reklama

Jediný gay na olympiádě ukončil vládu Číny. Má zlato

Matthew Mitcham prorazil čínskou hegemonii

Peking - Čínští sportovci na domácí olympiádě dominovali. Získali 51 zlatých medalií, z toho sedm ve skocích do vody. V tomto sportovním odvětví jim unikla jediná - ze soutěže mužů z desetimetrové věže.

Už tím je sobotní úspěch Australana Matthewa Mitchama pozoruhodný. Je tu však ještě jedna zajímavá věc. Dvacetiletý skokan je totiž gay. A netají se tím.

"Nikdy bych nevěřil, že je něco takového možné. Když jsem byl těsně po svém posledním skoku, říkal jsem si: 'Tak a je to, mám stříbro a jsem za něj moc rád'. A já najednou vyhrál," popisoval Mitcham po sobotním závodě své pocity.

Čtěte také: Zázračné dítě zklamalo. Daley olympiádu nezvládá

Zlato přálo svému kolegovi i "zázračné dítě" britských skoků do vody, čtrnáctiletý Tom Daley. "Jsem velmi rád, že Matt vyhrál. Těší mě, že zlato nezískal Číňan. Byla tím prolomena jakási bariéra, že je není možné porazit," citoval ho list Daily Mirror.

V Pekingu soutěžilo podle oficiálních údajů celkem 11 028 atletů z 204 zemí, z toho se jich otevřeně k homosexuální orientaci hlásilo pouhých deset. Mitcham byl z této desítky jediným mužem.

Mitcham reprezentoval svoji zemi ve skocích z třímetrového prkna i desetimetrové věže.

Matthew Mitcham Mitcham pláče na rameni svého trenéra. Právě získal olympijské zlato. Foto: Reuters

V prvním závodě obsadil v semifinále až šestnácté místo a do finálové dvanáctky nejlepších se nedostal. Na první místo ztratil přes sto bodů, jeho silnější disciplína ale byla stále před ním.

Desetimetrová věž už byla o něčem jiném, přesto málokdo věřil, že je někdo schopen prorazit čínskou hegemonii.

Dvacetiletý Australan postupoval ze semifinále z druhé pozice a po pěti finálových skocích ztrácel na vedoucího Číňana Zhoua přes třicet bodů.

Čtěte také: Čína dokázala světu, že to dokáže. Měnit se nehodlá

Domácímu reprezentantovi se pak poslední skok příliš nevydařil. 74,8 bodu byl jeho nejhorší finálovou známkou. I tak potřeboval ke zlatu Mitcham předvést výkon přes 107 bodů, což znamená skok na hranici lidských možností.

Můžeme Číňany porážet

On ale dokázal ještě víc. Perfektním skokem si od rozhodčích vysloužil čtyři absolutní známky 10 a do výsledků si zapsal 112,1 bodu. Nejvíc, co kdy skokan do vody na olympijských hrách dostal.

"Byl to jeho nejlepší skok, a proto jsme si ho nechali až na konec," zářil spokojeností závodníkům trenér Chava Sobrino.

Skoky do vody V Londýně chce uspět i Daley. Foto: Reuters

Jeho svěřenec porazil Číňana o téměř pět bodů a 84 letech vybojoval pro Austrálii zlatou medaili ve skocích do vody. Tu oslavil slzami štěstí na trenérově rameni.

„Když to dokázal on, můžeme teď i my ostatní. Nyní je možné, že třeba i za čtyři roky v Londýně vyhraje Brit," vzhlížel k domácí olympiádě Tom Daley.

Právě on by mohl být v osmnácti letech největším adeptem na zlato. „Potřebuji se naučit nějaké těžší skoky, vypilovat je a doufat, že se v Londýně vše podaří," uzavřel nyní čtrnáctiletý skokan.

reklama