Kanada chce ohromit svět. Má zbraň pro olympiádu

Martin Jůzek
12. 1. 2010 12:00
Projekt "Own the Podium" má přinést Kanadě úspěch
Kanada chce ve Vancouveru posbírat co nejvíce medailí
Kanada chce ve Vancouveru posbírat co nejvíce medailí | Foto: Sport

Vancouver - Kanada chystá hon za medailemi. Na zimní olympiádě, kterou bude v únoru hostit Vancouver, prý zemi s javorovým listem na vlajce pomůže i speciální výzkumný projekt. Díky němu mají být tamní sportovci rychlejší.

Když před čtyřmi roky končily Hry v italském Turíně, vraceli se olympionici za oceán se čtyřiadvaceti cennými kovy. Znamenalo to zlepšení a pátou příčku v medailovém pořadí.

Ale Kanada chtěla víc a přemýšlela, jak z mnoha čtvrtých míst udělat umístění na stupních vítězů. Proto investovala miliony do projektu "Own the Podium" (ovládnout podium).

Tento program je trochu odlišný od toho, kterým se předloni prezentovala Čína na Hrách v Pekingu. Není podstatné ohromit a vítězit v každém sportu.

Čtěte dále: Musíme se zlepšit, ozývá se z Číny. Sto medailí je málo

Stačí, když kanadští reprezentanti získají nejvíce medailí ze všech účastnických zemí. Alespoň takovou vizi nastolili právě pro Vancouver.

Na výzkum šlo 140 milionů

"Ještě v roce 2002 (pozn. po olympiádě v Salt Lake City) nám rychlobruslaři říkali, že nemohou porazit Američany, protože nemají dobré kombinézy. Sjezdaři zase tvrdili, že Rakušané mají lepší lyže. Teď už to neplatí. Jsme na tom minimálně stejně," uvedl Todd Allinger, manažer projektu.

Na tajné výzkumy, kterých bylo údajně více než padesát, šlo osm milionů kanadských dolarů, což je zhruba 140 milionů korun.

Velký pokrok udělali vědci z Univerzity Britské Kolumbie. Tři roky se věnovali právě těmto dvěma sportovním disciplínám - sjezdovému lyžování (potažmo snowboardu) a rychlobruslení. Přemýšleli, co jde vylepšit.

Čtěte také: Letiště ve Vancouveru se bojí 1. března. Bude den poté

A slavili (podle jejich slov) úspěch.

"Udělali jsme kov pro rychlobruslařské nože, který odhání vodu zpomalující rychlost. A také plast pro lyže, jenž je odolný proti vodě i sněhu a snižuje tření o dvacet procent," uvedl Savvas Hatzikiriakos, vedoucí tohoto univerzitního výzkumu.

Tyto inovace prý zlepší výsledek sportovce o jedno procento.

"Může to znít malicherně, jenže i to vás může z pátého místa posunout na stupně vítězů. Mluvíme o rozdílu mezi nejlepšími, takže to může být velká výhoda," dodal.

Zaspali jste, vzkazuje Kanada

Kanaďané nakonec svolili k tomu, že se pochlubí svými výsledky.

Možná i proto, že zbytek světa podle jejího názoru zaspal a už to nedožene. "Napodobit nás? Nikdo nemá tolik času, aby to zvládl," poznamenal Hatzikiriakos, který odhaduje, že na příští olympiádě už bude mít novinky "každý".

Tento výzkum pomáhající rychlobruslařům a lyžařům má být navíc jen jeden z mnoha.

Další známé projekty se týkají měření časů ve Whistleru, kde se budou rozdávat medaile v alpském lyžování.

Během několika týdnů tam probíhalo testování nejrůznějších lyží a poté se podrobně analyzovalo, jak se lyže chovaly na nejrůznějších částech sjezdovky.

Ve Vancouveru by měli uspět i domácí závodníci na saních, skeletonu a v bobu, protože vědci rovněž zkoumali jejich dráhu.

 

Právě se děje

Další zprávy