stadion nevyhovuje, přesuneme se na letiště

Znojemští funkcionáři by chtěli z tohoto mezinárodního derby vytěžit ještě více a reálně uvažují o zápasech pod širým nebem. "V horizontu dvou tří let bychom rádi uspořádali Winter Games,“ potvrzuje prezident Orlů Pavel Ohera.

A kde by se mělo hrát? Nebude to na fotbalovém stadionu v centru, který nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí. "Zázemí je sice hotové, ale kapacita stadionu je pouhých 2599 diváků a to je pro takovou událost bohužel nedostatečné.“

Hokejisté s fanoušky by se tak měli přesunout za město do pohraniční oblasti mezi Českou republikou a Rakouskem na letiště. "Již jsme vstoupili do jednání s obchodníky, kteří tam fungují. Vídeň se tomu nebrání, šla by do toho.“

Pardubice zápas nevyprodaly, stál je patnáct milionů

Česká extraliga zažila zápas pod širým nebem pouze jednou. V roce 2011 hostily Pardubice na plochodrážním stadionu ve Svítkově Kometu Brno. Vyprodáno nebylo, nepadl ani rekord soutěže. Výhru domácích doprovázelo 17 140 diváků. Orli počítají s kapacitou pro sedm a půl tisíce diváků.

O rok později zvažovala podobnou událost na fotbalovém stadionu v Edenu Slavia, letos se o to pokoušel Litvínov. Ani jeden z klubů se k tomu však nakonec neodhodlal z důvodu náročné organizace či financí.

V EBEL hrají pod širým nebem každoročně, přišlo 30 tisíc lidí

V EBEL pořádají Winter Classic téměř každý rok. V lednu vidělo zápas Klagenfurtu s Villachem na fotbalovém stadionu u Wörthersee téměř třicet tisíc fanoušků.

V minulosti se hrálo ale i na náměstí v Lublani, pod budapešťským hradem v Maďarsku nebo v římském amfiteátru v chorvatské Pule. Do tří let to může být právě Znojmo, kdo bude tuto velkolepou událost hostit.

"Odehráli bychom dvě utkání. Jednou bychom byli domácím týmem my a jednou Vídeň,“ prozrazuje Ohera. "Jsme ve fázi kalkulací toho, kolik by to stálo, a jednáme se sponzory.“

Pro představu: Pardubice přišlo utkání ve Svítkově na téměř patnáct milionů, odhady nákladů na zápas v Edenu se pohybovaly okolo osmi milionů. Podobnou částku by mohli za zápas na letišti zaplatit i Orli. "Nejsou to pro nás nereálné peníze,“ potvrzuje Ohera.

reklama