24. 1. 2010 22:28
Češi mají první výhru ve čtvrtfinálové skupině
Filip Jícha
Filip Jícha | Foto: Reuters

Innsbruck - V prvním zápase čtvrtfinálové skupiny na mistrovství Evropy získali čeští házenkáři do tabulky první dva body. V Innsbrucku dnes zdolali Slovinsko 37:35, dvanáct branek dal Filip Jícha.

Výhra nad Maďarskem českým hráčům zvedla sebevědomí a po přesunu na jih Rakouska předvedli hlavně v prvním poločasu skvělou házenou. V brance dal tentokrát asistent trenéra Jiří Míka před Galiou přednost Štochlovi a ten se mu za důvěru odvděčil kvalitním výkonem.

Také Slovinci začali hrát osobní obranu na nejlepšího českého střelce Jíchu, ale on i jeho spoluhráči se s tím dokázali vyrovnat. Na úvodních 11 brankách se podílelo sedm hráčů.

Na poslední akcí před ME, na turnaji v Dánsku, prohráli čeští házenkáři se Slovinskem o sedm branek a evidentně se z toho poučili.

Základem dnes opět byla kompaktní obrana, za níž zářil Štochl, který si v prvním poločase udržel téměř padesátiprocentní úspěšnost zákroků a slovinské střelce přiváděl k zoufalství. Ještě v desáté minutě vedl soupeř 6:5, ale poté až do přestávky prakticky existovalo na palubovce jediné mužstvo.

Po hodně divokém úvodu, kdy se hra bleskově přelévala z jedné strany na druhou, se čeští hráči uklidnili a těžili z rychlých brejků. Dařilo se jim ovšem i při postupném útoku a kombinačních akcích.

Osm branek za sebou přineslo Čechům vedení 13:6. Poté přidal pět gólů Jícha a český celek šel do kabin dokonce s devítibrankovým náskokem.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce. Slovinci sice vytáhli svou obranu hodně dopředu, ale Češi si i s tím uměli poradit. Jícha dokázal střílet prakticky z každé pozice, prezentoval se i skvělým individuálním uvolňováním a přesnými přihrávkami, z nichž těžil hlavně Filip na křídle.

Ještě v 42. minutě vedl český celek o deset branek, ale poté se soupeři začaly dařit rychlé protiútoky. Střelecky se chytili Kavtičnik s Pajovičem a český náskok se začal tenčit. Z vedení 34:26 bylo rázem 34:31 a Slovinsko vycítilo šanci.

Důležitou branku přidal Vítek, poté se dvakrát trefil Jícha a zdálo se, že je rozhodnuto. Slovinci poté ještě dali čtyři góly v řadě, ale na víc jim již nezbyl čas. Čeští hráči si vítězství vzít nenechali.

ME v házené mužů, čtvrtfinálová skupina II v Innsbrucku:

Česko - Slovinsko 37:35 (21:12)

Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 3, Vítek 3, Mičkal 2, Zdráhala, Vraný 3, Kubeš 1, Piskač, Jícha 12/2, Filip 7/2, Sobol, Mráz 1, Stehlík, Hynek 1, Sklenák 4.

Nejvíce branek Slovinska: Kavtičnik 8/5, Pajovič 5, Gajič, Zorman a Vugrinec po 4. Rozhodčí: Kaschütz, Reisinger (oba Rak.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 8/5. Vyloučení: 6:3. Diváci: 4500.