reklama

Hrajeme slabý hokej, přiznal šéf. Růžičku nepopravil

Finsko, konečná stanice Čechů ve Vancouveru Finsko, konečná stanice Čechů ve Vancouveru autor: Reuters
Šéf hokejového svazu zhodnotil Vancouver

Vancouver/Praha - Olympijské hry ve Vancouveru potvrdily, že český hokej do absolutní světové špičky nepatří, prohlásil šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Čtvrtfinálová porážka s Finskem pro něj nebyla žádným překvapením, i když to byl nejsnazší soupeř, s kterým se mohl národní tým v boji o semifinále utkat.

Král zároveň řekl, že by trenér Vladimír Růžička měl ve funkci pokračovat a vést mužstvo i na květnovém mistrovství světa v Německu.

"Z hry i výsledku jsem byl zklamaný, ale na druhou stranu nemůžu říci, že by mě situace překvapila nebo mi vyrazila dech. To ne. Myslím si, že si pořád stavíme vzdušné zámky a nejsme moc ochotní si přiznat, jaká je realita," řekl Král novinářům na neformálním setkání ve Vancouveru.

Kanada, Rusko? To je jiná liga

Optimismus fanoušků i veřejnosti před čtvrtfinále podle něj zvýšil fakt, že soupeřem hokejistů byli Finové. "Kdybychom šli na Švédy, tak bych upřímně řečeno neměl žádné velké očekávání. To říkám na rovinu," uvedl Král, podle nějž Česko momentálně do světové špičky - mezi Kanadu, USA, Švédsko a Rusko - nepatří.

Reprezentace nezvládla čtvrtfinálový duel na velké akci počtvrté za sebou. Kdyby se podobná situace opakovala i v příštích letech, nebylo by to podle prvního muže českého hokeje překvapení. "Šokovaný bych nebyl. Budu překvapený, kdybychom ho začali bez problémů přecházet," přiznal Král.

Čtěte také:

Neznamená to ale, že by národní tým měl své cíle upravovat. "Třeba už na nadcházejícím mistrovství světa bychom mohli uspět. Bude záležet na tom, kdo přijede ze zámoří. Že bychom mohli plánovat, že budeme vyhrávat turnaje, tak to určitě ne," řekl.

Šéf si nepřeje Růžičkův konec

I přes vancouverský nezdar Král nepředpokládá, že by ve funkci skončil kouč Růžička, který má smlouvu do konce sezony. A osobně si to ani nepřeje. "Samozřejmě ale nevím, jak to bude po výkonném výboru, až zasedne reprezentační komise. Z toho může vyplynout jiný názor," podotkl. Jasněji by mělo být již příští týden, kdy se uskuteční další jednání výkonného výboru ČSLH a kdy Růžička předloží svou analýzu olympijského neúspěchu.

Foto: Gól, smutek a slzy. Jágr a spol. na olympiádě medaili nezískají Foto: Gól, smutek a slzy. Jágr a spol. na olympiádě medaili nezískají Prohlédněte zde

Obsazení šéfa reprezentační střídačky je podle Krále problematické i proto, že není moc vhodných kandidátů. "Situace je podobná jako mezi hráči. Jmen na pořadu dne moc není. Řekl bych, že se dají spočítat na prstech jedné ruky," uvedl Král, pro kterého je navíc volbou číslo jedna stále Růžička.

V úvahu přicházejí například Zdeněk Venera, Josef Jandač, Alois Hadamczik, Václav Sýkora nebo Slavomír Lener, jehož však hokejový svaz láká do nově vznikající pozice reprezentačního šéftrenéra a profesionálního zaměstnance ČSLH zodpovědného za národní týmy všech věkových kategorií.

Že by hokejový svaz začal již nyní hledat Růžičkova nástupce, který by tým převzal pro příští sezonu, moc reálné není. Přitom řada hokejových svazů v Evropě tento postup volí. V létě už jsou totiž špičkoví trenéři pod smlouvami v klubech.

Jména na prstech jedné ruky

Podle Krále ČSLH situaci nyní zřejmě nebude řešit i proto, že Růžička již dříve avizoval, že se rozhodne, zda má zájem u národního týmu pokračovat, až po skončení sezony. Podle výsledku na olympiádě a mistrovství světa.

To je ona: Nešťastná Kubinova helma, která poslala hokejisty domů To je ona: Nešťastná Kubinova helma, která poslala hokejisty domů Prohlédněte zde

"Olympiáda nedopadla dobře, to víme všichni. Dohodli jsme se s Vláďou, že se sejdeme a promluvíme v Čechách. Nepočítali jsme s tím, že by končil. Možná ale bude situace jiná a začneme to řešit. Nedělejme z toho vědu, jmen je na prstech jedné ruky," dodal Král, jenž tak zřejmě předpokládá, že s osloveným koučem by se svaz na spolupráci dohodl.

reklama