Zvláštní sezona NHL. Rekordy se lámaly i přes snížení zápasů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
29. 4. 2013 16:30
Letošní ročník NHL, nebo alespoň její základní část, je zřejmě nejzvláštnější v celé její historii.
Hokejisté Chicaga v úvodní polovině zápasů v základní části neprohráli po 60 mnutách žádný zápas.i
Hokejisté Chicaga v úvodní polovině zápasů v základní části neprohráli po 60 mnutách žádný zápas.i | Foto: Reuters

Praha - Letošní ročník NHL, nebo alespoň její základní část, je zřejmě nejzvláštnější v celé její historii.

Osmačtyřicet kol bylo sehráno za rekordních 100 dní, a to se ještě základní část natáhla kvůli nedělnímu dohrávanému zápasu Bostonu s Ottawou.

Začalo to už loni v létě. Už tehdy bylo jisté, že jestli 96. ročník vůbec odstartuje, tak kvůli vlastníkům klubů, kteří požadovali snížení platu hráčů, to bude později než v tradičním termínu, tedy prvním říjnovém víkendu.

I když to pak dlouho vypadalo, že bude sezona stejně jako v ročníku 2004/05 zrušena, po Novém roce se ze dne na den vlastníci klubů s hráčskou asociací dohodli a 19. ledna soutěž odstartovala.

Chicago v úvodní polovině neprohrálo

Sezona však nebyla zvláštní jen tím, že místo tradičních 82 kol jich bylo odehráno o 34 méně a týmy z obou konferencí se spolu nepotkaly (prvním a zároveň posledním kláním týmů z jiných konferencí bude až finále Stanley Cupu).

Naposledy však týmy hrály podle tradičního rozdělení divizí, od příští sezony se z šesti divizí stanou jen čtyři, ve Východní konferenci pak bude hrát 16 týmů oproti čtrnácti na Západě.

Sezona navíc vedle pověstných tripů přišla o další lákladla. Po delší době se fanoušci museli obejít bez startu některých týmů do soutěže v Evropě,  Winter Classics na Nový rok pod otevřeným nebem, a zároveň i bez Utkání hvězd.

I tak si však fanoušci přišli na své. V úvodní fázi ročníku především ti z Chicaga, jejich hokejisté 24 zápasy bez prohry v základní hrací době od úvodu sezony stanovili nový rekord soutěže.

Podruhé v historii (po sezony 1990/91) pak získali Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části, když stejně jako Pittsburgh jen 12krát prohráli.

St. Louis překonal veteránský rekord

Hokejisté Tampy Bay sice stejně jako loni nepostoupili do play off, Martin St. Louis však zlomil rovněž rekord NHL. V sedmatřiceti letech se totiž stal nejstarším hráčem historie, který získá Art Ross Trophy za nejproduktivnějšího hráče základní části.

Ve 48 zápasech zaznamenal 60 bodů za 17 gólů a 43 asistencí. V závěru soutěži měl i trochu štěstí. Kvůli zlomenině čelisti vynechal 12 zápasů do té doby jasný lídr bodování Sidney Crosby z Pittsburghu, který nakonec na St. Louise ztratil čtyři body.

Po slabším začátku se dostal do vynikající formy kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin, který díky 32 gólům získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Pátým nejlepším střelcem soutěže se s 23 zásahy stal útočník Caroliny Jiří Tlustý, jen o gól méně zaznamenal útočník Philadelphie Jakub Voráček. Ten pak byl se 46 body (22+24) nejproduktivnějším českým hráčem, v celkovém pořadí soutěže pak byl osmnáctý.

Týmy obou českých hráčů se však do play off nedostaly, a tak svou dobrou střeleckou formu budou moci prodat na nadcházejícím mistrovství světa.

Jágrovi premiéra na západě nevyšla

Už podruhé za sebou na něm naopak bude chybět Jaromír Jágr, který poprvé v kariéře hrál v NHL za tým ze Západní konference. V Dallasu však zůstal jen necelé tři měsíce, když tým pomalu ztrácel šanci na postup do play off, zlákal jednačtyřicetiletého útočníka šampión z roku 2011 Boston.

Byl tak u toho, když město před třemi týdny zasáhla tragédie v podobě bombového útoku při Bostonském maratonu, kvůli němuž byl odložený již zmíněný zápas s Ottawou.

Boston se v 1. kole play off utká s Torontem, tedy týmem, který čekal na účast ve Stanley Cupu dlouhých devět let. Tak dlouho nečekal na účast ve vyřazovacích bojích žádný jiný z 29 současných týmů soutěže (Winnipeg se sice do play off po stěhování z Atlanty v roce 2011 nedostal, Atlanta však v předchozích letech ano).

Základní část se povedla především ve druhé části Washingtonu, který byl ještě po desátém kole nejhorším týmem soutěž, přesto nakonec opět zvítězil v Atlantické divizi.

Výbornou stíhací jízdu předvedl také Columbus, který byl ještě po 15 kolech nejhorším týmem Západní konference, nakonec jej o postup do play off připravila při stejném počtu bodů s Minnesotou nižší počet výher.

 

Právě se děje

Další zprávy