reklama

Jatka v pětiboji: Jezdci potlučení, koně vyčerpaní

Parkur je klíčovou disciplínou moderního pětiboje. Zde může všechny naděje závodníků zhatit neposlušný kůň. Parkur je klíčovou disciplínou moderního pětiboje. Zde může všechny naděje závodníků zhatit neposlušný kůň. autor: Reuters
Pro páteční závod žen bylo k dispozici jen 12 koní

Peking - Jestli se něco čínským organizátorům olympiády nepovedlo, pak to jistě byla příprava kvalitních koní pro soutěž moderních pětibojařů a zajištění adekvátních podmínek pro parkur.

Už ve čtvrtečním závodě mužů mělo na podmáčeném písčitém terénu zřejmě dojít ke snížení překážek. K tomu ovšem nedošlo a výsledkem nešťastné čtvrté disciplíny bylo několik pádů jezdců a zranění koní.

Vyprávět by o tom mohl také český závodník David Svoboda, jenž v parkuru přišel o nadějné druhé místo a vyhlídky na medaili.

Čtěte také: Čínský kůň shodil pětibojaře Svobodu i medailové naděje

Koně ani jezdci náročný terén nezvládali, bály se zřejmě obě strany. Nižší překážky mohly pomoci k důstojnějšímu odjetí soutěže, leč nestalo se tak.

Že někteří dodaní koně nebyli zrovna skokané k pohledání, nepřímo potvrdil i páteční pětiboj žen, před nímž bylo několik zvířat vyřazeno a místo obvyklých dvou skupin se muselo jet tříkolově.

Čtěte také: Také Grolichová v parkuru spadla. Naštěstí až za cílem

Nejen ochránci zvířat si museli rvát vlasy. Tříkolový systém znamenal, že koně, kteří prošli selekcí po včerejším závodě mužů, museli absolvovat během několika hodin tři parkury za sebou a vypadali v poslední jízdě již velice unaveně, ba uštvaně.

Parkur bývá vždy ošidný. Veškeré úsilí závodníků ze tří předchozích disciplín může vylosováním špatného koně přijít vniveč. V olympijském závodě to ale bylo pravděpodobnější než při běžných závodech.

 

 

 

reklama